Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1

Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« kdy: 27. 02. 2023, 20:20:55 »
Zajímalo by mě zda se dá pod Win XP nebo Win 8.1 spustit iso instalačka linuxu? Třeba existuje nějaký program, pod kterým by to šlo, abych mohl na cílový ssd disk či oddíl na něm zřízený zahájit instalaci tedy, aby se zkopírovala data, která linux potřebuje a po restartu už by to najelo do linuxu.

Konkrétně chci nainstalovat na zkoušku více Windows like dister na jedno ssd, abych si mohl vybrat, které potřebuji. Musím dodat, že na Windows XP mám celkem 3GB paměti RAM, na W 8.1 asi bude 8GB, min. 4GB nejsem si jistý.

Pokud máte zkušenost s instalací windows like distra, budu rád pokud mi napíšete, jak velký potřebuju vyhradit oddíl na to abych mohl začít instalovat; potřebuju tam přiinstalovat programy jako Mozilla Firefox a Thunderbird Chrome, Shotcut na stříhání videí, něco na konverzi videí (používám FormatFactory) nebo záznam a střih audia (Na windows mám CoolEdit je lepší než Audacity - snadnější ovládání) nevím zda linux má taky Audacity? A přehrávač VLC? Editor PSPAd asi není co? Notepad++? LibreOffice, prohlížeč obrázků, náhrada za HW Info, JOSM (pro mapery), virtual box pro nainstalování Windows XP a Windows 8.1 - ale zde bych pak potřeboval vyřešit blokování odchozího malwaru z windows 8.

Jinak používám ještě Delphi 7 a CodeBlocks, zřejmě bych přidal FreePascal, software na RAM disk. A náhrada za Photoshop CS2 by nebyla? Ten často doporučovaný program Gimp mi vůbec nesedl. Má to úplně jiné ovládání, vyskakující překážející okna. Ten starý Photoshop byl pro mě akorád, jednoduchý a bylo tam vše, přehledný krátký toolbar. Nebo náhrada za mspaint. Já totiž na moderních winech nesnáším ten velký pruh s ikonama, místo menu, které zabírají spoustu místa na výšku vzhledem k rozlišení obrazovky 800x600.
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 21:32:31 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
vyzkousej si linux ve virtualce a muzes zkusit ruzna distra a nepokazis si windows, protoze jak ctu tvoje dotazy, tak mam dojem, ze si to podelas. ve virtualce ziskej zkusenosti a pak muzes jit na zelezo.

Chci to nainstalovat na prázdné SSD, tím se snad nedá nic podělat. Zavaděč chci na SSD. Mám další disky, ale snad nejsem tak blbej, abych instaloval linux nebo zavaděč na ty ostatní disky HDD. Ale hlavní otázka zůstává nezodpovězená, dá se to instalovat z pohodlí Windows? Jak? Chtěl bych ušetřit čas, abych to nemusel instalovat přes DVD, vypalování a instalování z DVD by hodně zdrželo.
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 21:28:48 od exkalibr »

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
ani muj pradeda uz neinstaluje z cd/dvd, z flashky nemas problem instalovat ne?

unetbootin na windows ti vyrobi flashku z iso obrazu hnedle.

audacity mame na linuxu, gimp misto photoshopu, libre office, editoru je milion.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2023, 21:58:13 »
Stačí kapacita 2GB na flash disku?
unetbootin na windows pro který windows? na XP to nejede


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2023, 22:40:16 »
Zajímalo by mě zda se dá pod Win XP nebo Win 8.1 spustit iso instalačka linuxu? Třeba existuje nějaký program, pod kterým by to šlo, abych mohl na cílový ssd disk či oddíl na něm zřízený zahájit instalaci tedy, aby se zkopírovala data, která linux potřebuje a po restartu už by to najelo do linuxu.

Ano dá, přes ntldr se dá natáhnout GRUB, ale je to složité a ze zbytku dotazu nechápu proč to potřebuješ. Proč to nemůžeš spustit z flashky jako se to dělá normálně?

Případně pokud chceš instalovat na separátní SSD, tak ho můžeš přiřadit jako celý disk ve virtuálu a instalaci spustit v něm a pak nabootovat z toho, ale opět je to poměrně komplikované (udělat to tak aby to pak opravdu nabootovalo) pro začátečníka který se ptá takto.

Na popisované programy, v podstatě plnohodnotný desktop, bych vyhradil alespoň 20 GB oddíl. Myslím že po instalaci toho všeho bude použito tak 10 GB.

Audacity a jOSM samozřejmě na Linuxu normálně fungují. PSPad se pouštěl ve Wine ale nevím, asi to nebude nic moc. HW Info je asi program "lshw" případně další jako "lspci", "lsusb", "cat /proc/cpuinfo"; "software na RAM disk" není potřeba protože podpora pro to je přímo v kernelu, jmenuje se to tmpfs.

Na malování lidi co nemají rádi GIMP používají Krita.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #6 kdy: 27. 02. 2023, 22:53:31 »
Ale já jsem nepsal, že chci do windowsovského boot manageru dát tyto věci na grub. Bůh chraň! Windowsy jsou na jiných pevných discích a těch se nesmí linux ani dotknout. Tam musí zůstat NTLDR nebo BOOTMGR.

1) ŘEŠENÍ
Já se ptal, jestli to jde prostě spustit z toho naběhlého Windowsu. Prostě mám spuštěný OS Windosw, tak bych spustil aplikaci, která simuluje linux a spustila by tu instalačku. To mi přijde nejeednodušší.

2) ŘEŠENÍ
Ano přes flash by to šlo. Mám 2GB flash mohu to tak udělat. Ale to znamená, že musím při tom restartovat PC a bootovat z flash.

Jde to tedy přes to 1. řešení? Mě by přišlo rychlejší než kopírování na pomalý flash disk.

Edit #1:
Možná bych mohl zkusit rozjet ten virutál ja Windows a zkusit to přiřadit na jeden oddíl toho ssd. Já bych chtěl vyzkoušet více těch dister abych zjistil co mi bude vyhovovat.

konec edit #1

Na zbytek vaší zprávy ještě odpovím. Připravoval jsem další dotaz:

Ještě mám dotaz k instalaci.
Vzpoměl jsem si na to, že instalátor detekuje diskové oddíly jako /dev/sda0, /dev/sda1 atd.
Detekuje to každé distro stejným způsobem? A jak mohu zjistit co je na tom disku a jakou má kapacitu? Protože v tuto chvíli není připojený... Musím nejprve zjistit co na kterém zařízení je a pak to mohu instalovat z jakéhokoliv distra, nebo musím vždy po nabootování systému z té či oné instalačky provést tuto detekci obsahu, abych zjistil zda ten oddíl je opravdu prázdný? Ptám se na bezpečný postup. Vím že je cesta bezpečná: odpojit disky, ale tím odpojím i oddíly a nezavedou se tím pádem při instalaci do tabulky /etc/fstab. No a já bych byl radši, kdyby setup do fstab prostě všechno zavedl abych nemusel připojovat 30 oddílů ručně.
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 22:58:10 od exkalibr »

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2023, 23:21:19 »
Našel jsem nějaké staré poznámky z dob, kdy jsem poprvé zkoušel linux Mandrivu , Mandrake, Ubuntu nebo debián už nevím co to bylo. Mám tam pár poznámek ohledně balíků rpm a deb;

blkid na to zjištění názvů oddílů. Tak to potřebuju, ale otázka je jestli to je i na těch distrech windows like.
df -h má vrátit velikost místa na daných oddílech ale až po připojení...

Tak snad něco z poznámek využiju.

Jenda:
"Na popisované programy, v podstatě plnohodnotný desktop, bych vyhradil alespoň 20 GB oddíl. Myslím že po instalaci toho všeho bude použito tak 10 GB."
Myslíte samostatně jen na ty programy? Místo na disku na systém linux si zjistít zvlášť myslím přes google?
Předpokládám, že každý ten systém by tedy potřeboval zvlášť oddíl na programy a to by bylo komplikované... Ale šlo by to. Dejmetomu 6 dister a k tomu dalších 6 oddílů na programy. A dám tam větší prostor třeba 50GB. Kdybych chtěl ještě něco přiinstalovat jako třeba Google Earth...
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 23:26:49 od exkalibr »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #8 kdy: 28. 02. 2023, 00:33:46 »
1) ŘEŠENÍ
Já se ptal, jestli to jde prostě spustit z toho naběhlého Windowsu. Prostě mám spuštěný OS Windosw, tak bych spustil aplikaci, která simuluje linux a spustila by tu instalačku. To mi přijde nejeednodušší.
Ne. Potřeboval bys něco jako kexec, ale pro Windows. To pravděpodobně neexistuje a určitě to není nejjednodušší.

Detekuje to každé distro stejným způsobem? A jak mohu zjistit co je na tom disku a jakou má kapacitu?
Ne, a dokonce i stejný systém to může mít pokaždé jinak, protože písmenka se přiřazují podle pořadí detekce, která může být při spuštění počítače náhodná (jak se postupně proberou disky na sběrnici). Já se většinou podívám programem cfdisk a vidím oddíly a z toho poznám který je který. Ultimátní je napsat "smartctl -a /dev/sda" a pak vidíš přímo sériové číslo disku, které má typicky na samolepce. Případně to prostě zkusmo namountuju a podívám se co tam je za soubory.

Pro jednoznačné nastavení cesty k disku slouží UUID, např. cesty /dev/disk/by-uuid/ a pak /dev/disk/by-path/ resp. /dev/disk/by-partuuid/ pokud plánuješ měnit souborové systémy na oddílech (čímž se defaultně vygeneruje nové UUID).

Jenda:
"Na popisované programy, v podstatě plnohodnotný desktop, bych vyhradil alespoň 20 GB oddíl. Myslím že po instalaci toho všeho bude použito tak 10 GB."
Myslíte samostatně jen na ty programy? Místo na disku na systém linux si zjistít zvlášť myslím přes google?
Ne, celou distribuci, celý rootfs.

Předpokládám, že každý ten systém by tedy potřeboval zvlášť oddíl na programy a to by bylo komplikované... Ale šlo by to. Dejmetomu 6 dister a k tomu dalších 6 oddílů na programy.
Ne, takhle to nefunguje, programy se instalují typicky do /usr mezi ostatní soubory a nelze je mít zvlášť a nelze je sdílet mezi distribucemi (verze knihoven…). Jen výjimečně typicky velké proprietární balíky se instalují do /opt, i pak ale typicky dávají něco do /etc a jinam. A možná jde nějak sdílet snapy a flatpaky, to neznám.

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #9 kdy: 28. 02. 2023, 09:22:55 »
Myslel jsem to tak, že pro každý systém jeden oddělený oddíl s programy. Ale říkáte, že se vše instaluje na jeden oddíl toho daného distra. Takže vyhradit tak 50 GB na vše. Protože ve Windows mi oddíl s aplikacemi zabírá 50 GB a je prakticky plný. I když ty hlavní programy mají asi 25 GB, pak tam jsou programy na obnovu souborů, diagnostiku, ovladače aj.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
..
ani muj pradeda uz neinstaluje z cd/dvd
..
a ja este bezne instalujem z DVD a do dochodku sa este nechystam  ;D

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2023, 09:57:06 »
Myslel jsem to tak, že pro každý systém jeden oddělený oddíl s programy. Ale říkáte, že se vše instaluje na jeden oddíl toho daného distra. Takže vyhradit tak 50 GB na vše. Protože ve Windows mi oddíl s aplikacemi zabírá 50 GB a je prakticky plný. I když ty hlavní programy mají asi 25 GB, pak tam jsou programy na obnovu souborů, diagnostiku, ovladače aj.
skus si to vo VirtualBoxe a uvidis jak sa to instaluje

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #12 kdy: 01. 03. 2023, 19:41:19 »
Požadavek na instalování přímo z Win je trochu obskurní.
Něco takového jsem dělal naposledy s Monkey Linuxem a to byl ještě DOS.

S trochu větší snahou by to snad i přímo z těch Win instalovat šlo, od boku mě napadá instalovat to přes virtualizovanou instalačku a dovnitř nasdílet celé SSD.
Spouštět to pak přes bootmenu BIOSu.

Pokud Ti jde jen o vyzkoušení, tak bych se opravdu nebál toho virtuálu na Win 8.

Pokud to chceš mít na ostro, bez virtuálu, tak instalovat z live cd/USB.
Jestli máš jen malou flashku, tak třeba přes "Network install from a minimal CD".

Při běžných instalacích se zavadeč nainstaluje tak, abys mohl v menu (typicky GRUBu) vybrat který OS spustit.
Pokud to nechceš, tak je třeba si to ohlídat a nejjistější by bylo odpojit před instalací disk s Win.

Velikost oddílu se odvíjí od toho, jakou distribuci a jak bohatou výbavu aplikací tam budeš chtít.
Miro distribucím bude stačit pár MB. Těm "normálním" malým pár GB. Do cca 20GB se vejde většina.
Na hlavním stroji, kde teď používám Mint, mám pro systémovou partition vyhrazeno 80GB a pořád je cca 30GB volných.

Co se Gimpu týče, nezkoušel jsem to, mě vyhovuje jak je, ale dá se "zfotošhopovat" https://thegimptutorials.com/how-to-make-gimp-look-like-photoshop/


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2023, 06:05:36 »
soude podle tohoto i ostatnich temat mi prijde, ze pan jen dela trololo
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Spuštění instalace Linuxu pod Win XP nebo 8.1
« Odpověď #14 kdy: 02. 03. 2023, 09:33:25 »
Ostatních témat? Zakládal jsem jen dvě. Nezáleží na tom jak vám to přijde. Mám ještě práci ve Windows, kterou potřebuju dokončit než se to toho experimentování pustím. A je jasné, že to bude na dlouho, vidím to tak na půl roku, takže si nemyslím, že bych měl kam pospíchat.

Mám připravené oddíly ale je to na tom záložním Windowsovském disku. Co chci nejprve zkusit, zda půjde připravit instalační oddíl přímo na disk z iso a sice ve Windows 8.1. Velikost oddílů je: 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 a 10 GB a je to podle pořadí oddílu, abych to fakt rozpoznal, že je to ten správný oddíl a disk. Iso Freespire má 4GB já si řekl, že to zkusím taky.

Jo a mám ještě otázku na swap. Dělá se vždy jeden swapový oddíl pro všechny distribuce? A jaká má být jeho velikost. Vše tedy mám zatím připravené pro ten pevný disk, ale až to budu instalovat na ostro, distro, které si nakonec vyberu, tak právě si říkám, že bych možná ten swap mohl dát na pevný disk, zatímco distro na ssd a ono to možná pojede o něco pomaleji, ale ssd disk snad vydrží déle. Případně mě napadlo, těch swapovacích oddílů udělat více a každý tři roky použít jiný, aby se ty paměťový buňky tolik nepřepisovaly a ssd déle vydrželo. Vzhledem k tomu že je to 1GB tak místa je tam dost a distro má jak říkáte jen 10-20GB (včetně swapu nebo bez?).