Jak operátoři blokují zahraniční VoWiFi?

Jak operátoři blokují zahraniční VoWiFi?
« kdy: 15. 07. 2023, 12:41:05 »
V článku "Dovolená mimo EU: jak neprodělat na předraženém roamingu "  z 3.7. (tedy novějším než hulánův článek, ale za boha mě se tam neukazuje datum vydání článku, ale ostatním prý ano, článek nemá ani HTTP hlavičku Last-Modified, ani datum v zdrojáku nevidím) jsem četl, že prý operátoři blukují zahraniční Vo-wi-fi. Jakým způsobem?

Kontrolují, jestli IP, ze které se telefon přes wlan0 rozhraní snaží připojit k IMS nebo _PDG serveru ( reply epdg.epc.mnc
00x.mcc230.pub.3gppnetwork.org is 62.x.y.zz
která se podle nějakého pochybného maxmind seznamu nejeví jako česká?

Pomůže se tím tunelování tohoto provozu přes tunel (případně bohatě stačí, když wifina bude mít vnější IP adresu českou a na telefonu není potřeba hnout brvou)?
Nebo nějak jinak? (to dělají a nebo jak to obejít)

Případně je to opravdu pravda? To by pak nesouhlasilo i třeba s tím odkazovaným článkem. (Nebo je něco jako selektivní blokace, že zrovna v thajsku to šlo)

Citace: Lupa 3.7.
VoWiFi), toho čeká nepříjemné zklamání. Čeští operátoři tuto službu v zahraničí blokují. Tedy není možné být v roamingu s aktivní českou SIM kartou a us
"Dovolená mimo EU: jak neprodělat na předraženém roamingu "
« Poslední změna: 16. 07. 2023, 00:20:21 od Petr Krčmář »

Re:(jak)blokují operátoři zahraniční Vo-Wi-Fi?
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2023, 14:04:26 »
Hulanuv clanek:
Kód: [Vybrat]
https://myego.cz/item/jak-volat-v-zahranici-zcela-zdarma-ze-sveho-ceskeho-cisla
Kód: [Vybrat]
<span><a href='https://myego.cz/category/technologie' class="tc">Technologie</a></span>
   <span class="tc">08.05.23</span>

Ohledne blokaci neporadim.

Jigdo

• 478
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2023, 15:50:09 »
V článku "Dovolená mimo EU: jak neprodělat na předraženém roamingu "  z 3.7. (tedy novějším než hulánův článek, ale za boha mě se tam neukazuje datum vydání článku, ale ostatním prý ano, článek nemá ani HTTP hlavičku Last-Modified, ani datum v zdrojáku nevidím )jsem četl, že prý operátoři blukují zahraniční Vo-wi-fi. Jakým způsobem? Kontrolují, jestli IP, ze které se telefon přes wlan0 rozhraní snaží připojit k IMS nebo _PDG serveru ( reply epdg.epc.mnc
00x.mcc230.pub.3gppnetwork.org is 62.x.y.zz
která se podle nějakého pochybného maxmind seznamu nejeví jako česká?
Pomůže se tím tunelování tohoto provozu přes tunel (případně bohatě stačí, když wifina bude mít vnější IP adresu českou a na telefonu není potřeba hnout brvou)?
Nebo nějak jinak? (to dělají a nebo jak to obejít)

Případně je to opravdu pravda? To by pak nesouhlasilo i třeba s tím odkazovaným článkem. (Nebo je něco jako selektivní blokace, že zrovna v thajsku to šlo)

Citace: Lupa 3.7.
VoWiFi), toho čeká nepříjemné zklamání. Čeští operátoři tuto službu v zahraničí blokují. Tedy není možné být v roamingu s aktivní českou SIM kartou a us
"Dovolená mimo EU: jak neprodělat na předraženém roamingu "

Ja myslim ze maji na vyber bud pomoci IP adresy a nebo pomoci GPS.

U meho Sammy telefonu se mne to stale pta kdyz zapnu VoWiFi:
Turn on Wi-Fi Calling?
Your location will be sent to Google and your service provider.
Check the privacy policy of Google and your service provider to see how they handle this data.

Mam VF CZ predplacenku, kterou provozuji mimo EU a myslim ze to je jediny CZ operator, ktery nabizi VoWiFi Roaming
a ktery opravdu funguje spolehlive za ceny jako v CZ ;)

Vsichni moji zdejsi MNO plus MVNO VoWiFi Roaming nepodporuji, protoze by to tady spotrebitele nepochopili.
(Proc kdyz mam VoWIFi zapnuty v roamingu platim za hovor zdejsimu taxikari jako za mezinarodni hovor ......)
Ale treba se jednou neco zmeni, a v EU zrusi mezinarodni hovory a vse bude za cenu narodniho, je to preci jenom v EU :)

Ale co se mi posledne v Roamingu povedlo, je ze na jedne Roaming SIM, jsem si udelal AP,
a na druhem roaming telefonu jsem se k tomuto AP pripojil a VoWi-Fi najednou zacalo fungovat :)
Obe SIM jsou ze stejne zeme.

Takze predpokladam ze to bude IP adresa.

VoWiFI s VPN se mi z nejakeho duvodu nikdy nepodarilo zprovoznit, ale moc jsem se v tom nehrabal.

Pokud mate predplacenou eSIMku od Pegase a nebo Eurotelu, dejte vedet, muzu vyzkouset jestli bude VoWiFi Roaming fungovat za kanalem. (Minuly rok mi 100% Eurotel SIMka s VoWiFi Roamingem nefungovala, Paegas se z nejakeho duvodu pro mne stal nepouzitelnym, takze uz pres 2x let nevlastnim) ....

Jigdo

• 478
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 15. 07. 2023, 16:06:01 »
Jeste k tomu VoWIFi.

Doma mam slaby signal, takze bez VoWiFi to nejde (protoze zdejsi operatori zrusili femtocell service, ktery vsichni neoficialne nabizelil zakaznikum) tak kdyz prepnu telefon do "Flight mode" a zapnu WiFi, obe SIMky (EE/VF CZ) se zaregistruji pres VoWiFi.

Ale po nekilika dnech uz nevim ktera SIM, se odpoji a vyzaduje abych se zase zaregistroval k siti ........a pote cely proces zase funguje.

V tom "flight mode" to setri docela baterku :)

.

• 548
    • Zobrazit profil
« Odpověď #4 kdy: 15. 07. 2023, 20:11:18 »
O2 a T-Mobile dovolí VoWiFi pouze z CZ IP adres (VF to nijak neřeší), takže nejlépe si v cizině udělat hotspot s použitím CZ VPN (např. přes jiný mobil nebo nějaký LTE modem, který umí VPN klienta) a na ten hotspot se pak připojit s mobilem, kde se chce volat přes VoWiFi.
Vřele lze ovšem doporučit pouze vlastní VPN (např. na routeru TP-Link spustit OpenVPN, samozřejmě pokud má člověk veřejnou IPv4) a nikoliv nějakou profláknutou public-VPN, u které je riziko, že ji O2 a T-Mobile mají na blacklistu a smůla.

Re:Jak operátoři blokují zahraniční VoWiFi?
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2023, 14:07:43 »
Chápu to správně, že VPN jen zapnutá v mobilu nestačí?

ja.

• 316
    • Zobrazit profil
« Odpověď #6 kdy: 17. 07. 2023, 16:17:09 »
Chápu to správně, že VPN jen zapnutá v mobilu nestačí?

Spravne, VoWIFI si vytvara vlastny IPSEC tunel a nebude vytvarat tunel cez tunel.

« Odpověď #7 kdy: 17. 07. 2023, 17:18:19 »
V Androidu snad ani nejdou zapnout dvě VPN najednou.

jjrsk

• 354
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 17. 07. 2023, 17:26:02 »
...
Oni to predevsim blokuji i per device, naprosto nesmyslne. Takze na nekterych telefonech to jakoze funguje a na jinych jakoze ne, ackoli k tomu neni naprosto zadny technicky ani jiny duvod.

V androidu lze presne totez, co v kazdem tuxlike systemu, ale musis ho mit rootly. To se tyce samozrejme i vowifi = netreba k tomu dalsi externi zarizeni, ale neni to pak samoseto.

Jigdo

• 478
    • Zobrazit profil
« Odpověď #9 kdy: 18. 07. 2023, 19:22:45 »

V androidu lze presne totez, co v kazdem tuxlike systemu, ale musis ho mit rootly. To se tyce samozrejme i vowifi = netreba k tomu dalsi externi zarizeni, ale neni to pak samoseto.

Mate to vyzkousene a nebo je to jen ze v teorii by to mnelo na rootovanem androidu fungovat?

Mam jeden co nepouzivam a je rootovany takze bych to vyzkousel pokud se to nekomu uz povedlo.

« Odpověď #10 kdy: 04. 08. 2023, 22:35:26 »

U meho Sammy telefonu se mne to stale pta kdyz zapnu VoWiFi:
Turn on Wi-Fi Calling?
Your location will be sent to Google and your service provider.

+ GPS
Tak tomáš v telefonu asi nějakým malware, mě se slovo /google/i v menu operačního systému LineageOS nevyskytuje a ani nic podobného této výhružce.

A jak mohou zjisti polohu GPS, když ji mám zakázanou, natož na mém krámu funguje GPS jen když člověk se modlí aby fungovala a nedotýká se telefonu... + Telefon je v offline režimu.

multivpn
Mate to vyzkousene a nebo je to jen ze v teorii by to mnelo na rootovanem androidu fungovat?
Nezkoušel jsem, jestli přímo v UI LineageOS jde zapnout víc  VPN najednou. (VPN co se tváří jako služby = když si je zapneš, ukáže se ti ikonka zámečku, případně lze je spravovat v Nastavení-VPN)
Ale co určitě jde, mít ≥jednu VPN v root režimu (což je blbé vyjádření,protože většina z nich nemá přepínač jestli jako jet VPN služba nebo setupnout VPNku přes příkazy pod rootem - pak už by to byly asi jiné appky, resp to druhé by nebyla appka, ale návod pro nerdy ve stylu, toto zkopíruj do shellu v termuxu pod rootem) ,  vyjímka je Wireguard(settings-rozšířené-povolit backend kernel modulu  : podle on/off se po zapnutí tunelu zobrazí zámeček)

« Odpověď #11 kdy: 04. 08. 2023, 22:57:57 »
Poslední odpověď na téma multi-VPN jsem zanořil omylem jako citaci.  A ještě jsem to chtěl shrnout, že takovéto sestavení vpn (víceméně shluk příkazů ip route, ip rule, iptables -t nat, iptables -t mangle....,...) android vlastně nijak nezaznamená jako VPN,
Druhý příklad aplikace, která umí fungovat v obou režimech (poněkud kostrbatě přes 2 checkboxy zaškrtnuto "Režim Root bez lokální VPN" vs neškrtnuto DNS proxy bez lokální VPN" je personalDNSfilter. Má to ale jeden háček, v root režimu nemůže telefon používat DNS na portu 53, zatímco v VPN režimu omezení není(a nebo naopak jen používá DNS uvedenou v DHCP na portu 53, ale mám pocit že jde volit obojí)¨

Vyplývá z těch režimů VPN jedna věc: pokud ta aplikace má možnost 2 režimy jak fungovat (VPN služba nebo setup s root přístupem), obvykle tam budou nějaké menší či větší rozdíly (ve wireguardu ve výkonu třeba údajně, v pDNSf omezení upstream DNS)

PS: tady je opravdu stresující napětí ,co se stane po stisku tlačítka Poslat. Lituji přístup odepřen, a teď hádat, kdy dát Reload a kolikrát tlačítko zpět a v kolikátem requestu v konzoli bude zachycen text příspěvku
« Poslední změna: 04. 08. 2023, 22:59:42 od Vietnamka »

« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2023, 13:57:40 »
No rootnout telefon to není úplně snadná cesta, i kdyby to nakonec šlo.  Mnohem jednodušší je přihlásit se na wifi, které bude poskytovat jiný telefon jako hotspot s aktivním VPN.  A může být aktivní jen wifi, zakázaná mobilní síť i určování polohy. Pak to jde?

Jiná možnost je nevolat přes omezované VoWifi, ale obyčejné VoIP SIP z identitou vašeho obilu. Není to sice úplně zdarma, ale drahé také ne. A bude to fungovat na jakémkoli mobilu nebo i počítači i bez SIM. Příchozí hovory lze zmeškat, nebo přesměrovat na pevné číslo, které lze pak vyřizovat na VoIP nebo směrovat kamkoli do světa, třeba na místní SIM za pár haléřů. Jde to třeba s Odorik.cz

« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2023, 16:45:06 »
Citace
VoIP SIP z identitou vašeho obilu
a jako To funguje? Jako moje číslo? To jde udělat bez vědomí majitele nebo nějaké autorizace,? Jde to udělat pro jakoukoli Simku virtuàla?

Je to hloupé, že to nejde.... Ty vpn takhle zbytečně natahují latenci

« Odpověď #14 kdy: 05. 08. 2023, 16:58:12 »
Citace
VoIP SIP z identitou vašeho obilu
a jako To funguje? Jako moje číslo? To jde udělat bez vědomí majitele nebo nějaké autorizace,? Jde to udělat pro jakoukoli Simku virtuàla?

Je to hloupé, že to nejde.... Ty vpn takhle zbytečně natahují latenci

Ověřuje se to pomocí SMS a služba změny telefonního čísla na vlastní u jiného operátora se jmenuje CLIP.
VPN když používá UDP zvyšuje latenci minimálně. To nikdo nepozná.