Změna doménového jména po instalaci čistého OS

Změna doménového jména po instalaci čistého OS
« kdy: 21. 02. 2023, 09:30:46 »
Prosím o radu. Ve firemní síťi máme DHCP a Active Directory. Když instaluji čisté OS třeba Debian, tak při instalaci zadávám název server a volitelně doménu, server se s DHCP. Instalace mi v AD vytvoří A záznam pro jméno serveru které jsem zadal při instalaci.

Po instalaci chci z DHCP přejít na statiku a potřeboval bych změnit i IP adresu v doménovém jméně které mu vzniklo při instalaci. Je nějaká možnost jak vynutit změnu IP adresy pro vytvořené doménové jméno bez toho abych tuto změnu musel provádět na doménovém řadiči (AD)? Jedná se o čistou instalaci bez napojení instalovaného serveru na AD.

Děkuji za radu.
« Poslední změna: 21. 02. 2023, 10:55:29 od Petr Krčmář »


Logik

  • *****
  • 1 029
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna doménového jména po instalaci čistého OS
« Odpověď #1 kdy: 21. 02. 2023, 12:57:48 »
Obávám se, že Tvá otázka je zmatená - ptáš se, jak změnit záznam v AD u systému bez napojení na AD? Trochu protimluv, ne?

PS: Jinak tydle věci moc neznam, takže neříkám, že když se zeptáš líp, tak budu schopen poradit. Jen si myslím, že na takhle položenou otázku Ti neodpoví asi nikdo...

Re:Změna doménového jména po instalaci čistého OS
« Odpověď #2 kdy: 21. 02. 2023, 13:07:59 »
Zdravím, myslím si, že nejjednodušší bude opravdu správcovská editace v Active Directory DNS, obzvlášť pro Linuxový staticky adresovaný a předpokládám staticky pojmenovaný stroj. Protože ty "při instalaci vzniklé záznamy" nejspíš vznikly pomocí mechanismu zabezpečené aktualizace dns, což si jednak může vyžádat MS dhcp server při zapůjčení adresy a při její aktualizaci a dále o to žádá členská stanice v doméně (a nevím, jestli pro tohle žádání vůbec existuje nějaký linuxový klient, AD stanice provozuju pouze windowsové). Takže ve staticky adresovaném linuxu bez nějakého MS AD členství nejspíš nebude žádný standardní způsob pro bezpečné ohlášení takové změny ...