Nastavení QoS

Nastavení QoS
« kdy: 15. 02. 2023, 18:37:38 »
Zdravím, našel by se tu někdo, kdo by mi pomohl nastavit QoS na modemu? Mám na modemu (ZyXEL VGM1312-B30B) nastavenou statickou ip pro router, který je v něm připojen jako LAN-WAN, na kterém jede  konzole+satelit a potřebuju nastavit nejvyšší prioritu tomuto routeru. Aby to v případě, že se něco začne stahovat na PC neomezovalo tyto zařízení. Nevím konkrétně jak vyplnit adresy, packet min:max atp.



Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nastavení QoS
« Odpověď #1 kdy: 16. 02. 2023, 09:37:20 »
Chod na to naopak (ak to zyxel vie).
100% linky = vyhradena kapacita pre sat/konzolu - zvysok LAN
Cize ak vyhradis 90% dosiahnutelnej rychlosti pre zvysok LAN, tych 10% mas vzdy rezervovanej ...
Ak by ten pomer bol dlhodobo neprevadzkovatelny, (napr. 50:50) ale pritom potrebujes prioritizovat tie dane veci len kratkodobo, este je riesenie (uz si to moc nepametam), cely traffic dat do nejakych sialene nizkych QoS tried (myslim, ze logika tu ide, cim nizsie cislo, tym vyssia priorita), a sat/konzole dat vysoke .... (cize sat 0, zvysok trafficu 7).
Ak tam zariadeni nemas vela, alebo sa ti s tym chce hrat, nabuchaj pravidla pre Set rAte limit, ale netusim co to spravi v suhrne (10 Mb linka, 5 zariadeni po 9 Mb bude v suhrne 45 Mb = toto nemoze fungovat, alebo sa tych 9 Mb rozdeli medzi 5 ?, co je to co chceme ).



.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nastavení QoS
« Odpověď #2 kdy: 16. 02. 2023, 18:08:59 »
U tohoto dávno nepodporovaného krámu, který má CPU pouhých 400 MHz, nebude fungovat spolehlivě vůbec nic. Navíc celé zapojení, kde za příšerným routerem Zyxel je připojený nějaký další router, je od základu špatně. Při zapnutí QoS se ten CPU v Zyxelu nejspíš vyžhaví a bude po všem.

Pořídit pořádný (výkonný) xDSL modem s routerem, který se u QoS nezadýchá, a u kterého se dá nastavit QoS přímo pro jednotlivá připojená zařízení. A místo druhého routeru dát switch. Router třeba TP-Link Archer 2100 s tříjádrovým CPU 1,5 GHz. QoS se tam nastavuje takto:


Re:Nastavení QoS
« Odpověď #3 kdy: 17. 02. 2023, 12:44:53 »
U tohoto dávno nepodporovaného krámu, který má CPU pouhých 400 MHz, nebude fungovat spolehlivě vůbec nic. Navíc celé zapojení, kde za příšerným routerem Zyxel je připojený nějaký další router, je od základu špatně. Při zapnutí QoS se ten CPU v Zyxelu nejspíš vyžhaví a bude po všem.

Pořídit pořádný (výkonný) xDSL modem s routerem, který se u QoS nezadýchá, a u kterého se dá nastavit QoS přímo pro jednotlivá připojená zařízení. A místo druhého routeru dát switch. Router třeba TP-Link Archer 2100 s tříjádrovým CPU 1,5 GHz. QoS se tam nastavuje takto:



Výrobce routerů obecně nabízí něco, co nefunguje. Já jsem řešil podobný problém, kdy jsem přešel z O2TV na T-Mobile TV  a zůstalo mi VDSL O2 100/20. O2TV fungovala přes Terminátora na jiném VLAN 835 a vše bylo v pohodě. Jak jsem přešel na T-Mobile TV, která jede v jen OTT mód tak začali problémy. V momentě, jak kluk spustil Steam či Battle.net stahování, tak telka padla. T-Mobile, že musím se VDSL k nim a pak mi funkčnost budou garantovat. Po přechodu se samozřejmě nestalo nic, televize padala jak dříví v lese, to, že budou funkčnost na jejich netu garantovat, vzala za své. Naštěstí jsou hovory nahrávány tak, i když uplynulo 14 dnů od přenosu mně během 12 hodin vrátili k O2 a neúčtovali mí službu za net. To se jim musí přidat k dobru. No, ale co dál. Dokonce ani předražený Turris nepomohl proto to není jen o ceně. Má záchrana byla až Zyxel USGFLEX 100. Tam jsem napřed dal 3 porty lan pro net a poslední pro telku do jiné sítě, protože O2 standardně dává prefix IPV6/64 a televize, ipv6 nepotřebuje a na pár kliků nastavil max a min rychlost a bylo po problému. Pak jsem to sice dal do jedné sítě, ale od té doby nic neřeším. Samozřejmě jsem zkoušel i řiditelný switch, který jsem si půjčil, ale tam jsem musel omezovat rychlost jednotlivých portů.  

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nastavení QoS
« Odpověď #4 kdy: 17. 02. 2023, 12:59:23 »
U TP-Linků to funguje poměrně obstojně. Je ovšem potřeba nastavit každé zařízení v síti s určitou prioritou a také se snažit dodržet parametry u rychlosti na WAN. Pochopitelně jiná zařízení to budou umět také, ale ten krám z úvodního dotazu už prostě ne, nemá na to ani CPU, který by QoS zvládal.