Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #15 kdy: 15. 10. 2023, 17:23:24 »
Zdravím všechny, jelikož jsem letos maturoval, rozhodl jsem se dát rok pauzu na rozmyšlenou, avšak mě napadlo, že bych si zkusil podat přihlášky na pár vysokých škol, s technickým zaměřením hlavně elektro, avšak se tu vyskytl problém a to je samotná matika, se kterou jsem měl převážně čtyřky a dokonce mi zní hrozilo ve třeťáku a ve čtvrťáku propadnutí a co se týče fyziky té jsme na naší škole měli pouze letmo v prváku jen základy.

Stojím před rozhodnutím, zda má cenu a zda je možné a stojí za to se pokusit našrotit na přijímačky veškerou gympláckou matiku a fyziku do 7 měsíců, anebo jestli to už radši mám podle vás vzdát tuto utopii s vysokými školami, a jít rovnou do práce?

VŠ zvažuji, kvůli lepšímu uplatnění na trhu práce. Mám v úmyslu ČVUT, VUT, nebo VŠB.

Jako SOŠ mám vystudovanou železniční průmku.
No a v čem byl na té střední problém, jste na matiku blbej nebo jste na to prostě kašlal ?

Jinak podívat se jak lidé z nějakého oboru přemýšlí o subjektu bádaní je vždycky poučné, nehledě na to že VŠ je i o nějaké disciplíně a vytrvalosti. Dnes už nemusíte jet hop nebo trop 5 let v kuse, je spousta bakalářských oborů.


Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #16 kdy: 15. 10. 2023, 17:36:28 »
prisel si pro radu. predpokladam, ze nechcel poplacani po ramenou jako od bratru z mokre ctvrti.


Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší
Njn, ale já třeba prolejzal gympl se čtyřkou z němčiny a slabou trojkou z chemie a když jsem potřeboval kolej a na VŠCHT měli nejmenší rádius pro přidělení koleje, tak jsem se středoškolskou chemii zvládl doučit za tři týdny a byl slavné přijat na VŠCHT (že studovat ČVUT a VŠCHT souběžně je makačka, je věc druhá).
Předpokládám, že kdybych se zamiloval do nějaké Gertrudy nebo Elke, tak bych se i tu němčinu zvládl doučit.
Takže těžko říct, co je to za člověka, takhle z jednoho dotazu. Snad jen, že mu chybí sebevědomí.
Moje rada: běž dělat co tě baví, jestli chceš studovat elektro, běž studovat elektro.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #17 kdy: 15. 10. 2023, 20:29:43 »
prisel si pro radu. predpokladam, ze nechcel poplacani po ramenou jako od bratru z mokre ctvrti.


Na vysokou školu nemáte, tedy ne na normální. Docela se divím Vaši nesoudnosti, na to jste měl už dávno přijít sám. Buďte rád, že jste prolezl střední školou. Ale možná byste mohl zkusit politologii.

Koukám že na Vysoké škole života otevřeli obor: Inženýr lidských duší
Njn, ale já třeba prolejzal gympl se čtyřkou z němčiny a slabou trojkou z chemie a když jsem potřeboval kolej a na VŠCHT měli nejmenší rádius pro přidělení koleje, tak jsem se středoškolskou chemii zvládl doučit za tři týdny a byl slavné přijat na VŠCHT (že studovat ČVUT a VŠCHT souběžně je makačka, je věc druhá).
Předpokládám, že kdybych se zamiloval do nějaké Gertrudy nebo Elke, tak bych se i tu němčinu zvládl doučit.
...

Tipuji, že Vy jste se na rootu neptal, co máte dělat ;-)?

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #18 kdy: 15. 10. 2023, 22:02:02 »
Tipuji, že Vy jste se na rootu neptal, co máte dělat ;-)?
Tenkrát se dalo napsat tak leda do Bravíčka :). Ale stejně mi příjde, že dnešní maturanti jsou nějak přehlceni možnostmi a ve výsledku paralyzovaní. Chytřejší jsme nebyli, to ne, ale tak nějak jsme se moc neptali co dál se životem. Nevím, jestli to bylo daný dobou, jestli jsme nasáli to sebevědomí a drzost devadesátek nebo tím, že svět byl jednodušší.

Jimmyx

  • ***
  • 171
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #19 kdy: 15. 10. 2023, 22:46:31 »
Nevím, jestli to bylo daný dobou, jestli jsme nasáli to sebevědomí a drzost devadesátek nebo tím, že svět byl jednodušší.
V devadesátkách to bylo pro kluky po maturitě jednoduché. Buď jste šel na VŠ nebo na vojnu. Že by jste si dali jen tak rok pauzu na rozmyšlenou nešlo (a rodiče by to ani netolerovali). Jistý krok stranou bylo studium VOŠ nebo odjet jako au pair do ciziny (ale to šlo možná až po vojně, už si nepamatuji přesně jak to kamarád měl) ale obojí znamenalo nějakou "práci" a zodpovědnost.


iwtu

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #20 kdy: 15. 10. 2023, 23:07:10 »
Jednoduchá odpoveď.
Si hladný po vedomostiach? Choď na VŠ?
Myslis, že chceš kolektív tak trochu podobných ľudí, choď na VŠ.

Z mojich skúsenosti, každý, rozumieme tomu, čo je zvyšok po celočíselnom delení, tak ma na to, aby veľmi obstojne a pri správnom vedení zvládol stredoškolskú matematiku, lebo pokiaľ si odmyslím limity a integrály (neviem, či sa to ešte dnes učí na strednej), tak zvyšná stredoškolská matematika je naozaj jednoduchá, ak Ti dá niekto do toho vzhľad (vzhled).

Na druhej strane, chceš technickú výšku a ja mám matfyz. Veľa matfýzakov uči na technikách matiku a sú z toho z nechutení, lebo ide sa tak rýchlo, že sami by ako študenti mali s týmto tempom tomu rozumieť.

Avšak, rozumieť tomu všetci na technické nechcú, iba to chcu hlavne používať. Na matfyze sa matika išla oveľa pomalším tempom, ale oveľa viac do hĺbky, a tak mal človek čas nad tým premýšlať a porozumieť tomu.

Ako asi by som ČVUT zvládok ale nie s vnútorným uspokojením rozumieť tomu, že prečo veci fungujú ako fungujú.

PS. Teraz som doučoval stredoškoláka programovanie, z ktorého prepadol. Šikovný chlapec, len tak to kašlal, preto prepadol.

Z mojich skúsenosti naozaj rozumieť tomu, čo je zvyšok po delení stačí na to, aby človek zvládol stredoškolskú matematiku, hoci mal predtým štvorky.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #21 kdy: 16. 10. 2023, 01:02:37 »
Na druhej strane, chceš technickú výšku a ja mám matfyz. Veľa matfýzakov uči na technikách matiku a sú z toho z nechutení, lebo ide sa tak rýchlo, že sami by ako študenti mali s týmto tempom tomu rozumieť.

Avšak, rozumieť tomu všetci na technické nechcú, iba to chcu hlavne používať. Na matfyze sa matika išla oveľa pomalším tempom, ale oveľa viac do hĺbky, a tak mal človek čas nad tým premýšlať a porozumieť tomu.

Ako asi by som ČVUT zvládok ale nie s vnútorným uspokojením rozumieť tomu, že prečo veci fungujú ako fungujú.

PS. Teraz som doučoval stredoškoláka programovanie, z ktorého prepadol. Šikovný chlapec, len tak to kašlal, preto prepadol.

Z mojich skúsenosti naozaj rozumieť tomu, čo je zvyšok po delení stačí na to, aby človek zvládol stredoškolskú matematiku, hoci mal predtým štvorky.
Ale technika není o matematice, student techniky má plné ruce práce se svým oborem.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #22 kdy: 16. 10. 2023, 01:30:44 »
Pokud chcete pracovat pro někoho jako zaměstnanec, pak jednoznačně VŠ. Budete mít větší přehled i mimo obor, váš životopis nehodí holčina z HR do koše, budete mít lepší pozici při vyjednávání o mzdě.

Pokud chcete pracovat na sebe, pak hodně záleží na oboru a na tom, kolik času a peněz jste do sebe ochoten/schopen investovat. Stále ještě platí, že VŠ má velice dobrý poměr cena/výkon. Zejména u technických oborů je to důležitý aspekt, protože dostat se k HW a SW, jako na VŠ, vás jinak bude stát hodně peněz.

Samostatná kapitola jsou pak obory, kde je VŠ vzdělání podmínkou. Lékař, právník, uklízečka na magistrátu.

V neposlední řadě pak pamatujte, že VŠ nemusíte dodělat. Není to podmínka. Klidně si udělejte jen základ a pak si berte předměty, které vás zajímají a které vám pomohou v profesním životě. Ty ostatní, nutné k titulům, můžete vynechat. Sice si tím cestu k titulu zavřete, nebo přinejmenším velmi zkomplikujete, ale zase můžete za tři roky nasbírat veškeré informace, které vy osobně považujete za důležité.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #23 kdy: 16. 10. 2023, 06:42:50 »
Ale technika není o matematice, student techniky má plné ruce práce se svým oborem.....

LOL

(v hlavě bleskly fce, integrály, derivace, transformace apod :D)

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #24 kdy: 16. 10. 2023, 08:39:47 »
Ale no, ja som mal spoluziaka, ktory na strednej ledva preliezol a VS bez problemov skoncil, lebo tam uz boli veci, ktore ho bavili a na matiku on mal hlavu, vela prikladov pocital z hlavy.
Ten rok pauzy, neviem ci je dobry napad, to uz sa potom cloveku do skoly velmi nechce :)
Technika je hlavne o matike, vzorce, vypocty, merania. vymyslat algoritmy... A ked mas aspon nejaky prehlad, tak vies ktore vzorce kedy pouzit a nemusis vymyslat koleso.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #25 kdy: 16. 10. 2023, 08:58:58 »
Ale no, ja som mal spoluziaka, ktory na strednej ledva preliezol a VS bez problemov skoncil, lebo tam uz boli veci, ktore ho bavili a na matiku on mal hlavu, vela prikladov pocital z hlavy.
Ten rok pauzy, neviem ci je dobry napad, to uz sa potom cloveku do skoly velmi nechce :)
Technika je hlavne o matike, vzorce, vypocty, merania. vymyslat algoritmy... A ked mas aspon nejaky prehlad, tak vies ktore vzorce kedy pouzit a nemusis vymyslat koleso.

Hodně příkladů počítal z hlavy? Tak to běž zkusit, to asi nebude těžká VŠ. Nedovedu si představit jak někdo dokáže počítat třeba integrály z hlavy, kromě Nikoly Tesly.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #26 kdy: 16. 10. 2023, 09:09:50 »
Tipuji, že Vy jste se na rootu neptal, co máte dělat ;-)?

Jenom imbecil se na DŮLEŽITÁ ŽIVOTNÍ ROZHODNUTÍ ptá na "anonymním" internetu(kde ti lidé mohou snáze lhát nebo radit cíleně špatně aby ti škodily) nebo někoho druhého. Schopný člověk víc co chce, ví jak na to a jde si za tím sám.

A přehazovat svou vlastní odpovědnost za svůj život na druhé v rámci kolektivní diskuze rozhodně o něčem svědčí. Mimochodem slyšeli jste že by "Alber Einsteinů, Issac Newton, Bill Gates, Warren Buffet, Elon Musku, Rockeffeler, Tesla, Edison, T.G. Masaryk, Bata, Trump, Komenský, Hus, Gottwald, Hitler, Mao, ... no prostě všichni ti schopní v minulosti a přítomnosti" se ptali ostatních co mají dělat ?

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #27 kdy: 16. 10. 2023, 11:56:11 »
Hodně příkladů počítal z hlavy? Tak to běž zkusit, to asi nebude těžká VŠ. Nedovedu si představit jak někdo dokáže počítat třeba integrály z hlavy, kromě Nikoly Tesly.
Bol som tam s nim :) Netvrdim, ze pozrel na zadanie a napisal vysledok. Ale casto vynechaval pri vypocte kroky, ktore si rovno spocital v hlave. Proste mu to myslelo, ale bol na strednej prilis lenivy.

Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #28 kdy: 16. 10. 2023, 13:33:27 »
Jenom imbecil se na DŮLEŽITÁ ŽIVOTNÍ ROZHODNUTÍ ptá na "anonymním" internetu(kde ti lidé mohou snáze lhát nebo radit cíleně špatně aby ti škodily) nebo někoho druhého. Schopný člověk víc co chce, ví jak na to a jde si za tím sám.

Jinými slovy, schopní lidé padají z nebe již učení. Všechno ví, všechno znají a všude byli. Dvakrát.

Bez ironie: jedna věc je ptát se. To schopní lidé dělají, ptají se. Druhá věc je rozhodnout se čistě podle toho, co mi někdo řekne. To schopný člověk neudělá, ten posoudí informace, co dostal, ale pak učiní vlastní rozhodnutí.

Všem doporučuji jedno cvičení (návyk, mindset, jakkoliv tomu chcete říkat), co mi posledních dvacet let hodně pomáhá: Když dělám nějaké důležitější rozhodnutí, tak ho končím nahlas vyslovenou frází: "Já jsem se rozhodl, že ..." Když vám ta věta nějak nejde, nebo je z ní divný pocit, tak rozhodnutí ještě zvážit. Podstatné je si vždy takhle sám sobě říkat, že je to MOJE rozhodnutí. Kdysi jsem se vykašlal v posledním ročníku na VŠ. S tím, že "lidi mi říkali, že..." Měl jsem s tím pak velké psychické potíže, chodil jsem i k psychiatrovi a na psychoterapii. Teprve tam jsem pochopil, že člověk musí dělat vlastní rozhodnutí. A že i to zanechat VŠ vlastně bylo moje rozhodnutí a nemohu za něj vinit nikoho z těch, co mi říkali "nikdo se tě nikdy nebude ptát, zda máš VŠ". Já jsem se chtěl na VŠ vykašlat a tak jsem poslouchal to, co jsem slyšet chtěl. Trvalo mi několik let přijmout tenhle přístup "já se rozhodl, že ...". Ale funguje výborně a šetří mi strašně moc času i nervů.

Takže ano, klidně se ptát v anonymní diskusi na internetu. To dělají i schopní lidé. Ale rozhodout se musí člověk sám. A na to potřebuje posoudit relevantnost toho, co lidé odpovídají. Řečeno slovy kolegy ještě jinak: "jako brainstorming dobrý, jako source of truth úplně na h...."

xyz

  • ***
  • 233
    • Zobrazit profil
Re:Je pro mě lepší jít na VŠ nebo pracovat?
« Odpověď #29 kdy: 16. 10. 2023, 20:39:49 »
Zdravím všechny, jelikož jsem letos maturoval, rozhodl jsem se dát rok pauzu na rozmyšlenou, avšak mě napadlo, že bych si zkusil podat přihlášky na pár vysokých škol, s technickým zaměřením hlavně elektro, avšak se tu vyskytl problém a to je samotná matika, se kterou jsem měl převážně čtyřky a dokonce mi zní hrozilo ve třeťáku a ve čtvrťáku propadnutí a co se týče fyziky té jsme na naší škole měli pouze letmo v prváku jen základy.

Stojím před rozhodnutím, zda má cenu a zda je možné a stojí za to se pokusit našrotit na přijímačky veškerou gympláckou matiku a fyziku do 7 měsíců, anebo jestli to už radši mám podle vás vzdát tuto utopii s vysokými školami, a jít rovnou do práce?

VŠ zvažuji, kvůli lepšímu uplatnění na trhu práce. Mám v úmyslu ČVUT, VUT, nebo VŠB.

Jako SOŠ mám vystudovanou železniční průmku.

Nevim, jak je to dnes, ale kdysi byla matematika na technickych skolach pomerne tezka a po prvnim roce skoncila polovina studentu vetsinou prave kvuli matematice. Takze se ctyrkami z matiky ze stredni bych byl trochu opatrny.

Na druhou stranu je lepsi zkusit VS drive nez pozdeji.