Platový posun - junior

vlna

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #15 kdy: 08. 06. 2023, 22:07:30 »
Asi bych počkal tak do těch osmi měsíců a řekl bych si o zvýšení platu. Pak bych během dvou měsíců bych poslal nějaké životopisy a absolval nějaké pohovory abych věděl, jak si mě cení cizí firmy. No a na konci desáteho měsíce bych podal výpověď nebo už pracoval za víc.

Absolvoval jsem to podobně minulý rok. Jsem v jiné firmě a byla to finančně příjemná změna.

Nebál bych se zaměřit na požadavek HO a klidně pracovat pro firmu třeba v Praze o dojíždět třeba jednou týdně.

Pokud nic nebrání stěhování mimo republiku, tak vzhledem k plánovaným 40 letem pro nárok důchod, by mohlo být zajímavé vybrat si nějaký bohatší stát s kratší dobou pojištění pro vznik nároku na důchod.


Maor

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #16 kdy: 09. 06. 2023, 00:07:56 »
OP:
30K je výsměch, líp ti zaplatí v Lidlu nebo Amazonu za překládání krabic. Měl jsi se ptát už po zkušebce, jak ti přidají. Za předpokladu, že jsi schopný se naučit co po tobě firma chce a dodávat práci v kvalitě, aby to po tobě nemusel senior předělávat bys měl chtít minimálně 60K, s přihlédnutím k inflaci spíš tak 70K. Hlavně se neboj změnit práci, když ti nepřidaj



Pokud nic nebrání stěhování mimo republiku, tak vzhledem k plánovaným 40 letem pro nárok důchod, by mohlo být zajímavé vybrat si nějaký bohatší stát s kratší dobou pojištění pro vznik nároku na důchod.

To je IMHO blbost. Všechny západní země mají problém s nízkou porodností a imigranty na záplatování díry v rozpočtu už není kde brát. Akorát v Africe si ještě drží vyšší porodnost, ale taky klesá. Průběžný důchodový systém za 20-30let přestane v západním světě existovat. Sledujte Japonsko, tam ten kolaps důchodovýho systému přijde první a zbytek světa se od nich bude učit.

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #17 kdy: 09. 06. 2023, 00:22:22 »
Podle popisu tvych zkusenosti, bych jeste pockal. Chapu, ze nemas moc, ale ... je to vzdy od technologie a znalosti.
Napriklad JAVA junior zacne treba na 40-50k, ale taky uz neco zna a bude to mit v korporatu a ne v mensi firme. Ale to bych sem ted netahal.

Je treba znat hlavni rozdil mezi juniorem a seniorem.

Junior se hlavne uci, pta a take pracuje. OK. To je vetsinou zakladni poucka. Ale ten hlavni rozdil je, ze vidi ven ze sve krabicky.
Senior vidi vic veci komplexne. Ma prehled. Neni to jen o znalostech daneho jazyka.

Uzij si dobu, kdy jsi junior. Nekdo te uci/skoli.

Nechtej vsechno hned. To ze je v IT nejaky vysoky prumer mzdy neznamena, ze ji budes mit hned na zacatku. Nekdo je v hornich cislech, nekdo zase v tech spodnich.

Ja jsem 16 let komercne programator. Mam znalost nekolika programovacich jazyku, technologii, atd. Ale specializuji se jen na jednu vec. Netlacim na pilu s prachama, pro me jsou dulezitejsi jine veci a mam trochu specificke pozadavky od pracovniho prostredi.

Zacinal jsem za 17k hrubeho jako junior po skole s malymi projekty za sebou.
Aktualne mam 10x vic. Dalo by se jit vys a jinde za morem jeste vys, ale jak jsem psal mam nejake hendikepy...atd.

Doporucil bych se soustredit na dobre zvladnuti budoucich pohovoru. Znalosti a zkusenosti jsou jedna vec. Vyjednavani a  znalost sve hodnoty je druha vec. Co si dohodnes pri nastupu je dulezite. Cokoli navic a pozdeji se hur vyjednava.

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #18 kdy: 09. 06. 2023, 20:24:43 »
Podal bych teď výpověd a zůstal max 2 měsíce. V roce 2016 mi jedna firma(ne korporát) nabízela přímo na pohovoru nabídku na IT pozici, ikdyž jsem se hlásil původně na jinou pozici. Možná kvůli řádku v životopise , že jsem měl jeden školní projekt v HTML a CSS na střední. Dali mi test na Javascript, kde jsem nic neuměl a přesto mi tu pozici nabídli za 45t na HPP. 40t je podle mě minimum na pozici juniora napříč obory, kde člověk pracuje hlavou.
« Poslední změna: 09. 06. 2023, 20:26:58 od freeguy »

alex6bbc

  • *****
  • 1 453
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platový posun - junior
« Odpověď #19 kdy: 09. 06. 2023, 22:44:49 »
musi si je otestovat, zda zvysi nebo ne, az potom nasleduje rozhodovani.


Re:Platový posun - junior
« Odpověď #20 kdy: 09. 06. 2023, 23:55:19 »
Podal bych teď výpověd a zůstal max 2 měsíce. V roce 2016 mi jedna firma(ne korporát) nabízela přímo na pohovoru nabídku na IT pozici, ikdyž jsem se hlásil původně na jinou pozici. Možná kvůli řádku v životopise , že jsem měl jeden školní projekt v HTML a CSS na střední. Dali mi test na Javascript, kde jsem nic neuměl a přesto mi tu pozici nabídli za 45t na HPP. 40t je podle mě minimum na pozici juniora napříč obory, kde člověk pracuje hlavou.

To jste měl kliku. Dneska bohužel většina firem hledá i na IT pozice juniory jen na oko, po 4 kolech pohovorů si vyberou jednoho mediora, který je ochotný ten flek vzít i za peníze pokladníka v Lidlu, někdy i za méně. Tohle se děje naprosto běžně studentům nebo čerstvým absolventům bez praxe.

Po 7 měsících úmorného obcházení pohovorů a silného znechucení z desítek zamítnutých žádostí, kdy se k tomu spousta firem snažila udělat ze mě úplného pitomce, jsem nakonec rád, že jsem se rozhoupal k založení živnosti a vzal nabídku od malého startupu, který měl vážný zájem si mě vyzkoušet a kde funguju doposud a relativně spokojený. Práce i tým naprosto na pohodu, navíc dělám plně remote kdy potřebuju a za peníze, které by mi aktuálně jen těžko jinde nabídli (tj. žádný nadprůměr, jen zkrátka trochu důstojné peníze).

Prozraďte mi prosím někdo tajemství, proč se dnes, v době streamerů, influencerů a dalších postradatelných profesí, firmy tak úzkostně bojí nabírat neozkoušené mladé lidi bez praxe, zvláště pak na zaměstnanecký poměr? Asi jen dělám něco blbě, ale fakt mě nemile překvapilo, jak obtížné je sehnat hned po škole trochu kvalifikovanější práci.
« Poslední změna: 09. 06. 2023, 23:58:49 od radkozel »

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #21 kdy: 10. 06. 2023, 08:40:53 »
Podal bych teď výpověd a zůstal max 2 měsíce. V roce 2016 mi jedna firma(ne korporát) nabízela přímo na pohovoru nabídku na IT pozici, ikdyž jsem se hlásil původně na jinou pozici. Možná kvůli řádku v životopise , že jsem měl jeden školní projekt v HTML a CSS na střední. Dali mi test na Javascript, kde jsem nic neuměl a přesto mi tu pozici nabídli za 45t na HPP. 40t je podle mě minimum na pozici juniora napříč obory, kde člověk pracuje hlavou.

Jasne, to je zivotna rada ako pod na mna z boku. Ze ty si ten kto posiela peniaze tym nigerijskym princom ktory ti poslu mail ze si zdedil miliony, len treba najskor zaplatit urcite dedicske poplatky.

Ak chce odist, nech si najskor najde robotu inde, az potom dava vypoved. To ze robi v IT neznamena ze najde robotu do konca dalsieho tyzdna. No, technicky vzato, dokaze ju najst, otazka je za akych podmienok, vzat bars jaku sra..u len aby si mohol povedat ze presiel inam za par tisic naviac je blbost.

Podal bych teď výpověd a zůstal max 2 měsíce. V roce 2016 mi jedna firma(ne korporát) nabízela přímo na pohovoru nabídku na IT pozici, ikdyž jsem se hlásil původně na jinou pozici. Možná kvůli řádku v životopise , že jsem měl jeden školní projekt v HTML a CSS na střední. Dali mi test na Javascript, kde jsem nic neuměl a přesto mi tu pozici nabídli za 45t na HPP. 40t je podle mě minimum na pozici juniora napříč obory, kde člověk pracuje hlavou.

To jste měl kliku. Dneska bohužel většina firem hledá i na IT pozice juniory jen na oko, po 4 kolech pohovorů si vyberou jednoho mediora, který je ochotný ten flek vzít i za peníze pokladníka v Lidlu, někdy i za méně. Tohle se děje naprosto běžně studentům nebo čerstvým absolventům bez praxe.

Po 7 měsících úmorného obcházení pohovorů a silného znechucení z desítek zamítnutých žádostí, kdy se k tomu spousta firem snažila udělat ze mě úplného pitomce, jsem nakonec rád, že jsem se rozhoupal k založení živnosti a vzal nabídku od malého startupu, který měl vážný zájem si mě vyzkoušet a kde funguju doposud a relativně spokojený. Práce i tým naprosto na pohodu, navíc dělám plně remote kdy potřebuju a za peníze, které by mi aktuálně jen těžko jinde nabídli (tj. žádný nadprůměr, jen zkrátka trochu důstojné peníze).

Prozraďte mi prosím někdo tajemství, proč se dnes, v době streamerů, influencerů a dalších postradatelných profesí, firmy tak úzkostně bojí nabírat neozkoušené mladé lidi bez praxe, zvláště pak na zaměstnanecký poměr? Asi jen dělám něco blbě, ale fakt mě nemile překvapilo, jak obtížné je sehnat hned po škole trochu kvalifikovanější práci.

To neni len dnes, aj ked mozno dnes je to este horsie ako napr 5+ rokov dozadu ked som zacinal. Tiez som vtedy poslal zivotopis asi na 10 firiem (pre niekoho to moze byt malo, ak su zvyknuty poslat zivotopis aj na 50 pozicii, ale ja nie som ten typ ktory posle zivotopis na vsetko co vidi, ja si uz pri posielani vyberam kde by som fakt siel ak mi daju normalne podmienky) a ozvali sa mi tak 3 firmy z 10tich, z toho som jednu odmietol vobec ist na pohovor po uvodnom telefonate a z dvoch co som robil pohovor som to v jeden vzal. Aj ked za tak mizerne peniaze, ze ked sa pozeram spatne na to, dnes by som to ako junior asi odmietol a radsej hladal dalej. Na druhu stranu, plat mi rastol slusne kazdym rokom, co zasa dopredu nikdy neviete, no bol to proste risk ktory sa vo vysledku aj nejak oplatil.

Apropo dnesne platy. Suhlasim, dnes firmy chcu vyrazne viac uz po junioroch, nevraviac po medioroch a senioroch.
Pred nejakym casom som zmenil robotu a tak som pravdaze obehal zopar pohovorov. V jednej firme sa snazili skryt za poziciu mediora (jedneho cloveka! ) robotu pre dvoch. Z toho co chceli by tam mali z mojho pohladu hladat jedneho seniora a jedneho mediora, alebo dvoch juniorov. Plat, hmm, za mnozstvo roboty nic moc - zodpovedal by tunajsim pomerom pre mediorov, ale ako hovorim, tam bola robota pre dvoch, nie pre jedneho.
Dalsia firma kde som robil pohovor - pohovorujuci bol arogantny curak, ktory doslova za kazdu vec ktoru som nevedel, alebo nevedel dostatocne do hlbky podla jeho predstav hovoril coraz nizsie cifry kolko by mi ponukol - no proste psychopat, ktory aj keby mi ponukol neviem aky dobry plat a zaujmavy projekt, by som to tam nevzal, pretoze tam mi bolo jasne ze by som utekal prec uz v skusobke.

Co zo toho vyplyva? No holt, treba si obehat zopar pohovorov, snazit sa zistit na nich nie len technicku stranku projektu, ale aj nejake to info o firemnej kulture, a potom si to sam ohodnotit nejakym systemom s váženym priemerom a vziat co je pre teba najlepsie. Curakov ktory by z teba najradsej zodrali kozu za par supiek najdes vsade, ale aj dnes sa daju stale najst OK firmy, len to nemusi byt na prvy pokus kym ju najdes.

Trochu odbocim od temy: Dnes pre firmy medior znamena kurvicka pre vsetko, ktora vie nie len dobre programovat v minimalne troch jazykoch (idealne nieco z coho sa da vyskladat full stack), ale vie robit aj architekturu, OPS (devops) a nieco z projekt manazmentu. Dnes sa z mojej skusenosti pomaly uz stiera rozdiel medzi mediorom a seniorom. Dnes uz to je pomaly bud si junior alebo rovno senior. Tiez mate takyto pocit?

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #22 kdy: 10. 06. 2023, 08:49:37 »
Prozraďte mi prosím někdo tajemství, proč se dnes, v době streamerů, influencerů a dalších postradatelných profesí, firmy tak úzkostně bojí nabírat neozkoušené mladé lidi bez praxe, zvláště pak na zaměstnanecký poměr? Asi jen dělám něco blbě, ale fakt mě nemile překvapilo, jak obtížné je sehnat hned po škole trochu kvalifikovanější práci.
Pro firmu jsou junioři docela drazí z toho důvodu, že junior hned po škole není schopen přinést nějakou přidanou hodnotu. Musí se pro něj alokovat nějaký mentor (senior), který ho postupně všechno naučí, což může trvat tak 3 až 12 měsíců podle náročnosti práce a schopností juniora. Což reálně znamená, že senior toho udělá méně a firma navíc platí juniora. Ono se to otočí za těch 3 až 12 měsíců, pak už je i junior schopen produkovat nějaký rozumný výstup, ale problém je, že potom často junior ochází za lepším jinam. Pro firmu je to dost velké riziko, že "zainvestuje" do juniora a nevrátí se jí to. Proto jsou především malé firmy s nabíráním juniorů opatrné, větší šance pro juniory jsou v korporátech.

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #23 kdy: 10. 06. 2023, 17:22:30 »
Nečetl jsem diskuzi...

Nejlepší řešení je jít na 20 pohovorů a říct si třeba o 60k/HPP (je to sice nic, ale pro tebe posun o 100%). Pokud tě vezmou, tak se posuneš, a pokud ne, tak víš, že máš na sobě ještě pracovat...

Protože ať se nikdo nezlobí, ale po půl roce žádat zvýšení platu je nesmysl, jakýkoliv shitty ten plat máš. A vzhledem k tomu, kolik ti dali, bych ani nečekal, že si tě budou nějak extrémně vážit.

Re:Platový posun - junior
« Odpověď #24 kdy: 11. 06. 2023, 14:38:39 »
Což reálně znamená, že senior toho udělá méně a firma navíc platí juniora. Ono se to otočí za těch 3 až 12 měsíců, pak už je i junior schopen produkovat nějaký rozumný výstup, ale problém je, že potom často junior odchází za lepším jinam.
imho.....Pokud si firma neumí udržet zaměstnance, do kterých investuje, tak si nic jiného nezaslouží.

Mlocik97

  • *****
  • 837
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platový posun - junior
« Odpověď #25 kdy: 11. 06. 2023, 20:56:34 »
Ja sa sťažujem na nízky príjem, a to ten príjem mám výrazne vyšší a pri tom pracujem na skrátenom úväzku. 31k je málo i na upratovačku. To ani nemá zmysel riešiť a jednať s manažérom / šéfom. Radšej odísť a nájsť si inú firmu.