Možnosti využití hardware MikroTik

Možnosti využití hardware MikroTik
« kdy: 16. 06. 2023, 12:07:40 »
Zdar,
k jakym ucelum pouzivate/chcete pouzivat Mikrotiky a jak moc je lze ohnout i k atypickym, ale smysluplnym ucelum? Pripadne pouzivate je s jinym OS a pokud ano, proc a s jakym? Uvadejte pouzity, nebo uvazovany typ MK a pripadne casovou narocnost.

V prikladech vynechme pouziti ICAP a DUDE. Ostatni muze byt hodne ujete, ale musi se k tomu pouzivat Mikrotik HW, muze byt nejak hardwarove upraveny, s necim povesenym na USB, RS232, necim vyvedenym z desky, nebo na PCIe v pripade pouziti vyssich modelu. Co vsechno si muze uzivatel rootu zbastlit pomoci mikrotiku v porizovaci cene do 25tis CZK bez DPH a bez HDD/SSD. Periferie pripojovane k RS232/USB/PCIe a disky do ceny nepocitam, disky ma kazdy doma a periferie muze byt klidne za milion, uvazujme ze tu jiz mate.

Ma-li smysl zvednout cenovy strop kvuli nejake must have feature, muze byt porizovaci cena mikrotiku vyssi. Naprikad vyssi model ma vodotrysk, integrovany prevadec spojitosti, vetsi opcet PCIe slotu a vy je k realizaci projektu potrebujete.


Priklady:
pokrocily L7 firewall s DPI a IPS
Pripojeni nejakych cidel a monitoring neceho
IDS sonda
logserver
loadbalancer
rizeni neceho pomoci RS232/USB
meteostanice
prodejni automat
airgap
automat na vypalovani DVD
virtualizace centralniho mozku lidstva
libovolna jina blbost

V pripade logserveru se nepocita posilani logu na jiny server, ale jejich ukladani na mikrotiku. Cidla, monitoring a rizeni musi obhospodarovat OS v MK hardware.

Chci vedet co s tim lze delat a co s tim delate/chcete delat vy. Nemusi to byt v provozu, musi to byt realizovatelne. Pocita se i predelani MK na obecny singleboard computer.
« Poslední změna: 16. 06. 2023, 13:32:59 od Petr Krčmář »


Re:Moznosti vyuziti mikrotik HW
« Odpověď #1 kdy: 16. 06. 2023, 12:51:15 »
Počítá se GPS tracker v autě?
hAP ac2 + USB hub + LTE Huawei E3372h + USB>serial převodník připojený k uBlox NEO-8M. Naváže spojení přes LTE, vytočí OpenVPN tunel, scheduler pouští skript posílající GPS souřadnice skrze HTTP fetch. (a mimo to ještě dělá v autě hotspot)

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Možnosti využití hardware MikroTik
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2023, 12:56:48 »
Používal jsem Mikrotik hEX, na přijímání UDP streamu (data po amplitudovém detektoru) z lodního radaru přebastleného na měření počasí, řízení jeho elevace, vygenerování obrázků z toho streamu a jejich odeslání ven. Teď už máme skutečný radar se skutečným kvadraturním zpracováním signálu, takže tam je výkonné průmyslové PCčko. Mikrotiky však stále používáme pro pomocné účely, například jako záchrannou konzoli (je v tom píchnutý RS-232 převodník a resetátor (optočlen na RTS/DTR pinech připojený místo power tlačítka do počítače) a dokonce to má TFTP server pro netboot záchranné distribuce). Na to používáme Mikrotik hAP (ac/lite).

Také jsem provozoval meteostanici na Mikrotiku mAP lite, protože to byla malá destička s PoE - sundal jsem z toho inidikační LEDky a bitbangoval přes ně SWD k STM32, který dělal samotnou komunikaci. Ale nebylo to bohužel dost odolné pro přežití venku, takže jsme přešli na průmyslové destičky od acmesystems.it + vlastní PoE breakout.

Všechno samozřejmě s OpenWRT, jednak by v tom jejich systému většina z uvedeného vůbec nešla, jednak celý můj život běží na Linuxu a nebudu do toho zatahovat speciální OS jednoho konkrétního výrobce. Mikrotiky mají 16 MB flashky, takže jsem si sestavil image, kde je normálně Bash a Python, takže se to používá pohodlněji než defaultní OpenWRT.