Stěhování do zahraničí?

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #30 kdy: 16. 05. 2023, 11:04:18 »
OT: Rekonstrukci starého baráku nikdy. Stojí to podobně, trvá to několikanásobně déle a ve výsledku je to jenom kompromis kdy nemáte co jste chtěli a čekáte co se zase podělá.
Srovnat se zemí, udělat základy, desku, odizolovat, stavět z moderních tvárnic s vnitřní izolací. Za necelý rok máte postaveno a bydlíte v moderním, suchém domě s dispozicí bez kompromisů a nízkými energetickými náklady....
Problém novostavby je ten, že musíte mít před započetím stavby veškeré finační prostředky, což pro většinu znamená hypotéku na zbytek život, a mezitím musíte také někde bydlet. Rekonstrukce obyvatelného domu se dá dělat postupně, ale člověka to musí pochopitelně bavit.

Ten váš rok je možná tak akorát na vyřízení veškerých povolení. Následně budete půl roku čekat na předražené cihly, jejichž cena ještě nekolikrát vzroste. Pak shánějte lidi, když řemesla mají zakázky na rok dopředu. Pochopitelně to můžete nechat stavět dělňase z PL a UA, a mít k nim alespoň tři stavební dozory. Pak můžete roky s firmou (pokud neskončí) řešit reklamace a nedodělky a doufat, že se dům třeba nezlomí vejpůl, protože se ošidila základová deska. A ať už to dopadne jakkoli, nadosmrti to budete splácet.

A ty padesátky kamenné stěny mají zatraceně něco do sebe, když člověk ví, jak takový dům používat.
Půlmetrová plná zeď  má sice úžasnou tepelnou setrvačnost [...] ale pokud tam hodláte bydlet celoročně a neprotopit majlant, je stejně třeba to zvenku zaizolovat. Tím zkombinujete výhody tepelné izolace a tepelné setrvačnosti což v novostavbě nebude.

Víte, jak taková věc skvěle akumuluje třeba sluneční teplo? Když je teplé léto, začnete topit tak v druhé polovině prosince. A izolovat půlmetrovou kamennou stěnu zvenku je nápad skutečně blbej hodnej přesně inteligenta z města. Ono je totiž stejně podstatně důležitější mít zaizolované stropy, podlahy kvůli pocitové teplotě a okna mít taková, aby sice dýchala, ale neprofukovala. To vám udělá třeba dvoutřetinovou úsporu a to bez toho, abyste sahal na konstrukce. A, ano, není to nemovitost, kde chcete topit elektřinou. Jsme ale trochu off-topic.

Nicméně novostavbu z toho nevyrobíte.

To je třeba pro mě spíš dobře než špatně. Vzhledem k pakultuře dnešního moderního stavebnictví i bydlení.
Mám dům z roku 1908, kde pravda zdi na zemí jsou "jen" 45ky (pod zemí 60ky), takže mám několik desetiletí zkušeností jak se takový dům chová. Ta tepelná setrvačnost bez izolace vydrží při ohřívání zhruba týden (když bylo v létě 30° a víc, tak se interiér ohříval tempem cca 1°C za den než bylo uvnitř 27°C kde se ohřívání zastavilo) a chladl zhruba 2 týdny (nějaký zdroj tepla v domě vždy je). I kdyby to v té kamenné stavbě bylo dvojnásobek, tak v prosinci budete mít v domě bez topení 10°C.
Izolace setrvačnost vylepšila a ještě odstranila problém s plísní ve studených rozích (když tam zeď nemá v interiéru teplotu pod rosným bodem, plíseň nemá z čeho žít.

Člověk u takového domu nadává jen když chce něco předělat, protože dnešní papírové domy se přeci jen předělávaji snadněji. Můj barák má 60ky, povětšinou, kamenné zdi a potvrzuji stejnou zkušenost, a to i se starými okny, která promrzala a táhlo jimi. Teď mám nová plastová okna s trojskem a takové ty studené kouty zmizely. U okna už najednou není podstatně chladněji než jinde.

Protože dům není ani tak vzduchotěsný, není třeba řešit nějaké nucené větrání kvůli vlhkosti jako v novostavbách. Navíc člověk na venkově stejně furt leze ven.

Zaizolovaly se akorát stropy. Kdyby člověk dal na rady pražáků a oblepil dům polystyrénem, má všechnu vlhkost v domě. Přes 60cm kamenou zeď teplo ven opravdu uniká obtížně a pomalu, to vám ho spíše v noci zeď vyzáří zpět.

Topí se dřevem, které pochopitelně nekupujeme po pytlících v hobbymarketu, je ho všude dost i zadarmo. Platí se jen za elektřinu na svícení.


r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #31 kdy: 16. 05. 2023, 11:34:15 »
Problém novostavby je ten, že musíte mít před započetím stavby veškeré finační prostředky, což pro většinu znamená hypotéku na zbytek život, a mezitím musíte také někde bydlet. Rekonstrukce obyvatelného domu se dá dělat postupně, ale člověka to musí pochopitelně bavit.
Teoreticky. prakticky dojdete k tomu, že musíte třeba vyměnit střechu. Novou, třeba i s tím, že ponose FVE to neunese. Budete to muset shodit a udělat betonový věnec.
Nebo stropy. Na těchto starých stavbách jsou pronesené trámy, takže všechno dolů.... v tom se bydlet nedá. Obyvatelných místností to má málo, většinou tedy přestavujete hospodářské. Nakonec vám z původní stavby zbudou pouze obvodové zdi s hromadou kompromisů....

Ale argument s tím, že "ušetříte úrok" je určitě validní.

Ten váš rok je možná tak akorát na vyřízení veškerých povolení. Následně budete půl roku čekat na předražené cihly, jejichž cena ještě nekolikrát vzroste. Pak shánějte lidi, když řemesla mají zakázky na rok dopředu. Pochopitelně to můžete nechat stavět dělňase z PL a UA, a mít k nim alespoň tři stavební dozory. Pak můžete roky s firmou (pokud neskončí) řešit reklamace a nedodělky a doufat, že se dům třeba nezlomí vejpůl, protože se ošidila základová deska. A ať už to dopadne jakkoli, nadosmrti to budete splácet.
Ano, byrokracie je tu problém úplně se vším. Jinak ale pokud jde o DIY, s novými materiály se zachází daleko lépe. Hrubá je hotová za půl roku a pokud se vám vyplatí investovat čas (spíš ne, prodám ho asi dráž) tak je to efektivnější. Kamárád, co stavěl malý komplet dům DIY, si poctivě spočítal 7672 hodin.....

Protože dům není ani tak vzduchotěsný, není třeba řešit nějaké nucené větrání kvůli vlhkosti jako v novostavbách. Navíc člověk na venkově stejně furt leze ven.

Zaizolovaly se akorát stropy. Kdyby člověk dal na rady pražáků a oblepil dům polystyrénem, má všechnu vlhkost v domě. Přes 60cm kamenou zeď teplo ven opravdu uniká obtížně a pomalu, to vám ho spíše v noci zeď vyzáří zpět.

Topí se dřevem, které pochopitelně nekupujeme po pytlících v hobbymarketu, je ho všude dost i zadarmo. Platí se jen za elektřinu na svícení.
Přizpůsobujete svůj život domu. Opět, úplně netoužím si pořizovat a udržovat les. Nová stavba se dá postavit i tak, že má kladnou bilanci, zvláště, když člověk rozumí technice. Mám kamaráda, který nejen, že je energetocky většinu roku soběstačný, ale půl rok mu to v severních čechách ještě stačí na provoz dvou BEV. Zbytek roku finančně pokryje z prodeje přebytků. Má 30kWp postavenou ve směs z materiálu ze zrušené PVE elektrárny z Itálie, téměř za cenu dopravy (veliký ostrov plus malá na prodej).... 
Viděl jsem projekt DIY pískové tepelné baterie. Což by mě i jako hobby bavilo, monotónní dřina se dřevem ani ne.
« Poslední změna: 16. 05. 2023, 11:37:58 od r223 »

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #32 kdy: 16. 05. 2023, 11:49:51 »
Jo, dostal jsem nabídku do SAE tak jsme se za měsíc sbalili a odjeli do SAE. A ze SAE pak později na základě jiné nabídky do Nizozemska. Co se zkušeností týká, těch je spousty a záleží, co byste tak zhruba rád slyšel. Chcete-li si vydělat, jeďte do SAE nebo do Švýcarska protože daně. Belgie nemá podle mého smysl pokud nejde o práci pro EU, která je dobře placená. Irsko už dávno není takové terno jako bývalo. Švedsko, Indie nevím. A do USA bych za prací třeba na půl roku jel, ale žít bych tam trvale z několika různých důvodů asi nechtěl.

S čím můžete počítat obecně je, že být expatem není žádný med, zvlášť s rodinou budete dost rychle překvapený, že náklady rostou podstatně rychleji než v ČR a taky budete mít některé náklady bokem, které byste v ČR fakt neměl (letenky, například) protože je velký rozdíl být někde sám a být někde s rodinou. A taky čekejte, že pro rodinu to bude o dost těžší než pro vás, pokud ji máte.

Obecně mi to dalo zhruba to poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách a jednoduché to není nikde a že se tady ve většině ohledů, které mě zajímají máme zatraceně dobře.
Mam kamarada kterej dela v Dubaji ale ne v IT ale ve financich a ten je uz tezce za vodou, ale co me dostalo, kdyz se me smal ze porovnatelny byt v Dubaji stoji o celkem dost min nez v Praze, ale penize si tam lze vydelat lepsi. Ano Dubaj nikdy nebude domov a porad je to odcizena metropola, ale stejne jsem necekal, ze v Dubaji budou byty levnejsi nez v Praze. Porad slychavam, jak je  CR ve skutecnosti fajn, a mame si vazit toho co mame, ale clovek co nic nepodedi, nic nedostane jen tak zadarmo je tady v podstate odepsanej a to i kdyz dela v IT, na krku hypo na cely zivot, damokluv mec vypovedi a nutnost drzet hubu a krok pokud ma rodinu a treba zenu na materske, nejake hezci auto typu Superb (coz teda neni zadny zazrak) k tomu vsemu uz vubec neni dosazitelne. Jako uznavam, je tu dobry socialni system, a vsichni maji tak nejak stejne, nekdo o neco vic, nekdo o neco min, cast populace o hodne min, ale doplaci se jim jeste i na ten najem, jen jaka je pak motivace se nejak snazit, krome vnitrni motivace?

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #33 kdy: 16. 05. 2023, 11:50:57 »
Problém novostavby je ten, že musíte mít před započetím stavby veškeré finační prostředky, což pro většinu znamená hypotéku na zbytek život, a mezitím musíte také někde bydlet. Rekonstrukce obyvatelného domu se dá dělat postupně, ale člověka to musí pochopitelně bavit.
Teoreticky. prakticky dojdete k tomu, že musíte třeba vyměnit střechu. Novou, třeba i s tím, že ponose FVE to neunese. Budete to muset shodit a udělat betonový věnec.
Nebo stropy. Na těchto starých stavbách jsou pronesené trámy, takže všechno dolů.... v tom se bydlet nedá. Obyvatelných místností to má málo, většinou tedy přestavujete hospodářské. Nakonec vám z původní stavby zbudou pouze obvodové zdi s hromadou kompromisů....

Ale argument s tím, že "ušetříte úrok" je určitě validní.

Ten váš rok je možná tak akorát na vyřízení veškerých povolení. Následně budete půl roku čekat na předražené cihly, jejichž cena ještě nekolikrát vzroste. Pak shánějte lidi, když řemesla mají zakázky na rok dopředu. Pochopitelně to můžete nechat stavět dělňase z PL a UA, a mít k nim alespoň tři stavební dozory. Pak můžete roky s firmou (pokud neskončí) řešit reklamace a nedodělky a doufat, že se dům třeba nezlomí vejpůl, protože se ošidila základová deska. A ať už to dopadne jakkoli, nadosmrti to budete splácet.
Ano, byrokracie je tu problém úplně se vším. Jinak ale pokud jde o DIY, s novými materiály se zachází daleko lépe. Hrubá je hotová za půl roku a pokud se vám vyplatí investovat čas (spíš ne, prodám ho asi dráž) tak je to efektivnější. Kamárád, co stavěl malý komplet dům DIY, si poctivě spočítal 7672 hodin.....

Protože dům není ani tak vzduchotěsný, není třeba řešit nějaké nucené větrání kvůli vlhkosti jako v novostavbách. Navíc člověk na venkově stejně furt leze ven.

Zaizolovaly se akorát stropy. Kdyby člověk dal na rady pražáků a oblepil dům polystyrénem, má všechnu vlhkost v domě. Přes 60cm kamenou zeď teplo ven opravdu uniká obtížně a pomalu, to vám ho spíše v noci zeď vyzáří zpět.

Topí se dřevem, které pochopitelně nekupujeme po pytlících v hobbymarketu, je ho všude dost i zadarmo. Platí se jen za elektřinu na svícení.
Přizpůsobujete svůj život domu. Opět, úplně netoužím si pořizovat a udržovat les. Nová stavba se dá postavit i tak, že má kladnou bilanci, zvláště, když člověk rozumí technice. Mám kamaráda, který nejen, že je energeticky většinu roku soběstačný, ale půl rok mu to v severních čechách ještě stačí na provoz dvou BEV. Zbytek roku finančně pokryje z prodeje přebytků. Má 30kWp postavenou ve směs z materiálu ze zrušené PVE elektrárny z Itálie, téměř za cenu dopravy (veliký ostrov plus malá na prodej).... 
Viděl jsem projekt DIY pískové tepelné baterie. Což by mě i jako hobby bavilo, monotónní dřina se dřevem ani ne.

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #34 kdy: 16. 05. 2023, 12:09:57 »
Jo, dostal jsem nabídku do SAE tak jsme se za měsíc sbalili a odjeli do SAE. A ze SAE pak později na základě jiné nabídky do Nizozemska. Co se zkušeností týká, těch je spousty a záleží, co byste tak zhruba rád slyšel. Chcete-li si vydělat, jeďte do SAE nebo do Švýcarska protože daně. Belgie nemá podle mého smysl pokud nejde o práci pro EU, která je dobře placená. Irsko už dávno není takové terno jako bývalo. Švedsko, Indie nevím. A do USA bych za prací třeba na půl roku jel, ale žít bych tam trvale z několika různých důvodů asi nechtěl.

S čím můžete počítat obecně je, že být expatem není žádný med, zvlášť s rodinou budete dost rychle překvapený, že náklady rostou podstatně rychleji než v ČR a taky budete mít některé náklady bokem, které byste v ČR fakt neměl (letenky, například) protože je velký rozdíl být někde sám a být někde s rodinou. A taky čekejte, že pro rodinu to bude o dost těžší než pro vás, pokud ji máte.

Obecně mi to dalo zhruba to poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách a jednoduché to není nikde a že se tady ve většině ohledů, které mě zajímají máme zatraceně dobře.
Mam kamarada kterej dela v Dubaji ale ne v IT ale ve financich a ten je uz tezce za vodou, ale co me dostalo, kdyz se me smal ze porovnatelny byt v Dubaji stoji o celkem dost min nez v Praze, ale penize si tam lze vydelat lepsi. Ano Dubaj nikdy nebude domov a porad je to odcizena metropola, ale stejne jsem necekal, ze v Dubaji budou byty levnejsi nez v Praze. Porad slychavam, jak je  CR ve skutecnosti fajn, a mame si vazit toho co mame, ale clovek co nic nepodedi, nic nedostane jen tak zadarmo je tady v podstate odepsanej a to i kdyz dela v IT, na krku hypo na cely zivot, damokluv mec vypovedi a nutnost drzet hubu a krok pokud ma rodinu a treba zenu na materske, nejake hezci auto typu Superb (coz teda neni zadny zazrak) k tomu vsemu uz vubec neni dosazitelne. Jako uznavam, je tu dobry socialni system, a vsichni maji tak nejak stejne, nekdo o neco vic, nekdo o neco min, cast populace o hodne min, ale doplaci se jim jeste i na ten najem, jen jaka je pak motivace se nejak snazit, krome vnitrni motivace?

Ano, tohle je jeden z těch aspektů. Čím dám více zde záleží na tom dědění a darech v rodině, a je čím dál těžší to přetlačit prací a snahou. Samozřejmě patřím k těm kdo nic nedostal a neměl co dědit (prarodiče byli pronásledováni komunisty a neměli nic). Otec se do docela velkého vzestupu dopracoval (v devadesátkách to šlo, i když dělal jen manuální a sezónní práci). Dědictví je většinou podstatné ob jednu generaci. Je pro mě dost nestravitelné, že se mu nejsem schopen ani přiblížit, i když pracuji více (což i on sám říká) a s daleko vyšší kvalifikací. Zlomilo se to v posledních čtyřech letech - do té doby jsme spíš plánovali rozvoj tady a expanzi do USA jako Nice to have.. Dnes už je to jednoznačně must have, protože výhled nevychází z mnoha parametrů dobře. I ten poslední - klidná a bezpečná země - vzal minulý rok asi definitivně za své.   

PS: doporučuji numbeo.com. Ceny nemovitostí jsou tu extrémně přepálené, je to tam hezky vidět.
« Poslední změna: 16. 05. 2023, 12:12:20 od r223 »


Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #35 kdy: 16. 05. 2023, 12:45:46 »
Bavite se s teoretiky bez zkusenosti a navic s Prazaky/obyvateli panelaku. Nikdy nepochopi vase sdeleni! Jsou to otroci sve mysli, nechme je, at si uziji svych myslenek :-)

Veprovici snad rozezna i nejposlednejsi idiot a nepujde do toho. Snad jen za cenu pozemku a nekdy zjednoduseneho rizeni na novostavbu. Kamenne domy maji casto 60-120cm zdi a akumulace je jeste lepsi nez pisete vy i nekolik vasich oponentu.

Nedavno (listopad-prosinec-leden) se na Vysocine prodavalo par (vim o 4) nedostavenych haciend v cenach 4-8mil podle lokality. Ne v bezne inzerci, musite vedet kde hledat. Paradoxne RD vedle jedne takove stavby, byl za 12mil a byla to hruza ze 70 let s malym pozemkem. Zajemce se presto nasel rychleji nez u haciendy. Vsechno melo slusne pozemky zahrada+les+louka celkem 1,5-4ha, obrovska podl. plocha, vsechno prestavby starych objektu, pudy pripravene na vestavbu, kvalitni izolacni zdivo, zatepleni... Stavebne perfektni, vlastne novostavby s nutnosti investovat 2-4mil a vysledek by mel dnes cenu hodne pres 50mil. Kdo nechce les, hned by nasel zajemce o koupi a tim by si cenu jeste snizil.

Jenze Prazsky/panelakovy nesocializovany programator-teoretik ma jine vyhledavaci algoritmy a proto vzdy skonci u vysledku za 50mil. Chybi jim socialni vazby a urcitym zpusobem pak nedosahuji skutecne stredni/vyssi stredni/vyssi tridy podle vsech definic a vzdy jdou na vec hrubou silou - vydelat/splacet 50 mega a pak to koupit, nebo zbohatnout a koupit. Nasledne si najmou drahe sluzebnictvo a utopi i posledni korunu v nakladech.


A ty padesátky kamenné stěny mají zatraceně něco do sebe, když člověk ví, jak takový dům používat.
Půlmetrová plná zeď  má sice úžasnou tepelnou setrvačnost [...] ale pokud tam hodláte bydlet celoročně a neprotopit majlant, je stejně třeba to zvenku zaizolovat. Tím zkombinujete výhody tepelné izolace a tepelné setrvačnosti což v novostavbě nebude.

Víte, jak taková věc skvěle akumuluje třeba sluneční teplo? Když je teplé léto, začnete topit tak v druhé polovině prosince. A izolovat půlmetrovou kamennou stěnu zvenku je nápad skutečně blbej hodnej přesně inteligenta z města. Ono je totiž stejně podstatně důležitější mít zaizolované stropy, podlahy kvůli pocitové teplotě a okna mít taková, aby sice dýchala, ale neprofukovala. To vám udělá třeba dvoutřetinovou úsporu a to bez toho, abyste sahal na konstrukce. A, ano, není to nemovitost, kde chcete topit elektřinou. Jsme ale trochu off-topic.

Nicméně novostavbu z toho nevyrobíte.

To je třeba pro mě spíš dobře než špatně. Vzhledem k pakultuře dnešního moderního stavebnictví i bydlení.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #36 kdy: 16. 05. 2023, 14:35:30 »
Jo, dostal jsem nabídku do SAE tak jsme se za měsíc sbalili a odjeli do SAE. A ze SAE pak později na základě jiné nabídky do Nizozemska. Co se zkušeností týká, těch je spousty a záleží, co byste tak zhruba rád slyšel. Chcete-li si vydělat, jeďte do SAE nebo do Švýcarska protože daně. Belgie nemá podle mého smysl pokud nejde o práci pro EU, která je dobře placená. Irsko už dávno není takové terno jako bývalo. Švedsko, Indie nevím. A do USA bych za prací třeba na půl roku jel, ale žít bych tam trvale z několika různých důvodů asi nechtěl.

S čím můžete počítat obecně je, že být expatem není žádný med, zvlášť s rodinou budete dost rychle překvapený, že náklady rostou podstatně rychleji než v ČR a taky budete mít některé náklady bokem, které byste v ČR fakt neměl (letenky, například) protože je velký rozdíl být někde sám a být někde s rodinou. A taky čekejte, že pro rodinu to bude o dost těžší než pro vás, pokud ji máte.

Obecně mi to dalo zhruba to poznání, že všude je chleba o dvou kůrkách a jednoduché to není nikde a že se tady ve většině ohledů, které mě zajímají máme zatraceně dobře.
Mam kamarada kterej dela v Dubaji ale ne v IT ale ve financich a ten je uz tezce za vodou, ale co me dostalo, kdyz se me smal ze porovnatelny byt v Dubaji stoji o celkem dost min nez v Praze, ale penize si tam lze vydelat lepsi. Ano Dubaj nikdy nebude domov a porad je to odcizena metropola, ale stejne jsem necekal, ze v Dubaji budou byty levnejsi nez v Praze. Porad slychavam, jak je  CR ve skutecnosti fajn, a mame si vazit toho co mame, ale clovek co nic nepodedi, nic nedostane jen tak zadarmo je tady v podstate odepsanej a to i kdyz dela v IT, na krku hypo na cely zivot, damokluv mec vypovedi a nutnost drzet hubu a krok pokud ma rodinu a treba zenu na materske, nejake hezci auto typu Superb (coz teda neni zadny zazrak) k tomu vsemu uz vubec neni dosazitelne. Jako uznavam, je tu dobry socialni system, a vsichni maji tak nejak stejne, nekdo o neco vic, nekdo o neco min, cast populace o hodne min, ale doplaci se jim jeste i na ten najem, jen jaka je pak motivace se nejak snazit, krome vnitrni motivace?

Ano, toto je realita dneška. Ještě před necelými 10 lety bylo ČR, i se všemi svými neduhy, solidní místo pro život, zvláště pokud jste se tady narodili a máte zde rodinu, sociální a kulturní zázemí. Následně vzrostly ceny nemovitostí prakticky 3x, přičemž největší růst se odehrál bezmála během 6 let. Dnes, pokud zde musíte vydělat na bydlení, ČR dobré místo pro život není. Zaplatit solidní bydlení na úrovni prostě v rozumné míře již nelze. Naopak ten, kdo dědil, nebo nakoupil ještě kolem roku 2013, je naprosto v pohodě a prakticky vyhrál v loterii - tomu to vyrostlo 3x - a je v jeho zájmu aby to rostlo i dál (takže zájem většiny obyvatel je v přesně opačném gardu, jako zájem generace 0-35). Otázka je, co se v budoucnu s tímto státem stane dál, pokud zde nové generace nemají prakticky šanci rozumně bydlet.
« Poslední změna: 16. 05. 2023, 14:41:06 od LambdaLover »

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #37 kdy: 16. 05. 2023, 15:06:56 »
Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #38 kdy: 16. 05. 2023, 15:27:00 »
Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.


Česká Republika je historicky založená na vlastnění nemovitosti. To má za následek mimojiné i ten, že veškerá cena práce v ČR za posledních několik dekád neobsahuje náklad nájemního bydlení - to je prosím obrovsky důležité.

Samotné nájemní bydlení v ČR je naprosto v plenkách, není vůbec "industrializované", a hádáte se s paní Vomáčkovou, jestli vám teda prodlouží o další rok. Nájemní bydlení je naprosto nefunkční dnes prakticky, a v delším horizontu, finančně neudržitelný model, protože se historicky předpokládá, že nájem neplatíte a bydlíte ve svém. Změna tohoto modelu by byla na minimálně nižší dekády, z roku na rok to nebude, ani pár let.

Abych se nemusel opakovat.

Změna historického modelu bydlení, která se promítá historicky ve všech cenách práce, je práce na dekády času.  V těchto dekádách se vám klidně naprosto složí několik generací a klidně i celý stát.

Historická změna cen nemovitostí se udála v extrémně krátkém horizontu.

Napadlo vás se zamyslet, proč je takový rozdíl mezi východem a západem, který vámi citovaný článek popisuje?

(a není vůbec zřejmé, že model nájemního bydlení je pro ČR do budoucna ta správná cesta, jen tak mimochodem)
« Poslední změna: 16. 05. 2023, 15:33:53 od LambdaLover »

r223

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #39 kdy: 16. 05. 2023, 15:35:48 »

Abych se nemusel opakovat.

Změna historického modelu bydlení, která se promítá historicky ve všech cenách práce, je práce na dekády času.  V těchto dekádách se vám klidně naprosto složí několik generací a klidně i celý stát.

Historická změna cen nemovitostí se udála v extrémně krátkém horizontu.

(a není vůbec zřejmé, že model nájemního bydlení je do budoucna ta správná cesta, jen tak mimochodem)

Tady by to navíc bylo pěkně specifické - protože by se to štíplo podle generací (a toho dědění). Opravdu nevěřím, že půjde o stabilní, všeobecně akceptovaný model.


Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #40 kdy: 16. 05. 2023, 15:50:06 »
Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.

Uznavam ze Slovaci su fetisisti na nehnutelnosti a kazdy kto moze ich vlastni tolko vela kolko moze. Ale kedysi bol na youtube dokument Ungleichland (ak tam este je treba si ho pozriet) a pojednava prave o problemoch beznych nemcov dopracovat sa k svojmu byvaniu ;)

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #41 kdy: 16. 05. 2023, 16:57:21 »
Je také možné zbavit se utkvělé představy (diag: ideé fixe, léčitelné psychofarmaky, kontaktujte svého psychiatra ;-) ), že je nutné bydlet za každou cenu ve vlastním. Dovolím si citaci z článku, který jsem nedávno četl

Citace
Bohatí Evropané bydlí v nájmu, chudí ve vlastním. Největší podíl obyvatel bydlí ve vlastních domech a bytech v druhé nejchudší zemi Evropské unie – Rumunsku. V nájemních bytech tam bydlí pouhých 3,1 procenta obyvatelstva. Druhé je s 92 procenty vlastního bydlení Slovensko. U třetího Chorvatska s 91 procenty statistiku zkresluje vysoký počet domů určených pro turisty. Všech sedm zemí, kde je nejvíce vlastního bydlení, kromě zmíněných Maďarsko, Litva, Polsko a Bulharsko, patří k chudší či nejchudší části kontinentu.

Na opačném konci, s největším podílem nájemního bydlení, jsou naopak bohaté země EU: Lucembursko, Švédsko, Francie, Dánsko, Rakousko a Německo. V Rakousku a Německu je podíl lidí, co bydlí v nájmu, z celého EU nejvyšší – téměř polovina. V Německu, kde je nájemních bytů úplně nejvíc, žije ve vlastním jen 50,4 procenta. Česko patří k zemím, kde vlastní bydlení výrazně převažuje. Ve vlastním bydlí 79 procent Čechů.

No jako argument kašlete na hypo a hurá do nájmu je to slabé. Je potřeba vědět proč tomu tak je. A situace v bohatých zemách je zcela odlišná od ČR, tudíž je odlišný i poměr vlastníci-nájem.
Celé to souvisí s cenou nemovitosti (a náklady na vlastnictví) a související hypotéky a poměrem výše nájmu a příjmu.
Pokud je cena  nemovistostí a hypotéka vysoká a současně nájem relativně nízký a nežere většinu příjmů, tak logicky je výhodnější bydlet v nájmu.  U nás je (byla)  výše nájmu téměř podobná splátce hypotéky a oboje tedy má (mělo) podobný poměr k příjmu. Proto je výrazně výhodnější hypotéka a proto u nás tolik lidí "touží" bydlet ve vlastním. Jako platit polovinu příjmu jako nájem namísto, aby stejnou částkou splácel svoji nemovitost může jenom debil. Ale pokud by například nájem byl poloviční k hypotéce na 30 let, tak už je úvaha jít do nájmu relevantní. Obecně lze říci, že společně se zvyšováním  ceny nemovistosí a úrokové míry hypoték bude stoupat procento lidí v nájmu a naopak.
Gréta je nejlepší.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #42 kdy: 16. 05. 2023, 17:09:25 »
Inak este pikoska. Stravil som par rokov spolupracujuc s firmou z Hamburgu a teda logicky som mal aj debaty o nehnutelnostiach.
Nikto z pracovnikov uvedenej firmy nebyval v najme, vsetci mali vlastne domy kupene na hypoteku. Dokonca mi povedali, ze maju hypoteku zafixovanu na 30 rokov! Ich splatka bude pocas celeho zivota rovnaka. Takuto moznost v SR/CR nemame.

A druha pikoska udajne tam maju nejake danove ulavy z najmu a v niektorych rodinach to robia tak,ze si kupia surodenci domy a navzajom si ich prenajimaju. Nehovorim, ze je to bezne ale su aj takto prespekulovani jedinci ;) Takze oficialne tiez byvaju v najme,  realne vsak nie. Tolko k najmom.

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #43 kdy: 16. 05. 2023, 17:45:13 »
.U nás je (byla)  výše nájmu téměř podobná splátce hypotéky a oboje tedy má (mělo) podobný poměr k příjmu.

Taková situace může nastat pouze na pokřiveném trhu s uměle dolu stlačenými úrokovými sazbami. Teď se situace už začíná blížit normálu kdy je hypo na 30 let  o 40-50 % dražší  než nájem (při LTV 80 %).

Re:Stěhování do zahraničí?
« Odpověď #44 kdy: 16. 05. 2023, 19:46:07 »
.U nás je (byla)  výše nájmu téměř podobná splátce hypotéky a oboje tedy má (mělo) podobný poměr k příjmu.

Taková situace může nastat pouze na pokřiveném trhu s uměle dolu stlačenými úrokovými sazbami. Teď se situace už začíná blížit normálu kdy je hypo na 30 let  o 40-50 % dražší  než nájem (při LTV 80 %).
Cela EU ma diky dotacim, podpora
 a ruznym omezenim pokriveny trh. Kdyz jsem pracoval v DE tak me muj privatni banker furt presvedcoval jak skvele je investovat do najemneho bydleni s ROI 40+ let. Vzdy jsem mu odpovidal ze v CR jsem schopen dosahnout ROI mene nez 10let a ze to nedava smysl. A pak mi kolega nemec vypravel jak koupil barak s najemnikem a ma navratnost jenom 37let. Mel radost jako z vyhry ve sportce.