Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce

Ahoj, shanim notebook pro duchodce a nechci za nej zbytecne davat balik a kupovat novy pokud to nebude nutne. Na Windows uz dlouho nepracuju, tak nevim co za konfigurace hledat, aby to zvladlo tyto use cases:

- MS Word
- Chrome
- Netflix
- start z vypnuteho stavu pod 30s
- mel by vydrzet umet vyjmenovane alespon 5+ dalsich let

Jedna se mi o parametry procesor / ramka / disk. Diky predem za vsechny relevantni odpovedi.
« Poslední změna: 18. 06. 2023, 21:36:54 od Petr Krčmář »


Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Notebook s Windows pro duchodce - jakou minimalni konfiguraci
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2023, 21:25:54 »
Já jsem důchodci pořídil tohle: https://www.czc.cz/hp-probook-450-g9-stribrna/355310/produkt Nejlevnější HP probook s intel procesorem. Byl teda za 15K cca před měsícem. Níž bych (co se procesoru-paměti-ssd týče) asi nešel.
Gréta je nejlepší.

a234

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #2 kdy: 19. 06. 2023, 11:02:53 »
Když vidím požadavek na prohlížeč, pak proč nejít do nějakého lepšího repasu za 3 - 5 tisíc s ChromeOS Flex a SSD? Rychlé, bez frustrací s aktualizacema. Takto používám macbook pro 2011. Koupě za 3 kKč.

Re:Notebook s Windows pro duchodce - jakou minimalni konfiguraci
« Odpověď #3 kdy: 19. 06. 2023, 11:52:28 »
Já jsem důchodci pořídil tohle: https://www.czc.cz/hp-probook-450-g9-stribrna/355310/produkt Nejlevnější HP probook s intel procesorem. Byl teda za 15K cca před měsícem. Níž bych (co se procesoru-paměti-ssd týče) asi nešel.

Méně paměti by nebyl dobrý nápad, to je pravda, ale výkon stačí klidně i poloviční. Ta i3-1215U má skoro dvojnásobný výkon, než všechny mé počítače a to je používám denně k práci pro vývoj a myslím, že ještě pár let budu. To je fakt zbytečná starost.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #4 kdy: 19. 06. 2023, 11:59:39 »
Ideální počítač/notebook je i5/8GB.
Veškeré úvahy o potřebě nižšího výkonu jsou v praxi chybné. Prostě je to pomalé.
Ono ani nejde totiž o výkon v pravém slova smyslu, ale o debilní greendeal, který v důsledku tlačí na spotřebu elektřiny a tím pádem i reálně dostupný výkon.
Má i5 2.generace je výkonově rychlejší, myslím tím samozřejmě pocitově, než i7 8.generace. Absolutně nechápu, přitom jsou to všechno Thinkpady.


Re:Notebook s Windows pro duchodce - jakou minimalni konfiguraci
« Odpověď #5 kdy: 19. 06. 2023, 12:46:28 »
Já jsem důchodci pořídil tohle: https://www.czc.cz/hp-probook-450-g9-stribrna/355310/produkt Nejlevnější HP probook s intel procesorem. Byl teda za 15K cca před měsícem. Níž bych (co se procesoru-paměti-ssd týče) asi nešel.

Méně paměti by nebyl dobrý nápad, to je pravda, ale výkon stačí klidně i poloviční. Ta i3-1215U má skoro dvojnásobný výkon, než všechny mé počítače a to je používám denně k práci pro vývoj a myslím, že ještě pár let budu. To je fakt zbytečná starost.

Také souhlasím, že pro Windows jsou 8 GB rozumné minimum. Ale zbytek - pro člověka, který kouká na web, netflix a napíše pár dokumentů opravdu stačí menší SSD a procesor má také výkonový přebytek a ještě pár let bude. Spíš jde o kvalitu konstrukce, klávesnici, displej... Klidně v rámci budgetu stroj s lepším obrazem a pohodlnější klávesnicí než výkon CPU nebo zbytečně velký disk.

Když vidím požadavek na prohlížeč, pak proč nejít do nějakého lepšího repasu za 3 - 5 tisíc s ChromeOS Flex a SSD? Rychlé, bez frustrací s aktualizacema. Takto používám macbook pro 2011. Koupě za 3 kKč.

Chromebook mám (originální systém, ne flex os) a na "multimediální" použití, kde stačí prohlížeč, je to skvělé (není tam zátěž v podobě nabobtnalého operačního systému, služeb a aplikací, které se k ničemu nepoužijou). Start je bleskový i na papírově slabé konfiguraci (N5000, 4GB RAM, 128GB SSD), aktualizace jsou rychlé, nezdržují a neotravují. I po dvou letech používání (v drtivé většině času jako čtečka, prohlížečka webu a přehrávačka "netflixů") je to stejně rychlé a funkční. Nicméně při výjimečném "pracovním použití" (má to být malý záložní notebook k hlavnímu pracovnímu) mne někdy docela vadí, jak je to proti PC s Windows jiné. První věc je orientace na web (google workspace, office365) s tím, že desktopová aplikace není (a ani na original chrome os, který umí spouštět android aplikace - flex neumí - nejde ms office spustit). Ten "word" tam teda bude, ale bude vypadat a ovládat se jinak. Druhá věc je občas svébytné ovládání systému a klávesnice (když jsem krátce používal mac os a systémy střídal, dost jsem s tím bojoval, tady je to něco obdobného). Otázka je, jak moc je důchodce "konzervativní" ve svých návycích a co je ochoten měnit.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #6 kdy: 19. 06. 2023, 12:56:29 »
Ideální počítač/notebook je i5/8GB.
Veškeré úvahy o potřebě nižšího výkonu jsou v praxi chybné. Prostě je to pomalé.

V praxi to "prostě pomalé" používám bez problémů denně protože to prostě pomalé není. A řešit, jestli se mi prohlížeč nebo systém spustí za deset vteřin nebo patnáct, resp. čtyři nebo sedm, to už ani není problém prvního světa. To je buď nesoudnost, snobismus nebo ještě něco horšího. (Nechci být impertinentní.)

Karmelos

  • *****
  • 1 017
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #7 kdy: 19. 06. 2023, 13:07:36 »
No já vybíral minimálně 8GB ram, procesor minimálně  10K cpu mark a disk alespoň 512GB. Těch 250 je podle mě moc málo - jenom blbý up(g)date woken může mít i 100GB, to se pak s 250 můžete jít klouzat. Za těch 5+ let může být upgradů několik.
Gréta je nejlepší.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #8 kdy: 19. 06. 2023, 14:52:15 »
Pokud říkáte "windows", navíc na pět let dopředu web a video, tak pak už "pro důchodce" je irelevantní přívlastek. Pro důchodce nebo pro nedůchodce, ta věc má být především použitelná. Taky s ohledem na sebe - až tu věc budete supportovat po telefonu nebo třeba přes TeamViewer. Takže s výhledem dopředu radši už 16 GB RAM než 8 GB, nebo přinejmenším dohlédnout na to, aby ta RAMka byla v SODIMM slotech, aby šla povýšit. Někdo tu zmiňoval ProBook 450 series (já bych dodal případně i 455=AMD) - to je správně. Bohužel G8, která zrovna zmizela z trhu, měla podsvícenou klávesnici, G9 už ji nemá (asi aby se kupoval Elitebook). Míň než 512 GB disk bych nedával.

Pokud by zadání znělo, noťas pro nesvéprávného uživatele, aby si nemohl domrvit systém nekvalifikovanou instalací 3.14čovin, malwaru, doplňků do browseru a dalších libůstek, doporučuji Linux dle Vaší volby. Osobně se nestydím instalovat Debian oldstable, případně i stable, pokud mě dotlačí konkrétní důvody (technický pokrok) a nenarazím na nějaký nedořešený problém. Desktop XFCE. Nebo Ubuntu LTS. Ušetříte si v dlouhém výhledu telefonáty, protože ta věc bude fungovat pořád stejně a co tam nefunguje, to tam prostě nefunguje :-) Zatím se dá vcelku vyžít i se 4 GB RAM. Netflix jsem v Linuxu nikdy neřešil.

Užovka, která mentálně nezvládá, připojit si mobil kabelem k PC a stáhnout fotky, případně si je nějak třídit, neřku-li zálohovat, toto mentálně nezvládne stejně dobře pod Windows jako pod Linuxem. Akorát pod tím Linuxem vždycky bude fungovat Thunderbird a hrst běžných browserů (Firefox, Chromium, ostrý Chrome) a to povětšinou líp, než různé browsery integrované v televizních přijímačích.

Nedávno mi odešel jeden důchodce, asi v 85 letech, který dokud se udržel v sedě, tak se sám staral o svůj noťas s Win10, který si sám koupil, v důchoďáku jel na internet přes svůj mobil s daty, používal internet banking, na ploše a na disku měl vzorný pořádek. Toto vše přes obtížně zvladatelný třes v rukou. Ten člověk byl celý život povoláním koloťuk, u dráhy.
Mám kolem sebe taky pár příkladů lidí dlouho před důchodem, někteří s VŠ titulem, kteří jsou jako uživatelé PC mnohem méně svéprávní...
« Poslední změna: 19. 06. 2023, 14:54:35 od František Ryšánek »

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #9 kdy: 19. 06. 2023, 16:12:28 »
Ja by som vzal repas, napríklad tento

https://www.levnapc.cz/dell-latitude-7490-6.html

lebo má 16GB RAM, 512GB SSD a má dosť nový procesor, takže pôjde na ňom aj Win11.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #10 kdy: 19. 06. 2023, 18:23:13 »
A je ten důchodce zvyklý na Windows?

Já mám zkušenost, že když jsem před nějakými roky se snažil důchodci, který do té doby vůbec nepracoval s PC, představit (a naučit používat) Windows (v té době W7), tak to prostě nešlo. Bylo to zřejmě příliš složité, možná abstraktní (např. označení disků). Zkusil jsem Xubuntu, nastavil jsem na plochu pár ikon na web, email, libreoffice a spokojenost.


Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #11 kdy: 19. 06. 2023, 19:48:09 »
A je ten důchodce zvyklý na Windows?

Já mám zkušenost, že když jsem před nějakými roky se snažil důchodci, který do té doby vůbec nepracoval s PC, představit (a naučit používat) Windows (v té době W7), tak to prostě nešlo. Bylo to zřejmě příliš složité, možná abstraktní (např. označení disků). Zkusil jsem Xubuntu, nastavil jsem na plochu pár ikon na web, email, libreoffice a spokojenost.
Zaujmave, vo windowse neslo tiez dat tich par ikon na plochu? Navyse disky v linuxe su komplikovanejsie ako vo windowse.

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #12 kdy: 19. 06. 2023, 20:05:12 »
No, ak píšeš na 5 rokov a Windows, tak sa asi W11 nevyhneš. A ak W11 a nechceš robiť komplikované kulehy s aktualizáciami (penzista určite nezvládne), tak potrebuješ žiaľ PC so "splnenými požiadavkami na W11".

Žiaľ mnohé tie sekáčové notebooky (napríklad môj Lenovo T470s) by v pohode stíhali ale MS ich odstrihol....

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #13 kdy: 20. 06. 2023, 23:18:41 »
Ahoj, shanim notebook pro duchodce …
Není to tak dávno, co jsem kupoval notebook pro dva důchodce. Třetímu jsem dával z bazaru HP ProBook 450 G1, ale je to hodně na hraně, musel jsem ho vylepšovat SSDčkem a tak a i tak bych nečekal, že pojede dalších 5 let, i když to možné je (byly to relativně slušné kusy, jeli jsme na nich v práci). Nicméně k věci:

Kupoval jsem proto, že to tak bylo obecně lepší kvůli podpoře, výdrži a obecně prostě (jak to u mě nebývá tolik zvykem) jsem šel cestou menšího odporu a více peněz. Tak kdyby vám nějaký z mých dvou tipů přišel vhod … je to na vás.

HP Pavilion 15-eh1050nc - dnes kolem 15k, já ho kupoval na jaře za 16,5k. Ryzen 5 5500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, podle mě je tam potenciál, že to toho důchodce i přežije. Akčnější důchodce si na tom zahraje i nějakou jednodušší hru, co nemá ambice předvádět grafické orgie. Ještě musím upozornit, že je to v základu bez Windows a nemá to LAN.

Tohle už je staršího data (loni srpen), takže dnes už asi nepůjde koupit, ale rámcově: Lenovo V15 IML (82NB001BCK), tenkrát za 7,2k u ZUZ, parametricky hodně dole, protože se šlo po ceně, ale požadované by měl umět: Intel Core i3-10110U, 8 GB RAM, 256 GB SSD, opět bez OS a bez LAN.

Nějakou takovouhle cestou se dá jít s novým produktem relativně levně. Jen to chce sednout k nějakýmu e-shopu se smysluplným filtrováním a vybírat a vybírat a přebírat a přebírat. Já šel po tom, aby to mělo numpad, minimálně 8 - 16 GB RAM (podle potřeby), aspoň 240/256 GB SSD, FullHD a to nejtěžší: rozložení klávesnice co nejblíže normálu. Když to navíc nebude úplně zřetelně plastový chrastí a bude to aspoň trošku od pohledu působit dojmem, že panty přežijou záruku nejmíň dvakrát, tak jen dobře. Takhle jsme u prvního jmenovaného začali lehce pod 10k a skončili právě na těch 16,5k, protože si pan důchodce nakonec řekl, že radši dráž než úplně levně, protože to tak vyjde levnějc :).

Re:Minimální konfigurace notebooku s Windows pro důchodce
« Odpověď #14 kdy: 21. 06. 2023, 17:59:38 »
Tak už tu zaznělo pár věcí. A v čem ten Netlix streamuje a v čem bude streamovat do budoucna? S tím bych taky rátal.

https://help.netflix.com/en/node/23931
« Poslední změna: 21. 06. 2023, 18:01:59 od Rovano _ »