Nelze vytvořit adresář s názvem con

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #30 kdy: 11. 03. 2023, 14:32:16 »
A kdyz nebyl po ruce kompilator, programovals
C:\bin> copy con program.com :-) ?

Jinak folklorni historky rikaji, ze spravnej frajer programoval
C:\bin> copy con program.zip

Hehe :). Pěkný. copy do .com jsem nedělal, dělával jsem ve Volkov Commanderu (protože měl použitelnej hex editor) dlouhou dobu z hlavy 5bajtovej reset.com (ten už si nepamatuju) a dvoubajtovej resys.com (ten je jednoduchej - CD 19). Ale to už jinde jsme.


Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #31 kdy: 14. 03. 2023, 17:00:59 »
S timhle jsem se nesetkal, nevedel jsem, ze existuje omezeni nazvu souboru a slozek v podobe slov. Ja osobne, jakozto neznaly teto problematiky, bych nejdriv zkousel odstranit diakritiku a mezery. Ale v tom nakonec problem neni. Vim, ze ve Windows i v Linuxu nejdou pouzit nektere znaky, ve Windows je tech znaku vice. Ale takove znaky v nazvech jsou stejne tak jako tak casto prasarna. Diakritika a mezery by v GUI nemely delat problem ani ne Windows ani v Linuxu, ale pri skriptovani je to horsi. Co jsem uz prez 10 let v Linuxu, snazim se v nazvech pouzivat je velka, mala pismena, cislice a misto mezery _ (celkem 63 znaku). Driv ve svych zacatcich jsem v nazvech diakritiku i mezery pouzival, ted uz ne. Carky a tecky jeste nejsou uplne zakazane, ale mohou prinest komplikace. Strednikum a uvozovkam (ale i carkam a teckam) je lepsi se urcite vyhnout.

Ale ze nejdou pouzit nektera cela slova slozena z Alfa-Numerickych znaku, jsem nevedel.

NTFS je doby na USB, kdyz chci fleshku pouzivat ve Windows i v Linuxu. Vyhodou j i moznost souboru s velikosti nad 4 GB. V NTFS vsak nejdou nastavit prava, vse je 777.

Z davnych dob (15 let nazpet) vim, ze i ICQ blokovalo posilani souboru s nekterymi nazvy, nikdy jsem nenasel kterymi (a ted uz je to jedno stejne). A podle jedne dizkuze tady na rootu nesly na ICQ posilat ve zpravach urcite odkazy, napr. z Wikipedie. ICQ uz jsem naposled pustil snad pred vice nez 10 lety. A smluvni podminky pouzivani ICQ jsou take ne uplne OK, nastesti existuje Jabber.

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #32 kdy: 15. 03. 2023, 21:50:58 »
Svého času jsem narazil i na to, že jsem v linuxu na svazek (a teď nevím, jakého byl formátu, zda něco jako FAT, nebo NTFS) vytvořil soubory, které měly dvojtečku v názvu - screenshoty, které v názvu obsahovaly datum (ještě v pohodě, odděluje se tečkou) a čas (už není v pohodě, hh:mm se oddělovalo dvojtečkou) a do názvu se propsala i ta dvojtečka mezi hodinami a minutami a sekundami. Linux s tím neměl problém, ve Windows se to nepodařilo otevřít, protože Windows mají ještě z dob DOSu dvojtečku rezervovanou pro oddělení jednotky na začátku cesty (např. C:\Windows). Taky mi to v tu chvíli, když jsem dělal ty screenshoty, nedošlo ;).

No, a s rezervovanýma slovama pro "device" z "dob DOSu" je to vlastně podobné, byť něco z toho už neplatí (dnes už třeba není problém ve Windows za normálních okolností zkopírovat soubor do souboru s názvem LPT1, ale CON pořád ne ;)).

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #33 kdy: 17. 03. 2023, 18:02:25 »
...  protože Windows mají ještě z dob DOSu dvojtečku rezervovanou pro oddělení jednotky na začátku cesty ...
Pozor, dvojtečka je rezervována i pro streamy (ADS - Alternate Data Stream - ve formátu FileName:StreamName:StreamType). Ale je možné, že při použití UNC (\\?\) se tam ta dvojtečka podaří i protlačit i následně přečíst (netestoval jsem)

Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #34 kdy: 19. 03. 2023, 17:59:38 »
Pozor, dvojtečka je rezervována i pro streamy (ADS - Alternate Data Stream - ve formátu FileName:StreamName:StreamType). Ale je možné, že při použití UNC (\\?\) se tam ta dvojtečka podaří i protlačit i následně přečíst (netestoval jsem)
Jo, pravda, na streamy jsem zapomněl :). Čili to byl ten problém, ne záměna s písmenem jednotky.


Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« Odpověď #35 kdy: 22. 03. 2023, 07:36:19 »
NTFS je doby na USB, kdyz chci fleshku pouzivat ve Windows i v Linuxu. Vyhodou j i moznost souboru s velikosti nad 4 GB. V NTFS vsak nejdou nastavit prava, vse je 777.

Na flashkách, který strkám do nonWindows mašin, používám UDF. Funguje to všude, soubory nad 4GB to umí, a nestane se mi, že by to kvůli právům nešlo přečíst. Akorát tam není šifrování a komprese.