Klíčenka na Mintu po mně chce heslo

Klíčenka na Mintu po mně chce heslo
« kdy: 19. 03. 2023, 16:52:07 »
Nainstaloval jsem Mint Fxce a připojil to ke starému /home, kde byly uloženy soubory z předchozí instalace Ubuntu / FreeLinux (Gnome). Ten root jsem tedy přeinstaloval Mintem. Pak jsem nainstaloval Operu a Chrome a to po mě hned chce klíč. Ale nepamatuji si, že bych tam nějaký heslo dával, ale na tom předchozím systému asi jo. Nemůžu si vzpomenout jaký. Jedno heslo co mám na XP uložené jsem zkoušel a nepasuje. Jak mohu smazat to heslo do klíčenky a zadat nové z pozice roota? Spouštěl jsem Seahorse a myslel jsem že to půjde tam nějak zadat, ale nabídka k tomu tam není. Pak jsem vybral výchozí klíčenka a zase to chtělo to heslo. Tak nevím jak to obejít. Přitom když innoruju tu klíčenku u chromu, po třech zrušeních se Chrome spustí...
« Poslední změna: 19. 03. 2023, 17:52:16 od Petr Krčmář »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Klíčenka na Mintu po mě chce heslo. Jak vynutit nové heslo?
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2023, 17:14:05 »
Keyring je šifrované miesto na uloženie kľúčov/tokenov/hesiel... takže bez hesla to proste nedešifruješ,.... ak stratíš heslo, máš ešte možnosť tzv. emergency key, ktorý si si zrejme nikde neuložil... správne si emergency key človek zazálohuje, keďže si tak neurobil, prišiel si o obsah keyringu, resp. neprišiel, ale už sa ani ty sám k obsahu nedostaneš....

Re:Klíčenka na Mintu po mě chce heslo. Jak vynutit nové heslo?
« Odpověď #2 kdy: 19. 03. 2023, 17:34:33 »
Keyring je šifrované miesto na uloženie kľúčov/tokenov/hesiel... takže bez hesla to proste nedešifruješ,.... ak stratíš heslo, máš ešte možnosť tzv. emergency key, ktorý si si zrejme nikde neuložil...

Ale Opera mi žádný takový záložní klíč nenabízela. Já si nepamatuju že bych instaloval chrom na tom prvním systému.

A kam se to teda ukláda? Do /home/user ? To by bylo logické, ne? Jenže kam. Já bych ji smazal kdybych věděl co mám smazat. A v Opeře ani v Chromu nic důležitého nemám, takže ty prohlížeče klidně smažu nebo přeinstaluju.

Nechápu jak to funguje. To heslo nemůže být v systémových souborech, protože jsem přeinstaloval systém. Musí být v /home. Takže když jsem nainstaloval Operu, tak se to heslo uložilo do Opery pod /home a zároven do systému? Takže přeinstalováním systému se nedostanu ke klíčence? Nechápu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Klíčenka na Mintu po mně chce heslo
« Odpověď #3 kdy: 20. 03. 2023, 00:43:49 »
- klicenka neni v rootfs, je v home protoze ma kazdy uzivatel svoji, je systemova ve smyslu
ze ji system nabizi aplikacim, ktere ji muzou ci nemusi vyuzit

- klicenka chce zadat heslo ve dvou pripadech:
   1. mas aktivovany AutoLogin (tedy nezadanim hesla pri prihlaseni se heslo nemohlo automaticky predat klicence)
   2. mas jine heslo pro login uzivatele nez s kterym byla puvodne klicenka vytvorena

- nekolikrat preskoceni klicenky se neobejde heslo, ale zustane zamcena klicenka a heslo se bude ukladat nekam do profilu daneho programu kterej o klicenku zadal

- v SeaHorse muzes zmenit heslo (pokud znas puvodni), nebo smazat klicenku
   hint: mys ma prave tlacitko mysi...

- pokud chces smazat klicenku souborove, tak je v: ~/.local/share/keyrings

Re:Klíčenka na Mintu po mně chce heslo
« Odpověď #4 kdy: 20. 03. 2023, 10:46:39 »
- pokud chces smazat klicenku souborove, tak je v: ~/.local/share/keyrings

Dík za objasnení. Tak heslo jsem vybral prave aby nebylo stejne jako ma root. V pozdnich hodinach jsem tu cestu nakonec vygooglil a smazal klicenku.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Klíčenka na Mintu po mně chce heslo
« Odpověď #5 kdy: 21. 03. 2023, 01:11:01 »
- heslo ktere zadavas pri "sudo prikaz" neni heslo pro root, ale tvoje heslo kterym se v tu chvili jen overujes ke spusteni prikazu "jako" root

- pokud mas tedy jine heslo do klicenky nez pro sveho uzivatele, tak se klicenka bude pri prvni zadosti nejake aplikace na data z ni ptat na heslo vzdy (at uz mas nebo nemas nastavene automaticke prihlaseni do desktopu po [re/]bootu)

- (castecne zopakuju) pokud bys mel heslo do klicenky stejne jako pro prihlaseni, tak pokud nemas autologin, tak se na heslo klicenka po prihlaseni nepta a je to tak bezpecne, protoze nikdo se k heslum v klicence nedostane pokud nezna heslo uzivatele k prihlaseni.
Pokud bys mel autologin, tak se klicenka i na totozne heslo jako ma uzivatel pta, prave proto ze pri autologin (uvazuju ted ze nemas sifrovany disk kterej pri zapnuti pocitace by se ptal na heslo k odemceni sifrovani disku drive nez pripadny autologin by mohl se sam prihlasit do plochy) by se automaticky odemikanou klicenkou ta hesla hned zpristupnila komukoliv kdo by to pc zapnul.
Zaroven si ale uvedom, ze jakmile se (rucne ci automaticky) prihlasis do plochy a zada se samo ci zadas heslo do klicenky, tak pokud Plocha zustava odemcena, tak do klicenky se pak stejne muze dostat kdokoliv (tedy nepomuze ti ze mas jine heslo do klicenky pokud uz ho v aktualnim sezeni si zdejne zadal)