CATV kabeláž

dzavy

CATV kabeláž
« kdy: 19. 10. 2023, 09:13:17 »
Mám CATV přípojku od UPC/Vodafone přivedenou do racku, je tam Docsis modem a vedou odtud 3 koaxy do zásuvek k TV.

Dotaz - jaké je správné pořadí zapojení? Resp. jaká přesně funkce je toho pásmového filtro-splitteru co k tomu dávají (WISI DM 80 aj.)? Musím ho použít?

a) filtro-splitter, z něj DATA výstup do modemu a TV výstup do 3násobného fullband-splitteru do zásuvek. V zásuvkách nebude fungovat rádio.
b) jen 4násobný fullband-splitter mezi modem a zásuvky, dodaný filtro-splitter nepoužit. Rádio bude fungovat.
c) stejné jako b) jen modem připojen ještě přes filtro-splitter

Zběžným testem fungujou všechny varianty (až na to rádio, ale to je jedno), jen mi není jasné, která je ta nejsprávnější.


.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #1 kdy: 19. 10. 2023, 09:42:30 »
Rádio nebude fungovat nikdy, protože už v kabelovce VF dávno není. Tedy FM rádio. Jsou tam pouze rádia v DVB-C.

dzavy

Re:CATV kabeláž
« Odpověď #2 kdy: 19. 10. 2023, 12:06:29 »
Rádio nebude fungovat nikdy, protože už v kabelovce VF dávno není. Tedy FM rádio. Jsou tam pouze rádia v DVB-C.
Jasný, rádio mě nezajímá, primárně mi jde o to správně a bez zbytečnýho útlumu zapojit ten modem. Taky jsem koukal, že to moje WISI má strop pro data jen 862MHz, novější mají 1GHz+.

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #3 kdy: 19. 10. 2023, 12:26:10 »
Strop pro data by měl být až na hodnotě 1200 MHz, protože až tam to bude VF používat. A zapojení je pak jasné, na přívodní kabel dát splitter dodávaný od VF, jeden výstup přímo do modemu a na ten druhý (určený pro TV) si pak dát rozbočovač(e), případně zesilovač a co je libo dle potřeby.

dzavy

Re:CATV kabeláž
« Odpověď #4 kdy: 19. 10. 2023, 12:49:33 »
Strop pro data by měl být až na hodnotě 1200 MHz, protože až tam to bude VF používat. A zapojení je pak jasné, na přívodní kabel dát splitter dodávaný od VF, jeden výstup přímo do modemu a na ten druhý (určený pro TV) si pak dát rozbočovač(e), případně zesilovač a co je libo dle potřeby.
No a proč ten modem musí jít skrz ten filtrovaný splitter i když pro data je to pásmo celé a koncové zásuvky mají filtry pro TV/rádio pásma v sobě? Co je konkrétně špatně na variantě b)?


.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #5 kdy: 19. 10. 2023, 14:02:39 »
Nejde o modem, ale o to, aby televize byly za tím splitterem (který má na TV výstupu filtr a nemůžeš tak nechtěně zarušit zpětný směr u internetu, což by se v případě obyčejného rozbočovače stát mohlo).

dzavy

Re:CATV kabeláž
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2023, 17:15:44 »
Nejde o modem, ale o to, aby televize byly za tím splitterem (který má na TV výstupu filtr a nemůžeš tak nechtěně zarušit zpětný směr u internetu, což by se v případě obyčejného rozbočovače stát mohlo).
Super díky moc. Takže jestli to chápu dobře, tak můžu mít na začátku obyčejný splitter mezi modem a rozvody po bytě a na konci každého kabelu u televize pak účastnickou zásuvku s filtrem.

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #7 kdy: 19. 10. 2023, 17:28:52 »
Teoreticky ano, ale prakticky je dobré vědět, že předávacím bodem ze strany VF je výstup na splitteru, resp. celé zapojení modemu. Pokud tedy uděláš nějaký neoprávněný zásah a budou problémy, pak to jde za tebou. Další věc je ta, že musíš při tvém řešení dávat speciální zásuvky, zatímco pokud to uděláš jak jsem popsal výše, pak tu TV zásuvku můžeš dát jakoukoliv libovolnou. A poslední věc - při tvém postupu to bude znamenat, že signál do modemu (i z něho) půjde už s útlumem cca 8dB (což je útlum rozbočovače) a to také není moc dobré.

Re:CATV kabeláž
« Odpověď #8 kdy: 24. 10. 2023, 14:46:52 »
Ono u CATV dost zalezi na sile signale. Modem pracuje v inych rozmedziach sili signalu ako tv. Modem vyuziva ine frekvencie ako tv. Preto sa vo vacsine pripadov dave DV-U rozbocovac na zaciatku, kde sa odelia signali pre data a tv. Aby sa v pripade rusenia z tv nezarusil signal pre data. A az nasledne sa dava na tv casti rozbocovac pre jednotlive tv. Kazdy rozbocovac a zasuvka utlmuje signal. O kolko sa signal utlmi rozhoduje typ rozbocovacov aj zasuviek. Su take, co utlmia signal o 3db alebo aj 20db. Tak isto samotny koaxila ma urcity utlm..  Preto sa robia merania a prepocty na to, s akym utlmom mozu byt zasuvky, rozbocovace atd.. Aby bol na vystupe signal zo spravnou silou.

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #9 kdy: 24. 10. 2023, 16:07:28 »
Rádio nebude fungovat nikdy, protože už v kabelovce VF dávno není. Tedy FM rádio. Jsou tam pouze rádia v DVB-C.
VF používá DVB-C? Když jsem se před 2 lety koukal, tak po tom kabelu pouštěli DVB-T (ano, DVB-T, ne T2. Možná tam měli víc multiplexů a některé byly T2/C, kdo ví).

.

  • *****
  • 602
    • Zobrazit profil
Re:CATV kabeláž
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2023, 16:33:00 »
V DVB-C je asi 200 programů, v DVB-T pak kolem 40. VF tedy používá oboje.