Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?

Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« kdy: 14. 05. 2023, 15:32:02 »
Doma mám standartní modem - https://www.alza.cz/zyxel-vmg3625-d5847642.htm a chtěl bych rozšířit internet na celkem větší zahradu. Jaké wi-fi zařízení bych měl použtít, aby zůstalo zachované SSID a chovalo se to jako jeden router?
« Poslední změna: 14. 05. 2023, 18:31:11 od Petr Krčmář »


Re:Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2023, 18:36:08 »
Dá se použít libovolný Wi-Fi router. Často je možné ho přepnout do režimu AP, kdy jsou všechna rozhraní spojená do bridge a jsou vypnuté funkce jako DHCP. Pokud to není možné, pak stačí to DHCP vypnout v nastavení, vybrat tomu zařízení IP adresu z místního rozsahu a propojit žluté (LAN) konektory obou routerů.

V každém případě se dosáhne toho, že vše bude připojeno do jednoho síťového segmentu a nevznikne několik oddělených sítí s různou adresací. Pak už zbývá jen na tom novém routeru nastavit stejné SSID (název sítě), vybrat stejný způsob zabezpečení (asi WPA2), dát stejné heslo a jiný kanál. Pak bude na koncovém zařízení, aby si vybíralo podle síly signálu jeden nebo druhý router.

Pokud jde o konkrétní tip, pak jsem u rodičů instaloval MikroTik wAP ac, který je určen pro používání venku a má PoE, takže je možné jej napájet po síti třeba z jiného MikroTiku nebo pasivním injektorem od zásuvky. Funguje to pro venkovní použití velmi dobře.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2023, 21:21:24 »
Pokud jde o konkrétní tip, pak jsem u rodičů instaloval MikroTik wAP ac, který je určen pro používání venku a má PoE,

Asi by to chtělo s nákupem tohoto AP neotálet, u hodně prodejců již není nabízen.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2023, 06:36:48 »
Aby se to chovalo jako "jeden router", tedy v tomto případě nejspíš myšlena jednotná WiFi síť, tak Ubiquiti UniFi. Samozřejmě s tím, že AP UniFi musí být nejenom na zahradě, ale i v domě (a WiFi u Zyxelu se vypne). Prodává se i 3-pack UniFi, kterým se může vyřešit nejenom ta zahrada, ale i třeba zlepšit pokrytí v samotném domě.

Re:Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2023, 23:36:35 »
Nepisete ci mate na zahrade dostupnu elektrinu. Ak ano, nebal by som sa skusit nejaky PowerLine (napr. Devolo https://www.devolo.de/produkte/magic-powerline set 2 stanic sa da na Bazosi kupit za nizke desiatky eur).


Re:Jak rozšířit Wi-Fi na zahradu?
« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2023, 09:45:02 »
Nepisete ci mate na zahrade dostupnu elektrinu. Ak ano, nebal by som sa skusit nejaky PowerLine (napr. Devolo https://www.devolo.de/produkte/magic-powerline set 2 stanic sa da na Bazosi kupit za nizke desiatky eur).

No nevím, sice mám powerline relativně rád protože je o elegantní řešení problémů v některých starých nemovitostech (fakt si nechcete dělat díry do barokních kleneb kvůli pitomému kabelu nebo do zdí v pronajatém bytě), ale na zahradu po bůhvíjakých rozvodech a v horším případě ještě na vedlejší fázi je to trochu nákladná a nepříliš spolehlivá možnost.

Já jsem tohle vyřešil tím, že jsem pod tašky na půdu abych neprasil fasádu a mohl tam natáhnout kabel prostě vrazil AP se sektorovou anténou, nějaký běžný TP-Link. Tašky sice pochopitelně způsobí útlum signálu, ale zvlášť na 2,4 GHz nijak velký (a mimochodem i na pěti to bylo víceméně v pohodě ale to jsem nezkoušel v dešti), zahrada je obecně otevřený prostor takže dál už signál netlumí nic a normálně jsme tak s tím bez problémů fungovali. A alespoň jsme neprasili pásmo kilometr od domu.