Poraďte box k televizi

Poraďte box k televizi
« kdy: 09. 03. 2023, 15:42:46 »
Mám tu Samsung televizi s Tizenem a už na ten jejich taky-Linux nemám nervy. Nabídka aplikací žalostná, Youtube plný reklam, neodstranitelné predinstalované aplikace, které se s každým updatem mění.

Poptávám tedy nějaký TV box, u kterého budu pánem já, kdy bude možnost minimálně instalace Androidu a alespoň nějaké linuxového distra.

Požadavky:
  • Přehrát 4K obsah
  • Dálkový ovladač - ideálně bez tlačítek typu "Neflix"
  • HDMI-CEC - aby to umělo vypnout/zapnout televizi a já tak nemusel používat původní ovladač

Aby byl dostupný nějaký běžný OS, nejlépe Android, který může být uživatelem nahrazen. Nerad bych za rok řešil to, že nějaká verze aplikace vyžaduje novější OS, který ale pro mé zařízení neexistuje.

Existuje něco takového? Díky

PS: Nedoporučujte mi Raspberry Pi a jiná samodomo.
PS2: A aby se to dalo ideálně "normálně" koupit, a nemusel to objednávat z Číny.
« Poslední změna: 09. 03. 2023, 16:38:11 od Petr Krčmář »


Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #1 kdy: 09. 03. 2023, 16:54:24 »
Co apple TV? Má vše, co máš v požadavkách, teda až na instalaci linuxu.

Tak dlouho jsem hledal podobný box na TV s linuxem, aby to dokázala ovládat rodina a fungovalo to na vše, až jsem pořídil Apple TV, napojil na nasku, koupil v Apple app storu aplikaci Infuse pro přehrávání videí z nasky (4k zvládá, jen to nesmíš mít na wifi).

Výhoda je, že pro vlastní potřebu mohu používat intel nuc s linuxem, ovladač a ani cec nepotřebuji, nemusím řešit, že to zbytku rodiny nefunguje nebo občas musí u některých videí čekat dlouho než se transkóduje (protože open source a kodeky s HW offloadováním jsou tak trochu nespolehlivé u těch spousty formátů).

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #2 kdy: 09. 03. 2023, 17:11:14 »
No, já zrovna ty věci od Apple kvůli uzavřenosti a neopravitelnosti moc nemusím. Na konzumaci obsahu asi dobrý, ale předpokládám, že to vyžaduje zase nějakej účet a podobně, jen aby to člověk mohl používat. Pokud tam nelze aplikace nahrávat jinak než z officálního store, tak to není nic pro mne. Nerad bych vyměnil jednu klec za jinou, byť za zlatou.

Chápu ale, že pro běžného uživatele je to asi nejlepší řešení.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #3 kdy: 09. 03. 2023, 17:40:14 »
Aké aplikácie chceš používať ?

Doporučení je veľa, mňa "namotala" recenzia na Homatics Box R 4k recenzia na parabola.cz

potom som zistil, že dosť recenzii sa dá nájsť na digitalne.ellano.sk


Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #4 kdy: 09. 03. 2023, 18:07:08 »
Co se týče aplikací, ideálně aby na tom jely Android appky.

Jmenovitě:
Emby
Odysee
NewPipe
Youtube Vanced
iVysílání
Mazaná.TV
Firefox
SteamLink


bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #5 kdy: 09. 03. 2023, 19:10:06 »
Pokud musí být Android, tak by mohl vyhovovat Google Chromecast.

Jinak Raspberry Pi 4, LibreELEC a sendtokodi/yt-dlp. To si myslím, že bude déle použitelné než cokoliv na Androidu, kde po pár letech přestanou chodit aktualizace.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #6 kdy: 09. 03. 2023, 19:55:09 »
Jde Chromecast používat bez Google služeb - tedy bez Google účtu?

Rasberry Pi 4 zvládne přehrát Youtube ve 4K?

Nějaký normální HW pro LibreELEC není?

Co se týče aktualizací Androidu, právě proto nechci nic, k čemu neexistuje alternativní OS. Telefon, kde jsem odkázán pouze na výrobce už bych si nikdy nekoupil. A nějakou čínskou krabičku už tuplem ne.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #7 kdy: 09. 03. 2023, 20:36:59 »
Chromecast bez účtu není použitelný.

RPi 4 zvládne 4K, ale jen HEVC, takže ne Youtube. O ničem lepším za podobné peníze nevím. Pak už jen nějaké malé PC nebo notebook.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #8 kdy: 09. 03. 2023, 21:18:33 »
podľa tých nárokov ostavá asi len brať boxy z eshopov, testovať a ak nevyhovujú, tak vracať.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #9 kdy: 09. 03. 2023, 23:15:30 »
Na routeru mi běží OPNsense + Adguard Home, který filtruje reklamu pro všechna zařízení v domácnosti, takže ta mě neobtěžuje ani v TV s Webos, se kterou jsem spokojen. Aplikací je dostatek, používám Sledování TV, O2TV Sport, webový prohlížeč pro Tipsport TV, Netflix a hlavně Plex pro domácí videotéku.

V těch TV boxech s Androidem je takový bordel, něco jako v STB pro DVB-T2, kde kolikrát je použité obstarožní GPU (např. Mali), které jede na hraně a topí jako prase, takže spotřeba je několikrát větší jak u jiného typu, který může být klidně za podobnou cenu.
Když se zaměříš na nějaký chipset (Amlogic, RockChip, Allwinner), který bude zvládat 4k + 60 FPS v H265 (AV1), tak mírná jistota může být něco od Xiaomi. U telefonů se snaží aspoň o 3 letou podporu, což jsou 2 generace Androidu navíc.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #10 kdy: 09. 03. 2023, 23:59:28 »
Tuhle jsem tchánovi koupil nějaký GTMEDIA boxík (přes aliexpress) - už je to dobře dva roky, možná tři, nevím přesně. Reálně v tom jede Android (nevím teď z hlavy, jaká verze, ale je to něco staršího typu Android 6 nebo tak něco - jak říkám, starší box, mám za to, že GTT2), ale povedlo se z SD karty nabootovat i CoreELEC s KODI (matně si vybavuji, že tam je asi Amlogic), akorát nejsou drivery pro ten interní tuner (pro případ tvheadendu), takže pro tohle by se do USB musel potenciálně píchnout tuner podporovaný. Není to žádný zázrak, ale funguje to. 4K jsem v tomhle neřešil, protože zatím jede stále jen na FullHD TV. Novější verze by mohly 4K umět, ale to jen hádám.

Sám bych si to nikdy nekoupil, buďto (jak říkají jiní) RPi4 a LibreELEC, momentálně mám dražší řešení (starší Intel NUC už ale s Intel HD Graphics s podporou HEVC). Android mi na tyhle věci přijde až jako overkill, byť chápu, jaké to může mít výhody. LibreELEC pro mě řeší vše, co potřebuju (YouTube na tom nepotřebuju v žádné podobě).

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #11 kdy: 10. 03. 2023, 07:55:57 »
Zadání - pokud jde o požadované funkce - splňuje akorát nějaký PC nebo NB s Win, rozhodně ne jakési pochybné krabičky s Androidem, které sice mohou být o chlup lepší, než OS v Samsungu, ale celkově to žádná sláva stejně nebude.
Jistou alternativou by ještě mohl být nějaký linuxovaný přijímač DVB-C/S2/T2 s OpenPli nebo OpenATV, ale Win jsou jistější.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #12 kdy: 10. 03. 2023, 09:01:09 »
už je to dobře dva roky, možná tři, nevím přesně. Reálně v tom jede Android (nevím teď z hlavy, jaká verze, ale je to něco staršího typu Android 6 nebo tak něco - jak říkám, starší box, mám za to, že GTT2), ale povedlo se z SD karty nabootovat i CoreELEC s KODI (matně si vybavuji, že tam je asi Amlogic)

CoreELEC používá ty stará jádra z Androidu. Tomu bych se radši vyhnul.

LibreELEC používá teď už jen mainline jádro a až teď v poslední verzi přidali zpátky podporu pro některé starší Amlogic krabičky, všechno bez 4K jestli se správně dívám.

To už by asi byl lepší AllWinner H6. Mělo by to zvládat 4K H264 i HEVC, takže i ten Youtube by měl jít. Akorát nevím co se dá u nás s tím sehnat. Orange Pi 3 vidím u jednoho neznámého eshopu.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #13 kdy: 10. 03. 2023, 09:11:37 »
Také mi přijde, že "TV box, u kterého budu pánem já" a "Nedoporučujte mi ... samodomo" jdou výrazně proti sobě.

T.j. buď zvolíš variantu, že si box postavíš sám (a budeš pánem), nebo to nechceš stavět "samodomo" a chceš out-of-the-box řešení, ale pak nad tím nebudeš mít úplnou kontrolu.

Já osobně jsem začal s RPi + OpenELEC/LibreELEC a pak jsem si koupil Vero4k (OSMC vychází z Debianu). I to je ale potřeba aktualizovat a má to nějaká omezení.

Nakonec jsem krabičky vyhodil, protože jsem stejně kupoval novou TV, a vybral jsem TV s Androidem/GoogleTV. To ale taky není žádná hitparáda, protože moje TV má jen 4GB storage (a z toho tak 2 využitelné), takže po instalaci Kodi se tam nic jiného moc nevleze. TV se sice tváří, že můžu připojit USB jako externí storage, ale to spíše nefunguje jak funguje (odpojuje se, aplikace nainstalované na externí storage často mizí z nabídky a pod).

Svého času byl hodně doporučován NVIDIA Shield, ale netuším v jakém je to momentálně stavu a jestli to ještě splňuje požadavky pro 2023.

Ve výsledku pravděpodobně vyjde nejlépe možnost si to postavit sám podle požadavků (a jako bonus budeš mít možnost měnit/rozšiřovat komponenty). To tě ale vyjde výrazně dráž, než nějaká hotová krabička s omezeními, takže se budeš muset rozhodnout, na kolik si tu variabilitu a "být absolutním pánem" ceníš.

Re:Poraďte box k televizi
« Odpověď #14 kdy: 10. 03. 2023, 11:04:17 »
No tak laptop si taky koupím hotovej, jen si nainstaluju OS dle libosti. Očekával jsem, že lze nějakou krabičku k TV také sehnat. O NVIDIA Shield TV jsem rovněž už informace zjišťoval, jen mám pocit, že to právě bylo staré.

Android na tohle není špatný OS, funkcionalita je snadno rozšířitelná, protože ty aplikace existují, ale pochopitelně záleží, aby nás neomezoval HW. U toho Tizenu je bohužel omezující ten OS a absence aplikací.

Televize má SteamLink (bohužel bez 4K) a snad i nějakého RDP klienta, tak vyzkouším zda by to šlo napojit na VM, kterou bych měl na NASu a používat to takhle. Dalšímu počítači se ale chci vyhnout, protože to dneska furt s něčím otravuje. Stačí to jen zapnout, a už to chce aktualizaci...