Micropython do produkčního zařízení

Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #15 kdy: 21. 10. 2023, 10:52:22 »
Tady https://cz.pycon.org/2023/program/talks/85/ vyprávěl jeden z autorů firmwaru ...

Zajímavé, není prosím někde záznam té přednášky? Na jejich webu ani na youtube jsem to nějak nenašel... Díky.


murf

Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #16 kdy: 21. 10. 2023, 11:08:29 »
Záznam by měl někdy být, ale popravdě nevím kdy. Každopádně tady jsou slidy od autora http://jdem.cz/fjymd9.

Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #17 kdy: 21. 10. 2023, 11:53:53 »
Díky moc, slidy super.

luvar

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #18 kdy: 23. 10. 2023, 10:46:11 »
Na závěr dal doporučení, že MicroPython je sice fajn, ale je vhodný spíš na domácí bastlení.

Ja som zial videl iba slajdy, ale tam takyto zaver nebol. Osobne som to vnimal, ze ak clovek pouziva iba micropython, tak je to "bezpecne". Ak to mixuje (a hlavne volanie python-u z inych miest, ci pouzivanie mutable/imutable veci v roznych jazykoch), tak to nebezpecne je. Rovnako, ich hlavna motivacia bola, ze mali malo ramky. A micropython je "nenazrany" by-design. Toto bola imho hlavna motivcia. O samotnej nebezpecnosti python-u som tam nezachytil nic.

Bolo tam nieco konkretnejsie povedane, co nieje v slidoch?

PS: Nechcem obhajovat svoj nazor, ze by som sa micropythonu v produkcii nebal, len by som chcel dalsie podklady smerom, ze to nie je dobry napad. Ono predsa ten prvy trezor produkt inzeruju ako bezpecny a pouziva to micropython...

murf

Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #19 kdy: 23. 10. 2023, 12:05:41 »
Popravdě si přednášku do všech detailů nepamatuju, protože v tomhle oboru moc nedělám. Nicméně, samozřejmě ve slidech není všechno. Ten závěr té přednášky se nesl v tom smyslu, že MicroPython dostačoval, ale že postupem vývoje přestal stačit - třeba právě z důvodu paměti. No a potom rostl náklad na přechod do Rustu, takže kdyby to dělali od začátku v Rustu, tak by se to nestalo. Víceméně se předpokládá, že v embedded aplikaci se dojde do takového stádia, kdy nenažranost MicroPythonu začne dělat problémy a tak se musí přejít jinam. S Rustem by to mělo jít dělat optimalizovaně už od začátku a MicroPython nechat na bastl.


Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #20 kdy: 23. 10. 2023, 13:06:19 »
S Rustem by to mělo jít dělat optimalizovaně už od začátku a MicroPython nechat na bastl.

Tak desítky článků jak jsme přešli z X na Y mám už za sebou. Zdá se mi, že většinou se zapomíná na to, že bez toho Pythonu by ani přechod nebyl možný. Dát dohromady rozumně napsané MVP v Pythonu a případně pak přecházet na něco jiného, kde to má smysl, je lehčí než sehnat někoho na Go "nedejbože" Rust. Ale třeba pro secure/safe projekt jako Trezor to asi mělo smysl od začátku. Dík za slajdy.

oss

  • ***
  • 243
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #21 kdy: 23. 10. 2023, 14:04:56 »
Ahoj,

takové zamyšlení:
Vím, že existuje možnost kódit firmware do některých MCU ve vyšších programovacích jazycích, ponejvíce a nejznáměji asi v subsetu Pythonu 3 alias Micropythonu, ale i jiných (Lua, JS...).
Jako člověk srostlý s embedded světem jsem to bral jako něco na hraní pro domácí kutily, či maximálně tak na prototypování, přece jenom jazyk s GC si s MISRA atd. do noty určitě nepadne  :D.

Nedávno jsem se bavil s jedním juniorním vývojářem od bývalého zaměstnavatele, kdy při hovoru došlo i na téma výše. Bylo mi tvrzeno, že konkrétně Micropython si již našel cestu do produkce, dokonce prý do lékařských přístrojů, čemuž se mi zrovna dvakrát věřit nechtělo (po vygooglování měl pravdu).

Tak teď nevím, asi už patřím mezi dinosaury (C/C++), ale tahat interpretované jazyky do světa mikrokotrolérů mi jako košer nepřijde, ale na druhou stranu šikovnách lidí ubývá a někdo ta zařízení vyvíjet musí, že? Sice si řízení výkonových měničů (tak trochu má parketa) v Pythonu představit nedokáži, a ani nechci, ale u spotřební elektroniky by to asi šlo.

Jaký je váš názor na vyšší jazyky (a jejich runtime...) pro MCUs? Cestička pro DIY nadšence, či trend i pro profi zařízení, hm?

Ak ide o IoT zariadenie typu RPi, co ma vykon ako desktop tak je to asi OK.
Pre normalne mikroprocesory python je len taka hracka prave kvoli determinizmu a sprave pamete, hlavne ked dany vyvojar o tychto veciach nic netusi, lebo Cecko neriesili.


Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #22 kdy: 25. 10. 2023, 08:50:19 »
Tak jsem si udělal krapánek času, vzal destičku s Rpi Pico a Micropython vyzkoušel - ano, na rychlé prototypování naprosto super, během hodinky jsem už fetchoval data z OpenWeathermaps a zobrazoval je na malém OLED displeji. Pokud bych na to šel přes C/C++, LWIP atd, tak s tím laboruji daleko déle, a hlavně s, pro uživatele, stejným výsledkem.
Performance, "svébytnost" GC atd. u takových aplikací nikdo nikdy řešit extra nebude, tak proč nekódit jejich FW v MPY, že?
Na druhou stranu si stojím za tím, že v náročnějších aplikacích s požadavky na real-time, bezpečnost, determiničnost má MPY dveře zavřené a natřikrát uzamčené  :)

oss

  • ***
  • 243
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #23 kdy: 25. 10. 2023, 10:05:41 »
Ono hlavne pri pouziti normalneho jazyka (C/C++,...) je mozne zariadenie vybavit podsttane lacnejsim cipom (alebo spolahlivejsim), co pri miolonoch vyrobenych kusov prinasa nemale znieznie nakladov na vyrobu.

Re:Micropython do produkčního zařízení
« Odpověď #24 kdy: 25. 10. 2023, 15:07:34 »

Šikovných lidí je pořád stejné procento jako dřív, jen píší Micropython a mnoho dalších věcí a dinosauři jen koukají, jak jim ujíždí vlak.
Jsem asi dinosaurus ale zkusil jsem to. Občané z okolí Buštěhradu na mají pěkné slovo „pumprdentlich“. Celé to dělá dojem takového toho moderního nesmyslu, který někdo ze srandy vytvořil a teď lidi pracně hledají, kde by se to mohlo využít. Tenhle vlak si asi nechám ujet.