OpenCV a zpracování fotografií

OpenCV a zpracování fotografií
« kdy: 21. 02. 2023, 22:12:50 »
Hraju si s openCV a pythonem nad rodinnou sbirkou fotek. Momentalne resim, jak rychle a elegantne presunout opravdu hodne rozmazane fotky mimo.

V tehle oblasti jsem uplny zelenac, takze jsem si pomohl pokecal s ChatGPT a dali jsem dokupy tohle. Je to sice napsace s cestama pro windows, ale davali jsem to dokupy pro linux, meni se pouze cesty.

Prohledat to INPUT_DIR rekurzivne s omezenim na obrazove soubory.  Detekuje to tvare a hodnota return fm < 40 urcuje prah rozmazani, kdy je fotka uz "spatna" a bude presunuta, nebo je v poradku. Jsem na zacatku. Mate nekdo s openCV zkusenosti?

Kód: [Vybrat]
import os
import cv2

INPUT_DIR = 'C:\\aaa\\aaa\\aaa'
OUTPUT_DIR_OK = 'E:\\aaa\\aaa\\bb'
OUTPUT_DIR_ROZMAZANE = 'E:\\aaa\\aaa\\cc'

face_cascade = cv2.CascadeClassifier('C:\\python\\Lib\\site-packages\\cv2\\data\\haarcascade_frontalface_default.xml')

def is_blurry(img):
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    fm = cv2.Laplacian(gray, cv2.CV_64F).var()
    return fm < 40

def detect_faces(img):
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    faces = face_cascade.detectMultiScale(gray, 1.3, 5)
    return len(faces) > 0

def process_file(file_path):
    img = cv2.imread(file_path)
   
    if is_blurry(img) or not detect_faces(img):
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)
    else:
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_OK, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)

def process_dir(input_dir):
    for root, dirs, files in os.walk(input_dir):
   
        for file in files:
         
            if file.lower().endswith(('.jpg', '.png', '.bmp')):
                file_path = os.path.join(root, file)
                process_file(file_path)

if __name__ == "__main__":
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_OK):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_OK)
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE)
    process_dir(INPUT_DIR)
    print("Done.")
« Poslední změna: 21. 02. 2023, 22:29:13 od Petr Krčmář »


Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #1 kdy: 21. 02. 2023, 22:48:29 »
Optimalizace
import cv2
import os

# vstupni a vystupni slozky
INPUT_DIR = 'E:\\aaa\\aaa\\aaa'
OUTPUT_DIR_OK = 'E:\\aaa\\aaa\\bb'
OUTPUT_DIR_ROZMAZANE = 'E:\\aaa\\aaa\\cc'

# inicializace kaskad pro detekci obliceju a tel
face_cascade = cv2.CascadeClassifier('C:\\python\\Lib\\site-packages\\cv2\\data\\haarcascade_frontalface_default.xml')
body_cascade = cv2.CascadeClassifier('C:\\python\\Lib\\site-packages\\cv2\\data\\haarcascade_fullbody.xml')

# funkce pro detekci rozmazani obrazku
def is_blurry(img):
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    laplacian_var = cv2.Laplacian(gray, cv2.CV_64F).var()
    canny_var = cv2.Canny(gray, 100, 200).var()
    contrast = cv2.meanStdDev(gray)[1][0][0]
    return laplacian_var < 40 or canny_var < 20 or contrast < 25

# funkce pro detekci obliceju a tel v obrazku
def detect_faces(img):
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    faces = face_cascade.detectMultiScale(gray, 1.3, 5)
    bodies = body_cascade.detectMultiScale(gray, 1.3, 5)
    return (len(faces) > 0) or (len(bodies) > 0)

# funkce pro zpracovani jednoho souboru
def process_file(file_path):
    img = cv2.imread(file_path)

    if is_blurry(img) or not detect_faces(img):
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)
        print(f"Soubor {file_path} byl presunut do adresare {OUTPUT_DIR_ROZMAZANE} kvuli rozmazanym oblicejum nebo telum.")
    else:
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_OK, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)
        print(f"Soubor {file_path} byl presunut do adresare {OUTPUT_DIR_OK}.")

# funkce pro zpracovani celeho adresare
def process_dir(input_dir):
    for root, dirs, files in os.walk(input_dir):
        for file in files:
            if file.lower().endswith(('.jpg', '.png', '.bmp')):
                file_path = os.path.join(root, file)
                process_file(file_path)

# zpracovani vstupniho adresare
if __name__ == "__main__":
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_OK):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_OK)
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE)
    process_dir(INPUT_DIR)
    print

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #2 kdy: 21. 02. 2023, 22:55:40 »
ty parametry pro test zda je obrazek rozmazany jsou vec heuristiky, kazdy to muze videt jinak.

musite si sam nastavit ty hodnoty podle sebe.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #3 kdy: 21. 02. 2023, 22:58:26 »
taky by chtelo zkusit zda opravdu testovat nad sedym obrazkem, zda spise netestovat kazdou slozku rgb, pripadne hsv.

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #4 kdy: 21. 02. 2023, 23:40:57 »
Urcite je to individualni jak to kdo potrebuje. Me treba ted staci zbavit se totalne rozmazanych fotech.
Prevod do sedi je tam kvuli tomu laplacian vypoctu. Pridali jsme tam s chatbotem detekci ostrosti hran.

import cv2
import os

# vstupni a vystupni slozky
INPUT_DIR = 'E:\\FOTKY\\BABICKY_FOTAK\\FOTKY'
OUTPUT_DIR_OK = 'E:\\FOTKY\\BABICKY_FOTAK\\ok'
OUTPUT_DIR_ROZMAZANE = 'E:\\FOTKY\\BABICKY_FOTAK\\rozmazane'

# funkce pro detekci rozmazani obrazku
def is_blurry(img):
    gray = cv2.cvtColor(img, cv2.COLOR_BGR2GRAY)
    laplacian_var = cv2.Laplacian(gray, cv2.CV_64F).var()
    canny_var = cv2.Canny(gray, 100, 200).var()
    contrast = cv2.meanStdDev(gray)[1][0][0]
    return laplacian_var < 40 or (canny_var < 20 or contrast < 25)

# funkce pro zpracovani jednoho souboru
def process_file(file_path):
    img = cv2.imread(file_path)

    if is_blurry(img):
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)
        print(f"Soubor {file_path} byl presunut do adresare {OUTPUT_DIR_ROZMAZANE} kvuli rozmazani.")
    else:
        output_path = os.path.join(OUTPUT_DIR_OK, os.path.basename(file_path))
        os.replace(file_path, output_path)
        print(f"Soubor {file_path} byl presunut do adresare {OUTPUT_DIR_OK}.")

# funkce pro zpracovani celeho adresare
def process_dir(input_dir):
    for root, dirs, files in os.walk(input_dir):
         for file in files:
            if file.lower().endswith(('.jpg', '.png', '.bmp')):
                file_path = os.path.join(root, file)
                process_file(file_path)

# zpracovani vstupniho adresare
if __name__ == "__main__":
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_OK):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_OK)
    if not os.path.exists(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE):
        os.makedirs(OUTPUT_DIR_ROZMAZANE)
    process_dir(INPUT_DIR)
    print("Hotovo.")


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #5 kdy: 22. 02. 2023, 06:55:54 »
zopakuji to, proc zustavate jen u prevodu do sedi?

detekci ostrosti/rozmazanosti hran laplacianem lze delat nejen nad vysedenym obrazkem, ale i nad jednotlivymi slozkami r, g, b nebo prevest na h, s, v a pouzit tohle.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/HSL_and_HSV



Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #6 kdy: 22. 02. 2023, 07:50:05 »
A k tomuto tvojmu super kodu a unesenia s AI ty poviem tajomstvo. Chces? Prave si sa krasne okradol :D To s coho si uneseny a paf su uplne zakladne veci ktore najdes za par minut v stovkach prikladov. Takto si dostal nieco co sice cosi spravi ale netusis ako a preco. Nevies ze mas x dalsich moznosti a dalsim krokom pre teba bude spytat sa AI a dufat ze posklada novy kod ktory to bude splnat a nevymaze nezmeni ziadnu funkcnost. Schvalne chod dalej a povedz ze chces detekciu rozmazanosti, automaticke zosvetlenie atd a zadas.



alex6bbc : Lebo AI mu tak povedala a vlastne ani netusi co robi. Mozno ani nevie ze to dokaze. :D

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #7 kdy: 22. 02. 2023, 08:02:50 »
A k tomuto tvojmu super kodu a unesenia s AI ty poviem tajomstvo. Chces? Prave si sa krasne okradol :D To s coho si uneseny a paf su uplne zakladne veci ktore najdes za par minut v stovkach prikladov. Takto si dostal nieco co sice cosi spravi ale netusis ako a preco. Nevies ze mas x dalsich moznosti a dalsim krokom pre teba bude spytat sa AI a dufat ze posklada novy kod ktory to bude splnat a nevymaze nezmeni ziadnu funkcnost. Schvalne chod dalej a povedz ze chces detekciu rozmazanosti, automaticke zosvetlenie atd a zadas.



alex6bbc : Lebo AI mu tak povedala a vlastne ani netusi co robi. Mozno ani nevie ze to dokaze. :D

snazim se ho popostrcit, bud mu to otevre obzory a zacne se zajimat co a jak, nebo zustane nepoliben znalostmi a bude uz jen zavisly na ai. pak muze jit lidstvo do zadele.

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #8 kdy: 22. 02. 2023, 08:21:15 »
 alex6bbc: nemusi. Prave naopak. Ostanu len "dobry". Ak nema v sebe potrebu vediet a chapat preco je to tak,  staci mu ze mu nekto da riesenie tak AI je idealna. Ak chce vediet co a ako ,tak sa bude zaujimat a ucit a posunie sa. AI je zabijak pre ludi ako Jezko ktory generuju tony clankov o pochybnej kvalite, kde prezentuju svoj nazor ako fakt. Jeho AI nahradi ako oci. A co dalej s nim? Bude fotit na film? S coho bude zit? Vlastne nic nevie okrem toho fotenia a pisania clankov. A to su ludia ktory sa boja AI,  presne ich AI zomelie. S pohladu mna programatora je to skvele pokial si necham poradit/doporucit nieco, ale nepozeram sa na to ako na nieco co spravi moju pracu, pozeram sa na to ako na sikovneho kolegu ktoreho sa vies spytat nieco co nie je jasne a vie to ozrejmit (Kombinacia chatGPT a Copilot)

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #9 kdy: 22. 02. 2023, 08:40:38 »
alex6bbc:  diky za popostrkavani a kritiku ai, samozrejme jsem hledal i jine zdroje ( ze kterych ai vychazi ) a nikde jsem nevidel laplacian jinak nez v sedi. Zkusim to. Vy mate konkretni zkusenosti jak si vede grey a barvy?

A k te kritice ai, mam to presne jako Wangarad ( kdyz pominu, ze jsem to objevil pred par dny ). Vidim to jako druhe oci a zjednoduseni v setreni casu s procitanim dokumentaci. Muj zivot je moc kratkej na to, abych do vseho pronikal do hloubky. To si muze dovolit nekdo kdo nema rodinu a nebo uz deticky vyletely z hnizda. Kdyz se clovek sikovne pta, tak gpt dava velice dobry vysledky. Co se me velice libi, tak jako ( i kdyz ne moc sikovnymu ) programatorovi to setri cas napr s komentovanim kodu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #10 kdy: 22. 02. 2023, 09:04:09 »
a nikde jsem nevidel laplacian jinak nez v sedi. Zkusim to. Vy mate konkretni zkusenosti jak si vede grey a barvy?

prevod RGB do GREY bere nejvice ze zelene slozky a nejmene modre: grayscale = 0.3 * R + 0.59 * G + 0.11 * B

prevod do HSV, HSL ma jine prevodni matice, bez vyzkouseni nerikam, ze je to lepsi nez GREY, ale je to dobre vyzkouset.

a existuje hodne jinych metod na detekci hran nez jen Laplacian.
https://en.wikipedia.org/wiki/Edge_detection


Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #11 kdy: 22. 02. 2023, 09:09:46 »
Diky za nakopnuti, vcera jsem si ( nebudu rikat diky komu :) ) zkousel prave i dalsi moznosti v kombinaci s detekci osob a obliceju. Ale je dobre mozne, ze se po case zase vratim k digikamu a pohraju si s nastavenim detekce v nem. Myslim ze pouziva take tyhle zpusoby. V pythonu jsem si chtel napsat par scriptu pro jakous takous automatizaci pro cleny rodiny. Dnes ma kazdy tuny fotek a jen se to hromadi i s balastem a v tom lepsim pripade si to zalohuji alespon na google fotky. Potom jsou ty rozmazane a malo kvalitni fotky problem ( objem dat ).

XMen

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #12 kdy: 22. 02. 2023, 12:49:01 »
OT: Daju sa tie AI pouzivat aj bez toho aby som si tam musel vytvarat konto s mojim telefonnym cislom? Pride mi to trochu scestne aby som do chatu registroval svoje realne udaje.

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #13 kdy: 23. 02. 2023, 12:27:24 »
Zdravím super vlákno,
moc se v tom neorientuji, ale zeptám se na performance, když budu mít 5000 fotek, jak dlouho to zpracovaní bude trvat?
Mám Nas server, synology, lze udělat web aplikaci, která mi projede všechny adresáře kde mám fotky a udělá mi analýzu ? A nebude potřebovat žádné natáhnuté knihovny online z Internetu?

Mám dost fotek všude možně a tohle by mohlo pomoci setřídit nebo smazat nepotřebné fotky.
Nebo i identifikovat fotky kde mám manželku a je třeba někdo jiný.

Re:OpenCV a zpracování fotografií
« Odpověď #14 kdy: 23. 02. 2023, 13:18:23 »
Mam v planu to pak nasadit na Synology nasku, hodne veci se da vyresit dockerem. Identifikace obliceju, obektu, zvirat, to vsecko lze, ale nez to dam dokupy  :) Aplikace by na to potreba ani nebyla, pokud by to melo bezet v cronu, probihalo by vse automaticky. Jsou i takove moznosti, ze se pomoci python zapise informace do metatagu fotek.