HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« kdy: 26. 02. 2023, 01:18:31 »
Mam dva dotazy k ML150 Gen9 - vlastnim jenom zakladovku a zdroj, a resim:

1/ jak stahnout BIOS - zda se ze HPE to nabizi jen v ramci zaruky nebo supportu

2/ jak obejit vetraky

U chlazeni vidim na fotkach model originalniho vetraku, coz je Delta PFR0912XHE / https://www.delta-fan.com/products/pfr0912xhe-sp00.html a je to bezny 9cm PWM vetrak (tedy az na 11500 rpm) s tachometrem. Dle ruznych fotek jsem si odvodil pinout toho 6 pin MicroFit konektoru, kde je jeden pin premosteny se zemi.

Bohuzel nezavisle na tom, zda toto premosteni (ktere beru jako FAN DETECT) existuje, pri bootu se pise ze FAN NOT INSTALLED. pwm vystup po POSTu funguje - otacky bezneho PWM vetraku se snizi (pwm jede na cca 25kHz), ale tacho nefunguje - nejspis je v iLO4 maskovano priznakem neinstalace vetraku ?

Na fotkach neni jasne, zda na tom pinu pro detekci vetraku je jenom propojka, nebo nejaky sofistikovanejsi ochrana, ala 1-wire cip. Jako vazne nekdo cipuje uz i vetraky?

(zlate Supermicro - kde je pinout vsech konektoru v dokumentaci, HPE je takova proprietarni zumpa az ma clovek nutkani tou deskou provest ukon "omlatim vam to o hlavu" kdyby jednou potkal nejakeho marketaka od nich)
« Poslední změna: 26. 02. 2023, 08:19:59 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #1 kdy: 26. 02. 2023, 10:25:32 »
mám hpe account kvůli pár strojům.
Download ilo fw pro moje stroje mi jde bez přihlášení, download biosu chce aspoň login (aktivovany supportem z HPE).

Download biosu pro tvůj stroj mi hlásí "Support Validation Required".

Každopádně zařízení je možný si do profilu nasypat přes serial number. Ale nevím, jestli to funguje u HW po supportu.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #2 kdy: 26. 02. 2023, 14:37:44 »
Radit RDa jo?  ::) Pffff...no ok.

Takže BIOS: na stránkách je hash a název souboru. Vygoogluješ si ten název souboru nejspíš přes KachnaKachna nebo Bing, protože Google to začal uplatňovat mnohastupňovou cenzuru.
Stáhneš si ten bios a pokud si sedí hash, bude to ok.

Fučáky: Poprosíš o zapůjčení na Czech-Serveru, koukneš, jak je to zapojené a pak si to slepíš ze stejných fučáků. Případně, pokud by ses s tím chtěl drbat, můžeš si zjistit, jak to dává signál a nafejkovat to nebo použít třeba pomaloběžné. Bez toho jednoho referenčního to taky zvládneš, dá se to vygooglovat, ale propálíš na tom víc času, než kolik by stála celá sada. Myslím že ML150 a 350 mají stejné fučáky.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2023, 16:18:31 »
Fučáky: Poprosíš o zapůjčení na Czech-Serveru,

chvalim cpu, ze si tady dela reklamu na czech-server, co treba nejaky slevovy kod pro linuxaky a rootaky :-)

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #4 kdy: 26. 02. 2023, 16:57:26 »
chvalim cpu, ze si tady dela reklamu na czech-server, co treba nejaky slevovy kod pro linuxaky a rootaky :-)

Věř nebo ne, ale nijak u nich nejsem zainteresovaný.
Nicméně tam zajedeš a díl, který potřebuješ, vesměs mají skladem.
Nedávno jsem potřeboval chladič do R630ky a i když ho neměli skladem, vyhrábli ho z nějakýho serveru, že si ho doobjednají. Jinak u nich mám "jen" 10% slevu.

Navíc, samotné nevystrojené mají docela laciné + se zárukou.
Ale jak si začneš vymýšlet, na dílech proděláš gatě - hlavně na ramkách a discích.


Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2023, 16:07:06 »
Mam dva dotazy k ML150 Gen9 - vlastnim jenom zakladovku a zdroj, a resim:

1/ jak stahnout BIOS - zda se ze HPE to nabizi jen v ramci zaruky nebo supportu

2/ jak obejit vetraky


Já kdysi stahoval nějaké service iso z TPB, tam byly všemožné FW.

Zredukovat lze počet větráků tak, že se nějaký odpojí a na základní desku se připojí drát od jiného, běžícího, větráku.

Na rychlost větráku má vliv i osazení PCIe kartami, můj G6 má větráky na cca 25% bez přídavných karet, po osazení karty jedou minimálně na 50%. Pokud se osadí nějaká HPčkem neschválená karta, jdou větráky rovnou na 100%. Větráky pak snadnou sežerou víc energie, než zbytek serveru, o hluku nemluvě.

HPE fakt na bastlení moc není.

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #6 kdy: 27. 02. 2023, 16:42:43 »
Pokud se osadí nějaká HPčkem neschválená karta, jdou větráky rovnou na 100%.

To samé jsem četl o discích v HP ML150. S HP disky údajně umí být poměrně potiché, ale s jiným výrobcem jedou ventilátory naplno.

Citace
HPE fakt na bastlení moc není.

Není. Ale překvapivě některé jejich diskové klece mají standardní interní SFF konektory a fungují s běžnými LSI SAS řadiči. Takže např. DL580 Gen7 s 8x SAS lze přehodit kabely na 4x SAS do interního SmartArray pro OS/boot a 4xSAS/SATA do PCIe LSI HBA, do kterých lze nastrkat třeba SATA SSDs pro DB. Dokonce fungují i status ledky. To samé Gen5 s 2 x 8bay klecemi, ale tam myslím status nefungoval.

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #7 kdy: 27. 02. 2023, 17:26:33 »
Když máš HP, tak používej HP originál.
Když chceš bastlit, tak si pořiď třeba Supermicro, či jak se to jmenuje.

S těmi disky (že jsou tišší) tomu věřím, sice disk vyrobí Toshiba a nebo Seagate, ale firmware je od HP. A na firmware nejvíce záleží.
Vůbec bych se nedivil kdyby, a teď se vracím k původnímu dotazu, mělo HP očipované i ty coolery. Zvláště v době kdy i USB-C kabel má čip který rozhoduje co ten kabel umí.

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #8 kdy: 27. 02. 2023, 21:39:47 »
S těmi disky (že jsou tišší) tomu věřím, sice disk vyrobí Toshiba a nebo Seagate, ale firmware je od HP. A na firmware nejvíce záleží.

HP při jakémkoliv neschváleném hardware nastavuje ventilátory na 100 %. Týká se to možná více věcí, ale já to znám se "špatnými" PCIE Ethernety, paměťmi a disky.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #9 kdy: 28. 02. 2023, 11:10:47 »
Tak vzhledem k tomu ze HP znam jenom jako mega potizistu - mel jsem nejeden Elitebook, ale jejich oficialni bios update mi je odrovnal - a ne, nebylo tam flashovany neco nespravneho.. to si prece updater overuje. Stejne tak mam tady hromadu SSD ruznych druhu, pro ktere si napsali velice slusny firmware - at uz to byl 32K bug, nebo jinej. Byt je ten SSD hardware od Intelu, tak z duvodu "custom firmware" od toho dava Intel ruky pryc. Skoda ze to nejde crossflashnout z HP na Intel FW, nebo neexistuje zadny fw recovery rezim - a jediny proces ktery existuje je ze se to v ramci zaruky nahradi podobne postizenym diskem.

Zpet k ML150G9 - takze deska nezobrazuje zadny System SN, ani UUID. Takze seriove cislo pro HP support web jsem nasel v youtube videu jak nekdo ten stroj predvadi. Ale i kdyz se nejake SN naparuje do webu, tak ten bios stahnout nejde. Pritom ho maj oznacny jako kriticky update. To jsou sasci, fakt.

Nejsem zadny antikapitalista, ale co je moc to je moc. Se nedivim ze pak existuji hlasitejsi iniciativy jako Right to repair. A jsme v cesku.. zemi bastleni, takze tyhle nesvobody nesu velice tezce. Je to sileny jak se podniky snazi aplikovat metody prodeje sluzeb i na fyzicke zelezo. Si neco koupite, ale nic s tim nemuzete udelat kvuli zcela umelym omezenim.

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #10 kdy: 28. 02. 2023, 13:05:46 »
A není SN někde fyzicky na nějakém štíku, třeba na desce může být barcode... Je ale docela možný, že SN stejně ke stažení stačit nebude, protože už to není v záruce a rozšířenou záruku na to taky asi nemáš...

Sehnat někoho, kdo má účet s přístupem, nebo někde pokoutně stáhnout "HPE Service Pack for ProLiant" (SPP). Na TPB jsem "HPE Service Pack HP G9 G10 2020.09.0 (5 Oct 2020)".

Whitelisty jsou zlo, ne jen kvůli bastlení, ale především kvůli tomu, že na whitelistu prostě nebude aktuální HW. Takže má stroj spoustu standardních portů, do kterých ale standardní HW dát nemůže.

To samé je třeba u ThinkPadů i těch Elitebooků, kde člověk nemůže osadit WiFi kartu s novými standardy, nebo třeba LTE modul, a je zaseknutý v době WiFi N a 3G. U starých strojů alespoň existoval modifikovaný BIOS, případně rovnou coreboot, ale dnes je vše jeden velký blackbox a vše je digitálně podepsané.

Mobilní telefony, chytré televize,... vše uzamčeno "pro naše bezpečí".

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2023, 13:28:32 »
Trochu offtopic ale možná ne tak úplně moc. Hledal jsem tichý spolehlivý 24/7 stroj s rozumným výkonem vs. rozumnou spotřebou a dostatkem PCI-e slotů pro NVMe do kanclu, kde vedle něj budou sedět lidi. Koukal jsem právě na ML150 G9, ale narazil jsem na to varování o 100% ventilátorech s non-HP disky, nepřichází v úvahu.

Nakonec jsem vzal FS Celsius M740 za pár tisíc z ebay.de se 6-core E5-1650 v4 a 32GB DDR4 ECC, dokoupil opět za pár tisíc 4x 16GB DDR4 ECC (deská má 8 slotů, 256GB max). 10 onboard SATA portů, bytelná bedna, kvalitní zdroj. S 3x 3.5" HDD (dva v předních hot-swap slotech a jeden v SATA hotswap šuplíku pro zálohování ZFS send/receive) na velká data + 2x NVMe na rychlá data žere 65W naprázdno a cca 140W při stress -c 6. Je to takřka úplně tiché, nejhlučnější mi přijde seek HDD disků. Pokud by měl někdo podobné potřeby, mohu jen doporučit.

xunil

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2023, 16:09:40 »
HP by za tohle měl dostat přes prsty.
Jednak vytváří ohromné množství těžítek, a v případě dalšího používání velké množství bezpečnostních problémů.

Re:HP ML150 Gen9: aktualizace BIOSu a větráky
« Odpověď #13 kdy: 28. 02. 2023, 17:05:00 »
Sehnat někoho, kdo má účet s přístupem, nebo někde pokoutně stáhnout "HPE Service Pack for ProLiant" (SPP). Na TPB jsem "HPE Service Pack HP G9 G10 2020.09.0 (5 Oct 2020)".

O ano, dobrý tip, na mém oblíbeném trackeru u okupantů je gen9 post-prod nejnovější 2021.10.1  ;D