Hlavně hrozí to, až vyjde nová verze operačního systému pro který výrobce nenapíše GDI ovladač, tak máte smůlu.
U PS a PCL je v tomto případě naděje vyšší.
+1, velmi přesně a úsporně formulováno.
GDI vždycky znamenalo "užijte si tiskárnu, dokud nepřijde nová verze Windows, která Vám ji pošle do popelnice".
Přesněji řečeno: v Linuxu by životnost "ovladačů" (tiskových back-endů) mohla být o něco delší. Třeba projekt
Gutenprint udržuje tiskové backendy pro všelijaké staré hrůzy.
Pod Windows "HP Universal Printing Drivers" produkují PCL nebo PostScript, který by měl chodit na širokém spektru tiskáren. Nicméně mám pocit, že jsem před pár lety zkoušel PS z aktuálního "HP universal printing" poslat na starou HPLJ6-P a nepochodil jsem. Podobně tuším s PCL5, těsně než HP přestali generický driver PCL5 publikovat. Jak funguje datový formát produkovaný "HP Universal Printing" drivery proti tiskárnám jiných výrobců, o tom nemám přehled.
Kdysi dávno, ještě před "HP Universal Printing", býval k dispozici "Adobe Generic Postscript Driver" - který produkoval PS, kompatibilní s tehdejšími tiskárnami. Tento byl ale dávno stažen z webu a dost možná už by v dnešních windows ani nefungoval.
Až do Windows XP jsou všechny tiskárny "GDI". Výrobce tiskárny musí dodat ovladač DDI, který dostává textové a vektorové příkazy z aplikace přes GDI. Některé ovladače z těch příkazů dělají PCL. V PCL3 se také grafika přenáší v bitmapě, teprve novější verze ji přenáší vektorově.
Ano GDI/DDI je/bylo programové tiskové rozhraní pro Win32 aplikace, než přišlo XPS. Pro mě osobně je zajímavé, že Windows Printing Spooler lokálně data spooloval i v dobách GDI/DDI ve formátu EMF = vektorový formát, "Metafile". Pokud správně chápu, s příchodem XPS se takto jmenuje jak rozhraní, tak interní spoolovací formát... dokonce je od té doby ve Windows by default nainstalována "virtuální XPS tiskárna" - což jsem chápal tak, že by Microsoft rád prosadil XPS jako formát souboru "přenositelného jazyka tiskových stran", jak odedávna funguje PS/PDF... což se moc nedaří.
Pod pojmem "GDI tiskárna" si obecně představuji černou skříňku, do které NEmohu přes standardní rozhraní LPT nebo USB-LPT nebo "něco nad TCP/IP" prostě nakopírovat soubor v nativním formátu jejího jobu, aby z tiskárny vyjel papír. Pro GDI tiskárnu potřebuju živý HW-specifický ovladač, který si s tiskárnou bude něco důvěrně švitořit, aby z ní vůbec kdy něco vylezlo.
"Ne-GDI" tiskárně lze doručit job v jejím datovém formátu libovolným způsobem (LPT / USB-LPT / síť (LPR, JetDirect, IPP)) a z ní prostě bez dalšího vypadne výtisk.
BTW. Existují i další jazyky, jako CPCL, TPCL, EPL a dokonce HPGL, který si dříve používal v plotterech a dnes se používá v "plotterech". Plotter v uvozovkách je obchodní označení velkoformátových laserových nebo inkoustových tiskáren od HP, které sice podporují HPGL, ale jinak nemají s plotterem nic společného.
:-) Jojo.
Klasický plotter nebo-li
souřadnicový zapisovač jezdil
po papíře perem. Vektorové zařízení. K mému lehkému údivu spíše menšina plotterů měla plochou podložku, pevně uchycený papír a 2D portál - většina konstrukcí měla válec, pero na jediném lineárním pojezdu, a válely papírem tam a zpátky... nevím jak moc to bylo přesné, při složitějším výkresu. Tu dobu jsem možná zažil, ale tehdejší plotter jsem v chodu nikdy neviděl. Souhlasím, že dnešní "plotter" je vlastně velkoformátový inkoust nebo tak něco. Výkres si renderuje do bitmapy a tu plive na papír řádek po řádku. Takže papír sice jede po válci, ale výkres vypadne na jeden průchod.
HPGL je tedy vektorový formát, ideový příbuzný třeba formátu Gerber. HPGL je údajně podporován i běžnými kancelářskými tiskárnami HP (možná jsem to kdysi dávno i zkusil.)
...
Ohledně formátů tiskových jobů:
V dnešní době jako další generický formát funguje "PCLm" (vlastně tenký PDF obal okolo celostránkové bitmapy) - toto je podstatou "Apple Driverless Printing", vyskytuje se to na síťových tiskárnách které podporují IPP / AirPrint / Bonjour (což je dnes velká část tiskáren s Ethernetem nebo i WiFi).
A ostatně i PCL5/6/PS jsou často používány jenom jako "kontejner na celostránkovou bitmapu". Protože vektorových fontů je dnes široká paleta, a než cpát s každým jobem do tiskárny TrueType font (nebo ho převádě na PS font) apod., dává možná lepší jistotu výsledku před-renderovaná bitmapa. S kompresí nemusí být ani moc veliká. V konfiguraci tiskového ovladače může být k nalezení volba, zda má písmo embedovat nebo rovnou renderovat.
Pamatuju si, že kdysi dávno (kolem přelomu století) byl rozdíl, jestli člověk "vytiskl" fotku skrz PCL5 nebo PS. Pokud se tiskárna z PS rovnou nepoblinkala, tak byla šance na jemnější polotóny. Možná to bylo tím, že v případě PCL5 provedl konverzi rozlišení bitmapy ovladač na počítači (nějakým jednoduchým algoritmem) kdežto v případě PS byla bitmapa embednuta v původním rozlišení, a následně ji renderoval PS interpreter ve firmwaru tiskárny, který mohl sáhnout k nějakým nečistým kouzlům typu Resolution Enhancement Technology apod. Taky joby v PS mívaly větší objem, než joby v PCL (a trvalo déle je vytisknout).
Dlouho jsem nezkoušel, poslat do modernější tiskárny HP PCL3 (na úrovni třeba HP LJ III). Možná by to dodnes klaplo :-)
Třeba na Epsonech býval (díky popularitě této značky) velice známý formát Esc*P2. Ale on pomalu každý výrobce tiskáren měl nějaký svůj formát, většinou podrobně zdokumentovaný. Star, Zebra/Eltron/Comtec, Datamax...
Kromě "echt GDI tiskáren", typicky na USB, kde si bez živého proprietárního ovladače skutečně neškrtnete, existují levné tiskárny "z jednoho pytle s echt GDI", které sice vezmou job na jednosměrném LPT / USB-LPT, ale jejich formát jobu je "svůj". Byla taková doba... soudě podle seznamů u projektu Gutenprint apod., bývá ten formát nějakým společným jmenovatelem výrobce a rodiny tiskáren. Matně si vybavuji, že takový "svůj" formát nějaké řady moderních "GDI" tiskáren byl ve skutečnosti PCL3... ale neměl jsem nikdy čas to nějak moc zkoumat.