Souhlas s Jendou, nižší napětí vyrábět nejlépe prostým snižujícím měničem - účinnost můžete mít přes 90%. S ohledem na účinnost je třeba hledat měniče se "synchronním usměrněním" = jako usměrňovač slouží řízený FET, nikoli dioda.
Jenda odkázal na konkrétní měnič u Hadexu, tady je ten samý:
https://dratek.cz/arduino/1303-stepdown-nastavitelny-menic-s-lm2596-dc-dc.htmlOsobně nemám rád měniče, kde se napětí konfiguruje trimrem. Trimr je první součástka, která začne časem chrastit a vaklat. Tady je trimr sice víceotáčkový, což je obecně kvalitnější varianta, ale pokud celý měnič stojí 40 Kč, tak je mi otázkou, zač stojí samotný trimr.
Osobně mám rád tenhle měnič:
https://dratek.cz/arduino/1740-step-down-synchronni-napajeci-zdroj-dc-dc-buck-9-35v-na-5v-5a.htmlPokud sundáte/přemostíte schottky diodu na vstupu, která chrání proti přepólování, ušetříte pár procent účinnosti a trochu tepla. Schottky dioda má v otevřeném směru úbytek asi 0.3V (0.2-0.4 podle zátěže).
Nebo na nižší zátěže tento:
https://dratek.cz/arduino/1738-step-down-modul-napajeni-mini-buck-nastavitelny.htmlAno je tam prašivý jednootáčkový trimr, ale všimněte si z rubu, že jde škrábnutím spoje trimr vyřadit, a kapkou cínu nastavit pevné výstupní napětí.
Všimněte si, že všechny levné měniče obsahují mizerné vodnaté elyty. Posledně jmenovaný dokonce jenom keramiku - jako moderní MLCC keramika má super nízké ESR a i relativně zajímavou kapacitu, ale pořád ta kapacita není úplně srovnatelná s elytem, zejména pokud má měnič pokrýt širší rozsah napětí na vstupu a výstupu.
Proto originální prašivé elyty preventivně vyhazuji a nahrazuji vhodným "solid polymerem". Ke keramice přidám polymer zvenčí. Polymerní kondíky si dimenzuji na napětí podle svých potřeb - u polymeru stačí "nejbližší vyšší" jmenovitá hodnota nad skutečné provozní napětí.
https://www.tme.eu/cz/katalog/polymerove-kondenzatory-tht_113763/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1I po náhradě koďanů polymerní variantou je vhodné, nehnat měnič na hranu jmenovité zatížitelnosti. Tyhle levné destičky na tom bývají špatně s chlazením. Nechte si rezervu. Prodloužíte životnost.
Pozor na jištění, baterka dá na výstupu veliký proud. Doporučuji před každý snižující měnič vložit tavnou pojistku, na 12 nebo i 24V stačí automobilní:
https://www.tme.eu/cz/katalog/automobilni-pojistkova-pouzdra_113593/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1https://www.tme.eu/cz/katalog/automobilove-pojistky_100198/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1https://www.tme.eu/cz/katalog/pojistky-a-jistice-chranice_42/Všimněte si, že levné měniče neobsahují žádné VF filtry na vstupu ani na výstupu.
Pokud bude měnič připojen k delšímu kabelu buď k baterce nebo ke spotřebiči, zvažte nějakou tlumivku či LC filtr.
https://www.tme.eu/cz/katalog/odrusovaci-filtry_100342/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1https://www.tme.eu/cz/katalog/komponenty-emi-emc_113557/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1https://www.tme.eu/cz/katalog/tlumivky_100406/?productListOrderBy=1000014&onlyInStock=1A pak ještě moje oblíbená pohádka o inrushi... pokud plánujete, spínat měnič proti baterce nějakým mechanickým vypínačem, je mi líto kondíků na vstupu měniče. Případná odrušovací tlumivka v sérii maličko pomůže. Košer se to dá externě řešit "DC soft-start" udělátkem, ale tato se nedají koupit hotová, a bastl vyjde nejspíš dráž, než samotný snižující měnič :-) Viz např.:
http://support.fccps.cz/download/adv/frr/inrush/inrush.html#intelligentMimochodem snad všechny PWM kontroléry ve zmíněných DC/DC měničích mají "enable vstup" = napěťový vstupní signál, kterým lze měnič zapnout/vypnout. Ve vypnutém stavu má měnič mizivou spotřebu. Dá se tím zařídit dálkové ovládání, a taky se tím obejde opakovaný tvrdý kapacitní inrush. Bohužel hotové levné měniče nemají tento vstup vyvedený na svorku či pájecí plošku = znamená to, přiletovat si drát na nožičku SMD švába. To chce lupu a mikropáječku s hrotem v dobrém stavu / umět trochu pájet a o ten hrot se starat...
Tzn. ten "levný snižující měnič" vede potenciálně na dost hnusné vrabčí hnízdo, pokud se chce člověk postarat o detaily.
Občas dumám, že bych měl navrhnout a vyrábět nějakou vícekanálovou "distribuční jednotku DC napájení" (a konkurovat výrobcům jako Murr) ale to by nikdo nekupoval, protože by to vycházelo v malých sériích hrozně draho i na průmyslové poměry.