Jaké distro místo Windows?

Jaké distro místo Windows?
« kdy: 27. 02. 2023, 13:25:59 »
Tak jsem se rozhodl přejít na linux protože se mi nelíbí Windows malware, vytěžování HW a traficu u Win. A hlavně Windows mi nejde řádně nakonfigurovat. Potřebuji tmavé pozadí všude v aplikacích a hodně světlé písmo, když ne bílé, tak střeba světle žluté. Velikost ikon na Win taky nešla řádně nastavit. A jelikož maximální rozlišení, které používám je 800x600 tak se mi kolikrát ti aplikace ani nevyšely na obrazovku - jako příklad uvádím program na stříhání videí: Shotcut. A furt jsem musel třikrát klikat na hlavičku po každém střihu, aby se zobrazila celá časová osa (aby byly vidět peaky).

Kdysi dávno jsem zkoušel Kubuntu, je to mnoho let, a potom Mandrivu, možná deset let zpět. Potřebuju KDE, ale nemám zkušeností a nevím co je nejjednodušší na ovládání a konfiguraci. Tak vás prosím o radu. Nezvládnu na normálním nativním rozlišení dělat déle než 5 minut, pak je mi zle a chce se mi zvracet, točí se mi hlava. První věc co potřebuju udělat je, aby když to spustím, bylo vše nakonfigurované do rozlišení 800x600 a roztažené na širokoúhlý monitor (mám 24"). Pokud možno no scale, ale větší písmo nakonfigurovat třeba ručně, protože ve Windows XP to šlo dobře pomocí aplikace Desktop Architekt, kde jsem si to nakonfiguroval podle schématu Egypt, a jen jsem upravil barvy a velikost písma a už to jelo. To jsem si uložil a po nové instalaci Windows jen otevřu to téma či schéma, a je celé prostředí OK. Ve Windows 8.1 to nejde. Tak proto potřebuju co nejpohodlnější prostředí.

Dále tam ale potřebuju ten Shotcut, Firefox, případně Chrome, sandbox abych si mohl nainstalovat Windows XP nebo možná Windows 8 jako sandbox, ale tady nevím jestli by šel ten jejich malware něčím vyfiltrovat, aby neodcházel ten jejich "bordel" ze sítě LAN. Taky bych tam rád nainstaloval spacy.io, spacy jede na Pythonu. Přehrávač videí. Nějakej program místo HW info a asi JOSM, a spacy (spacy.io). A nějaký software pro komunikaci jako třeba Zoom, protože na Windows XP nemohu s nikým komunikovat... Jo a LibreOffice.

Jak je to s těma aktualizacema, je to pořád tak komplikované jako kdysi, že se musel u každého balíčku kopírovat ten odkaz na zdroj?


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2023, 13:40:38 »
ty mas nemocne oci? 800x600 a cerno zlute barvy.

jakykoliv linux od ubuntu, linux mint, suse, red hat bude fungovat ok.

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #2 kdy: 27. 02. 2023, 14:01:50 »
Ale jaké je nejsnadnější pro uživatele Windows na ovládání a konfiguraci?

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #3 kdy: 27. 02. 2023, 14:14:39 »
Tady doporučují Deepin:
https://www.makeuseof.com/best-linux-distros-for-windows-users/#deepin
a Tady zase Mint:
https://fossbytes.com/best-linux-distros-choosing-guide/#1-1-best-distro-for-windows-users-and-beginners-linux-mint

A já potřebuju KDE aby to bylo podobné Windows XP. Na Win 8.1 nesnáším hlavně že tam nejsou řádně udělaná menu (nebo se dokonce Menu schovává a já pak nemohu rovnou kliknout na položku z menu), jako třeba jsou tam ty ribon bary nebo jak se to jmenuje všechno samé bary s velkýma ikonama, které vertikálně zabírají spoustu místa. Kdežto já potřebuju v aplikacích jedno horizontální menu s klasickým rozbalováním, aby šlo ovládat snadno pomocí šipek a neter na otevření a ne tak velký důraz na myš jako v novějších Windows. Mám na SSD disku prostor 1 GB, takže klidně mohu zkusit více dister, ale poraďte jednoduché KDE. Něco co nemusím půlhodiny konfigurovat display. Potřebuju to mít tak do minuty nakonfigurované. Aby šlo nastavit to 800x600 display, kliknu na plochu, vyberu vlastnosti zobrazení a nastavím rozlišení, nastavím tmavý display high contrast, žádné stupně šedi, co unavují oči, velké písmo. Musí to jít snadno. Nejlépe kdyby to šlo už v tom instalátoru.

Svatopluk Vít

  • *
  • 21
  • Ajťák, táta a manžel
    • Zobrazit profil
    • Různé info
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2023, 15:37:12 »
Začátečnický a WIN orientovaný je Zorin OS (Download - Zorin OS) ve verzi Core


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2023, 15:44:08 »
pokud KDE, tak primo od zdroje je KDE Neon

ja pouzivam Xubuntu s Xfce, tema Vysoky kontrast ma v sobe, ale jestli dobre koukam jen svetle, tmave by slo dotahnout, jinak ma v sobe normalni tmavej motiv, pisma jdou nastavit na par kliku, pripadne ma rovnou pro vyssi rozliseni volbu "Vse zvec 2x"

jinak znamej co ma problemy s ocima, si vychvaluje Mint Cinnamon, temata tam jdou dotahovat primo z nastaveni kde je vidis s nahledama

EDIT:
ad aktualizace, pokud jde o balicky v repositarich, tak se aktualizujou podobne jako v telefonu, nemusis nic resit, co je v Ubuntu/Kubuntu. resp. *buntu, muzes dohledat tady:

https://packages.ubuntu.com (klasicke balicky)
https://snapcraft.io (balicky Snap)
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 15:46:57 od k3dAR »

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #6 kdy: 27. 02. 2023, 15:56:14 »
Díky za tipy. Tak já se právě dočetl, že kromě KDE existuje taky MATE, který je právě pro to Windows like prostředí. A v tom článku nabídly několik distribucí co umí simulovat prostředí Windows XP. Překlad:

Linux Mint Mate 

Tato edice obsahuje Mate, což je desktopové prostředí, které je podobné uživatelskému rozhraní Windows se zástupci na ploše, spodním panelem atd. Pokud máte střední hardwarovou konfiguraci, můžete se spolehnout na Linux Mint Mate, který nahradí Windows XP. 

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=282 

* * *

Linux Mint Xfce Edition 

může vypadat podobně jako edice Linux Mint MATE – liší se však svým uživatelským rozhraním a výkonem. Linux Mint Xfce je Xfce varianta Linux Mint. Xfce je odlehčené desktopové prostředí, které lze spustit na zařízení s pamětí RAM již od 256 MB (ale doporučujeme mít alespoň 1 GB). 

https://www.linuxmint.com/edition.php?id=283 

* * *

Lubuntu je super lehká verze Ubuntu, velmi rychlá, která může podporovat velmi staré počítače. Podobně jako Linux Mint Xfce je Lubuntu vhodnou volbou pro počítače s relativně nízkou hardwarovou konfigurací. Na základě světově nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu a extrémně lehkého desktopového prostředí může Lubuntu běžet dokonce i na procesorech Pentium 2, bez legrace. Samozřejmě nemusíte být na spodní straně hardwarového spektra, abyste mohli používat Lubuntu. Můžete jej použít na počítači s běžnou konfigurací a získat úžasný super rychlý desktopový zážitek. 

https://lubuntu.me/

* * * 

4. OS Zorin 

Průzkumník souborů Zorin Os 15 Lite Zorin OS je další populární linuxová distribuce, která se zaměřuje na přivedení uživatelů Windows k Linuxu tím, že poskytuje velmi podobný zážitek. Zorin OS napodobuje vzhled a chování Windows 7 se zřejmým účelem, aby uživatelé (bývalých) Windows byli spokojeni se známým pocitem. Poskytuje také možnost změnit vzhled na Windows XP. Zorin OS je standardně vybaven několika softwarem a je ideální náhradou za Windows XP pro počítač s mírnou konfigurací. Obsahuje také edici Zorin Lite pro starší počítače. https://zorin.com/os/ 

* * * 

5. Linux Lite

Linux Lite je jednou z nejlepších Linuxových distribucí podobných Windows. Je to jednoduché, rychlé a nabízí podobné uživatelské rozhraní pro uživatele Windows. Jak si můžete všimnout na snímku obrazovky výše, nabízí čistý zážitek a zároveň poskytuje pohodlné uživatelské rozhraní pro uživatele Windows. https://www.linuxliteos.com/

* * *

Ještě mám poznámku. Já bych zkusil nainstalovat více Dister, z výše uvedených... Ale kolik mám vyhradit místa na jeden operační systém?

A dá se začít instalace na nový SSD disk přímo z prostředí Windows nebo to iso musím vypálit a restartovat PC? Že bych připojil iso ve Win a pak začal instalaci všech 6ti linuxů každý do svého oddílu.
« Poslední změna: 27. 02. 2023, 16:03:11 od exkalibr »

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2023, 17:18:23 »
Q4OS (https://q4os.org/) je lehké distro postavené nad Debianem (aktuální verze je nad deb 11.6) a je to myšlené jako user-friendly náhrada za Windows. S desktopovým prostředím Trinity (TDE) a vhodným skinem to vypadá a ovládá se (skoro) stejně jako Windows XP.




Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #8 kdy: 27. 02. 2023, 19:52:45 »
Díky za tipy. Tak já se právě dočetl, že kromě KDE existuje taky MATE, který je právě pro to Windows like prostředí. A v tom článku nabídly několik distribucí co umí simulovat prostředí Windows XP. Překlad:


V pripade Mintu aj defaultne Cinnamon  je XP like prostredie. Pouzivam a nemozem si stazovat. Na inych distrach pouzivam aj Xfce.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #9 kdy: 28. 02. 2023, 06:59:45 »
Trochu mne mrazí ten požadavek na 800x600. Nevím jako současný linux desktop, ale v dobách XP to s 800x600 na linux moc nejelo (vše bylo stavěné na větší, 1024x768 bylo tak akorát minimum) a to s fvwm, ne nějaké větší omalovánky. Pochopitelně terminál byl ok, ale s grafickými věcmi to bylo špatné (přetékající okna, menu nabídky ...), pomáhaly virtuální plochy. Bez ohledu na distro (Slackware, Debian). Ale možná se situace změnila...

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2023, 08:02:42 »
Doporucujem najprv odskusat vo VirtualBoxe par distribucii, aby si zistil ktora ti bude vyhovovat. Okrem toho ma vacsina distribucii live iso image, ktory nakopirujes na USB, alebo napalis na DVD, nabootujes a mozes bez instalacie odskusat na svojom pc.
Ja pouzivam Linux Mint MATE, mozem doporucit.
Aktualizacie v beznych distribuciach su jednoduche - nic komplikovane. Pride ti notifikacia ze su k dispozicii aktualizacie a ty si ich mozes naistalovat v manualnom rezime kedy chces, nie ako vo windowse, ze to za teba instaluje automaticky. Myslim ze sa da nastavit aj automaticky aktualizovat, ale ja to nepouzivam. 

Ale neviem ako bude Linux splnovat tvoje poziadavky co sa tyka konfiguracie rozlisenia a farieb. Ked potrebujes velke pismo a ikony, nepomohlo by ti pouzit monitor s vacsou uhloprickou pri normalnom rozliseni? Ja mam rozlisenie 1920 x 1080 na 27" monitore a ikony su pekne velke :-)
   

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2023, 08:09:47 »
Este k tej instalacii aktualizacii v "manualnom rezime" co som pisal hore ..  Znamena to iba to, ze stlacis button ze chces aktualizovat, zadas heslo a potvrdis. Cela instalacia potom prebehne automaticky.
« Poslední změna: 28. 02. 2023, 08:18:45 od mikrom »

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2023, 09:44:52 »
Nedaří se mi najít žádný program na vytvoření bootovací flashky z iso ve Windows XP. unetbootin nespustím ani rufus. Jsou tam instalačky ale asi pro W 8.1, teoreticky mohu restartovat ale mám vše pootvírané na Win XP ty okna s distry.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2023, 09:51:03 »
Nedaří se mi najít žádný program na vytvoření bootovací flashky z iso ve Windows XP. unetbootin nespustím ani rufus. Jsou tam instalačky ale asi pro W 8.1, teoreticky mohu restartovat ale mám vše pootvírané na Win XP ty okna s distry.
Tak si to napal na DVD

Re:Jaké distro místo Windows?
« Odpověď #14 kdy: 28. 02. 2023, 10:35:12 »