Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD

Zdravim

Mel jsem telefon zrovna v nabijecce a tak jsem s tim nesel dal. A nenapadly me mozne komplikace.

Nemel by nekdo zkusenosti s tim, jaky ma vliv telefonni hovor v blizkosti (okolo 0.5 m) na cinnost notebooku nebo externiho HDD, jestli muze nejak negativne ovlivnit napr. zapis na HDD nebo zaznam v RAM ? V telefonu se pri hovoru objevovalo prskani, nebyla poradne druha strana slyset. Stejne tak vim, ze telefonni hovor dost rusi radio-prijimac FM (prijem stanice).

Muze ale telefonni hovor negativne ovlivnit cinnost notebooku nebo extreniho HDD ? Chybu mi to zadnou na PC nehlasilo, vse vypada v normalu.
« Poslední změna: 14. 03. 2023, 20:33:26 od Petr Krčmář »


Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2023, 17:44:52 »
Té fyzice pod tím nerozumím.

Ale notebook v sobě běžně má HDD, SSD, RAM, WiFi i LTE kartu. Všechno hned u sebe v jednom balení. Podobně je na tom ten telefon.
Pokud to nevadí na centimetrové vzdálenosti, půl metru bude taky v pohodě.

Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2023, 18:30:28 »
A ty obavy pramení z jednoho pozorování, bez prokázané souvislosti mezi kvalitou hovoru a vzdáleností od PC?
Kolik milionů lidí denně telefonuje v blízkosti počítače, a nemá žádný problém...

Takže, myslíš to vážně nebo jen trolíš?

Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2023, 19:53:28 »
Pokud ti telefon rusi FM radio tak bych mel obavy nejenom o pocitac ale i o tve zdravi.

Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #4 kdy: 14. 03. 2023, 20:19:07 »
GPU
Jake troleni ? Ano je to z jednoho pozorovani, nebot telefon byl zrovna v nabijeni prez USB. A proste tam byl sum v dobe hovoru. Tak me to napadlo. Co je spatneho na dotazu ?

Vantomas
Tak to uplne moc tajne sluzby nebudou, kdyz telefon pri prenosu praska a jeste prenasi v prubehu hovoru. Nebylo by lepsi prenaset nenapadne data z PC prez telefon, kdyz je tam proste zapojeno nabijeni prez USB ?

Petr Branik
Obavy o vliv casteho pouzivani telefonu na zdravi samozrejme jsou, stejne tak samotna Wifi. Nastesti netelefonuji prilis casto. Jsem starsi rocnik a pamatuji dobu, kdy notebooky a internet jeste nebyly tolik rozirene, naopak FM radio mela vetsina lidi. A pri telefonnim hovru, i samothem vyzvaneni prichoziho hovoru vzdy radio prskalo, bylo-li pobliz. A to tusim i pri prehravani kazety v radiu. Stejne tak diskety a telefon prenasene v jedne kapse poskozovalo data na disketach. Tenkrat jeste pravdepodobne byl vysilaci vykon mobilu vyssi.


Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2023, 20:36:43 »
Na základě jednoho pozorování, jednoho modelu a konkrétního kusu telefonu, jednoho konkrétního modelu a kusu počítače docházíte k nějakým závěrům.

To, že rádio v blízkosti telefonu vydává divné zvuky je dáno tím, že je v něm zesilovač, který zesiluje signál vysíláný telefonem na slyšitelnou úroveň. Proto se toto projevuje při přehrávání kazet nebo třeba i gramodesek.

To, že v telefonu chrčelo může být z mnoha důvodů, třeba i tím, že telefon byl zrovna připojen do sítě, a tím se do něj dostalo rušení nějakého spotřebiče ze sítě, třeba z ledničky. Prakticky každý spotřebič dnes generuje nějaké rušení a vůbec se nemusí jednat o spotřebič, jehož funkcí je něco vysílat/příjímat.

Na disketách se data ukládají magnetickým zápisem a v mobilním telefonu máte elektromagnet (reproduktor), takže tím pochopitelně může dojít k poškození uložených dat. Stejně tak může dojít k poškození dat v tramvaji, aniž by tramvaj něco vysílala, elektromotory opět vytvářejí (elektro)magnetické pole.

Stačí nebýt paranoidní a více se věnovat fyzikálním zákonům. Jedná se o obecně známé skutečnosti a podobné dotazy snad může vznášet jen totální ignorant.


Re:Telefonni hovor v blizkosti notebooku a extrerniho HDD
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2023, 20:52:05 »
Asi chápu, kam s tím dotazem Honza míří. Telefon může rušit okolní zařízení. Když máte telefon položený třeba v blízkosti zapnutého rádia nebo reproduktorů od počítače a někdo zavolá, tak je z reproduktorů slyšet rušivý zvuk.
Není se ani čemu divit. Telefon během vyzvánění a hovoru dost intenzivně vysílá. V klidu by telefon rušit neměl. Jenže dnes taky mají skoro všichni pořád zapnutá data, takže telefon stejně každou chvíli něco vyšle. Tak může i tak rušit.

Ze své zkušenosti můžu říct, že toto rušení může i odpálit hardware. Pracoval jsem kdysi v servisu počítačů. Měl jsem na stole otevřený klasický počítač, prostě plechovou bednu. Byl zapnutý. Mobil ležel těsně vedle. Někdo mi zavolal, telefon začal zvonit. Z HDD se začaly ozývat příšerné zvuky, jakoby hlavičky skákaly jak o život. Nechápal jsem, co se děje. Než jsem telefon sebral, disk to oddělalo.
Stalo se mi totéž ještě jednou. Už jsem věděl, o co jde. Rychle jsem telefon odtáhl. Disk tentokrát přežil přežil. Jen PC se zaseklo a bylo potřeba restartovat.

Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #7 kdy: 14. 03. 2023, 21:41:33 »
Prskání v telefonu nesouviselo s blízkostí počítače nebo externího HDD. Stejně tak telefonní hovor nemůže negativně ovlivnit notebook nebo externí HDD. Řeč je samozřejmě o bezvadných zařízeních splňujících evropské normy – pokud se ten telefon koupal, někdo něco spravoval pájkou apod., může to dělat leccos, např. takový požár zažehnutý telefonem může zničit harddisk i ve větší vzdálenosti, než je půl metru.

Při poslechu rozhlasu neruší mobilní telefon FM přijímač, ale zesilovač. To samé se stane, i když budete pouštět do reproduktorů hudbu ze záznamu nebo přes internet. A nezpůsobuje to telefonní hovor, ale jakákoli komunikace mobilu se sítí – třeba SMS nebo nějaká servisní komunikace. Dříve jste z reproduktorů věděl o příchozí SMS o pár vteřin dřív, než ji mobil zpracoval a upozornil na ni. Ze stejného důvodu také bylo dříve zakázané v rozhlasových a televizních studiích mít zapnutý mobil – dnes už je zpracování zvuku proti takovému rušení odolné.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:hučení do hardisku
« Odpověď #9 kdy: 16. 03. 2023, 18:12:29 »
https://www.youtube.com/watch?v=tDacjrSCeq4
K jakému roku se to video datuje? platí to i dnes?

K tomu mě napadlo, že něco podobného jsem asi někde četl nebo viděl, že je možnost nějak odstřelit HDD nějakým zdrojem zvuku nebo co? Nevím co to bylo.... jestli Ultrazvuk nebo obyčejný vibrace mobilu..

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #10 kdy: 16. 03. 2023, 18:29:13 »
Pravdepodobne to plati? Ale nemam tuseni. Jinak

https://youtu.be/-y3RGeaxksY
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #11 kdy: 16. 03. 2023, 21:53:55 »
Až na takovou drobnost, že elektromagnetické vlnění je něco úplně jiného, než zvukové vlny (pohyb vzduchu a pevných látek)…

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #12 kdy: 17. 03. 2023, 03:02:26 »
Tak je to drobet rozdilne, pravda. Z prvniho prispevku neni moc jasne, jestli je myslena akustika, elmag. zareni nebo treba barva telefonu.

Citace

Muze ale telefonni hovor negativne ovlivnit cinnost notebooku nebo extreniho HDD ? Chybu mi to zadnou na PC nehlasilo, vse vypada v normalu.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #13 kdy: 25. 03. 2023, 16:54:29 »
zizkovskej

Pokud byl mobil primo u HDD a navic interniho, tak to by k naruseni cinnosti nebo dokonce pozkozeni urcite dojit mohlo. Driv byl i ten vysilaci vykon nejspis vyssi. Primo vedle HDD bych mobil urcite nenechaval. Otazkou je, jak je to, kdyz nekdo telefonuje a sedi u PC pri tom. To dela v dnesni dobe hodne lidi. A stejne tak si odkladaji mobil na stul, i pobliz HDD. Jak moc to cinnost HDD ovlivni (do jake vzdalenosti), to je otazka. Behem hovoru-vyzvaneni telefon intenzivne vysila, to je dobre poznat u radia a obecne reproduktoru. Pricinou je ale zesilovac, a reproduktor je rusen vzdy. S prijmem FM to nakonec spolecneho nic nema.

Filip Jirsák
Pokud bude telefon vadny uz od vyroby, nebo v dusledku spatneho pouzivani (koupal se a pod.) tak pozar muze zpusobit samozrejme skodu dal nez pul metru. A pozkozeny bude i sesit s rucnim zapisem, nebo vytistena stranka. To pri obycejnem hovoru byt pozkozeno nemuze. Ruseni cinnosti reproduktoru (v dusledku zesilovace) jsou dobre zname. O prichozi SMS-hovoru se vedelo jeste chvili pred zazvonenim.

robin martinez
Mel jsem na mysli vlneni elektromagneticke. Zvukove vlny jsou uplne neco jineho, jedna se o podelne vlneni ve smeru sireni, zvuk se siri v hmote (pevne skupenstvi, kapalina, plyn, plazma), ve vakuu se sirit nemuze. V jednom bode jsou zvukove vlny zaznamenany jako sinusove kolisani tlaku. Elektromagneticke vlny jsou prenaseny intermedialnimi casticemi - fotony (to i radiova komunikace). Jedna se o dvouslozkove vlneni. Nejlip se siri ve vakuu, v latkach dochazi k utlumu.

Pri dostatecne intenzite zvukove i elektromagneticke vlneni muze ovlivnit cinnost ci pozkodit HDD (a ne jen to). Hovor pri sezeni u pocitace ve standardnich podminkach z hediska zvuku ale cinnost HDD a PCneovlnivni, u vysilani mobilu pri telefonnim hovoru je to otazka (do jake vzdalenosti).

GPU
Nastuduj si nejdriv co je to ignorace, trolling, paranoya a pod. nez zacnes utocit na slusne uzivatele fora. Evidentne o tom nemas ani paru.

A ano, na zaklade neceho jsem se zeptal a co. Mam snad zkouset ruzne modely PC a telefonu ? Docela drahe.

Fyzikalni zakony znam vic nez vetsina z nas. Elektrina a magnetizmus, vc. vlneni a vysilani lze popsat Maxwellovo rovnicemi - parcialni diferencialni rovnice. Na disketach byl magneticky zapis, ten je ovsem i na HDD. CD, DVD, Blu Ray maji cteni-zapis opticky. Elektromagneticke vlneni muze pozkodit zaznam na disketach, a vznika pri telefonnim hovoru, i od motoru v tramvaji i od dalsich spotrebicu. HDD je proti temto vnejsim vlivum odolnejsi, ale ne zcela odolny. Mimialne lze zaznam na HDD pred vnejsim elektromagnetickym polem snadno odstinit. Zaznam na DVD telefonni hovor urcite neposkodi.

CFM

Re:Telefonní hovor v blízkosti notebooku a externího HDD
« Odpověď #14 kdy: 26. 03. 2023, 09:52:21 »
Poškodit data přímo na plotnách dnešních HDD není pomocí běžných magnetů/magnetických polí reálné (myslím tím magnet na šasi HDD či dál - ne přímo na holé plotně). Poškození magnetem v reproduktoru telefonu nebo od motoru v tramvaji je zcela mimo.

Pokud by došlo k problému v souvislosti s telefonem/notebookem/externím diskem, tak to bude ovlivněním elektroniky (například řadiče, USB rozhraní atd). Zařízení uváděná na trh by měla splňovat požadavky na EMC/EMI, aby se vzájemně nerušila. Samozřejmě realita ...