Tak to zkuste trochu poštudovat. Není to zase tak složité. Hm. Nějak marně googlím hezký výstižný obrázek... něco jsem Vám v rychlosti načmáral, viz příloha.
Druhá vrstva jede podle MAC adres, aktivním prvkům v této vrstvě se říká switch nebo bridge. V dnešní době se s pojmem bridge často setkáte ve smyslu "softwarový bridge" v nějaké chytré krabičce. Jinak ale chytré krabičky mívají taky konfigurovatelný HW Eth switch, kde si můžete shlukovat porty do "virtuálních LAN". Různé VLANy na sebe na L2 navzájem nevidí, přestože jedou skrz tentýž fyzický switch.
Bohužel Wifi je jiný čip na motherboardu a má interně rozhraní PCI-e, takže přestože pracuje s ethernetovými rámci, musí se na metalický ethernet bridgovat softwarově (nebo samozřejmě routovat na L3).
Třetí vrstva jede podle IP adres, aktivním prvkům se říká router. Na třetí vrstvě řešíte subnety, které Vám vespod nejspíš budou pasovat na vykolíkované L2 sítě. (Nebudu Vás trápit virtualizací = VRF, network namespaces, VM.)
Pokud máte uvnitř Mikrotiku definováno více L2 VLAN nebo soft-bridgů, můžete a nemusíte do každé(ho) z nich vidět L3 rozhraním. L3 rozhraní do VLANy či bridge je potřeba k forwardování provozu na L3, a taky na něm lze povolit přístup na management RouterOS. Obvykle se management povoluje z LAN nebo z dedicated managementové sítě/portu.
Něco k VLANám...
Jak to uklikat v Mikrotiku?
Zazálohujte si konfiguraci, která Vám momentálně funguje.
Pak bude možná nejjednodušší, smazat konfiguraci a začít z čisté vody. Z "quick-set šablon" bych jako výchozí bod volil buď AP nebo CPE - ale nejspíš to v té šabloně nedáte celé. Určitě režim router, a dál jde o to,
přiřadit mu správně rozhraní do zón WAN a LAN. Na straně LAN bych vytvořil "bridge", do kterého bych naházel kýžené metalické porty a WIFI ESSID, ve kterém box bude v roli "mastera" (AP). Do zóny WAN je potřeba přiřadit WIFI ESSID, ve kterém se má box chovat jako client.
Do soft-bridge v Mikrotiku a OpenWRT se dají přiřazovat rozhraní, která jsou typu Ethernet a příbuzná - vedle fyzických Eth portů také VLANy, pojmenované instance Wifi sítí (ESSID), OpenVPN TAP apod.