Vyhláška 50 pro informatika

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #15 kdy: 14. 04. 2023, 13:15:59 »
Vyhlaska "50" je zrusena a nahrazena zakonem 250/2021
Z pohledu vzdelani je urcujici §19 odst 2 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-250
A skupina oboru, kde neni treba nic dokazovat je https://www.narodnikvalifikace.cz/vyber-kvalifikace/profesni-kvalifikace/skupiny-oboru-11
Ale je tam taky nebo: "vzdělání v jiném oboru, který obsahově splňuje požadavky na elektrotechnické vzdělání".
Ale predevsim je tam "a to na základě posouzení rizik pro konkrétní činnosti na elektrickém zařízení, které provede právnická nebo podnikající fyzická osoba, pro kterou jsou tyto činnosti vykonávány".
Jinak receno zamestnavatel urcuje, jake je dostatecne vzdelani. Pravni maglajs, ktery v doslovnem zneni znamena, ze zivnostnik zazmestanavajici sam sebe tak trochu muze a nemuze mit kvalifikaci (zalezi na vykladu).
Ten zakon totiz v §12 odst 2 znemoznuje, aby clovek ktery neni zamestnanec opravneni podle tohoto zakona vubec ziskal. Nechapu, ze to jeste nejaky zivnostnik se slusnym pravnikem nerozcupoval.
Kvalifikaci pro živnostníka posuzuje úředník na živnostenském a bez vzdělání řemeslnou živnost nedá. 26-69-6 alá "elektronické počítačové systémy" po střední škole se jim líbilo, M2612 elektrická měření z vysoké už ne, jestli si to dobře pamatuju (taky jsme u toho na VŠ žádný silnoproud neměli :) )

Ja teda koukam na ten zminenej zakon a to je doslova neuveritelny ....

"4. odborná praxe v délce, dle oboru a stupně vzdělání, míry rizika a činnosti vykonávané na elektrickém zařízení,"

Je jako co? To si jako ma kazdej vycucat z prstu? Chapu to teda tak ze jako zivnostik sem se v souladu se zakonem rozhodl, ze riziko prace na VVN je nula, a jelikoz praci vykonavam sam pro sebe, tak sam sebe timto k vykonu te prace opravnuji. Nulova praxe je v poradku, nebot zadne riziko nehrozi.
Ano, rok-dva povinná praxe tam je a IMHO jde získat jen tak, že se člověk nechá zaměstnat.


Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #16 kdy: 14. 04. 2023, 14:29:46 »
Když je od koho, získat a zdůvodnit se dá všechno.  :)
Syn po SŠ (specializace elektro - zabezpečovací zařízení) sháněl práci a řekl si známému, který má kulaté razítko, jestli by mu dal papír na §5. A on mu místo toho rovnou napsal §6 s tím, že praxi získal jako činností ve škole.

A nakonec stejně našel práci, kde nepotřebuje ani jedno.  ;D

Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #17 kdy: 14. 04. 2023, 14:49:25 »
anebo, jak mi vysvetlily hodne pani na urade,
mam odkracet do mistniho uciliste a platit tam nekomu 6000 mesicne za to, ze mi bude delat odborneho garanta. (to rekla vcetne te castky)

Vyhlaska "50" je zrusena a nahrazena zakonem 250/2021
Z pohledu vzdelani je urcujici §19 odst 2 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-250
A skupina oboru, kde neni treba nic dokazovat je https://www.narodnikvalifikace.cz/vyber-kvalifikace/profesni-kvalifikace/skupiny-oboru-11
Ale je tam taky nebo: "vzdělání v jiném oboru, který obsahově splňuje požadavky na elektrotechnické vzdělání".
Ale predevsim je tam "a to na základě posouzení rizik pro konkrétní činnosti na elektrickém zařízení, které provede právnická nebo podnikající fyzická osoba, pro kterou jsou tyto činnosti vykonávány".
Jinak receno zamestnavatel urcuje, jake je dostatecne vzdelani. Pravni maglajs, ktery v doslovnem zneni znamena, ze zivnostnik zazmestanavajici sam sebe tak trochu muze a nemuze mit kvalifikaci (zalezi na vykladu).
Ten zakon totiz v §12 odst 2 znemoznuje, aby clovek ktery neni zamestnanec opravneni podle tohoto zakona vubec ziskal. Nechapu, ze to jeste nejaky zivnostnik se slusnym pravnikem nerozcupoval.
Kvalifikaci pro živnostníka posuzuje úředník na živnostenském a bez vzdělání řemeslnou živnost nedá. 26-69-6 alá "elektronické počítačové systémy" po střední škole se jim líbilo, M2612 elektrická měření z vysoké už ne, jestli si to dobře pamatuju (taky jsme u toho na VŠ žádný silnoproud neměli :) )

Ja teda koukam na ten zminenej zakon a to je doslova neuveritelny ....

"4. odborná praxe v délce, dle oboru a stupně vzdělání, míry rizika a činnosti vykonávané na elektrickém zařízení,"

Je jako co? To si jako ma kazdej vycucat z prstu? Chapu to teda tak ze jako zivnostik sem se v souladu se zakonem rozhodl, ze riziko prace na VVN je nula, a jelikoz praci vykonavam sam pro sebe, tak sam sebe timto k vykonu te prace opravnuji. Nulova praxe je v poradku, nebot zadne riziko nehrozi.
Ano, rok-dva povinná praxe tam je a IMHO jde získat jen tak, že se člověk nechá zaměstnat.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #18 kdy: 17. 04. 2023, 22:00:40 »
>> V tom případě je nejjednodušší cestou si dodělat učňák - některá učiliště nabízejí cca roční kombinované studium.

Na vyhlášku 50 jsou rekvalifikační kurzy, v rozsahu cca 300 výukových hodin, zabere to 3 až 2 měsíce.
300 výukových hodin za 2 měsíce? Hodně štěstí.

Tak nevím co je lepší, dát si cca 3 měsíce full time studium (a tudíž nevydělávat) a nebo 8-10 měsíců 1 den v týdnu a při tom normálně pracovat a vydělávat?

To ať si každý rozhodne sám.

Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #19 kdy: 18. 04. 2023, 07:50:48 »
Tak nejlepší může být rovnou se domluvit s budoucím zaměstnavetelem, že si na mě ty 2 měsíce počká, stejně jako by čekal, kdybych měl výpovědní lhůtu jinde. Zatím člověk může dělat na částečný úvazek třeba z domova, aby měl pokryté náklady. Nebo si prostě na ty dva měsíce půjčí...

Učit se něco rok, zatímco se při práci věnuje zcela něčemu jinému může vést k tomu, že si člověk stejně nebude nic pamatovat.




jjrsk

  • ****
  • 349
    • Zobrazit profil
Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #22 kdy: 18. 04. 2023, 14:03:45 »
Kvalifikaci pro živnostníka posuzuje úředník
...
Ano, rok-dva povinná praxe tam je a IMHO jde získat jen tak, že se člověk nechá zaměstnat.
Kdepak, urednik nic neposuzuje, urednik chtel predlozit vyucni list/maturitni vysvedceni/diplom ...  a na zaklade prave toho vydal nebo nevydal opravneni podnikat. Nadto ani jedno z toho nemuselo patrit zivnosntikovi, ten na to muze mit zamestnance (a ze ho tyden potom uz nema, taky nikoho nezajima).

Praxe se odjakziva ziskavala a ziskava presne tak, jak popsal vejs Tomas-T = najdes nekoho kdo ti "za pivo" praxi potvrdi.

Navic praxe/platna "50tka" pro ziskani zivnosti nebyla vubec potreba (treba se neco zmenilo). Bylo treba jen mit nekoho, kdo potencielne tu 50tku mit muze.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #23 kdy: 18. 04. 2023, 18:29:29 »
Kdepak, urednik nic neposuzuje, urednik chtel predlozit vyucni list/maturitni vysvedceni/diplom ...  a na zaklade prave toho vydal nebo nevydal opravneni podnikat. **Nadto ani jedno z toho nemuselo patrit zivnosntikovi, ten na to muze mit zamestnance (a ze ho tyden potom uz nema, taky nikoho nezajima).**

...

Navic praxe/platna "50tka" pro ziskani zivnosti nebyla vubec potreba (treba se neco zmenilo). **Bylo treba jen mit nekoho, kdo potencielne tu 50tku mit muze.**
Říká se tomu institut odpovědného zástupce. A ten nemůže jen tak odejít, musí se zase vymazat z registru a nahradit někým jiným.

lxlx

Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #24 kdy: 18. 04. 2023, 20:20:14 »
Mám zkušenost že s oborem Informatika a automatizace, kdy mě jistá paní škollitelka onu novou 50ku po 20 letech praxe a zkoušce - nevydala. Že prý to je VŠ obor málo elektro. Takže nebýt benevolence zaměstnavatele, můžu dělat už teď tak akorát skladníka, protože elektrika je dnes naprosto v čemkoliv technickém.

Zkoušel jsem to řešit se svou alma mater, kde mi kdysi 50ku dali a ti mě odbyli, že z důvodu změny legislativy nemám na už na "50ku" nárok. Zkoušel jsem to přes ministerstvo školství - marně.

Fakt ale nemíním spotřebovat dovolenou + náhradní volno + XX tisíc na to, abych zapojoval rok na učňáku kabel k míchačce a učil se barvy vodičů a ohmuv zákon a nakonec dostal blbý papír, co mě vůbec na nic jinak není protože zapojovat lustry ani hromosvody opravdu  nemíním.   :'(
Idioti.

Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #25 kdy: 20. 04. 2023, 10:41:37 »
Jde o to co konkrétně máš s elektrikou dělat a jestli by se to nedalo nějak ošolíchat aby se koza nažrala a vlk zůstal celej... tedy obráceně. Mám dojem, že na nějakém školení nám říkali, že v nějaké firmě neměli po ruce nikoho s příslušným paragrafem, tak si zařídíli bumážku, že rutinní práci co se opakuje mohou dělat i zaměstnanci bez paragrafu. Ale jen tu konkrétní práci.
Vybavuje se mi, jak nás ještě přes plyšákem o něčem školil soudruh Barták blahé paměti:
Citace
...Paragraf je, soudruzi, klikatej a kdyby bylo všechno jasný tak na co bysme měli právníci..

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #26 kdy: 20. 04. 2023, 12:20:48 »
Jde o to co konkrétně máš s elektrikou dělat a jestli by se to nedalo nějak ošolíchat aby se koza nažrala a vlk zůstal celej... tedy obráceně. Mám dojem, že na nějakém školení nám říkali, že v nějaké firmě neměli po ruce nikoho s příslušným paragrafem, tak si zařídíli bumážku, že rutinní práci co se opakuje mohou dělat i zaměstnanci bez paragrafu. Ale jen tu konkrétní práci.
Vybavuje se mi, jak nás ještě přes plyšákem o něčem školil soudruh Barták blahé paměti:
Citace
...Paragraf je, soudruzi, klikatej a kdyby bylo všechno jasný tak na co bysme měli právníci..
Ač jsem vzděláním strojař tak mám doma oficiální papír vyhlášky 50, paragraf 5 nebo 6 že se mohu hrabat v televizích. Firma to tehdy zařídila všem lidem z konstrukce co měli neelektro vzdělání. Prošli jsme normálním školením (bylo tam s námi pár normálních elektrikářů co tahají kabely na stavbách) a dostali jsme oficiální papír ale s popsanou výjimkou kde nám to platí. Takže zístkat dostatečnou 50ku pro konkrétní firmu/pozici lze.

Re:Vyhláška 50 pro informatika
« Odpověď #27 kdy: 21. 04. 2023, 19:22:39 »
Možností je několik, ale jak už zde někdo napsal, pokud člověk nespadá do správné skupiny oboru, tak je tu možnost rekvalifikace. Střední školy nabízejí rekvalifikace, většinou je to roční studium s pár hodinami v týdnu. Lze tedy dělat při práci. Finanční náročnost je asi 40kkč.
Osobně o tom delší dobu přemýšlím, ale času málo, nevím, nevím :-/.
Zdar Max