OLED monitor na prácu

OLED monitor na prácu
« kdy: 14. 11. 2023, 09:54:41 »
Nazdar,
pouziva tu niekto OLED monitor na pracu s textom (programovanie,...)?
Predavaju sa za cenu ~1000 euro (napr.: https://www.alza.sk/26-5-asus-rog-swift-oled-pg27aqdm-d7697078.htm) a prijal by som vyhody takeho monitora: hdr, cierna je naozaj cierna, vysoke obnovovacie frekvencie (240Hz), 10bit farebna hlbka...

Ked som zacal ale viac o nich zistovat tak maju jednu velku nevyhodu - text na nich vyzera dost zle pretoze na nich nefunguje antialiasing - OLED monitory nemaju stvorcove pixely ale trojuholnikove. Tym padom okolo text vznikaju rozne farebne artfakty, bud po stranach alebo hore/dole. OS na to zatial niesu pripravene, na Windows existuje nejaka utilita ktora prenastavi renderovanie fontov a malo by sa to zlepsit...ale potreboval by som samozrejme Linux.
Druha mensia nevyhoda je ze pri statickom obraze sa ten moze nejak vypalit do obrazovky...to ma moc netrapi, predpokladam ze par rokov to vydrzi.

Takze moj zaver je, ze asi este treba pockat a tie mnitory su vhodne na konzumovanie obsahu (filmy, hry) ale na pracu este nie. Suhlasite?
« Poslední změna: 14. 11. 2023, 10:04:03 od Petr Krčmář »


Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2023, 10:12:20 »
Resil jsem monitor pred cca rokem a oled nezvitezil - ze stejnych duvodu jako pises. Oled televize jsou jiz OK , ale monitory jeste ne.

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2023, 22:02:52 »
Tak ochrana před tím vypálením je měnit pixely co jsou statické, aby nebyly až tak statické, takže otázka jestli z toho člověk nezačne šílet, když se na to bude dívat :)

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2023, 22:19:52 »
Jestli chceš mít monitor na dva roky normální práce tak nepoznáš v degradaci obrazu rozdíl.
Udávají u OLED že životnost modré je cca. 8000 hodin. U ostatních barev 10-12 tis. hod.

Jestli to budeš mít celý den nonstop zapnuté tak bych se bál vypálení statických částí.

Maor

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2023, 07:49:06 »
27e1n8900 je JOLED, mrkni na to.

Osobne bych do oledu nesel, podle RTINGS nikdo neumi vyrobit panel, ktery do mesice neni vypaleny


Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2023, 08:35:03 »
Tak ochrana před tím vypálením je měnit pixely co jsou statické, aby nebyly až tak statické, takže otázka jestli z toho člověk nezačne šílet, když se na to bude dívat :)
Lenze tento posun byva o jeden max jednotky pixelov. Ako chcete zabranit vypaleniu roznych ramikov (taskbaru, horneho framu napr prehliadaca, a pod), ktore byvaju siroke desiatky az napr 100+ pixelov na 4k monitoroch? Nejake dva roky dozadu som videl video od cloveka ktory sa rozhodol mat nejaky velky OLED monitor (alebo skor telku? uz si fakt nepametam) ako zobrazovadlo. Pametam si ze mal rozdelenu plochu monitora na 4 casti (pac to bola fakt obluda), a aj ked mal pozapinane vsakovake veci na predlzenie zivotnosti, uz po par mesiacoch bolo jasne vidno krizik v strede (ten deliaci to na 4 casti) a framy (taskbar a vrchne listy programov).
Videl som aj ine videa od ludi co mali taku telku a hodne na tom hravali hry, jeden warzony, druhy nejake automobilove a obaja mali na tom vypalene indikatory, jednemu tam bolo vidiet "budiky" druhemu bar s armorom a hp-ckami. Tiez ako hovorili, po par mesiacoch pouzivania.

Takze pouzivat oled ako zobrazovadlo k PC, kde mame velmi staticke obrazy a ani si to neuvedomujeme, je podla mna akurat vyhadzovanie penazi. Pokial ta technologia fakt nebude vediet zabranit vypalovaniu obrazu, tak to ako monitor nema zmysel, iba ako telka (sam mam OLED telku, ale pozeram na nej filmy, cize staticky obraz nehrozi a aj po roku je ako nova)

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2023, 08:44:54 »
Tak kdyby nejaky system implementoval "dark mode" jako inverted (coz pri vhodnem, spise achromatickem barevnem schematu nemusel byt problem), a hlidal pomerne zastoupeni normal/inverted.. tak by se tam nemuseli vypalovat ty staticke UI prvky :)

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2023, 08:52:07 »
Vypalenie (burn-in) by som akceptoval, mne islo hlavne o ten "text fringing". Ako moc zle to vyzera, niekto pise ze si na to po tyzdni zvykol, niekto pise ze z toho mal po 10 minutach bolenie oci a kvoli tomu vratil monitor.
Chapem ze je to individualne a najlepsie ked si to niekde pozriem nazivo...
Problem je ze na OLED paneloch nefunguje antialiasing (napr. ClearType vo Windows) pretoze ten predpoklada pevne dane usporiadanie subpixelov RGB ako to maju teraz klasicke LCD paneli. OLED to maju ale inak - zalezi asi aj od typu panela, SAMSUNG ma ten QD-OLED, tam su usporiadanie do trojuholnikov. Pri antialiasingu sa teda rozsvietia uplne ine farebne subpixeli na uplne inych miestach a vyzera to ako keby mal text okolo seba farebne moare. LG ma WOLED, a zevraj tam je to trosku lepsie ale tiez tym trpi...
Ako programator nechcem 8 hodin pozerat do rozmazaneho textu...
Na Windows je na to nejaka 3rd party utilitka ktora to riesi na urovni OS, problem je ze niektore programy (napr. Chrome) si vykreslovanie fontov riesi vlastnym sposobom (FreeType) a tiez na to trpia.
Dalsi sposob sa uvadza zapnut nie farebne ale grayscale antialiasing (ide napriklad v IntelliJ IDEA produktoch) al to pomoze tiez len ciastocne...
Pravdupovedia moc neviem ako to je na Linuxe, vacsina info je z Windows.
Prekvapuje ma, ze vyrobcovia OS na to tak pomaly reaguju, pri instalovani drivera monitora by sucastou mohla byt matica rozlozenia subpixelov a antialiasing by to bral do uvahy - problem solved.

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2023, 08:56:19 »
Sakra, ved na tie monitory davaju zaruku 2-3 roky, nemoze predsa to vypalenie nastat po par mesiacoch, to by im to vsetci vracali nie?

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2023, 09:38:30 »
Prekvapuje ma, ze vyrobcovia OS na to tak pomaly reaguju, pri instalovani drivera monitora by sucastou mohla byt matica rozlozenia subpixelov a antialiasing by to bral do uvahy - problem solved.

Problem je zde ten, ze OLED subpixely nejsou ovladany primo z video streamu ktery produkuje grafika.

Znam minimalne dva typicke problemy:
 - RGBW matice ... monitor ma 4 subpixely: W slozka je pocitana dynamicky monitorem (ty novy Acery tusim maj tohle)
 - RGBG matice ... monitor ma 2 subpixely: vstupni obraz je prepocitan dle proprietarnich vzorcu (a mozna doostren)

Dokud nebude mozno udelat low-level-pass-through v monitoru, tak nema smysl prenaset sub-pixel rendering do zdroje signalu.

(delal jsem do displeju nejakou chvili.. a zrovna ten druhej pripad s RGBG byl problem i u "4K" LCD, proste to byl vyfejkovany panel a veskere UI a male detaily na tom byly domrvene).

A reseni? Prozatim jedine poridit panel s obrim rozlisenim a malym rozmerem a provozovat to v HiDPI rezimu bez ClearType, resp. s tim monochromatickym FontSmoothing - co byl puvodne v XP*... ale nastavit to na W7-10 je total pain.. nikdy nevim co z tech 6 obrazku ve wizardu ve Win vybrat.. to UX je fakt blby kdyz to zakladaj na pocitu a jeste to je rozdeleny na tri stranky nastaveni :/

*v XP ted pouzivam nejaky lepsi renderer - MacType

HA!
https://github.com/snowie2000/mactype/issues/932#issuecomment-1517954141

**v Linuxu i Win pouzivam jen ten grayscale smoothing, protoze jeden z monitoru ma panel dolu hlavou (tj. je tam BGR namisto bezneho RGB) a pri RDP mezi systemy je to pak bleh.
« Poslední změna: 15. 11. 2023, 09:42:18 od RDa »

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #10 kdy: 16. 11. 2023, 13:14:20 »
Ked som zacal ale viac o nich zistovat tak maju jednu velku nevyhodu - text na nich vyzera dost zle pretoze na nich nefunguje antialiasing - OLED monitory nemaju stvorcove pixely ale trojuholnikove. Tym padom okolo text vznikaju rozne farebne artfakty, bud po stranach alebo hore/dole. OS na to zatial niesu pripravene, na Windows existuje nejaka utilita ktora prenastavi renderovanie fontov a malo by sa to zlepsit...ale potreboval by som samozrejme Linux.

Můžu poprosit o zdroj informace že OLED má trojúhelníkové pixely? Mám nějaký AliExpressový přenosný 13" OLED monitor a žádný problém s písmy nepozoruju. Ale možná už jsem starej a blbě vidím...

Díky.

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #11 kdy: 16. 11. 2023, 17:16:58 »
hm,
mam porad OLED TV a jeste porad jednu plasmu. vsechny maji posouvani obrazu kvuli vypaleni, nevim, zda jsem to nekdy zachytil.
Proboha fakt nemusis hybat porad ocima, protoze ti utika obraz.

mam stary oci, kratkozrakost, astigmatimus, buhvi co vsechno...
koupil jsem si (sveho casu na mne veledrahy) EIZO.

ted mam
vlevo 48" LG OLED48C11, vpravo 32" EIZO EV3285
hadejte, kde vetsinu casu pracuju? jo, neni to EIZO - 60Hz fakt uz ne, kontrast uz zaostal, a 8 bitove barvy to taky nevytrhnou.

Jasny, ty barvy nejsou podstatny pro praci, i kdyz kdysi jsem mel Dell, ktery mel 6bit barvy ditherovany na 8bit. Tam mne opravdu trestila hlava.

LG OLED48C11
-48 palcu je uz moc, v te dobe se ale 42 nedelaly

- v zadnem pripade to neni jako stare LCD TV, co lidi pripojovali k pocitaci, ty byly skutecne mimo, ale to je prehistorie.
 
- ryzi PC monitor to jeste neni, nektere veci (ale to je spis o usinani a prepinani hDMI vstupu) neotravuji  jen kdyz to LG je na ethernetu a aplikace "LGTV Companion" tomu obcas vysvetli, co ma delat. Coz neni od vyrobce, to je zachrana od amatera.

-vypaleni nepozoruju, no, ale ja uzpusobil modus operandi(a to je  neprijemne..)
POuzivam jen cerny pozadi, trvale viditelne ikony nebo 8 hodin zaparkovane bile okno tam proste nenechavam, na tohle mam to EIZO.

Porad pro mne ten OLED jasne vytezi, pokud bude po 3 letech opotrebovany - OK, investice se vratila. Jedine ho downgradovat na 42


Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #12 kdy: 18. 11. 2023, 13:53:32 »
mam asus vivobook s oled displejom a parada. pismo je ostre tak ako vsade inde. Vzdy mi vadil tmavy rezim roznych editorov, ale tu je tmavy rezim ovela prijatelnejsi pre mna na oci ako na roznych ips paneloch.

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2023, 17:46:00 »
Můžu poprosit o zdroj informace že OLED má trojúhelníkové pixely? Mám nějaký AliExpressový přenosný 13" OLED monitor a žádný problém s písmy nepozoruju. Ale možná už jsem starej a blbě vidím...

Sry, nieje to uplne presne tvrdenie, trojuholnikove rozlozenie subpixelov maju QD-OLED (Samsung) paneli. WOLED paneli (LG) to ma inak ale tiez trpi na text fringing. Tieto 2 druhy panelov pouziva 99% monitorov. Este je treti druh OLED panelov ktory tym netrpi, uz si nepamatam presny nazov, ale monitori s tymto panelom zacinaju na cenovke okolo 5000 euro.
Zalezi na DPI, ak je velke tak tento jav je potlaceny - preto na mobiloch s OLED panelmi je to OK. Asi sa to tyka aj tvojho maleho prenosneho monitorika. Na stolnych monitoroch to ale vidiet je pretoze tam nieje taka hustota pixelov...

Dobre zdroje:
https://pctuning.cz/article/moderni-displeje-a-cleartype-kdyz-pisma-ve-windows-hraji-vsemi-barvami
https://pcmonitors.info/articles/qd-oled-and-woled-fringing-issues/
https://github.com/microsoft/PowerToys/issues/25595

Re:OLED monitor na prácu
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2023, 17:52:40 »
mam asus vivobook s oled displejom a parada. pismo je ostre tak ako vsade inde. Vzdy mi vadil tmavy rezim roznych editorov, ale tu je tmavy rezim ovela prijatelnejsi pre mna na oci ako na roznych ips paneloch.

Tu ta zachranuje mala uhlopriecka (podobne aj mobily s OLED displejmi su OK) -> vysoka hustota pixelov. Ale stolne OLED monitory nekupis s mensou uhloprieckou ako 26 palcov myslim a donedavna tam este nebolo ani 4k rozlisenie - to by to uz mohlo docela zachranovat...ma niekto skusenost s 4k OLED monitorom?