V čem se dneska programují formulářové aplikace?

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« kdy: 20. 11. 2023, 12:05:03 »
V čem se dneska "programují" ([no|low]-code) / definují formulářově-procesní aplikace typu subjekt A vyplní formulář, subjektu B příjde notifikace aby tam taky něco připsal/schválil, atp?

Ptám se pro kamaráda, samozřejmě.
« Poslední změna: 20. 11. 2023, 13:15:05 od Petr Krčmář »


Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2023, 13:45:13 »
Naprogramovat to kamarad muze v cemkoliv. Mozna jsou na to nejake hotove frameworky, ale jinak se to obecne jmenuje

https://en.wikipedia.org/wiki/Document_management_system

... a softwaru je vic nez dost na to ...


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2023, 15:28:39 »
nedavno jsem si stahnul stare foxpro, abych si to zkusil :-D
jinak delam v c/c++/c#.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #4 kdy: 20. 11. 2023, 18:51:38 »
nedavno jsem si stahnul stare foxpro, abych si to zkusil :-D
jinak delam v c/c++/c#.

Proč se uvazovat na zahraniční software. PC-Fand by byl sázka na jistotu!



Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #5 kdy: 20. 11. 2023, 18:57:05 »
V čem se dneska "programují" ([no|low]-code) / definují formulářově-procesní aplikace typu subjekt A vyplní formulář, subjektu B příjde notifikace aby tam taky něco připsal/schválil, atp?

Ptám se pro kamaráda, samozřejmě.

Naposledy jsem toto viděl už hodně dávno, ale pokud už ve firmě máte Oracle databázi  a neplánujete se jí zbavit tak Oracle APEX by se dalo použít. Občas se hodí nějaká ta pl-sql funkce, ale jinak se dá dost věcí naklikat.

Warning použil jsem to cca před 15 lety, ale vypadá to, že to pořád žije.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #6 kdy: 20. 11. 2023, 22:15:43 »
nedavno jsem si stahnul stare foxpro, abych si to zkusil :-D
jinak delam v c/c++/c#.
nedavno jsem si stahnul stare foxpro, abych si to zkusil :-D
jinak delam v c/c++/c#.
Proč se uvazovat na zahraniční software. PC-Fand by byl sázka na jistotu!

Yes. +1, di do toho.... 

....krom toho mužeš zkusit sap či orákl
Gréta je nejlepší.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #7 kdy: 21. 11. 2023, 10:46:41 »
Pokud máte ve firmě Microsoft 365 tak potom určitě PowerAutomate, případně i PowerApps.
Na popsané procesy úplně ideální :) Používám na X věcí k naprosté spokojenosti.

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #8 kdy: 21. 11. 2023, 11:25:36 »
...Pokud máte ve firmě Microsoft 365 tak potom určitě PowerAutomate, případně i PowerApps...
jj, na to zlehka koukám..
..přišlo mi, že občas jsem měl takové dejavu z dob visual studio .net, nebo jak se jmenovalo to první MS IDE s .net podporou :)

Jak psal výše Michal Šiman, naprogramovat se to dá v čemkoliv, hledám tady feedback typu "dělal jsem v powerapps a bylo to skvělý", nebo "nedělej to ve wixu, je to pomalý" atp.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #9 kdy: 21. 11. 2023, 12:16:05 »
PHP je sice dneska pro mainstream fujky, ale Drupal + Webform presne tohle umi bez carky kodu. Mas tam odkaz na youtube prezentaci i na vytvoreni casove omezeneho sandboxu https://simplytest.me (jmeno/heslo je admin/admin)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

alfi

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #10 kdy: 21. 11. 2023, 13:05:34 »
Komu stačí jednoduché, tvoří Google forms (+ ukládání do Google sheetu), dalších aplikací je hromada, hlavně v cloudu - Airtable, Tabidoo, Notion apod. (https://alternativeto.net/software/airtable/). Já jsem u nich narážel na rychle rostoucí cenu pro třeba stovky uživatelů nebo nemožnost nastavit přístupy jen k vybraným řádkům. Vlastní instalaci je možné provozovat třeba s NocoDB . Já nakonec interní formuláře dělám nejraději v PHP a Sonata Admin = dává největší flexibilitu a podobnou rychlost výroby :)

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #11 kdy: 21. 11. 2023, 13:45:15 »
Nedavno jsem to resil a google uz byl pro me prilis jednoduchy nebo jsem nedokazal najit rozsirene moznosti (napr input omezit na čísla)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #12 kdy: 22. 11. 2023, 12:57:03 »
Naprogramovat to kamarad muze v cemkoliv. Mozna jsou na to nejake hotove frameworky, ale jinak se to obecne jmenuje

https://en.wikipedia.org/wiki/Document_management_system

... a softwaru je vic nez dost na to ...

Toto si dovolím trochu zpochybnit.
Ze zadání neplyne, zda si tazatel přeje
A) systém na "bezpapírovou manipulaci s papíry"
nebo
B) spíš vrstvu formulářů pro tvorbu workflow nad relační databází... (nevím zda 4GL je zde relevantním termitem)
Já bych si vsadil spíš na B).

Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #13 kdy: 23. 11. 2023, 18:09:59 »
Před pár lety jsme dělali "dotazníkovač" pro diagnostiku v Ped-Psych poradnách.
Samozřejmě mě nejdřív napadlo to řešit nějakým "standardním" řešení ala Google Form, ale to co chtěli, šlo za rámec běžných formulářových funkcí.
Nevyhovovalo ani LimeSurvey co by open source webová aplikace pro statistický průzkum, kterou používají na jiné projekty.

Takže jsme to vyrobili v Django + SQLite (+trocha HTML/CSS/JS).

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:V čem se dneska programují formulářové aplikace?
« Odpověď #14 kdy: 23. 11. 2023, 19:29:41 »
...Ze zadání neplyne, zda si tazatel přeje...

je to spíš ono "...vrstvu formulářů pro tvorbu workflow"

Tazatel může samozřejmě upřesnit více, nebyl jsem si jist, jak moc se tím ctěné publikum chce zabývat, klidně pro pobavení kolemjdoucích přikládám jedno z alegorických užití systému:

Jde o pokrytí procesu, kde třeba:

1) keškař A vyplní návrh na uložení nové kešky, a do svého návrhu přidá kontakt na několik svých známých keškařů (B) co mu potvrdí, že místo na kešku je dobré, a poskytnou trochu nezávislý pohled na věc

2) známí keškaři (B) se k tomu vyjádří, přiloží případné fotky, (dostanou link k vyjádření přes mail/API) - toto se přiloží k návrhu

3) na všechny návrhy za např měsíc se pak dívají revieveři C, a návrhy včetně vyjádření od subjektů B nějak ohodnotí.

4) vítězná keška je na základě skóre od C schválena hlavním kačerem D, může se uložit, a A dostane bludišťáka, a zbytek A-ček má další šanci příště.


Nu a proč se tady tak zvědavě ptám.. Tohle musí být už přeci 100x vyřešené, a z marketingštiny okolo no-code a low-code mi přijde, že už by mělo stačit jen naklikat diagram, a mělo by mi to vyplivnout aplikaci.