Vzdálená komunikace s Linuxem

Medo77

  • ****
  • 295
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Vzdálená komunikace s Linuxem
« kdy: 25. 04. 2023, 10:43:58 »
Ahoj.
Potrebujem raz za cas vycitat nieco z Linuxu.
Zatial bohapusto plink z windows, a prikaz mi vrati odpoved z druhej strany.
Existuje este nejaka ina alternativa ? Nejake API, nieco, hocico ...
(konkretne zistujem verejne IP pripojenych userov).

Diky
« Poslední změna: 25. 04. 2023, 11:54:01 od Petr Krčmář »


Re:Vzdialene komunikacia s Linuxom
« Odpověď #1 kdy: 25. 04. 2023, 10:56:12 »
existuje milion sposobov.
Urobit si v pythone mini web server, ktory na request zisti tie adresy a posle odpoved ako json.
Pripadne to urobit v comkolvek inom.

Re:Vzdialene komunikacia s Linuxom
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2023, 11:11:39 »
putty? TW?
Gréta je nejlepší.

Medo77

  • ****
  • 295
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdialene komunikacia s Linuxom
« Odpověď #3 kdy: 25. 04. 2023, 11:20:55 »
Nenapisal som, ze to musi ist automatizovat, cize interaktivne sposoby typu putty a TW eeee..
Ale ten mini web server je ok, aj ked to bude dalsia osetrovacka, lebo public masina ...
Ale v zasade ok. Diky

jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Vzdialene komunikacia s Linuxom
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2023, 11:41:39 »
Putty neni nic jinyho nez ssh klient, a ssh (radkovy) ktery si mimochodem od w10 muzes proste jednoduse do tech widli pridat, ti proste a jednoduse umozni jak spustit nejaky script, tak si zpracovat jeho vystup.


Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #5 kdy: 25. 04. 2023, 12:28:56 »
Už je to dávno, co jsem putty použil, ale mám takový pocit, že ho šlo použít i z příkazového řádku, tj. možná by tam nějaký potenciál byl.

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #6 kdy: 25. 04. 2023, 13:01:28 »
Co potrebujes tahat za data z toho ciloveho stroje?

Typicky se na reseni "rekni mi XYZ, rekni mi XYZ, rekni mi XYZ" pouziva SNMP - protoze ma mensi overhead nez navazovani TLS spojeni. Ale zda potrebujes sifrovat je uz otazka toho, co za data tahas a jak dulezita je jejich ochrana.

https://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Network_Management_Protocol

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #7 kdy: 25. 04. 2023, 13:19:48 »
Ahoj.
Potrebujem raz za cas vycitat nieco z Linuxu.
Zatial bohapusto plink z windows, a prikaz mi vrati odpoved z druhej strany.
Existuje este nejaka ina alternativa ? Nejake API, nieco, hocico ...
(konkretne zistujem verejne IP pripojenych userov).
Já jsem dotaz pochopil tak, že tazatel si chce nainstalovat řádkové SSH (buď přímo do Windows, nebo do WSL), nastavit si přihlášení klíčem (pokud ještě nemá) a pak volat 'ssh user@stroj "příkaz"'. Například 'ssh user@stroj "cat /ble/bla/soubor/s/adresama"'.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #8 kdy: 25. 04. 2023, 13:33:15 »
na windows nepouzivam putty, radsi pouzivam primo ssh v git bash :-)

a skriptem jde pouzit scp na stazeni statistik ze serveru a kdyz pouzijes certifikat, tak jedes bez hesel.

Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #9 kdy: 25. 04. 2023, 14:20:00 »
"moderni windows" uz maji ssh klienta primo v sobe.

ja.

  • ****
  • 327
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #10 kdy: 25. 04. 2023, 14:37:08 »
"moderni windows" uz maji ssh klienta primo v sobe.

Majú, ale nie som si istý, či ho majú nainštalovaný by default, alebo ho treba pridať ako voliteľný komponent. V každom prípade, aj keď už je nainštalovaný, tak ssh agent je stále zakázaný, povoliť spúšťanie tejto služby je extra krok.

Ten, kto si rozchodí Windows Terminal a openssh, sa už k putty nevráti.

jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #11 kdy: 25. 04. 2023, 17:06:02 »
Nemaji, musis to doinstalovat (pridat soucast) a nic povolovat netreba, to je uplny nesmysl, dotycny chce klienta, ne provozovat server. A je to uplne standardni openssh prekompilovane pro win.

https://learn.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/openssh/openssh_install_firstuse?tabs=gui

Windowsterminal je nebetycna pitomost... i proto aby to vzalo vstup z klavesnice to vyzaduje bezici sluzbu. Neuveritelny.

ja.

  • ****
  • 327
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #12 kdy: 25. 04. 2023, 21:11:05 »
a nic povolovat netreba, to je uplny nesmysl, dotycny chce klienta, ne provozovat server.

SSH Agent nie je sluzba pre server...

Windowsterminal je nebetycna pitomost... i proto aby to vzalo vstup z klavesnice to vyzaduje bezici sluzbu. Neuveritelny.

Standardnu sluzbu Windows - Touch Keyboard and Handwriting Service. Je to postavene nad XAML islands, XAML islands to vyzaduje, je to standardna sluzba Windows, nevidim v tom ziadny problem.

Re:Vzdálená komunikace s Linuxem
« Odpověď #13 kdy: 25. 04. 2023, 21:12:54 »
Jen info pro odpovídající – ten plink, který zmiňuje tazatel, je právě neinteraktivní terminál a je součástí balíčku putty.

Jinak obecné API, které se používá pro zjišťování informací o systému, je SNMP. Ale nevím, zda přes něj budou vystavené informace, které potřebujete – a řekl bych, že je jednodušší použít ten plink. Jinak už myslím nic obecného neexistuje. Jsou různé systémy sbírající data, jako třeba Nagios, ty mohou mít různé pluginy pro sběr dat. Nějaký takový plugin byste možná mohl použít – ale to API je postavené opačně, než vy byste potřeboval. Tj. musel byste se tvářit, že vaše aplikace je ten „Nagios“ – to ale nemusí být úplně jednoduché. A nebo si můžete napsat něco vlastního a ta data zpřístupnit třeba přes HTTPS – z hlediska konzumace to bude asi to nejjednodušší, a jsou různé způsoby, jak z webového serveru spustit třeba shell skript a data jím vygenerovaná poslat klientovi.

"moderni windows" uz maji ssh klienta primo v sobe.

Majú, ale nie som si istý, či ho majú nainštalovaný by default, alebo ho treba pridať ako voliteľný komponent. V každom prípade, aj keď už je nainštalovaný, tak ssh agent je stále zakázaný, povoliť spúšťanie tejto služby je extra krok.
Windows 11 mají OpenSSH klienta hned od instalace a není potřeba ho povolovat (teď jsem to zkoušel), Windows 10 mají OpenSSH předinstalované od buildu 1809 (lze nalézt na internetu a odpovídá to tomu, co si pamatuju – že od nějakého buildu je OpenSSH už normální a použitelnou součástí Windows 10). Dokonce Git for Windows už nějakou dobu nabízí používání windowsovského OpenSSH a mám pocit, že dnes už je to dokonce výchozí volba.