OpenWrt nebo pfSense?

OpenWrt nebo pfSense?
« kdy: 16. 03. 2023, 14:32:24 »
Zdravím,
mám nějaké zkušenosti s OpenWrt na x86 i na nějakém tom klasickém krabičkovém (nejčastěji TP-Link) routeru, ale teď mi jde hlavně o x86 (x86-64). Láká mě nahradit OpenWrt pfSensem na starším stroji. Co mi na OpenWrt vyhovuje, je, že je to linux a dá se docela dost customizovat a jsou na to různé balíčky, osobně používám takový router i pro bootování ze sítě (přímo z toho routeru), plus na něm běží pár služeb, které by ale asi dokázaly běžet i na bsd. OpenWrt mi dělá i WiFi accesspoint z normálního USB donglu, není to nic světoborného, co do rychlosti, ale je to tam a využívá se to (hlavně pro mobily). Zastane to i roli NASu (Samba), zvládlo by to i tvheadend (taky jsem to zvažoval, zatím nerealizoval), v krajním případě by to umělo provozovat i nějaké ty virtuálky (otázka RAMky a trocha toho diskomfortu s rozchozením).
Zajímá mě, jestli by dávalo smysl předělat to celé na pfSense a případně proč ano a proč ne (o co bych třeba přišel, myslím jako o funkcionalitu, nebo jestli některé věci by pfSense zvládalo lépe). Není třeba řešit nějakou energetickou efektivitu, jde spíš o snahu se s tím taky naučit dělat a kde všude (a jak) by se to dalo využít (OpenWrt je podle mě prima, ale chci mít druhou možnost a pfSense se mi podle různých informací z netu jeví jako zajímavá alternativa, s tím že opravdu hodně alternativní).

Díky předem za podnětnou diskuzi.


Re:OpenWrt nebo pfSense?
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2023, 15:07:10 »
Zkoušel jsem pfSense i OPNsense a vybral jsem si OPNsense. Když jsem zajímal, jak rozchodit AP v pfSense, tak jsem zjistil, že podpora WiFi karet je velmi omezená. Pamatuji se, že podporují snad jen hodně staré WiFi chipsety, ale nepídil jsem se, jestli by šel nějaký ovladač ručně přidat.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:OpenWrt nebo pfSense?
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2023, 18:45:41 »
xSense (BSD) obecne neni wifi friendly. Lepsi je mit obyc RJ45 sitovky a resit to externim AP
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenWrt nebo pfSense?
« Odpověď #3 kdy: 17. 03. 2023, 14:18:47 »
Asi bych si zkusil nahodit pfsense do VMka a proklikal si ho. Míval jsem pfSense před lety v jedné firmě, kde ho šéf z nějakého důvodu vyžadoval. Dobře se mi s tím rozhraním nepracovalo, ale fungovalo to. Už to je ale 10 let, takže se ledasco mohlo změnit. S OpenWRT mám čerstvou zkušenost a i když LuCI chybí určitá elegance, tak jsem v něm naklikal všechno co jsem potřeboval a ani to moc nebolelo.