Soukromé školství

McFly

  • *****
  • 594
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Soukromé školství
« kdy: 22. 10. 2023, 19:57:12 »
Život není jen o penězích...


Re:Soukromé školství
« Odpověď #1 kdy: 22. 10. 2023, 20:35:52 »
ano, kdyz jich mas dost, tak neni o penezich.

pokud nebudes mit co do huby a obleceni pro deti, tak to sakra je o penezich.

Život není jen o penězích...

Re:Soukromé školství
« Odpověď #2 kdy: 22. 10. 2023, 20:40:56 »
tazatel zminuje planovani rodiny, pokud je to v Praze a nema vlastni bydleni, tak mu asi ten vypocet nevychazi.

takze jsem si jist ze o podobny pindy nestoji


Život není jen o penězích...

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Soukromé školství
« Odpověď #3 kdy: 22. 10. 2023, 22:25:44 »
ano, kdyz jich mas dost, tak neni o penezich.

pokud nebudes mit co do huby a obleceni pro deti, tak to sakra je o penezich.

Marně přemýšlím, co bys do tý huby chtěl dát, že při 60k HPP na to nemáš.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Soukromé školství
« Odpověď #4 kdy: 22. 10. 2023, 23:07:17 »
ano, kdyz jich mas dost, tak neni o penezich.

pokud nebudes mit co do huby a obleceni pro deti, tak to sakra je o penezich.

Marně přemýšlím, co bys do tý huby chtěl dát, že při 60k HPP na to nemáš.
Nějaké náměty:
  • Nejsi spokojený s kvalitou školství v ČR (light verze je, že se dítě nedostane do státní školky a musíš zaplatit soukromou), takže dítě musíš dát do soukromé školky a školy, nebo jim zaplatit tutora, nebo je učit sám (to ale pak nemůžeš tolik pracovat, takže si do té doby musíš naspořit). Navíc normální je mít děti 3 (jako fakt -- aby neklesala populace, tak musí být naprosto běžné, že nějaký pár má 3, nebo i 4, pro kompenzaci párů co mají 0-1, když průměr musí vyjít 2.0), a na to i bydlení stojí ledvinu, nedej bože pokud je budeš potřebovat vozit (brutální cargokola v ČR opět za ledvinu, nebo ještě hůř auto pro tolik lidí/dětských sedaček a k tomu ty provozní náklady, garáž a vůbec).
  • Chceš si naspořit a jít ve 40-45 do důchodu (v cizině koncept známý jako FIRE). S 100k+ je to reálné, s míň blbě. Může to být třeba i tím, že se bojí, že v 60 už ho jako vývojáře těžko někdo zaměstná.
« Poslední změna: 22. 10. 2023, 23:09:04 od _Jenda »


Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Soukromé školství
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2023, 01:00:20 »
pokud nebudes mit co do huby a obleceni pro deti, tak to sakra je o penezich.

Marně přemýšlím, co bys do tý huby chtěl dát, že při 60k HPP na to nemáš.
Nějaké náměty:
  • Nejsi spokojený s kvalitou školství v ČR (light verze je, že se dítě nedostane do státní školky a musíš zaplatit soukromou), takže dítě musíš dát do soukromé školky a školy, nebo jim zaplatit tutora, nebo je učit sám (to ale pak nemůžeš tolik pracovat, takže si do té doby musíš naspořit). Navíc normální je mít děti 3 (jako fakt -- aby neklesala populace, tak musí být naprosto běžné, že nějaký pár má 3, nebo i 4, pro kompenzaci párů co mají 0-1, když průměr musí vyjít 2.0), a na to i bydlení stojí ledvinu, nedej bože pokud je budeš potřebovat vozit (brutální cargokola v ČR opět za ledvinu, nebo ještě hůř auto pro tolik lidí/dětských sedaček a k tomu ty provozní náklady, garáž a vůbec).
  • Chceš si naspořit a jít ve 40-45 do důchodu (v cizině koncept známý jako FIRE). S 100k+ je to reálné, s míň blbě. Může to být třeba i tím, že se bojí, že v 60 už ho jako vývojáře těžko někdo zaměstná.

… a snídat pravý kaviár a koupat se v šampaňským…. Jó čtenáři rootu byli odjakživa experti na vymýšlení kravin, které mají daleko do reality. Děti mám 3 (z toho 2 na střední), takže vím o čem mluvím. 60k naprosto v pohodě.


_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Soukromé školství
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2023, 01:38:35 »
… a snídat pravý kaviár a koupat se v šampaňským…. Jó čtenáři rootu byli odjakživa experti na vymýšlení kravin, které mají daleko do reality.
Děkuji za kvalitní oponenturu.

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Soukromé školství
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2023, 03:18:43 »
… a snídat pravý kaviár a koupat se v šampaňským…. Jó čtenáři rootu byli odjakživa experti na vymýšlení kravin, které mají daleko do reality.
Děkuji za kvalitní oponenturu.

Aha, tak tedy pomaleji, když nejsi schopen si data sehnat a ověřit a jsi nucen si je vymýšlet: Jedna z nejdražších středních v Praze (když škrtnu ty úlety) stojí cca 170k za rok tj. +-14k/měsíc. Je to sice dost, ale s trochou plánování se 2 děti dají utáhnout… jenže kromě jazyků nic moc za ty peníze. Co se týká IT, tak normální průměr. Co do studentů, tak strašná skladba. Jinak průměr obvyklého školného bych odhadl na 70k/rok. Soukromá průmka na Proseku má cca 22k/rok tj. do 2k/měsíc, což je pakatel, ale i do těch 100k se dají 2 děti v klidu utáhnout (3 s plánováním). Ale jinak jsem chodil 2 roky po průmyslovkách (DOD) a žádný rozdíl mezi státními a soukromými jsem nezaznamenal (přinejmenším v Praze). Je to o lidech a exoty jsem viděl v obou táborech. A jestli se ti dítě nedostane na státní střední, tak je otázka, jestli na to studium vůbec má vlohy. Že by byly soukromé školy smetištěm studentů, kteří se nedostali na státní, jsem si nevšiml. A takový šikovný řemeslník si dnes taky slušně vydělá a nevím, proč by se tím mělo pohrdat.

Nevím, proč by tě v 60 jako vývojáře nikdo nezaměstnal. Já bych takového zkušeného bral hned. Ale v případě, že tě baví víc řídící pozice, tak v 60 bys měl mít už dost zkušeností a znalostí na vedení týmu. Před covidem jsem se cca rok snažil ukecávat dokonce 2 embed. experty, kteří už šli do regulérního důchodu.

Nebo jsi to myslel tak, že v 60 nemá člověk už ten drajf a netráví přesčasy v práci? Mohu tě ubezpečit, že přesčasy v práci dnes nedělaj ani mladíci a ještě by chtěli pinčes a zdarma krmení (čest vyjimkám, co nepotřebují mámu)

Re:Soukromé školství
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2023, 08:38:16 »
Dalsi, ktory chce byt do roka milionar? Ja som dlhe roky fungoval tak, ze ked som sa uskromnil, tak v pohode podnajom v Prahe + mal som vzdy co jest.
Rodinu planujes mat sam? Ked si niekoho najdes, tak aj prijem do domacnosti sa zvysi, uz to nebude len tvoj plat, ale aj jej/jeho (aby som bol gender korektny). A uz zrazu nemas 90k, ale dajme tomu 160-170k a z toho musi rodina vyzit bez problemov.

Re:Soukromé školství
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2023, 08:40:32 »
Pokud chces tak rychle takovy penize tak podnikej. Z ceho myslite, ze zije "prumerna" rodina? To mi rekni, ze je ten najem v praze o tolik drazsi nez v jinych krajskych mestech? Podle sreality je k dispozici 28 bytu 4+ do 30tis mesicne. Co jako vic chcete tvl? Rodice jsou zpravidla 2. Dokud jsi sam tak nepotrebujes palac.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Soukromé školství
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2023, 09:26:28 »
… a snídat pravý kaviár a koupat se v šampaňským…. Jó čtenáři rootu byli odjakživa experti na vymýšlení kravin, které mají daleko do reality.
Děkuji za kvalitní oponenturu.

Aha, tak tedy pomaleji, když nejsi schopen si data sehnat a ověřit a jsi nucen si je vymýšlet: Jedna z nejdražších středních v Praze (když škrtnu ty úlety) stojí cca 170k za rok tj. +-14k/měsíc. Je to sice dost, ale s trochou plánování se 2 děti dají utáhnout… jenže kromě jazyků nic moc za ty peníze. Co se týká IT, tak normální průměr. Co do studentů, tak strašná skladba. Jinak průměr obvyklého školného bych odhadl na 70k/rok. Soukromá průmka na Proseku má cca 22k/rok tj. do 2k/měsíc, což je pakatel, ale i do těch 100k se dají 2 děti v klidu utáhnout (3 s plánováním). Ale jinak jsem chodil 2 roky po průmyslovkách (DOD) a žádný rozdíl mezi státními a soukromými jsem nezaznamenal (přinejmenším v Praze). Je to o lidech a exoty jsem viděl v obou táborech. A jestli se ti dítě nedostane na státní střední, tak je otázka, jestli na to studium vůbec má vlohy. Že by byly soukromé školy smetištěm studentů, kteří se nedostali na státní, jsem si nevšiml. A takový šikovný řemeslník si dnes taky slušně vydělá a nevím, proč by se tím mělo pohrdat.

Nevím, proč by tě v 60 jako vývojáře nikdo nezaměstnal. Já bych takového zkušeného bral hned. Ale v případě, že tě baví víc řídící pozice, tak v 60 bys měl mít už dost zkušeností a znalostí na vedení týmu. Před covidem jsem se cca rok snažil ukecávat dokonce 2 embed. experty, kteří už šli do regulérního důchodu.

Nebo jsi to myslel tak, že v 60 nemá člověk už ten drajf a netráví přesčasy v práci? Mohu tě ubezpečit, že přesčasy v práci dnes nedělaj ani mladíci a ještě by chtěli pinčes a zdarma krmení (čest vyjimkám, co nepotřebují mámu)

Díky. Mluvil jsem asi hlavně o základkách (nabídka veřejných středních mi přijde lepší), tam to vypadá kolem 10k měsíčně průměrně (přes celý rok). Nějaké kroužky k tomu, to netuším kolik může stát. Bydlení v Praze se 3 dětma mi přijde že musí být největší raketa. Podle mě závisí čistě na tom kolik vydělává žena (a jak moc je její schopnost vydělávat omezena těmi dětmi - v některých oborech a pro některé ženy to může být nepatrné, pro některé úplný blocker). Pro představu, 60k hrubého s odpočty na 3 děti je 53k. Fakt záleží co vydělá druhý rodič.

Nepopírám že to jde, asi to jít musí když to jaksi polovina lidí dělá (mediánový příjem atd.). Ale taky chápu že tazatel chce víc.

jjrsk

  • *****
  • 503
    • Zobrazit profil
Re:Soukromé školství
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2023, 10:06:29 »
... a žádný rozdíl mezi státními a soukromými jsem nezaznamenal ...
Rozdil je predevsim v tom, ze platici klient se nevyhazuje a presne tomu odpovida i osazenstvo. Mam ve sve bubline jednu kamaradku ktera na soukrome skole ucila. Jeji zaci meli lepsi auta nez ona, ale jejich schopnosti byly na urovni orangutanu (opickam se omlouvam, ve skutecnostu jsou chytrejsi).

Pokud nekdo bere 60k a neumi s tim vyjit, tak dela neco kurevskyy spatne, kdyz 2/3 lidi nema ani 40k a vyjdou s tim.

Re:Soukromé školství
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2023, 10:51:51 »
a bydleni se hnal jak?

pokud nebudes mit co do huby a obleceni pro deti, tak to sakra je o penezich.

Marně přemýšlím, co bys do tý huby chtěl dát, že při 60k HPP na to nemáš.
Nějaké náměty:
  • Nejsi spokojený s kvalitou školství v ČR (light verze je, že se dítě nedostane do státní školky a musíš zaplatit soukromou), takže dítě musíš dát do soukromé školky a školy, nebo jim zaplatit tutora, nebo je učit sám (to ale pak nemůžeš tolik pracovat, takže si do té doby musíš naspořit). Navíc normální je mít děti 3 (jako fakt -- aby neklesala populace, tak musí být naprosto běžné, že nějaký pár má 3, nebo i 4, pro kompenzaci párů co mají 0-1, když průměr musí vyjít 2.0), a na to i bydlení stojí ledvinu, nedej bože pokud je budeš potřebovat vozit (brutální cargokola v ČR opět za ledvinu, nebo ještě hůř auto pro tolik lidí/dětských sedaček a k tomu ty provozní náklady, garáž a vůbec).
  • Chceš si naspořit a jít ve 40-45 do důchodu (v cizině koncept známý jako FIRE). S 100k+ je to reálné, s míň blbě. Může to být třeba i tím, že se bojí, že v 60 už ho jako vývojáře těžko někdo zaměstná.

… a snídat pravý kaviár a koupat se v šampaňským…. Jó čtenáři rootu byli odjakživa experti na vymýšlení kravin, které mají daleko do reality. Děti mám 3 (z toho 2 na střední), takže vím o čem mluvím. 60k naprosto v pohodě.

Re:Soukromé školství
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2023, 11:05:09 »
2/3 lidi jsou lidi, co nemusi mit kulturu, nemuzi se ucit jazyky, deti si poridli na praci nebo misto psa na hrani.
veri tomu, co se jim rekne v TV, rozhled maji jako krajta v mym terarium. (i kdyz ta obcas vidi sakra veci).

Pokud nekdo sedi bud v hopsode nebo doma a cumi na telku (v obou mistech), zere k tomu ty nejlevnejsi sracky, co sehnal, tak opravdu ma minimalni zivotni naklady. Kdykoli nastane emergency, kdy je treba vyplaznout 5000, tak se zhrouti, ze to neocekaval a ze to nema pod polstarem.

Statni a soukrome skolstvi nedokazu objektivne srovnat, problem vlevo vpravo. Stejne jako ve zdravotnictvi (zrovna jsem s tim zapasil a kdo rekne, ze detskej lekar neni problem, je kreten).

Dostat myho extremne schopneho syna na vicelety gympl byl v Praze obrovsky problem. Ted se konecne usadil v rakouskem gymplu, bohuzel na OpenGate jsem opravdu nemel penize.

A vy, co jim staci 60k na kaviar, dobrou chut. good luck v nadchazejicich letech




... a žádný rozdíl mezi státními a soukromými jsem nezaznamenal ...
Rozdil je predevsim v tom, ze platici klient se nevyhazuje a presne tomu odpovida i osazenstvo. Mam ve sve bubline jednu kamaradku ktera na soukrome skole ucila. Jeji zaci meli lepsi auta nez ona, ale jejich schopnosti byly na urovni orangutanu (opickam se omlouvam, ve skutecnostu jsou chytrejsi).

Pokud nekdo bere 60k a neumi s tim vyjit, tak dela neco kurevskyy spatne, kdyz 2/3 lidi nema ani 40k a vyjdou s tim.

Re:Soukromé školství
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2023, 11:46:48 »
Asi neni tak schopnej jak si ho malujes tvl.
Děkuji za možnost editace příspěvku.