Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #15 kdy: 22. 06. 2023, 07:34:25 »
A proč notebook a ne normální stolní PC s větším monitorem? Každopádně pokud notebook, tak zcela jistě funglovku. Na net, office a Netflix stačí prakticky cokoliv od i3 a 8 GB RAM výše.


Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #16 kdy: 22. 06. 2023, 11:10:42 »
Vím že neodpovídám přímo na otázku a můžu být vedle pokud se týká potřeb uživatele, ale neuvažoval jste o tabletu?

Pokud moc nepíše (ten požadavek na Word?) tak větší tablet (iPad Air?) je pro podobné potřeby skoro ideální zařízení: v podstatě bezúdržbový, sám se zálohuje, ovládání jednoduché ("nerozbitný"). Kvalita displaye lepší než jakýkoli notebook ve srovnatelné ceně. Pro seniory jako dělané. Morálně vydrží nejméně 5 let, spíš víc.

A i pokud hodně píše, tak nějaký stojánek s klávesnicí z něj udělá v podstatě psací stroj.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #17 kdy: 27. 06. 2023, 17:43:30 »
Vypada to tedy, ze "safe option" je opravdu notebook v cene nad 10k, tedy spise cca 15k (FullHD, 256GB+ SSD, 16 GB ram, rozumny procesor), coz se tedy bohuzel shoduje s mym "predvyzkumem". Diky za vsechny relevantni odpovedi!  8)

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #18 kdy: 27. 06. 2023, 18:45:37 »
Vypada to tedy, ze "safe option" je opravdu notebook v cene nad 10k, tedy spise cca 15k (FullHD, 256GB+ SSD, 16 GB ram, rozumny procesor), coz se tedy bohuzel shoduje s mym "predvyzkumem". Diky za vsechny relevantni odpovedi!  8)
V cene nad 10k se da sehnat repasovany HP EliteBook ve slusne konfiguraci, s podsvicenou klavesnici ktery toho jeste dost vydrzi. Uz jsem do sirsi rodiny koupil 3 a od te doby mam klid.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #19 kdy: 28. 06. 2023, 14:19:50 »
Jednoznačně bych šel do repasu nějakého kancelářského stroje od solidní značky. Něco tak kolem 5000 Kč. V případě notebooku pozor na to, že hodně repasů má německou klávesnici s českými polepkami. To důchodcům vadit může, nebo vůbec nemusí.


Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #20 kdy: 28. 06. 2023, 15:41:10 »
U repasu bacha pro Windows na End of Life Windows 10, ty pravdepodobne nemuseji bejt kompatiblini s W11

Takze Intel pouze 8+ generaci, nic starsiho. (U Linuxu je toto jedno)

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #21 kdy: 28. 06. 2023, 21:47:35 »
Pradědu jsem naučil z Win 10 na LinuxMint. Nakonec si zvykl.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #22 kdy: 29. 06. 2023, 07:51:59 »
Musí ten notebook mít Windows? Pokud ne, pak jsem pro důchodce pořídil Chromebook. Na takové to domácí brouzdání to bohatě stačí, funguje tam youtube a IPTV. Výdrž baterie 10+ hodin, minimální údržba, žádné viry, zpomalování systému a podobně, podpora Android aplikací.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #23 kdy: 29. 06. 2023, 10:11:46 »
Musí ten notebook mít Windows? Pokud ne, pak jsem pro důchodce pořídil Chromebook. Na takové to domácí brouzdání to bohatě stačí, funguje tam youtube a IPTV. Výdrž baterie 10+ hodin, minimální údržba, žádné viry, zpomalování systému a podobně, podpora Android aplikací.

Chromebook mám a ohledně rychlosti a "bezúdržbovosti" systému souhlas. Mám k tomu 2 výhrady, které bych bral v úvahu. První je klávesnice, nějak jsem si zvyknul, ale nadávám stále, kdykoliv na tom mám psát delší text. Druhá výhrada je právě k podpoře androidu, která není ideální. Zaprvé na slabším hardwaru je to pomalé (narozdíl od chromu, který i na základním hardwaru létá jako z praku). Zadruhé alespoň na tom mém chromebooku nefunguje škálování fontů (DPI) - v chromu vše ok, v android aplikacích rozmazané, pokud nenastavím 100%. A 100% může být na některých displejích malé. Většinu času na tom ale používám chrome (stránky se dají "připnout" na lištu jako aplikace), a na to je to raketa, i když je hardware papírově slabý.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #24 kdy: 29. 06. 2023, 15:31:26 »
Já jsem tak dva roky nazpět vybíral notebook, co není pro mně. Kolem těch patnácti. Všechny repasy měly pouze dvoujádrový procesor. Takže nakonec vyšlo líp vzít nový notebook, protože dostatečně výkonný repas cenově odpovídal novému notebooku. Vzhledem k tomu, že ta uživatelka předtím několik let jela na levných plasťácích, které byly furt v dobrém stavu, tak jsem nemusel mít strach o dostatečnou fyzickou odolnost notebooku který není z business třídy.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #25 kdy: 29. 06. 2023, 17:18:46 »
Ještě k těm chromebookům: potenciální uživatel by si měl vyzkoušet, jestli si místo desktopového Wordu vystačí s google workspace aplikacemi nebo webovým office 365 (příp. nějakou androidovou náhradou, ale ne od Microsoftu, O365 android aplikace pod chromebookem nejedou). To může, ale nemusí být překážkou.

V tomhle jsem se trochu spálil, když jsem chromebook pořídil jako sekundární lehký malý stroj na dovolenou na horskou chatu (kde jsem potřeboval být "on call"). Byl tam špatný internet. Potřeboval jsem se dostat na firemní office 365 a byla to bída a utrpení. I na rychlém připojení jsou ty jejich web aplikace přeplněné javascriptem (s každým loginem se dělá bambilion přesměrování a stahují se desítky mega assetů) a dávají tomu stroji, který na většinu stránek jinak v pohodě, hodně zabrat. Pomalý internet byla dýka do zad. O365 je strašný moloch. Zatímco google workspace běhá svižně a když internet na chvíli vypadne tak i offline (to mi bylo ale platné jako zmrzlému zimník) tak O365 timeoutoval, vlekl se jak had a bylo to na prohození chromebooku oknem (nakonec se mi povedlo přihlásit, udělat to nejnutnější a zapomenout). Paradoxně "pošéfování něčeho" v cloud konzoli, lehká úprava javascriptu (ve vscode.dev), to všechno chromebook zvládnul, ale dostat se na dokument v sharepointu a upravit ho byl hutný trénink trpělivosti. To není výtka vůči chromebooku, ale vůči Microsoftu, ale co naplat, člověk ty office někdy potřebuje.

Jinak jako prohlížeč webu, fotek, knížek a "netflixů" na doma je to skvělé. Po dvou letech provozu je systém svižný, aktualizace neotravují, nezpomalují etc. Výdrž furt hodně hodin i po 2 letech používání a to jsem ho koupil už repasovaný. Paráda, ale jako pracovní stroj bych to nechtěl, to je trest.
(Tazatel zmiňuje Word.

« Poslední změna: 29. 06. 2023, 17:25:02 od premekv »

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #26 kdy: 29. 06. 2023, 20:28:06 »
U novych notebooku nemusi uz fungovat Windows 7. A Windows 10 (nejsem si jisty), nebo Windows 11urcite, tam uz neni lokalni ucet na jednom PC, ale ucet v cloudu u MS. To znamena, ze bez pripojeni k internetu ani nebude mozne se prihlasit nebo dostat k datum.

Na novem notebooku mam dual boot Windows 11 a Ubuntu. Ten Windows 11, tam bylo a je pomerne dost slozitosti, na ktere jsem u XP a Win7 nebyl zvykly, celkove slozitejsi ovladani. Naopak Ubuntu je podstatne jednoduzsi na porozumeni (to je pro duchodce dulezite) a take sviznejsi a hlavne bezpecnejsi. Neni nutne, aby bezny uzivatel, jez PC nerozumi, mel pristup na roota.

Na bezne veci (email, cteni, sledovani youtube a TV, radio) postaci novy notebok jako jeden z nejlevnejsich (4 GB RAM, procesor 2-4 jadra, 200-500 GB na disku), a samotne pouzivani je urcite srozumitelnejsi v Ubuntu nez ve Windows. Cenovy rozdil novych-repasovanych PC uz neni tak velky, ale repasovane PC je ekologicky pochopitelne lepsi. SSD je urcite odolnejsi oproti HDD v pripade nevhodneho manipulovani s PC nebo dokonce pad.

V pripade soukromi je pak Ubuntu jasna volba.