Jaký obor - od logických hradel po operační systémy

Zdravím,

přemýšlím jaký obor zvolit na VŠ. Ideálně dálkové studium, ale můžete doporučit i prezenční.

Jak předmět napovídá, zajímá mě oblast mezi logickými hradly a operačním systémem. Chci solidní pochopení toho, jak funguje počítač. Postavit z logických hradel sčítačku a po vrstvách dál až k modernímu počítači, kompilátorům, operačnímu systému. Psát například webové a jiné aplikace už jsem si vyzkoušel, ale chci se vydat cestou "dolů", k fundamentálním principům.

Matematiku jsem na střední neměl rád, ale myslím, že to bylo způsobem, jakým se tam učila. Tedy naučit se postupy nazpaměť bez jakéhokoliv pochopení. Důležité je pro mě vidět, jak matematiku využiju. Baví mě booleova algebra, protože s ní reálně pracuju, když si hraju s logickými hradly.

Nebaví mě high-level jazyky kvůli vysoké úrovni abstrakce, kde pořádně nevím, co se děje "pod pokličkou".

Dokázali byste doporučit vhodný obor? Děkuji.


mikrom

  • ****
  • 367
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #1 kdy: 11. 09. 2023, 21:09:23 »
.. takze to bude od jednoduchych logickych obvodov k mikroprocesoru ..

Na to si treba vybrat nejaky obor technickej informatiky na elektro-fakulte, urcite nie hospodarsku informatiku alebo teoreticku informatiku.
« Poslední změna: 11. 09. 2023, 21:10:59 od mikrom »

mikrom

  • ****
  • 367
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #2 kdy: 11. 09. 2023, 21:25:49 »
hladaj studijny obor, kde sa vyskytuju slova ako: digitalna technika, mikroprocesorova technika, logicke obvody kombinacne obvody, sekvencne obvody, klopny obvod (flip-flop), ... a potom sa informuj, ci je to naozaj to co chces ...

Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #3 kdy: 11. 09. 2023, 22:15:12 »
Zatím se mi čistě podle popisu na stránkách nejvíc líbí Aplikovaná elektrotechnika na Univerzitě Pardubice https://studuj.upce.cz/obor/fei-aplikovana-elektrotechnika-bakalarsky-prezencni-cestina

Ocenil bych určitě něčí osobní zkušenosti

Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #4 kdy: 11. 09. 2023, 22:34:49 »
přemýšlím jaký obor zvolit na VŠ. Ideálně dálkové studium, ale můžete doporučit i prezenční.

Pro prezenční studium by možná bylo dobré upřesnit, která oblast ČR připadá v úvahu (pro někoho je Ostrava moc daleko, pro někoho zase Praha).

Citace
Matematiku jsem na střední neměl rád, ale myslím, že to bylo způsobem, jakým se tam učila. Tedy naučit se postupy nazpaměť bez jakéhokoliv pochopení. Důležité je pro mě vidět, jak matematiku využiju.

Nevím, jak se učí matematika na denním studiu, ale přinejmenším tam na to mají moře času.
Ale z toho co jsem viděl na kombinovaném, tam bych nepodléhal iluzím o způsobech vyučování nebo vysvětlování jak se matematika využije, je to jen pár hodin kontaktní výuky (někde i jen 9, a to ještě není čistého - do toho se někde může/musí vlézt i napsání zápočtu apod.).

Citace
Nebaví mě high-level jazyky kvůli vysoké úrovni abstrakce, kde pořádně nevím, co se děje "pod pokličkou".

Na to co se děje pod pokličkou stačí prozkoumat zdrojový kód (tedy tam kde je k dispozici).

Citace
Dokázali byste doporučit vhodný obor? Děkuji.

Co se týká kombinovaného, začal bych asi tady https://www.vysokeskoly.cz/studium-pri-praci/v/technika-a-informatika/elektrotechnika-a-komunikace/studium-bakalarske/ a pak některé informatické programy na https://www.vysokeskoly.cz/studium-pri-praci/v/technika-a-informatika/informatika/studium-bakalarske/pf-verejne-a-statni-skoly/
Dřív jsem myslel že je to kompletní, teď vidím že tam chybí třeba dálková Komunikační technika v Pardubicích (možná je jen v jiné kategorii). A projet sylaby na stagu a podobných systémech těch škol.
« Poslední změna: 11. 09. 2023, 22:36:55 od leifus »


jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2023, 08:33:12 »
....
Matematiku jsem na střední neměl rád, ale myslím, že to bylo způsobem, jakým se tam učila. Tedy naučit se postupy nazpaměť bez jakéhokoliv pochopení. Důležité je pro mě vidět, jak matematiku využiju. ...
Presne takhle se na VS (libovolne v CR) uci ale uplne vse. Nikoho nezajima jestli tomu rozumis, nikoho nezajima, jestli to na neco potrebujes, podstatne je, ze to umis odrecitovat z pameti, a pak to klidne muzes zapomenout, protoze to uz nikdy na nic potrebovat nebudes.

Vyjimky existuji, ale jde o jednotlive predmety, nikoli vyjimecne VS.

To co chces IMO u nas na VS vubec nenajdes. To co najdes v popisech na webech skol ber stejne jako bilboard u silnice - realita je uplne jinde.

Nejlip kdyz se presvedcis sam, zajed si tam, vyber si nejakej predmet co te zaujal a dojdi si na prednasku, ty jsou ze zakona verejne.


Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #7 kdy: 12. 09. 2023, 09:48:08 »
Něco takového jsem dělal. Od logických obvodů až k jednoduchým počítačům (8080, CP/M). Vystudoval jsem FEL ČVUT, absolvoval jsem v roce 1974. Nevybavuji si, že by mne na to škola nějak moc připravila, většinu jsem pochopil až když jsem začal pracovat v konstrukci jedné Tesly kde byli mladí chytří kluci i na pozicích nižších vedoucích, já jsem jim mohl koukat přes rameno. Po plyšáku Tesla sklapla paraple, já jsem se uchytil v konstrukci jedné většinou strojírenské firmy a z elektroniky jsem řešil většinou mikrospínače, stykače, relé a co se týká elektroniky mi už ujel vlak - tehdy se začínalo s hradlovými poli, automatickým návrhem plošných spojů, jednočipovými mikropočítači a podobně.
Nemyslím, že by teď existovala nějaká nalejvárna co by tě naučila všechno "od špendlíku až po lokomotivu". Ale třeba se mýlím.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=58088
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=65497
« Poslední změna: 12. 09. 2023, 09:53:06 od Vrozkrokkop Kopalsson »

Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #8 kdy: 12. 09. 2023, 11:13:16 »
Pozri sa na FIT VUT, program Informační technologie https://www.fit.vut.cz/study/program/8450/.cs.

Predmety, ktoré by ťa mohli zaujať:

Naväzujúci Ing. odbor napríklad Vestavěné systémy https://www.fit.vut.cz/study/field/15988/.cs

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #9 kdy: 12. 09. 2023, 13:40:51 »
....
Matematiku jsem na střední neměl rád, ale myslím, že to bylo způsobem, jakým se tam učila. Tedy naučit se postupy nazpaměť bez jakéhokoliv pochopení. Důležité je pro mě vidět, jak matematiku využiju. ...
Presne takhle se na VS (libovolne v CR) uci ale uplne vse. Nikoho nezajima jestli tomu rozumis, nikoho nezajima, jestli to na neco potrebujes, podstatne je, ze to umis odrecitovat z pameti, a pak to klidne muzes zapomenout, protoze to uz nikdy na nic potrebovat nebudes.

To máte těžké. Na vysoké škole se předpokládá jistá kvalita studentů, takže by měli být schopni přednášené látce porozumět; existuje také literatura, že, a rovněž konsultace. Ne každý ale potřebnou úroveň má, což je velmi těžké si připustit, a pak hledá chybu všude jinde, jen ne v sobě. Kolega před nějakou dobou pobýval v Cambridge a říkal, že je tam poměrně dost sebevražd (o čemž se moc nemluví), často proto, že si student uvědomí, že na školu ve srovnání se spolustudenty opravdu nemá.
"Nikdy na nic potrebovat nebudes" - to je běžné. Vysoká škola není učňák a opravdu nemůže každému dát jen a právě to, co bude potřebovat (možné medicína ;-)), zvláště když dotyčný během školy zpravidla neví, kde skončí.

Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #10 kdy: 12. 09. 2023, 20:57:52 »
Zrovna hledám něco jiného a našel jsem tohle:
https://forum.root.cz/index.php?topic=13106.0
a jsou tu i jiné diskuse na podobná témata.

jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2023, 08:35:02 »
To máte těžké. Na vysoké škole se předpokládá jistá kvalita studentů,...
To jiste ... proto to vypada tak, ze kdyz si predmet zapise dalkar, ktery se tim zivi, tak mu vyucujici da zajedna uz v rijnu, protoze tomu sam vubec nerozumi.

A proto se po studentech chce, aby recitovali vety, definice, vzorce ... ale ze vubec netusi k cemu jsou, to nikoho nezajima.

Vysledky se kterymi se pravidelne setkavam, tomu naprosto dokonale odpovidaji ...


Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2023, 09:38:14 »
To máte těžké. Na vysoké škole se předpokládá jistá kvalita studentů,...
To jiste ... proto to vypada tak, ze kdyz si predmet zapise dalkar, ktery se tim zivi, tak mu vyucujici da zajedna uz v rijnu, protoze tomu sam vubec nerozumi.

A proto se po studentech chce, aby recitovali vety, definice, vzorce ... ale ze vubec netusi k cemu jsou, to nikoho nezajima.

Vysledky se kterymi se pravidelne setkavam, tomu naprosto dokonale odpovidaji ...

Já jsem k vejškám relativně shovívavý. Když si vezmu, kolik času mi zabere, některé konkrétní věci si osahat, pochopit, dostudovat, namočit si v něčem prakticky čumák... ve škole na tohle nemůže být dost času. Pokud jste už jako mládě zažranej hobbík a máte veškerou podporu od rodičů, budete ve škole v některých praktických věcech vyčnívat, ale nikdo nemá tolik času, aby uměl všecko a aby se to v průběhu školy stihl naučit. Normální člověk, když se věnuje 100% škole, nestíhá u toho pracovat. Můžete mít jako jedinec kliku, že jste v generické loterii zdědil soustředěnější kognitivní schopnosti (na gaussově křivce jste kdesi daleko vpravo od 99%), přesto i pro Vás nakonec platí, že den má pouze 24 hodin - v tomto je svět spravedlivý.

Takže za mě, má smysl přístup: "aspoň s nimi tu neustále rostoucí encyklopedii prolistujme. Třeba si jednou vzpomenou, až na to v praxi narazí. Případně jim budou docházet souvislosti a historické důvody, až budou pracovat s technologiemi příštích generací, které se vyvinou z těch včerejších, o kterých teď dokážeme něco odpřednášet." A samozřejmě teorie, obecné principy nezávislé na platformě, staré známé algoritmy atd. atd.

Čest budiž nadšeným pedagogům, kteří dokáží přinést "něco navíc", aby bylo studium zajímavé a k jádru pudla. Pár takových jsem potkal. Měl jsem zhusta pocit, že míra absurdity a šikany při zkoušení byla nepřímo úměrná reálnému přínosu vyučujícího.

Re:Jaký obor - od logických hradel po operační systémy
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2023, 11:47:07 »
Tohle tě žádná škola nenaučí!
Vysoká škola ani není od toho aby tě něco konkrétního naučila, ale aby tě naučila se učit a přemýšlet, hledat souvislosti. Samozřejmě že se v rámci výuky k něčemu dostaneš, ale primární cíl je aby jsi si sám naučil klást si otázky atd.

Proto si myslím, že na to nemáš. VŠ je hlavně o matici a s ní souvisejících oborech. To je i hlavní cíl programování. K čemu ti bude "znalost" něco naprogramovat když se nebudeš orientovat v pochopení co máš programovat.
Vždyť ani ty sám nevíš co by jsi chtěl dělat, v podstatě si ani samostatně neumíš odpovědět jaký obor.

Zdání co se děje na trhu dost klame, ti co programují CRUD aplikace nemusí mít žádné vzdělání = jsou to normální dělníci podobní jako u soustruhu. V podstatě se naučíš jako tukan nějaký opakovatelně použitelné postupy se kterými celou profesní dobu vydržíš.
Ale programování na úrovni kterou by jsi chtěl získat již souvisí s limitujícími znalostmi. A ty získáš pouze samostudiem a dostupným časem. Stejně se pak budeš věnovat jednomu oboru např. programování jednočipů apod. Ale aby jsi byl schopný komerčně úspěšně nabízet samostatně portfolio od návrhu jednočipu, po komunikační linku a driver ve Windows, na tebou vytvořenou aplikaci apod. nejsi schopen samostatně zvládnout, málo kdo je toho schopen. Netvrdím, že to nezprovozníš, ale nebudeš rozumět tomu co se vevnitř děje.