Chladič na staré cpu

Chladič na staré cpu
« kdy: 20. 11. 2023, 23:24:24 »
Mám cca 12 let staré pc (LGA1366, intel cpu, stock intel cooler). Poslední dobou mi přijde že chladič cpu chladí čím dál tím míň (teploty cpu skoro bez zátěže 60-70C, na kritických 100C si sahá nějak moc brzo, dá se držet ruka na chladiči tam kde bych se na něm kdysi spálil), nemluvě o tom že je dost hlasitý (zvlášť když není přepnutý do polovičního módu) a vlastně to cpu ani uchladit nemůže (jestli jsem koukal dobře tak core i7 970 má tdp 130W a ten chladič má uchladit jenom 60W?).
Takže přemýšlím jestli má cenu to zkoušet čistit + přepastovávat, nebo rovnou hledat něco s vyšším výkonem a nižším hlukem.
Pokukoval jsem po noctua:
- https://ncc.noctua.at/cpus/model/Intel-Core-i7-970-129
- https://ncc.noctua.at/cases/model/Centurion-534-Plus-case-2754 - nejbližší co jsem našel pro můj case (centurion 534 N2)
ale tam je všechno "mounting kit required" (a ten se prodává samostatně).
U jiných značek jsem zase třeba nenašel verifikátor konfigurace který by ještě znal tak starý socket jako 1366 (i když u jednotlivých chladičů pak tvrdí že jsou i pro 1366)


Komplikace
- procesor a jeho chladič jsem si ještě montážně neosahal, nevím co dělám, bojim bojim
- nerozumím tomu v jakých směrech jsou uváděné rozměry chladičů (tj. jak mám dávat pravítko abych si opravdu zaručil že se vejde, jak na šířku skříně, tak mezi další výčnělky na boardu (např ram))
- vlastně ani nevím jestli to co mám je s takovým pc problém nebo ne

Prosil bych nějaké dobré rady.


RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2023, 23:35:39 »
Mas jenom vysusenou teplovodivou pastu a ted pusobi jako izolant, nez jako teplovodic.

Takze rada je jednoducha: opravdu to staci prepastovat. Kor po tolika letech! Rika se ze to vydrzi max 2 roky.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #2 kdy: 21. 11. 2023, 07:44:49 »
Někde jsem četl o přepastování po třech letech, takže se přidám k radě. Údajně u dnešních past to už není problém, ale pokud ta pasta má též 12 let…

Otázkou je ta hlučnost:

a. Chladič je už opotřebený.
b. Chladič se možná bude řídit teplotou CPU, takže jde do vysokých otáček.

Při přepastování bych chladič profoukl. Ideálně ne doma, protože ten jemný prach se blbě dýchá.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #3 kdy: 21. 11. 2023, 09:18:42 »
Odkud kam se měří výška chladiče... nevím o tom, že by pro to byl nějaký standard. YMMV.

Správně koukáte po chladiči jmenovitě pro LGA1366. Bohužel má svou specifickou rozteč montážních děr, 80x80 mm (a asi i další rozměry). Předchozí LGA775 měl rozteč 72x72 mm, následující LGA1156/1155/1150/1151/1200 má 75x75.

Stock chladič od Intelu znamená IMO dvě věci:
1) nejde vyměnit samotný ventilátor (viděl jsem designy, kde se dal vyměnit samotný fučák, např. 80x80 nebo 92x92 mm)
2) upevnění do montážních děr v motherboardu bude plastovými narážecími trny, bez rubové výztužné spony.

Za mě je ten Intelův příbalový chladič dost kurvítko. Upevnění bez rubové spony prohýbá plošák motherboardu, takže je během pár dnů vytvarovaný do tvaru mělkého talíře. Je zázrak, že se neutrhají bezolovnaté kuličky na břiše LGA patice, a že LGA doteky prohnuté patice mají kontakt s procesorem. Osobně jsem se vždycky snažil, jako druhovýrobní náhradu kupovat chladiče s rubovou sponou, lépe ocelovou než plastovou. I potom potřebujete určitou nenulovou dávku štěstí, aby rubová spona na motherboard pasovala (= je nenulová pravděpodobnost, že designér plošáku umístí do "zakázaného území rubového kříže" nějakou součástku, nebo že výrobce chladiče udělá rubový kříž nepatrně širší apod.). Zároveň je ale otázkou, pokud dáte rovnou rubovou sponu na motherboard naformovaný do misky 12 lety pnutí pod tepelnou zátěží, zda nedojde ke zmíněnému trhání nožiček/kuliček LGA opačnou deformací (narovnáním). Taky vyměnitelnost samotného ventilátoru CPU je vznešený cíl, ale reálně je problém, koupit cokoli 80x80 s PWM a patřičným výkonem (odběr proudu pro plné otáčky 1 - 1.5A @ 12V). Takže prostě... si nějak poraďte :-)

Až budete pastovat, tak vězte, že pasty stačí kulička o průměru asi 5-6 mm (něco mezi větší špendlíkovou hlavičkou a menším hráškem) doprostřed čtvercového heat-spreaderu na procesoru. Chladič opatrně kolmo usadíte, pasta se rozlije a vytlačí vzduch.

Zvažte, jestli Nehalem ještě v dnešní době stojí za to. Jestli nevyměnit rovnou všechna střeva ve skříni. Při příznivé konstalaci tarifu za elektřinu, Vašem využití počítače a volbě nového HW by se to mohlo zaplatit z úspory za elektřinu.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2023, 10:49:10 »
To záleží co na tom běží, na financích atd.

Nejlevnější 6 jádro (5500Kč) z W1/2023 Intel má víc jak dvojnásobný výkon. Spíše 2.5 násobný. Ale zase jsme u toho, co na tom běží.
Zda je potřeba tripple channel atd atd atd.
Zda by nevadilo trošku vyšší spotřeba nebo je třeba to přiškrtit a mít jen 2 násobný výkon s nižší spotřebou.

Nebo koupit něco bazarového.

Prozkoumat trh co AMD a Intel nabízí.


Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2023, 00:32:59 »
Kromě přepastování a profouknutí chladiče (souhlasím, že venku, ten prach fakt chutná hnusně) bývá dobré (pokud to jde, což bych u staršího chladiče očekával) rozebrat a promazat ložisko. Mám na to takovou supr vazelínu už asi dvacet let, co jsem dostal (v množství asi tak jedna polévková lžíce) od jednoho servisáka pokladních tiskáren, co se tenkrát dost s**ly, říkal, že to je ideál pro kov na kov (minulý týden jsem s tím opravil jednu mechaniku starého RFT kazeťáku a jede jak nový), ale lze použít prakticky univerzálně. Překvapivě dlouho to tam vydrží a chladič se pak nevrklá a jede tiše a plynule. Promazal jsem s tím mraky chladičů, dokonce i jeden tak zatuhlý, že jsem se bál, že mu ulomím lopatky, když jsem se s ním pokoušel otočit (pochopitelně až po rozebrání a pročištění). A pak jsou asi tak jednotky chladičů, co jsem nepromazal, protože výrobce je pojal jako kurvítko a učinil je od výroby nerozebratelné bez destrukce (zpravidla na grafikách).
Věřím, že se takové mazivo dá sehnat i dnes (bohužel netuším, jak ho přesně konkretizovat ;)), když toho člověk koupí odhadem tak deci, tak to má nadosmrti.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #6 kdy: 23. 11. 2023, 18:31:52 »
Tušíte co to je za vazelínu?

Dřív (před 20 lety) jsem mazal hřídelky větráčků často, grafitovou vazelínou. Ale tehdá to byly téměř výhradně větráčky bez ložisek. Pomáhalo to i vyklochtaným větráčkům, které při provozu hrčely.

Dnes, když už, tak používám vazelínu od Aerotec LA2.



Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #7 kdy: 23. 11. 2023, 20:44:27 »
Tušíte co to je za vazelínu?
To je právě to, co bohužel vůbec netuším :). Můžu ji tak nanejvýš vyfotit - sám budu asi tápat, až mi dojde, jestli dojde - tohle je klasická krabička od fotofilmu a té vazelíny tam byla před dvaceti lety půlka, dneska je jí tam tak něco přes centimetr. Pokud ji budu spotřebovávat tímhle tempem, měla by mi do roku 2050 dojít a to už mi bude tolik, že budu rád, když udržím šroubovák v ruce.

Vzdáleně to připomíná vazelínu na mazání třeba ložisek od sekačky (když jsem koupil sekačku, nasazovala se tam ta velká zadní kolečka a byla k tomu v krabičce větší než velikosti tygří masti taková docela hustá vazelína podobné barvy, ale tohle je podstatně řidší, nicméně ta kapka na fotce na konci hroudy hned tak neupadne, ani když se to vezme do ruky a otočí).
« Poslední změna: 23. 11. 2023, 20:48:38 od WIFT ​​​​​​​​​​ »

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #8 kdy: 24. 11. 2023, 16:03:20 »
Ohledně dotazu "čím mazat", on možná docela umí poradit i Google. Běžné "trochu lepší" vazelíny bývají směs nějaké ropné frakce a lithného mýdla. Jakou konkrétně vlastnost má mít mazivo do vyběhaného větráčku, nebo do tiskáren... nevím. V datasheetech se dá často dočíst viskozita, pokud Vám něco řekne.

Podle mých zkušeností, jak jednou větrák CPU začne vibrovat, tak už se kluzné ložisko nedá většinou mazáním zachránit, nebo jenom krátkodobě.

Svého času kdysi dávno se prodával olej na šicí stroje... pokud se pamatuju, byla to nějaká lehčí ropná frakce, bylo to úplně čiré a poměrně dost tekuté.

Kdysi doma na přírubové šrouby v železném rozvodu závlahové vody jsme používali již zmíněnou grafitovou vazelínu - protože tato účinně brání zareznutí závitů. Jestli grafit taky nějak zlepšuje mazivé vlastnosti... nevím. Každopádně dost dobře špiní :-) (Dokonale odpovídá německému výrazu Schmierstoff.) Obecně je to určeno na hrubé pomalé věci.

Na všelijaké automobilní a ložiskové cyklo použití a jiné "hrubé a pomalé" účely mám už hrozně dlouho tubu vazelíny s molybden-disulfidem. Já ji tehdy sehnal od Aralu, ale koukám že se dá koupit spousta různých značek. Třeba tradiční tuzemská Molyka G. Ale toto bych asi na ventilátor CPU nepoužil - leda jako poslední možnost, jak domluvit vyběhanému kluznému ložisku. Tohle není do vysokých otáček - spíš na pomalé kloubové spoje typu točna u tiráku (spoj tahač-návěs) apod. Práškový MDS sám o sobě dokáže mazat i "na sucho". Jo a taky pěkně špiní, skoro jako grafit.

Pro nenáročné všeobecné "čisté" použití by měla stačit základní silikonová vazelína (prodávaná též jako silikonová pasta pro rybáře). Taky ji mívali v elektro-bastlířských obchodech.

Pro hydraulické účely v cyklo vidlicích a brzdách se prodávají olejíčky speciálně pro tyto účely s přesně specifikovanou viskozitou. A třeba vnější "kluzné" povrchy cyklo-vidlic (po kterých reálně kloužou jenom krycí prachovky) udržuju silikonovým olejem ve spreji... stříknout, rozetřít, propružit, setřít špínu co vyleze... párkrát dokola. Předem přikrýt brzdy.

EDIT: ještě bych zmínil jednu speciálku na chemii pro elektroniku. Mají zajímavou sekci maziv. Mrkněte na podsekci s obsahem teflonu.
« Poslední změna: 24. 11. 2023, 16:09:02 od František Ryšánek »

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #9 kdy: 24. 11. 2023, 16:23:02 »
Ještě dvě věci mě napadly:

1) speciálně na cyklo/moto řetězy se dělají maziva ve spreji. Vypadá to jako vosk v rychle těkajícím rozpouštědle. Článek po článku přiměřeně pomalu prostříknete, přebytek setřete, po pár minutách zbyde líně čvachtající řetěz se suchým povrchem. To bych na větráky nepoužil - ten vosk by asi "trochu brzdil".

2) taky na cyklo řetězy, ale speciálně do deštivého počasí, se dělá tekuté mazivo v lahvičce (wet lube) - údajně obsahuje teflon a nechává na povrchu hydrofobní + antikorozní vrstvu. Nevytváří "voskové reziduum". Ale nikdy jsem to nepoužil a kvůli větráku bych to asi taky nekupoval.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #10 kdy: 24. 11. 2023, 21:13:52 »
Olejíček na šicí stroje frčí pořád.

Ono ve výsledku možná nebude tak důležité čím, ale aby vůbec.
Na druhou stranu si dovedu představit, když někdo zvolí fakt špatně, že bude něco co to tam rozleptá, nebo zapatlá a zatuhne.

Tu tajemnou vazelínu by mohl identifikovat nějaký "starý" zkušený strojař, nebo prodavač maziv.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #11 kdy: 26. 11. 2023, 13:36:47 »
Teď na mě náhodou vykouknula:
https://www.sport365.cz/force-mazivo-zluta-plasticka-vazelina-doza-100g-vyprodej/
Třeba je to mladší příbuzná té záhadné.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #12 kdy: 27. 11. 2023, 00:35:09 »
Teď na mě náhodou vykouknula:
https://www.sport365.cz/force-mazivo-zluta-plasticka-vazelina-doza-100g-vyprodej/
Třeba je to mladší příbuzná té záhadné.

Žlutá je jedna z běžných barev vazelíny už od socíku. Tohle je v malém balení, od české značky co prodává čínské cyklo-komponenty (na čínu poměrně kvalitní = vědí co dělají). Nevidím žádné podrobnosti ohledně složení...

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #13 kdy: 27. 11. 2023, 10:24:35 »
Větrák na chladiči CPU není proudový motor, takže jakékoli mazivo je lepší než nic, i kdybys tam dal vepřové sádlo... A jestli to ložisko jelo roky na sucho, tak bych od něj taky už žádný zázraky nečekal,i kdyby to člověk mazal vazelínou z NASA

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #14 kdy: 27. 11. 2023, 15:01:16 »
Tak ten vetrak zrovna asi problem nema, kraval dela stejne jako zamlada - proste intel ty vetraky nedela tiche.
Jestli si pamatuju dobre papiry co jsem k tomu tenkrat dostal, tak by se mel dat samostatne vymenit - rozhodne je tam nejaka manipulovatelna dratova klec.

Myslim ze je to tohle: https://www.ebay.com/p/1150934062 - a podle toho to dokonce vypada ze ma i tu sponu co se dava za motherboard (ja se tam jeste nekoukal, normalne vypinam jenom kdyz je v praze vypadek elektriny nebo mi bouchne psu) (ano i to modrry svetlo za provozu mam)

Jinak si teda odnasim ze prepastovat ano, vymenovat jenom chladic radsi ne. Az neco umre, tak mb dostane vyznamenani in memoriam a novejsi hw bude za min penez a min wattu hrat vic muziky.