Výměna základní desky

Výměna základní desky
« kdy: 08. 11. 2023, 17:58:22 »
Dobrý den,

potřebuji na svém notebooku vyměnit v rámci reklamace základní desku. Mám zde nainstalovaný Linux Mint s nastavením šifrování domovských adresářů. Jakým způsobem postupovat abych nepřišel o data.

Děkuji za odpověď


Re:Výměna základní desky
« Odpověď #1 kdy: 08. 11. 2023, 18:05:10 »
Zálohovat je.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna základní desky
« Odpověď #2 kdy: 08. 11. 2023, 19:33:20 »
Vyndat disk, pokud dany model to umoznuje a neporusilo by to zaruku

Re:Výměna základní desky
« Odpověď #3 kdy: 08. 11. 2023, 19:39:46 »
Děkuji za odpovědi, ale asi jsem nepřesně napsal otázku.

Deska bude vyměněna v záruce, a nepředpokládám problémy ze strany hardware.

Ale díky BitLockeru budu vypínat šifrování v Windows.

Pokud v Linuxu mám zašifrovaný home, budu muset tohle také nějak řešit?

Re:Výměna základní desky
« Odpověď #4 kdy: 09. 11. 2023, 16:38:26 »
Děkuji za odpovědi, ale asi jsem nepřesně napsal otázku.

Deska bude vyměněna v záruce, a nepředpokládám problémy ze strany hardware.

Ale díky BitLockeru budu vypínat šifrování v Windows.

Pokud v Linuxu mám zašifrovaný home, budu muset tohle také nějak řešit?
To zalezi taky na tom jestli ti servis preflakne cely disk novym OS. Nekteri vyrobci / servisy vyrobcu to delaji. Vzhledem k tomu, ze za celou dobu jsi se nenamahal uvest vyrobce ani model a musime to tady z tebe tahat jak z chlupate deky, nemuzes cekat mnoho pomoci.
Bylo dobre napsat servisu ohledne jejich postupu a napsat treba taxativne do papiru se svoji vlastni kopii ze nechces preflaknout OS. My nezname procesy neznameho servisu neznameho vyrobce a nemame kristalovou kouli.

Je tvoje blbost ze sis data nezalohoval. Pokud jsou data cennejsi a vyrobce neumoznuje vyndani disku v ramci zaruky, sel bych i do opravy mimo zaruku. Treba takova rozsahla zaverecna prace muze snadno presahnout i dvakrat-trikrat cenu hodne dobreho notasu ne-li vice. I u studentu je treba si uvedomit ze nektera laboratorni mereni muze byt i velmi nakladne opakovat a nektere materialy se blbe znovu shani pokud je mas jen na pocitaci. Takze bych se take rozmyslel kolik ta data stoji.

Opet je blbost kupovat notasy kde nelze beztrestne vyndat disk napr. pro vykopirovani ci wipeout. U Lenova to treba vetsinou mozne je protoze je to CRU.

Budiz ti tato zkusenost v zivote k dobru a ponaucenim. Lide se deli na dve skupiny. Ti co zalohuji a ti co o data jeste neprisli.
« Poslední změna: 09. 11. 2023, 16:39:59 od Trident Vasco »


jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Výměna základní desky
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2023, 17:22:26 »
Děkuji za odpovědi, ale asi jsem nepřesně napsal otázku.
...
Otazku si napsal dobre, zaruka na to nema vliv, vyndava se disk, coz u vetsiny soudobych stroju znamena ho vicemene nasilim rozlousknout s rizikem ze to sasi praskne.

Alternativne potrebujes druhy disk na ktery si udelas zalohu. Psat servisu ze to nemaji mazat je zbytecna snaha, pocitej stim ze o vse co je na disku pokud jim to s diskem das, prijdes.

O zaruku nemuzes prijit. Neexistuje zpusob jak bys to udelal. Ale pokud ti neco praske, jde to samozrejme za tebou, to ti menit v ramci zaruky nebudou.


k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna základní desky
« Odpověď #6 kdy: 09. 11. 2023, 23:04:26 »
jak bylo napsano + i kdyby disk nesmazli, jak pises ze ho desifrujes, tak bys jim ho poslal s citelnejma datama??

u Bitlockeru by melo (z praxe nevim nepouzivam Win) misto desifrovani si ulozit/zalohovat sifrovaci klic a pri naslednem startu na neznamem mainboard (z ktereho tedy nevidi klic a spravne udaje v TPM) by ten klic mel umoznit odemceni..

u sifrovane home v Linuxu si nejsem jistej, asi nejake encfs? coz je starej a nedoporucovanej zpusob (misto doporucovaneho FullDiskEncryption LUKS) a nemyslim si ze by s nim nejake distro pridalo zavyslost na klici v TPM ci nejakou kontrolu SN HW... ale pujde jen o zadani hesla k odemceni v nastartovanem systemu z nesifrovaneho rootfs...

EDIT: tak ci tak se stale priklanim k tomu co sem prvne psal, coz znamena zjistit zda je to mozne, najit si howto na rozebrani tveho NB na Youtube a zvazit dle obou zjisteni, zda do toho pujdes...
« Poslední změna: 09. 11. 2023, 23:07:39 od k3dAR »

Re:Výměna základní desky
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2023, 00:47:36 »
Netuším co si představuješ že zde na svoji otázku zjistíš.
My ti řeknem obecné rady = zálohuj.

Všechno ostatní musíš řešit se servisem, a pouze se servisem.
Jako sorry, ale zvednout telefon a zavolat na servisní linku je úloha pro patnáctileté dítě.

Ale vyber si servis, pakliže budeš moci, spíše menší než velký neosobní, protože u toho malé máš velkou šanci se s nimi domluvit na osobním předání a vyjmutí disku u nich na provozovně.

Re:Výměna základní desky
« Odpověď #8 kdy: 11. 11. 2023, 09:25:23 »
Ahoj,

děkuji za všechny relevantní informace.

Abych řekl pravdu, dost mě překvapila reakce některých diskutujících. Nechápu, proč na mě bylo útočeno, že jsem nezálohoval, nezavolal si do servisu apod.

Jen jsem chtěl poradit ohledně šifrování home na Linuxu, protože se mi nějak nedařilo najít dostatek informací.

Zálohované data jsem samozřejmě měl, a notebook jsem nikam neposílal, výměna proběhla na pracovišti.

Napsat výrobci a model notebooku mě fakt nenapadlo, protože mi to nepřišlo vůbec důležité.

Každopádně ještě jednou děkuji za váš čas.