Využíváte umělé inteligence běžně?

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Využíváte umělé inteligence běžně?
« kdy: 18. 06. 2023, 06:51:17 »
u mladsich kolegu vidim docela casto, ze se vyptavaji chatgpt.

ja jsem geront a radsi procitam datasheety a dokumentaci, dokonce ani naucna videa moc nesleduji.

jak to mate vy, pomohlo vam ai neco rychle vyresit, naucit se, pochopit?
« Poslední změna: 18. 06. 2023, 08:30:38 od Petr Krčmář »


Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2023, 09:37:43 »
pomohlo mi to vygenerovat jeden algoritmus v jave, asi po styroch dotazoch o modifikaciu som dostal co som chcel. Bol to algoritmus asi na 10 riadkov.

Tiez som si s tym vygeneroval pom.xml do Mavenu aj so zavislostami, potreboval som vygenerovat Java kod na vymazanie celeho obsahu aws s3 bucketu cez api v2.

Za mna to vnimam kladne ale pouzil som to za mesiac asi raz.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2023, 10:19:56 »
Určitě, beru to často jako chytřejší nápovědu než přímo dokumentace k C#, PHP a podobně. Pokud chci jít do detailu, tak jdu pak na dokumentaci, ale první nástřel např. v OpenAI je skvělý.

No a pak třeba nedávno na recept pro vaření guláše (nikdy jsem jej nedělal) :)

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2023, 11:25:12 »
Přijde mi, že někdy dvě minuty s ChatGPT nahradí ¼h Googlení. Jasně, u otázek, kde mi nejspíš Google v prvním výsledku nabídne, co potřebuju, to moc nedává smysl. U komplikovanějších otázek, kde musím toho kombinovat více, ChatGPT někdy dá dobrý výsledek rychle. Někdy halucinuje, nicméně dát tomu 2 minuty mi někdy dává smysl.

Další možnost je ptát se jej na nějaký opensource projekt. Opět, někdy halucinuje a odkáže do neexistujících míst ve zdrojových kódech, ale někdy nasměruje dobře a velmi rychle.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #4 kdy: 18. 06. 2023, 11:58:12 »
Ahoj pracuji s velkými množství dat, články a studie, takže to využívám hodně. Na studium pro laiky myslím že je to perfektní, tedy pokud mají čas na experimentování.


RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2023, 12:09:16 »
Vubec.. bud neco rozebiram a analyzuji fyzicky, nebo naopak stavim zapojeni a kreslim desky.. a nepouzivam ani autorouter, protoze proste to chci mit podle sebe.

Vyvoj hardware je jeste porad neco, co nejde ukecat ci levne iterovat desitky slepych ulicek v IDE.

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2023, 12:24:40 »
Já v tom čenichám velký, opravdu velký peníze (Jestli oprávněně nebo jako výsledek hype, to nedokážu rozporovat.), takže se to snažím používat.

Mám i pár konkrétních nápadů (spíš jednoduchých a přesto ziskových), ze kterých by mohla být slušná haldička peněz.
Největší průšvih tak je to, že plat programátora je přes kilo a když máš měsíčně kilo, můžeš si užívat život, aniž bys po večerech makal na nějakém projektu. Naopak, když programátoři berou měsíčně přes kilo, musíš sehnat poměrně velkou investici.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2023, 14:53:05 »
"Bežně" ne.
Ale než jsem přešvihl nějaké limity chatGTP, občas jsem jí dal kus kódu se slovy "vysvětli mi účel".
Vzhledem k tomu, že nejsem programátor, mi to občas pomohlo vidět věci jinak a problém pochopit/vyřešit/předat správnému člověku.

No a v posledním týdnu jsem si řekl, udělám si e-shop.. A zjistil jsem, že jsem fakt dřevo na popisy produktů, úvodní řeči, etc..
Tak jsem zapnul Edge, bing.com/chat a zadal mu "vytvoř mi uvítací text na e-shop, jsme ti a ti, umíme to a to, máme tolik a tolik zkušeností"... No a vyhodil mi celkem pěknej text, kterej bych tvořil daleko déle, než on.

To a samé s produkty: "Vymysli mi nějakej popisek produktu na eshop, parametry jsou následovné, blablabla...."
Něco se mi nelíbí, požádám ho o změnu vyznění, třeba ať je to více atraktivní..
A on píše, píše, píše... A já jen kopíruji, kopíruji, kopíruji....

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2023, 15:16:08 »
Vyvoj hardware je jeste porad neco, co nejde ukecat ci levne iterovat desitky slepych ulicek v IDE.
Z toho IMHO neplyne, že by se na to nehodilo AI. Já AI na vývoj nepoužívám tak, že bych slepě používal, co mi vyplivne. Zadám AI nějaký úkol, kde je pro mě mnohem jednodušší ověřit správnost řešení než řešení vymyslet. Někdy mi nabídne zcestné řešení, někdy mě nasměruje správným směrem. Trochu spekulace, ale statisticky se mi to IMHO vyplácí. Ale hlavně: typicky to pro mě neznamená nějaké iterace (úprava / build / test) navíc. Principiálně tu tedy nevidím důvod, proč by se to nemělo hodit k vývoji HW. Ano, je možné, že to třeba nebude pro některé oblasti umět tak dobře napovídat, ale to už je jiná kapitola.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #9 kdy: 19. 06. 2023, 09:27:10 »
Pouzivam prevazne na zabavu. Par krat som sa pokusal dostat z neho nejaku rozumnu sql query, ale som paranoidny, tak som potom radsej googlil sam a skladal, aby som chapal, co to robi.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #10 kdy: 19. 06. 2023, 09:47:52 »
u mladsich kolegu vidim docela casto, ze se vyptavaji chatgpt.

ja jsem geront a radsi procitam datasheety a dokumentaci, dokonce ani naucna videa moc nesleduji.

jak to mate vy, pomohlo vam ai neco rychle vyresit, naucit se, pochopit?
Ne, nepoužívám a ještě ani nepoužil. Neprodukuji text typu "omáčka okolo" a na to se aktuálně nejvíc asi hodí.

Já v tom čenichám velký, opravdu velký peníze (Jestli oprávněně nebo jako výsledek hype, to nedokážu rozporovat.), takže se to snažím používat.

Jo jsou v tom prachy ale nikoliv cizí u tebe, ale tvoje u nich.

Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #11 kdy: 19. 06. 2023, 09:58:36 »
Poskládat si z toho SQL query – na to je to IMHO použitelné, ale nedělal bych slepé copy&paste. Když nevím, kterou cestou se mám vlastně ideálně vydat (a hledání cesty zabere klidně ¼h, když to půjde dobře), zeptám se ChatGPT a mám slušnou šanci, že z toho vypadne rozumné řešení. Pokud tomu řešení nerozumím, snažím se ho pochopit, nejsem lepič.

OK, asi jednou jsem udělal slepé copy&paste, něco ve smyslu „jsem zvědavý, jestli to bude fungovat, pokud ano, pak se tím mohu zabývat dál“.

Někdy to pomůže s úkolem „viděl jsem funkci, která dělá přesně to, co potřebuju, ale nemohu ji vyhooglit“.

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #12 kdy: 19. 06. 2023, 10:30:21 »
Pokrok je pěkný, umělá inteligence konečně zvládá nějakým způsobem interakce a je použitelná. Ale neumí počítat a nestojí si za svým (pořád se omlouvá). Chci tím říct důvěřuj, ale prověřuj. Možná pomůže s vygenerováním kódu nebo příkazu, ale člověk pořád musí mít své vlastní znalosti, aby věděl, jak ten kód opravit/upravit, aby potom opravdu fungoval.

Umí ale zpracovávat text. Zkoušel jsem tomu nadhodit dvě strany textu a řekl ať v bodech napíše, o čem to je. A v šesti bodech opravdu přesně vystihla, o čem text je. Když jsem chtěl 10 bodů, vygenerovala 10 bodů, ale bohatě stačilo těch prvotních šest (kdy jsem nespecifikoval počet).

No, má se hodně co učit, ale pokrok je viditelný. Využitelné to v nějakých omezených scénářích je.

Mlocik97

  • *****
  • 870
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #13 kdy: 19. 06. 2023, 10:32:01 »
áno i nie...

Všeobecne pri programovaní mi príde rýchlejšie aj jednoduchšie to naprogramovať ručne a čítať dokumentáciu. Viacerý tu argumentujú že čítanie dokumentácie trvá čas, to áno, ale zas ak to raz prečítam a zapamätám si, tak už potom viem písať akýkoľvek kód s využitím daného frameworku alebo danej knižnice. Proste dokumentácia "škáluje lepšie". Druhá vec je že ChatGPT keď sa jedná o programovanie, podobne ako Copilot dokážu vygenerovať hrozný kód, veľmi často veľmi nízka kvalita, plné bugov, výkonnostných problémov, a pod. Pre pokročilejšieho programátora je to skôr otrava opravovať než písať vlastný kód. Ostatne sem tam si vypomôžem pri regexe, ktorý si síce aj tak potom musím upraviť. Prípadne pri pár iných veciach... tiež je to taký lepší vyhľadávač, aj keď to vracia občas totálne nezmyselné výsledky, stále je to v porovnaní s vyhľadávačmi ako Google, Bing či DuckDuckGo výrazne lepšie. Neviem čo sa stalo posledné roky, ale tie vyhľadávače sú momentálne tak katastrofálne že keď hľadám "tablet" tak mi nájde fotku seniora a článok o kréme na plesnivé nechty či kurie oká či iné kožné choroby. Občas hľadám kábel a ono to nájde článok o zdražovaniu potravín. A podobne. Pri tom vraj Bing práve začal upravovať výsledky pomocou GPT4. Inak ale všeobecne hodnotím dnešnú "AI" čo vlastne AI skutočne nie je,... kým budeme mať AI tak to ešte bude trvať. Ale dnešnú AI hodnotím skôr negatívne. Ale i tak musím povedať že sem tam sa to použiť dá. Keď to teda nerobí takéto chujoviny: https://twitter.com/antony/status/1667265829686091781
Ostatne ale na spracovanie textu ako kolega nadomňou spomenul, fajn.

Na druhú stranu sa občas zabavím na c.ai, kde pri rollplayoch tie chyby nevadia. Teda niekedy.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využíváte umělé inteligence běžně?
« Odpověď #14 kdy: 19. 06. 2023, 10:36:10 »
áno i nie...

Všeobecne pri programovaní mi príde rýchlejšie aj jednoduchšie to naprogramovať ručne a čítať dokumentáciu. Viacerý tu argumentujú že čítanie dokumentácie trvá čas, to áno, ale zas ak to raz prečítam a zapamätám si, tak už potom viem písať akýkoľvek kód s využitím daného frameworku alebo danej knižnice. Proste dokumentácia "škáluje lepšie".

skvely komentar, mi pripada, ze nejvice chatgpt pouzivaji kolegove juniorove, ktere se ptaji jak neco maji udelat, kdyz nevi jak zacit.