Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku

Používal jsem shotcut na linuxu jen chvilku, protože mám na Windows XP nainstalovaný VM s mint 20. Chtěl jsem ten program instalovaný z repozitáře použít na sestřih videa zaznamenaného pomocí programu recordmydesktop. Video šlo přehrát, ale nešlo stříhat. Program krachnul. Takže na mintu jsem měl nainstalovaný Shotcut přes apt install a pravděpodobně upgradovaný. Před "upgradem" mp4 stříhat šlo, jenže už je to delší doba co jsem s ním pracoval tak měsíc. Takže po upgradu, který se nejspíš provedl automaticky po `apt update` a pak při `apt  upgrade jiný_program` jsem to už neotestoval. Nějaké aplikace jako Firefox se totiž upgradovaly automaticky s pythonem (v3.8).

A když jsem psal na podporu tak mi napsali, že tuto starou verzi oni neprogramovali, že je moc stará a neposkytujou k tomu podporu. Pak jsem tedy nainstaloval tu z Flatpaku, ale zřejmě se to vzájemně vylučuje kvůli shared files - já nevím co je za problém. Tak jsem spustil tu verzi z flatpaku a to nechtělo najet, respektive tam byl problém s grafikou. Tak jsem to musel killnout a odinstalovat přes flatpak remove. Byla tam ale nějaká hláška, že ostatní programy neuvidí nebo nebudou znát cestu k adresáři s /usr?/flatpak/shared - nebo tak nějak to bylo. Takže já nevím co je v té složce ale domnívám se, že ten flatpak s něčím zahýbal, a že starek shotcut začal používat jiný soubory. Přestal fungovat ten starej Shotcut. Restartoval jsem OS, najel, ale když otevřu video .mp4 tak krachne. Když přidám novou stopu, tak to taky krachne.

Jak mám postupovat abych to opravil? Hlavně se zbavit všeho co tam flatpak zanechal. flatpak list ukazoval, že bylo nainstalováno spousta věcí, ale je jedna spustitelná aplikace - shotcut. Potažmo až budu mít spuštěný linux mohu sem poslat ještě jednou výpis po odinstalování nebo co bude třeba.
« Poslední změna: 14. 05. 2023, 18:31:01 od Petr Krčmář »


Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2023, 21:59:58 »
Je mi ctí, že mohu první poradit průkopníkovi slepých kuliček. Pro získání informací o "krachu" na newyourské burze  příště pouštěj program z terminálu - uvidíš v něm debug dump v reálném čase, třeba že gnome se nepodařilo vykreslit nějakou dekoraci okna atd...

jak to udělat - přes htop se dívej, který proces (s jakými argumenty se spustí) a pak to jen předej do toho terminálu. (Což ale není 100% jistota, třeba se to spuští přes wrapper nebo triple thick fork, zrovna u snapu bych nějak sázel, že tam bude nějaká argumentová litanie)Ono to občas mívá i barevný textov výstup.


s těmihle gadgety, snapflaty, flaky nemám zkušenosti , ale ta hláška (jestli si to /shared/ nezkrátil) mi evokuje jako kdybys chtěl celý flatpak prostředí smazat.


PS: nejede náhodou snap /flat v kontejneru   ;D ???
« Poslední změna: 15. 05. 2023, 22:02:35 od Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ »

Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2023, 22:28:55 »
Tak asi celé přeinstalovat ale nevím jak vlastně ten nový shotcut nainstalovat. Na flatpaku teď zrovna myslím nic nemám. Ale mám dva linuxy mint na dvou WIndowsech, tak už si zrovna nevybavuji na kterém windowsu/linuxu to bylo. Jo budu instalovat Mint na čisto, už jsem na to koupil disk, ale zatím jsem se nedokázal rozhodnout jak naformátovat oddíly. Je to složitý úkol kvůli tomu že NTFS/EXT4 se blbě sdílí s Windows XP na virutálu. Možná tam zavedu cygwin (cygwin.1.715) to by řešilo problém.
« Poslední změna: 27. 05. 2023, 22:32:32 od exkalibr »

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #3 kdy: 28. 05. 2023, 11:58:12 »
S flatpakom nemam tiez moc dobre skusenosti a ak sa da vyhybam sa aplikaciam s flatpakom. Neviem ani presne kde sa to instaluje, vyzera ze asi do /var/lib/flatpak/app
 
Ak sa da, tak namiesto flatpaku pouzijem radsej Snap - ten aplikacie instaluje do poadresara snap v domovskom adresari.

Skus si ten Shotcut nainstalovat cez snap https://snapcraft.io/shotcut

Pred tym ako budes instalovat novu verziu softwaru, pozri si v cez Synaptic, ci je stara verzia cisto odinstalovana, t.j. ci tam po nej neostali nejake subory.
 
Dalej si v domovskom adresari pozri, ci tam neostali po starej verzii nejake konfiguracne subory v skrytom adresari .shotcut alebo .config/shotcut

Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2023, 08:48:42 »
flatpaky žerou jak prase, možná máte málo místa na disku.
Gréta je nejlepší.


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2023, 20:32:30 »
Moj subjektivny nazor Flatpak vs Snap:

Flatpak sa mi nepaci i v tom ako sa aplikacie spustaju.
Ja mam vo Flatpaku iba Octave (lebo nie je k dispozicii cez Snap). Ked ho chcem spustit na command line tak treba zadat:
Kód: [Vybrat]
$ flatpak run org.octave.Octave --gui
Naproti tomu pri snap aplikaciach sa to spusta jednoducho - napr.:
Kód: [Vybrat]
$ basic256Tiez presne neviem zistit kde sa flatpak aplikacie instaluju.
Naproti tomu pri Snap aplikaciach je to velmi jednoduche: vsetky snap aplikacie mam nainstalovane v domovskom adresari v podadresari snap.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #6 kdy: 29. 05. 2023, 20:38:48 »
Teraz pozeram, ze Octave je aj na Snape, ale je tam verzia 7.1.0, zatial na Flatpaku je 8.1 0.
Takze asi preto som si to vtedy nainstaloval cez Flatpak  :)

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #7 kdy: 30. 05. 2023, 10:25:56 »
Kedze sa tu zacali objavovat fabulacie a bajky, trocha vysvetlenia:

Flatpak aj snap aplikacie mozu byt instalovane per-user alebo per-system.

Flatpak aplikacie sa by default instaluju do ~/.local/share/flatpak a /var/lib/flatpak. Instaluju sa do ostree repo, co je nieco ako git pre aplikacie a "checkout"/instalacia aplikacie je hardlink do tohto repa. V pripade, ze viacere aplikacie alebo runtime obsahuju rovnake subory, su takto deduplikovane (a to obsahuju. napr. Gnome aj KDE runtime je postavene na zodpovadajucom runtime org.freedesktop.Platform). Preto flatpak nezabera tolko miesta, ako ukaze naivne pouzitie du. Flatpakove aplikacie bezia vo svojom vlastnom kontajneri (preto flatpak run ...), akurat na rozdiel od dockera je neprivilegovany ("bubblewrap"). Flatpak specificky podporuje iba desktopove aplikacie; na nedesktopove aplikacie treba pouzit iny nastroj (napr. docker alebo podman).

Flatpak, podobne ako apt alebo dnf, moze mat definovanych niekolko nezavislych repozitarov ("remotes") a je na pouzivatelovi, ktore si nakonfiguruje. Najpopularnejsi je flathub. Mozete mat privatny repozitar, staci na to http server.

Snap aplikacie sa instaluju do ~/snap (bez bodky) a /var/snap. Aplikacie su v squasfs images, mountovanych pri starte, preto ten bordel v mount pointoch. Na zabezpecenie sa pouziva AppArmor; na distribuciach ktore nepodporuju AppArmor, ale napr. SELinux, snap-y bezia bez akejkolvek izolacie.

Snap ma jeden-jediny app-store, pod kontrolou Canonicalu. Canonical povie, ktora aplikacia tam moze byt, ktora nie. Aka verzia bude natlacena pouzivatelom, tiez zavisi od Canonicalu. Kto chce privatny repozitar, musi Canonicalu zaplatit za privilegium, vlastny repozitar si nespravite.

Snap podporuje nedesktopove aplikacie; jeho primarne pouzitie bolo najprv server, potom iot. Desktopova integracie trocha pokrivkava (napr. neskrytelny/nepresunutelny adresar snap v homedir, alebo problemy s aktualizaciou aplikacii, ktore dlho bezia, ako je firefox).

Re:Shotcut přestal fungovat po nainstalování z flatpaku
« Odpověď #8 kdy: 30. 05. 2023, 10:57:30 »
No neviem ake verziovanie pouzivaju v Snap/Flatpak ale na githube je posledna v23.05.14 tak ci by nebolo najrozumnejsie si to vyklonovat a skompilovat lokalne? Shotcut repo, zavislosti vela nema, asi 6 kniznic (aj ked taky FFmpeg moze byt dost moloch). Maju tam aj poznamku:

To make this easier, we provide SDKs on the web site with each release that includes Shotcut and all of its dependencies. These SDK pages also include setup instructions and tips on how to compile MLT and other dependencies after updating.

V podstate je tam build script co vsetko potaha a spravi za teba.