Stěhování do zahraničí?

r223

Stěhování do zahraničí?
« kdy: 14. 05. 2023, 23:17:28 »
Je tady někdo, kdo si zbalil kufry, rodinu a odešel za prací do zahraničí?
Jsem tomu čím dál blíž a hledám zkušenosti, které jsou při takovém kroku nedocenitelné.
Poměrně často dostávám nabídky víceméně z celého světa, poslední době hlavně ze SAE, ale třeba i Švédska, Belgie, Indie, Irska....
Kam bych chtěl je USA, a tam je ticho po pěšině a ani proaktivně na mě nikdo nereaguje (a hodně narážím na požadavek na bezpečnostní prověrku). Máte s tímto někdo zkušenost?


Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2023, 02:34:09 »
Ja emigroval do US. Pracuji v cyber security a pozadavky na security clearance jsou bezne pro jakoukoliv firmu ktera neco dela pro gov. A tech firem co neco delaj pro gov je fakt hodne. Prvni rok byl docela narocny, ale ja mel stesti a na konci roku jsem byl schopen si poridit dum za hotove na FL. Cim vice jsem ziskaval kontaktu tim lepsi to bylo financne i pracovne. Zpusobu jak se dostat do US je x, obvykle firmy nechtej sponzorovat viza (necelych $5k), takze je zapotrebi hledat svou cestu. Kdyz uz jsi tady tak snadnejc pochopis jak to tady funguje a mas sanci resit imigraci. Neni to uplne snadne ale da se to zvladnout. Kdyz tak se klidne ptej.

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2023, 08:22:38 »
Mám problém s tím přechodem, resp. vízi. Samozřejmě zkouším několik paralelních cest (hledání klasické práce, firma tam a teď jsem narazil na potenciální zdroj peněz, takže možná zkusím business úplně v jiném oboru), ale přijde mi, že narážím stále na nějakou skleněnou zeď - protože to vypadá, že chtít jít kamkoliv jinam, takový problém to nebude. Zvažuji i pokus o získání O1 visa, akorát by mě to stálo min. dva roky aktivit v akademické sféře a publikování (nejsem si ale jist efektivitou takového kroku).
Kde na Floridě? Část dobře znám a pravidelně tam trávíme čas.
Jeden z mých problémů je, že nejcennější část mojí kvalifikace je spojená typicky s armárními aplikacemi (ještě jsem neviděl v US místo bez prověrek, v ČR jsem se jim několikrát vyloženě vyhnul).
Přijde mi, že vše je o správných kontaktech, otázka je, jak k nim (zkouším kde co, docela dobrou odezvu měl např. hackovací článek na linkedinu).
Zároveň se snažím kvalifikaci rozšiřovat a zvyšovat - teď jsem freelancer, projekty neberu podle peněz, ale podle toho, zda mě někam posouvají (což mě vždycky vytrestá, ale funguje to). Počítám s tím, že začátek bude dost náročný a akumuluji peníze. Představu o prostředí (hlavně tedy jih) mám, jak já tek žena (na zhodnocení její kvalifikace se pracuje také) jsme tam nějaký čas strávili, dítě dávali do školky atd....

Byl by možný nějaký privání kontakt?

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2023, 10:47:29 »
Jít ven s rodinou není IMHO tak jednoduché - největší hloupost podle mě je s rodinou vycestovat a pak hledat práci.
Nejprve si myslím je potřeba najít práci, přestěhovat sebe, nějakou dobu (cca pár měsíců pracovat) a zjistit o co vlastně jde a zda je to co chci, a zda vyhovuju i zaměstnavateli apod., dále je důležité zjistit  jak to vlastně v té cizí zemi chodí (nákupy, bydlení, lékař, banky, účty, energie víza apod... ). No a pak teprve přestěhovat manželku a dítě... Rozhodně se nezbavovat zázemí v ČR, protože i když to tak nevypadá, život u nás má velkou spoustu výhod oproti zahraničí.
Já teda bych rozhodně do takových řití jako SAE, indie, anebo ani švédska/norska/belgie, s rodinou nelezl. 
Za mě Irsko jako předskok, networking a naučení jazyka, následně přesun, opět za zajištěnou prací s garantovaným pracovním vízem i s rodinou do USA.

Gréta je nejlepší.

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2023, 10:57:05 »
Jít ven s rodinou není IMHO tak jednoduché - největší hloupost podle mě je s rodinou vycestovat a pak hledat práci.
Nejprve si myslím je potřeba najít práci, přestěhovat sebe, nějakou dobu (cca pár měsíců pracovat) a zjistit o co vlastně jde a zda je to co chci, a zda vyhovuju i zaměstnavateli apod., dále je důležité zjistit  jak to vlastně v té cizí zemi chodí (nákupy, bydlení, lékař, banky, účty, energie víza apod... ). No a pak teprve přestěhovat manželku a dítě... Rozhodně se nezbavovat zázemí v ČR, protože i když to tak nevypadá, život u nás má velkou spoustu výhod oproti zahraničí.
Já teda bych rozhodně do takových řití jako SAE, indie, anebo ani švédska/norska/belgie, s rodinou nelezl. 
Za mě Irsko jako předskok, networking a naučení jazyka, následně přesun, opět za zajištěnou prací s garantovaným pracovním vízem i s rodinou do USA.

My už tam strávili spoustu času (já i žena, dokonce nezávisle na sobě a pak i spolu). Mám tam firmu, účet (a snažím se vytvořit si credit score). V Irsku už mi žijí příbuzní, prostředí znám dobře, ale nemám pocit, že by mi dávalo smysl přejít tam.
Jako máš zkušenost Ty?


Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2023, 11:10:37 »
Irsko cca 6 let, usa 3 roky, ale jako zaměstananec. Pak návrat do ČR...  Pro mě jít s ven podnikat na vlastní triko představuje příliš velké riziko. Známí žili s rodinou v SAE nebo SA teď nevím, Norsku, Dánsku, kolegy mám v Indii, Belgii, Francii...       
Gréta je nejlepší.

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2023, 11:22:16 »
Irsko cca 6 let, usa 3 roky, ale jako zaměstananec. Pak návrat do ČR...  Pro mě jít s ven podnikat na vlastní triko představuje příliš velké riziko. Známí žili s rodinou v SAE nebo SA teď nevím, Norsku, Dánsku, kolegy mám v Indii, Belgii, Francii...       
Obecně si myslím, že se zaměstnání kvůli vízům spíš nevyhnu, i když bych rád.
SAE je zajímavá, dají se tam vydělat peníze, ale život tam pro mě není. Evropa je předaněná, když jsem to počítal, u většiny nabídek bych si dost pohoršil (navíc k US máme svoje důvody, které se zde nikde nenaplní).
Jak jsi řešil víza? Reloc v rámci firmy?

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2023, 12:00:46 »
Jít ven s rodinou není IMHO tak jednoduché - největší hloupost podle mě je s rodinou vycestovat a pak hledat práci.
Nejprve si myslím je potřeba najít práci, přestěhovat sebe, nějakou dobu (cca pár měsíců pracovat) a zjistit o co vlastně jde a zda je to co chci, a zda vyhovuju i zaměstnavateli apod., dále je důležité zjistit  jak to vlastně v té cizí zemi chodí (nákupy, bydlení, lékař, banky, účty, energie víza apod... ). No a pak teprve přestěhovat manželku a dítě... Rozhodně se nezbavovat zázemí v ČR, protože i když to tak nevypadá, život u nás má velkou spoustu výhod oproti zahraničí.
Já teda bych rozhodně do takových řití jako SAE, indie, anebo ani švédska/norska/belgie, s rodinou nelezl. 
Za mě Irsko jako předskok, networking a naučení jazyka, následně přesun, opět za zajištěnou prací s garantovaným pracovním vízem i s rodinou do USA.

My už tam strávili spoustu času (já i žena, dokonce nezávisle na sobě a pak i spolu). Mám tam firmu, účet (a snažím se vytvořit si credit score). V Irsku už mi žijí příbuzní, prostředí znám dobře, ale nemám pocit, že by mi dávalo smysl přejít tam.
Jako máš zkušenost Ty?
Mas tedy uz i SSN?
Mám problém s tím přechodem, resp. vízi. Samozřejmě zkouším několik paralelních cest (hledání klasické práce, firma tam a teď jsem narazil na potenciální zdroj peněz, takže možná zkusím business úplně v jiném oboru), ale přijde mi, že narážím stále na nějakou skleněnou zeď - protože to vypadá, že chtít jít kamkoliv jinam, takový problém to nebude. Zvažuji i pokus o získání O1 visa, akorát by mě to stálo min. dva roky aktivit v akademické sféře a publikování (nejsem si ale jist efektivitou takového kroku).
Kde na Floridě? Část dobře znám a pravidelně tam trávíme čas.
Jeden z mých problémů je, že nejcennější část mojí kvalifikace je spojená typicky s armárními aplikacemi (ještě jsem neviděl v US místo bez prověrek, v ČR jsem se jim několikrát vyloženě vyhnul).
Přijde mi, že vše je o správných kontaktech, otázka je, jak k nim (zkouším kde co, docela dobrou odezvu měl např. hackovací článek na linkedinu).
Zároveň se snažím kvalifikaci rozšiřovat a zvyšovat - teď jsem freelancer, projekty neberu podle peněz, ale podle toho, zda mě někam posouvají (což mě vždycky vytrestá, ale funguje to). Počítám s tím, že začátek bude dost náročný a akumuluji peníze. Představu o prostředí (hlavně tedy jih) mám, jak já tek žena (na zhodnocení její kvalifikace se pracuje také) jsme tam nějaký čas strávili, dítě dávali do školky atd....

Byl by možný nějaký privání kontakt?

Severne od Tampa. Poslu nejaky kontakt do SZ. S armadnim backgroundem to tady budes mit hodne tezky, bez security clearance se na zadny armadni projekt nedostanes, ziskat imigracni viza je s armadnim backgroundem problem, ale samozrejme zavisi jak moc mas ten background. Pokud jsi jenom psal nekde nejakou aplikaci pro firmu ktera tu aplikaci pak prodavala nekomu dodavajicimu neco pro armadu tak bych to tak tragicky nevidel. Vice mimo forum.

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2023, 12:03:06 »

Jak jsi řešil víza? Reloc v rámci firmy?

Do irska jsem šel na jistou pozici s podepsanou smlouvou, víza do usa pak v rámci relokace v korporátu.
Gréta je nejlepší.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #9 kdy: 15. 05. 2023, 14:04:48 »

Jak jsi řešil víza? Reloc v rámci firmy?

Do irska jsem šel na jistou pozici s podepsanou smlouvou, víza do usa pak v rámci relokace v korporátu.

Toto je obecně jedna z nejčastějších cest, jak se dostat do USA (předpokládám, že jste měl klasické H1B visa a firma vám dělala sponzora, což by bez mezikroku v Irsku pravděpodobně nenastalo).

Existují i jiná specializovaná víza, kde ale musíte většinou splnit ještě více podmínek, než u H1B.

Asi nejméně pracná (i když hodně lidí si platí firmy, které vyplní žádost) a nejvíce random možnost je zkusit Diversity Immigrant Visa Program (Green Card Lottery). Nicméně z dostupných zdrojů máte šanci na výhru v loterii asi 2.5% v daném roce.
« Poslední změna: 15. 05. 2023, 14:09:59 od LambdaLover »

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #10 kdy: 15. 05. 2023, 15:14:54 »
Toto je obecně jedna z nejčastějších cest, jak se dostat do USA (předpokládám, že jste měl klasické H1B visa a firma vám dělala sponzora, což by bez mezikroku v Irsku pravděpodobně nenastalo).
JJ, tak nějak to bylo...

Asi nejméně pracná (i když hodně lidí si platí firmy, které vyplní žádost) a nejvíce random možnost je zkusit Diversity Immigrant Visa Program (Green Card Lottery). Nicméně z dostupných zdrojů máte šanci na výhru v loterii asi 2.5% v daném roce.

Tohle bych teda osobně nikomu nedoporučil - podle mě to může být důvod zamítnout případné turistické vízum. Rozhodně to podle mě pak vede k důkladnějšímu vízovému řízení.
Jako vysvětlovat na přepážce imigračnímu úředníkovi na letišti proč jsi zkoušel loterii o green card, když teď jako si jedeš obhlížet grandkaňon fakt nechceš...
« Poslední změna: 15. 05. 2023, 15:19:13 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #11 kdy: 15. 05. 2023, 16:14:26 »
Ja emigroval do US. Pracuji v cyber security a pozadavky na security clearance jsou bezne pro jakoukoliv firmu ktera neco dela pro gov. A tech firem co neco delaj pro gov je fakt hodne. Prvni rok byl docela narocny, ale ja mel stesti a na konci roku jsem byl schopen si poridit dum za hotove na FL. Cim vice jsem ziskaval kontaktu tim lepsi to bylo financne i pracovne. Zpusobu jak se dostat do US je x, obvykle firmy nechtej sponzorovat viza (necelych $5k), takze je zapotrebi hledat svou cestu. Kdyz uz jsi tady tak snadnejc pochopis jak to tady funguje a mas sanci resit imigraci. Neni to uplne snadne ale da se to zvladnout. Kdyz tak se klidne ptej.
Jak ses vyrovnal s jejich kultem prace? USA je v tomhle absolutne silena zeme. Pokud vim tak se tam implicitne ocekavaji nadcasy zadarmo jako projev pracovistosti, nekdy i prace o vikendu. Taky co vim tak placene volno je max. 2 tydny a vybrat si treba 1 tyden v kuse je povazovano za minus a pri prepousteni to muze mit pak vlyv. Co zdravotnictvi? Co treba lide s uz existujicim chronickym onemocnenim? Neni tam pak clovek de facto odsouzen na smrt? Pokus byls workoholik uz tady v CR tak to chapu, ale ja bych za zadne penize na svete nechtel byt takovy otrok jako americane, oni jsou praci totalne posedli a nas evropsky pristup naprosto nechapou, oni ziji aby pracovali, my pracujem abychom zili, odpracujeme svych 8h a konec, to tam neexistuje, kdyz je moc prace tak musi zustat, jinak pruser. No a min nez 5 tydnu dovolene to si ani nedokazi predstavit. Jak muzou takhle zit? Jak muzou zit bez materske dovolene? Vzdyt se to musi podepsat na tech detech kdyz uz jako novorozenci nejsou s matkou ale nejakou chuvou, treba tohle je vyrazny faktor za vsema tema school shooters, mall shooters atd. Dite to poskodi na cely zivot kdyz alespon prvnich 18 mesicu neni se svou matkou co nejvic, tam ale davaji deti do jesli, chuvam a pod. ja to nechapu proc by nekdo z Evropy odchadzel ze vsech zemi prave tam, vzdyt kvalita zivota je tam naprosto zjevne mnohem horsi a muzes vydelavat kolik chces, bydleni je tam predrazene jeste vic, a kult prace plati i pro CEO takze pohodicku, cas na konicky a vlastni zivot tam nema temer nikdo.

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #12 kdy: 15. 05. 2023, 16:45:59 »
Ja emigroval do US. Pracuji v cyber security a pozadavky na security clearance jsou bezne pro jakoukoliv firmu ktera neco dela pro gov. A tech firem co neco delaj pro gov je fakt hodne. Prvni rok byl docela narocny, ale ja mel stesti a na konci roku jsem byl schopen si poridit dum za hotove na FL. Cim vice jsem ziskaval kontaktu tim lepsi to bylo financne i pracovne. Zpusobu jak se dostat do US je x, obvykle firmy nechtej sponzorovat viza (necelych $5k), takze je zapotrebi hledat svou cestu. Kdyz uz jsi tady tak snadnejc pochopis jak to tady funguje a mas sanci resit imigraci. Neni to uplne snadne ale da se to zvladnout. Kdyz tak se klidne ptej.
Jak ses vyrovnal s jejich kultem prace? USA je v tomhle absolutne silena zeme. Pokud vim tak se tam implicitne ocekavaji nadcasy zadarmo jako projev pracovistosti, nekdy i prace o vikendu. Taky co vim tak placene volno je max. 2 tydny a vybrat si treba 1 tyden v kuse je povazovano za minus a pri prepousteni to muze mit pak vlyv. Co zdravotnictvi? Co treba lide s uz existujicim chronickym onemocnenim? Neni tam pak clovek de facto odsouzen na smrt? Pokus byls workoholik uz tady v CR tak to chapu, ale ja bych za zadne penize na svete nechtel byt takovy otrok jako americane, oni jsou praci totalne posedli a nas evropsky pristup naprosto nechapou, oni ziji aby pracovali, my pracujem abychom zili, odpracujeme svych 8h a konec, to tam neexistuje, kdyz je moc prace tak musi zustat, jinak pruser. No a min nez 5 tydnu dovolene to si ani nedokazi predstavit. Jak muzou takhle zit? Jak muzou zit bez materske dovolene? Vzdyt se to musi podepsat na tech detech kdyz uz jako novorozenci nejsou s matkou ale nejakou chuvou, treba tohle je vyrazny faktor za vsema tema school shooters, mall shooters atd. Dite to poskodi na cely zivot kdyz alespon prvnich 18 mesicu neni se svou matkou co nejvic, tam ale davaji deti do jesli, chuvam a pod. ja to nechapu proc by nekdo z Evropy odchadzel ze vsech zemi prave tam, vzdyt kvalita zivota je tam naprosto zjevne mnohem horsi a muzes vydelavat kolik chces, bydleni je tam predrazene jeste vic, a kult prace plati i pro CEO takze pohodicku, cas na konicky a vlastni zivot tam nema temer nikdo.

Do těhle diskusí se pouštět nechci, akorát by to vedlo na offtopic flame war.

Jediné, co k tomu dodám je, že jsem opravdu workoholik, do práce na denní bázi chodím od svých 14ti let (i během denního studia SŠ a VŠ) a teď jsem freelancer, s dobrovolným workloadem 180-220 hodin/m. Ani to není o penězích (realisticky mi ani tak nestačí např. na stavbu rodinného domu). I přitom se dá stíhat spoustu dalších věcí (zahoď nesmysly typu televize a místo toho si hraj z dětma, snadno zjistíš, že jim efektivně věnuješ víc, než většina společnosti).
Bydlení je v porovnání s námi docela levné. A mateřská? Když ženu uživíš, tak proč by nemohla být doma s děckem? Normálně to funguje. 
Do určité míry tam z toho pohledu budu mezi svými.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #13 kdy: 15. 05. 2023, 17:47:28 »
...a teď jsem freelancer, s dobrovolným workloadem 180-220 hodin/m. [...] I přitom se dá stíhat spoustu dalších věcí (zahoď nesmysly typu televize a místo toho si hraj z dětma, snadno zjistíš, že jim efektivně věnuješ víc, než většina společnosti).

Takový technický postřeh otce pěti dětí (dvou v domácím vzdělávání) a manžela ženy v domácnosti: když přijdu z práce po průměrných cca osmi hodinách v práci, stihnu si lehce odpočinout (tak půl hodiny), vyřídit základní administrativu (účty, najít a objednat to či ono, zjistit co kam kdy jede nebo kam pojedem když někam chceme, různé záležitosti týkající se rekonstrukcí našich nemovitostí apod.), uvařit večeři, dát mýt nádobí, dát prát prádlo a celkem si můžeme jít lehnout protože je akorát čas. Na děti moc času fakt nezbyde. Televizi nemáme patnáct let; ještě toho trochu. I jakýkoliv větší úklid je třeba nechat na víkend.

Ale je to má zkušenost. A zcela jistě není univerzálně platná ani stoprocentně přenosná.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #14 kdy: 15. 05. 2023, 17:53:20 »
Je tady někdo, kdo si zbalil kufry, rodinu a odešel za prací do zahraničí?
Jsem tomu čím dál blíž a hledám zkušenosti, které jsou při takovém kroku nedocenitelné.
Poměrně často dostávám nabídky víceméně z celého světa, poslední době hlavně ze SAE, ale třeba i Švédska, Belgie, Indie, Irska....
Kam bych chtěl je USA, a tam je ticho po pěšině a ani proaktivně na mě nikdo nereaguje (a hodně narážím na požadavek na bezpečnostní prověrku). Máte s tímto někdo zkušenost?

Jo, dostal jsem nabídku do SAE tak jsme se za měsíc sbalili a odjeli do SAE. A ze SAE pak později na základě jiné nabídky do Nizozemska. Co se zkušeností týká, těch je spousty a záleží, co byste tak zhruba rád slyšel. Chcete-li si vydělat, jeďte do SAE nebo do Švýcarska protože daně. Belgie nemá podle mého smysl pokud nejde o práci pro EU, která je dobře placená. Irsko už dávno není takové terno jako bývalo. Švedsko, Indie nevím. A do USA bych za prací třeba na půl roku jel, ale žít bych tam trvale z několika různých důvodů asi nechtěl.

S čím můžete počítat obecně je, že být expatem není žádný med, zvlášť s rodinou budete dost rychle překvapený, že náklady rostou podstatně rychleji než v ČR a taky budete mít některé náklady bokem, které byste v ČR fakt neměl (letenky, například) protože je velký rozdíl být někde sám a být někde s rodinou. A taky čekejte, že pro rodinu to bude o dost těžší než pro vás, pokud ji máte.

Obecně mi to dalo zhruba to poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách a jednoduché to není nikde a že se tady ve většině ohledů, které mě zajímají máme zatraceně dobře.
« Poslední změna: 15. 05. 2023, 17:55:54 od Martin Poljak »