Procesor v notebooku moc hřeje

crysman

Procesor v notebooku moc hřeje
« kdy: 24. 08. 2011, 19:36:41 »
Ahojte,

nemá někdo zkušenosti s tímto CPU v notebooku Acer? Jakou máte teplotu? Mně to (lm-sensors) ukazuje průměrně pořád kolem 52°C - a to nic nedělám, standardní web, e-maily, stránky bez flash...

uname -a:
Linux ubuntu 2.6.38-8-generic #42-Ubuntu SMP Mon Apr 11 03:31:24 UTC 2011 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

(zatím běží jen z Flash, Windows instalovat nechci, probíhá spor s Acerem o vrácení licence...)

top píše:
load average: 0.00, 0.01, 0.05

sensors:
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +52.0°C  (crit = +84.0°C)


pravdou je, že je docela horko, ale tolik zase snad ne, v bytě je docela chládek...

Ptám se proto, že když je kosa, a teplota je pod 50, tak je velmi potichu větrák, 50 - 60 je hlasitější už zbytečně. Jde kdyžtak CPU nějak podtaktovat?

Díky moc za rady či tipy
#cry
« Poslední změna: 29. 08. 2011, 14:12:55 od Petr Krčmář »


trubicoid2

a skaluje se ti frekvence?
mrkni na cat /proc/cpuinfo

pleskani

U mna je to tiez okolo 50 stupnov, mam HP ProBook 6540b s Core i5 M 430  @ 2.27GHz.

Dokonca sa mi raz vypol normalne na stole, ked som mal pustenu nejaku dlhsiu kompilaciu + vo VirtualBoxe kompilacia. Zacne to do syslogu vypisovat upozornenia a bumbac. Ale na Win som hral aj Mafiu II celu a neboli problemy s teplotou.

Neviem presne, ktory senzor je kde, ale mam temp1 na 53 a temp4 na 47 stupnov, zvysok je na nule.

Inak u mna vetrak sa dost rozhucal s prechodom na 2.6.38, tak pouzivam 2.6.35. Skus, mozno ti to pomoze... (pozn nepouzivam integrovaniu grafiku, ale dedikovanu ATI)

crysman

a skaluje se ti frekvence?
mrkni na cat /proc/cpuinfo

huff, tak to uplně nevím, jak poznám ... kukaj:

Kód: [Vybrat]
$ cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 42
model name : Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz
stepping : 7
cpu MHz : 800.000
cache size : 3072 KB
physical id : 0
siblings : 4
core id : 0
cpu cores : 2
apicid : 0
initial apicid : 0
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 13
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt xsave avx lahf_lm arat epb xsaveopt pln pts dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
bogomips : 4190.54
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor : 1
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 42
model name : Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz
stepping : 7
cpu MHz : 800.000
cache size : 3072 KB
physical id : 0
siblings : 4
core id : 0
cpu cores : 2
apicid : 1
initial apicid : 1
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 13
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt xsave avx lahf_lm arat epb xsaveopt pln pts dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
bogomips : 4188.42
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor : 2
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 42
model name : Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz
stepping : 7
cpu MHz : 800.000
cache size : 3072 KB
physical id : 0
siblings : 4
core id : 1
cpu cores : 2
apicid : 2
initial apicid : 2
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 13
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt xsave avx lahf_lm arat epb xsaveopt pln pts dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
bogomips : 4188.41
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

processor : 3
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 42
model name : Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz
stepping : 7
cpu MHz : 800.000
cache size : 3072 KB
physical id : 0
siblings : 4
core id : 1
cpu cores : 2
apicid : 3
initial apicid : 3
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 13
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx rdtscp lm constant_tsc arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc aperfmperf pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 cx16 xtpr pdcm sse4_1 sse4_2 x2apic popcnt xsave avx lahf_lm arat epb xsaveopt pln pts dts tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid
bogomips : 4188.39
clflush size : 64
cache_alignment : 64
address sizes : 36 bits physical, 48 bits virtual
power management:

crysman

U mna je to tiez okolo 50 stupnov, mam HP ProBook 6540b s Core i5 M 430  @ 2.27GHz.

Dokonca sa mi raz vypol normalne na stole, ked som mal pustenu nejaku dlhsiu kompilaciu + vo VirtualBoxe kompilacia. Zacne to do syslogu vypisovat upozornenia a bumbac. Ale na Win som hral aj Mafiu II celu a neboli problemy s teplotou.

Neviem presne, ktory senzor je kde, ale mam temp1 na 53 a temp4 na 47 stupnov, zvysok je na nule.

Inak u mna vetrak sa dost rozhucal s prechodom na 2.6.38, tak pouzivam 2.6.35. Skus, mozno ti to pomoze... (pozn nepouzivam integrovaniu grafiku, ale dedikovanu ATI)

Hmm, ale ty máš o řád vyšší CPU... dedikovanou asi nepoužívám, lebo z té flashky to asi nejede - když nainstaluju nvidia drivery, tak to chce restart - a to samo u systému bootnutého z flash nemůžu :)

Jinak ... jak vlastně poznám, která grafika běží?

díky
#cry


pleskani

V Ubuntu ak si vytvoris flashku cez Usb creator, tak si mozes zvolit aj tusim do 1GB miesta na ukladanie trvalych zmien (na tej flashke), podobne sa dal nakonfigurovat aj SLAX tusim, aj ked ten som uz davnejsie neskusal...

Ako zistis, ktora grafika Ti ide? To neviem presne, poradia hadam ini... mozno cez lspci

trubicoid2


crysman

Kód: [Vybrat]
cpu MHz : 800.000

tak skaluje

jj, scaluje, když sem mu hodil ve 3 terminálech
Kód: [Vybrat]
while true; do echo $RANDOM; done, tak to skočilo na 2.100 ... a teplota vylezla na 82 °C, dál to nešlo. Ale i tak, 82, kua, to je nějak moc :((

#cry

crysman

V Ubuntu ak si vytvoris flashku cez Usb creator, tak si mozes zvolit aj tusim do 1GB miesta na ukladanie trvalych zmien (na tej flashke), podobne sa dal nakonfigurovat aj SLAX tusim, aj ked ten som uz davnejsie neskusal...

Ako zistis, ktora grafika Ti ide? To neviem presne, poradia hadam ini... mozno cez lspci

j, neco takeho sem tam videl, ok, zkusim, diky :)

jinak:
Kód: [Vybrat]
$ lspci | egrep -i "intel|nvidia"
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 6 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev b4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev b4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev b4)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 6 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 6 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 6 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 1050 (rev a1)

jak z toho poznám, která zrovna jede, to nevím...

Já mám obdobný problém. Teď v poledne mi noťas nic nedělá (HP ProBook 4720s s i3 a ATI grafikou), ale hřeje taky
Kód: [Vybrat]
sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +59.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C) 

coretemp-isa-0002
Adapter: ISA adapter
Core 2:      +57.0°C  (high = +80.0°C, crit = +90.0°C)

I když je pravda, že teď by mi snad nepomohla ani ledová cihla na hlavě. Ráno měl procesor tak o 10 stupňů míň.

Když chci kompilovat nebo pustit něco náročnějšího, tak musím natvrdo snížit frekvence jader, jinak se procesor rychle a spolehlivě přehřeje.

Nevíte náhodou někdo, jestli jde cpufreqd (nebo jemu obdobná udělátka) nakonfigurovat tak, aby uměl řídit jednotlivá jádra podle teplot a zatížení? Něco jako:
- Jede naplno jen jedno jádro a teplota se blíží 80 °C, tak mu trošku sníží frekvenci a zbytek nechá být
- Když jede celý procesor naplno, tak to případně sníží podle teploty víc atd...?

Zatím mám nastavený conservativ governor v jádře, ale není to to pravé ořechové...

Trident

Re: Procesor v notebooku moc hřeje
« Odpověď #10 kdy: 02. 09. 2011, 22:11:14 »
Porad tu resite prehrivani softwarovymi workaroundy. Notebook ma na rovne plose s nezakrytymi otvory vydrzet plnou zatez a bez problemu ji odvetrat. Jinak je to na reklamaci.
Pritom z pohledu HW jsou to casto banality. Vadne cidlo teploty,cinan dal spatne pastu,zahnojeny ventilator apod.
V pripade Aceru bych sazel i na spatny teplotni design->vada skryta, to jen pro reklamaci;)

#

Re: Procesor v notebooku moc hřeje
« Odpověď #11 kdy: 02. 09. 2011, 22:30:23 »
A co tak spis nak resit otacky vetraku, ja do 70C u Core2Duo mam vetrak na minimum, az nad 70 ho kdyztak zapnu, ono vseobecne u procesoru kde je critical temp 105C je myslim trosku divny se trast u 50 ... (jinak je jasny, ze notas bude mit vyssi teplotu nez desktop)

Miero

Re: Procesor v notebooku moc hřeje
« Odpověď #12 kdy: 02. 09. 2011, 22:40:21 »
pomaha tiez vyfukat z notebooku prach ... idealne nejakou pumpickou, alebo stlacenym vzduchom ... no i ustami to trochu ide

Re: Procesor v notebooku moc hřeje
« Odpověď #13 kdy: 02. 09. 2011, 23:00:16 »
nemam to odpozorovane, ale samizda ze mi tiez desktop nejako viac hreje po update kernelu na 3.0 (debian testing)..ale tiez musim trochu prach povysavat

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Procesor v notebooku moc hřeje
« Odpověď #14 kdy: 02. 09. 2011, 23:34:08 »
Pravdou je, ze nektere Cooling reseni notebooku jsou proti logice a nefunguji, jak by se dalo ocekavat. Ale je to o tom, ze nektere znacky stavi na to, ze musi prodavat za kazdou cenu.