Reset do výchozího nastavení při každém restartu

lojdr

Reset do výchozího nastavení při každém restartu
« kdy: 20. 09. 2023, 18:43:37 »
Ahoj,

Potřebuji na koncových stanicích (starý NB) provést deployment tak, aby se po každém restartu vyresetoval do defaultního nastavení. Nejde jen o nastavení uživatelské, ale o reset všeho.
Pár okolností:
- Nelze to dělat přes LiveCD, ani USB s live ISO.
- Musí to (reset) být možné bez přístupu k internetu, pouze za použití stroje jako takového (tzn. asi nejspíše z interního disku)
- Po deploymentu operačního systému se provedou ještě nějaké customizace specifické pro každý stroj, které musí být zachovány i po restartu.
- Řešení musí být upgradovatelné (aplikace security patchů, nebo nových funkcionalit)

Prozatím mě napadly jen LVM snapshoty. Kdyby nebyla potřeba ta upgradovatelnost, tak bych se asi spokojil s read-only partitions a nějakýma read-write partitions, kde je to potřeba (třeba /tmp).

Napadá ještě někoho něco jiného, řešil někdy někdo podobný problém?
Je to v zásadě něco jako kiosk, ale upgradovatelný na dálku.

Díky za náměty a nápady.
« Poslední změna: 20. 09. 2023, 19:01:53 od Petr Krčmář »


_Jenda

 • *****
 • 1 591
  • Zobrazit profil
  • https://jenda.hrach.eu/
  • E-mail
Re:Reset do výchozího nastavení při každém restartu
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2023, 20:25:01 »
Běžně se to řeší tak, že se připojí přes / overlay a zapisuje se do něj. Změny jsou limitovány kapacitou RAM. Když je chceš commitnout, připojíš si / read-write a zkopíruješ je do toho (nějak chytře, aby to smazalo smazané soubory, byl na to nějaký program).

Hledej overlay, případně taky hledej jak se na Raspberry udělá read-only s overlay, na to budou nějaké návody (přenositelné na běžný počítač).
Citace
Kdyby nebyla potřeba ta upgradovatelnost, tak bych se asi spokojil s read-only partitions a nějakýma read-write partitions, kde je to potřeba (třeba /tmp).
To můžeš i tak, pro upgrade je jednoduše připojíš read-write.

Re:Reset do výchozího nastavení při každém restartu
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2023, 20:57:11 »
v pripade kiosku by sa to dalo riesit tak, ze po deploymente a skriptoch, prip. nejakych tych patchoch sa vytvori obraz disku na nejaku skrytu partition a pri boote sa urobi restore toho obrazu. Tak nejak fungovali v davnych casoch niektore internetove kaviarne. Raz za cas sa aktualizovali aplikacie a vytvoril novy obraz.

Bugsa

 • ***
 • 122
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Reset do výchozího nastavení při každém restartu
« Odpověď #3 kdy: 21. 09. 2023, 15:04:54 »
Co se podívat na Fedora Silverblue? Nešlo by to přiohnout pro tvé potřeby?

lojdr

Re:Reset do výchozího nastavení při každém restartu
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2023, 06:26:24 »
Všem díky za komentáře.
Co se podívat na Fedora Silverblue? Nešlo by to přiohnout pro tvé potřeby?
To vypadá zajímavě, ale bohužel z různých důvodů je potřeba aby to byl Rocky 9. Pokud bude Silverblue existovat za pár let až se bude dělat nějaká revize, tak to určitě vezmeme v potaz. Díky.

Teď zkoušíme zkoušíme řešení, kdy se po restartu udělá snapshot, který se okamžitě zamerguje zpět. Jelikož jsou partitions aktivní, tak se ten merge odloží na dobu, kdy se deaktivují a reaktivují VG (po restartu). Všechny změny, které se tak po této události (zamergování snapshotu) stanou se při restartu zahodí. Jsou to 2 příkazy v cronu. Uvidíme, jestli to bude splňovat to, co chceme.