Židle s pohyblivým sedákem

Longin

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Židle s pohyblivým sedákem
« kdy: 28. 08. 2023, 22:03:46 »
Je tu dost témat řešící nákup židle na "celodenní" sezení a občas se tu někdo zmínil o zdravotní židli s pohyblivým sedákem.
V ČR to tu prodává Spinalis a Adaptic.

Došel jsem po třicítce do bodu, kdy chození do posilovny 3-4 týdne nevykompenzuje celodenní sezení u kompu :D tak přemýšlím o koupi nějakého mučícího nástroje. Na večerní sledování filmů nebo hraní her se pak klidně rozleju do křesla, ale na osmihodinovou šichtu by to chtělo něco ergonomického. U ergonomických židlí je problém, že se na nich nedá dlouhodobě správně sedět, což mi potvrdil i fyzioterepaut, zatímco tohle vypadá jako slušná alternativa. Ale třeba je to jen reklamní tah...

Je tu někdo, kdo má s těmito židlemi dlouhodobé zkušenosti?


Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2023, 22:25:25 »
Mam Adaptic Evora uz od zacatku covidu a nemuzu si to vynachvalit.
Samo, tak jako tak se clovek musi hybat. Jestlize se driv clovek musel pohnout, protoze ho bolely krize po par hodinach, tak na tehle zidli vydrzi sedet dele, krize se neozvou, zato muze nastat diveni, ze po delsim sezeni v kuse se zacne ozyvat treba krcni pater, pac se clovek proste neprotahnul tak brzo, jak by to udelal, kdyby ho ty krize zacaly bolet zavcasu :)

Pokud jste z okoli Prahy, Adaptic nabizi zapujcku snad na 3-4 dny nebo tak neco, toho casu to bylo i s dovozem domu a predstavenim, co a jak.

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2023, 22:32:30 »
loni jsem tu poptaval stejne tema. kvuli identickemu problemu. da se to nekde najit.
V tom vlakne je hodne doporuceni na tyhle "vagonni pruziny", myslim ze  tam bylo vic znacek.

ja tehdy mel nejak problems pucenim takoveho kresla a dodacima lhutama, takze jsem nakonec sel cestou Herman Miller Embody. a do mesice mne zada prestala bolet  (na tom mesici si stojim). od te doby se celkem drzim.

Podotykam se mam i zvedaci stul, ale tak nejak jsem linej hlidat kabely a moc to neopouzivam, ale nekdy to je orpavdu prijemne.


Na sledovani filmu a podobnych aktivit v pololeze to proste neni, na to mam jine levnejsi kreslo (ale je videt, jak odchaz 10x rychleji kvuli nizke kvalite materialu).

Je tu dost témat řešící nákup židle na "celodenní" sezení a občas se tu někdo zmínil o zdravotní židli s pohyblivým sedákem.
V ČR to tu prodává Spinalis a Adaptic.

Došel jsem po třicítce do bodu, kdy chození do posilovny 3-4 týdne nevykompenzuje celodenní sezení u kompu :D tak přemýšlím o koupi nějakého mučícího nástroje. Na večerní sledování filmů nebo hraní her se pak klidně rozleju do křesla, ale na osmihodinovou šichtu by to chtělo něco ergonomického. U ergonomických židlí je problém, že se na nich nedá dlouhodobě správně sedět, což mi potvrdil i fyzioterepaut, zatímco tohle vypadá jako slušná alternativa. Ale třeba je to jen reklamní tah...

Je tu někdo, kdo má s těmito židlemi dlouhodobé zkušenosti?

Sat1

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2023, 22:34:39 »
Mám několik let SpinaliS Navigator. Na začátku května jsem si k tomu pořídil dvě vyhřezlé ploténky. V nemocnici mi řekli, ať se jí okamžitě zbavím, protože to jen zhoršuje, stejně jako dlouhé sezení na gymnastickém míči a podobné pokusy o zdravé sezení. Ty záda to prý jen zhoršuje.

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2023, 08:51:55 »
Je tu dost témat řešící nákup židle na "celodenní" sezení...

Celodenní sezení je špatný nápad. Celodenní libovolná jedna pozice je špatný nápad. Zkus zdvihací stůl a střídat stání/sezení (používám, super), popř. někteří zkouší různé formy "aktivního sezení" (např. https://www.neseda.com/obchod/), nemám zkušenosti.



Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2023, 08:58:38 »
Ještě dva linky:

Při stání u počítače jsem si oblíbil pod nohy tohodle ježka: https://gymbeam.cz/akupresurni-podlozka-black-gymbeam.html

Kdo by naopak chtěl pod nohy něco luxusního: Designer's table - https://www.youtube.com/watch?v=WqjUlmkYr2g

Longin

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2023, 09:13:21 »
Mám několik let SpinaliS Navigator. Na začátku května jsem si k tomu pořídil dvě vyhřezlé ploténky. V nemocnici mi řekli, ať se jí okamžitě zbavím, protože to jen zhoršuje, stejně jako dlouhé sezení na gymnastickém míči a podobné pokusy o zdravé sezení. Ty záda to prý jen zhoršuje.
Jo tohodle jsem se bál. Přijde mi, že internet je v recenzích dost prolezlý fejk příspěvky od marketingu Adapticu.

Je tu dost témat řešící nákup židle na "celodenní" sezení...

Celodenní sezení je špatný nápad. Celodenní libovolná jedna pozice je špatný nápad. Zkus zdvihací stůl a střídat stání/sezení (používám, super), popř. někteří zkouší různé formy "aktivního sezení" (např. https://www.neseda.com/obchod/), nemám zkušenosti.

omg tohle vím. Já se v tomhle vlákně ptám na konkrétní typ židle, jestli má cenu na ní sedět během "pracovní" dne fáze. Nějaké "pomůcky" nebo fakt, že se mám protahovat mě nezajímá, protože to stejně dělám. :P

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2023, 10:45:44 »
Jestli chceš pořádnou židli tak hledej co používají např. u Řízení letové provozu, a nebo na velínech v jaderných elektrárnách.
Jsem si téměř jist, že tam musejí vycházet z nějakých norem a dlouhodobých zkušeností pro ochranu zdraví svých zaměstnanců.
Jinak si ale myslím, že "sedavá práce" neznamená pouze to, že sedím na zadku nepřetržitě 8 hodin, ale že jsou tam bezpečnostní přestávky které by měly mít za účel člověka zvednout a protáhnout. Ale to přeci musí řešit BOZP, alespoň tak je to ze zákona.

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2023, 11:30:37 »
Proboha, vytahovat tady BOZP a bezpecnostni prestavky ze zakona ???
Intelektualne nevytizen nebo uz prilis dlouho statni instituce?

zidle pro "veliny" se vyznacuji pozadavkem na zivotnost pocitanou pro 24/7 vytizeni.
z hlediska ergonomie se nicim nelisi od poradne zidle..


Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #9 kdy: 29. 08. 2023, 15:12:59 »
Je tu dost témat řešící nákup židle na "celodenní" sezení a občas se tu někdo zmínil o zdravotní židli s pohyblivým sedákem.
V ČR to tu prodává Spinalis a Adaptic.

Došel jsem po třicítce do bodu, kdy chození do posilovny 3-4 týdne nevykompenzuje celodenní sezení u kompu :D tak přemýšlím o koupi nějakého mučícího nástroje. Na večerní sledování filmů nebo hraní her se pak klidně rozleju do křesla, ale na osmihodinovou šichtu by to chtělo něco ergonomického. U ergonomických židlí je problém, že se na nich nedá dlouhodobě správně sedět, což mi potvrdil i fyzioterepaut, zatímco tohle vypadá jako slušná alternativa. Ale třeba je to jen reklamní tah...

Je tu někdo, kdo má s těmito židlemi dlouhodobé zkušenosti?

Došel jsem k závěru, že nejlepší je mít židle dvě a sem tam zvednout stůl a při práci stát.

Už jedenáct let používám židli Therapia Body a za dva týdny by mi měla dorazit Kancelářská židle ALVA 330-SYS v konfiguraci s nafukovací podpěrou zad.

Důležité je taky vědět jak židli nastavit, proto nekupuj na netu, ale jen v obchodě, kde ti předtím vysvětlí co a jak. Pak při převzetí židle si to nech ještě jednou zopakovat. Důležité je například dynamické sezení atd. Popsané například tady https://www.rafni.cz/a/test

Stejné to mám s klávesnicema. Tam to mám docela pestřejší. Klávesnice na ntb, pak MS Ergnomic Keyboard 4000, Maltron 3D keyboard a pak ještě ta novější MS Ergonomic Keyboard a někdy píšu na obyčejné klávesnici, kterou mají děcka na hry, že se jim ta ergonomická špatně používala...
« Poslední změna: 29. 08. 2023, 15:19:17 od Zdenek Henek »

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #10 kdy: 29. 08. 2023, 19:51:19 »
.. Spinalis ..
Kedysi si ju v nasej firme niektori kolegovia nadsene objednali pretoze to bola vtedy novinka a bola aj dost draha a kedze to platila firma tak ich to oslovilo :) Potom sa ucili na tom sediet, ale nepocul som ze by s odstupm casu bol z toho niekto nadseny a chvalil to ze mu to nejako pomohlo. Dokonca vraj jeden mal na tom nehodu, ze z nepozornosti na stolicku zle sadol, stolicka sa prehla a spadol na zem. Okrem toho tie stolicky mali taky zvlastny povrch ze sa dost osuchavali a po kratkej dobe vyzerali velmi opotrebovane. Myslim ze s tych kolegov co tu stolicku mali, si ju uz dalsi krat nikto neobjednal.

Btw. ja mam obycajnu nezdravotnu Viasit (s plnym operadlom - nieco taketo https://www.viasit.com/en/products/chairs/f1-upholstered) a stale vyzera ako nova.

"Zdravotne" stolicky je len marketing, nenavrhuju ich doktori ani fyzioterapeuti.
« Poslední změna: 29. 08. 2023, 19:56:41 od mikrom »

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #11 kdy: 29. 08. 2023, 19:57:36 »
P.S.: tu stolicku Viasit mam uz vyse 10 rokov a stale vyzera ako nova.
« Poslední změna: 29. 08. 2023, 19:59:34 od mikrom »

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #12 kdy: 30. 08. 2023, 07:37:56 »
.. Spinalis ..
Kedysi si ju v nasej firme niektori kolegovia nadsene objednali pretoze to bola vtedy novinka a bola aj dost draha a kedze to platila firma tak ich to oslovilo :) Potom sa ucili na tom sediet, ale nepocul som ze by s odstupm casu bol z toho niekto nadseny a chvalil to ze mu to nejako pomohlo. Dokonca vraj jeden mal na tom nehodu, ze z nepozornosti na stolicku zle sadol, stolicka sa prehla a spadol na zem. Okrem toho tie stolicky mali taky zvlastny povrch ze sa dost osuchavali a po kratkej dobe vyzerali velmi opotrebovane. Myslim ze s tych kolegov co tu stolicku mali, si ju uz dalsi krat nikto neobjednal.

Btw. ja mam obycajnu nezdravotnu Viasit (s plnym operadlom - nieco taketo https://www.viasit.com/en/products/chairs/f1-upholstered) a stale vyzera ako nova.

"Zdravotne" stolicky je len marketing, nenavrhuju ich doktori ani fyzioterapeuti.

Něco mi ten Viasit připomínal. https://ldseating.com/en/products/element :) 
ALVA 330-SYS mi přišla lepší, ale je potřeba si na té židli posedět aspoň hodinu, než člověk zjistí, na čem se mu sedí lépe a hlavně se naučit tu židli si nastavovat. Ani nejdražší židle nepomůže, pokud je nastavená špatně.

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #13 kdy: 30. 08. 2023, 07:41:10 »
P.S.: tu stolicku Viasit mam uz vyse 10 rokov a stale vyzera ako nova.

Asi máte odolnější potah. Stojí to třeba plus 20 procent z ceny židle, ale vyplatí se to. Hlavně ne černý pohtah , vypadá přišerně už po roce. Je na tom všechno vidět.

Re:Židle s pohyblivým sedákem
« Odpověď #14 kdy: 30. 08. 2023, 09:32:29 »
P.S.: tu stolicku Viasit mam uz vyse 10 rokov a stale vyzera ako nova.

Asi máte odolnější potah. Stojí to třeba plus 20 procent z ceny židle, ale vyplatí se to. Hlavně ne černý pohtah , vypadá přišerně už po roce. Je na tom všechno vidět.
A ještě horší je sedák z materiálu, že kterého sklouzáváte. Také jsem zažil.