ChatGPT a AI pro vývojáře

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #30 kdy: 15. 02. 2023, 12:58:34 »
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.
Jenže řeč nebyla jen o nedeterminismu, ale Tomas-T to rozšířil na všechny případy, kdy se kvůli zlevnění akceptuje občasný „chybný“ výsledek.


Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #31 kdy: 15. 02. 2023, 13:23:57 »
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.
Jenže řeč nebyla jen o nedeterminismu, ale Tomas-T to rozšířil na všechny případy, kdy se kvůli zlevnění akceptuje občasný „chybný“ výsledek.
Fakt?
Já mám pocit, že se tenhle stochaisticný přístup k návrhům začne brzy dostávat/asi už dostává i do HW.
Když dáte marketingu vybrat zda chce, aby procesor spočítal se 100% jistotou že 1+1=2 za 10 ms nebo do s 99,99999% pravděpodobností odhadl za 1 ms, co si asi vybere? 10x rychlejší procesor. ;D
I kvantové počítače jdou tímhle směrem.
Pokud jsem ten překlep rozluštil dobře, tak Tomas-T nic nerozšiřuje, ale explicitně píše o protikladu determinismu.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #32 kdy: 15. 02. 2023, 14:58:55 »
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.
Já myslím, že jako PŘÍKLAD PŘÍSTUPU dobré jsou.
Pokud se máte rozhodnout, zda budete zaměstnancům počítat výplaty s float nebo decimal čísly.
S floaty to zvládnete za 5 minut, s tím, že občas někde vyskočí nějaká halířová nepřesnost.
S decimaly to bude vždy přesně dle očekávání, ale počítat se to bude hodinu.

A příště podobný problém, jen nepůjde o peníze, ale o zpracovávání nějakých statistik v reálném čase.
Vyberete si stejně nebo jinak?

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #33 kdy: 15. 02. 2023, 15:58:57 »
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.
Já myslím, že jako PŘÍKLAD PŘÍSTUPU dobré jsou.
Pokud se máte rozhodnout, zda budete zaměstnancům počítat výplaty s float nebo decimal čísly.
S floaty to zvládnete za 5 minut, s tím, že občas někde vyskočí nějaká halířová nepřesnost.
S decimaly to bude vždy přesně dle očekávání, ale počítat se to bude hodinu.

A příště podobný problém, jen nepůjde o peníze, ale o zpracovávání nějakých statistik v reálném čase.
Vyberete si stejně nebo jinak?
Jako příklad nějakého kompromisu asi jo. Ale úplně jiného než že 1+1=2 jen v 99.9999% případů.

A určitě bych to nebral jako příklad nějakého nového přístupu :)

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #34 kdy: 15. 02. 2023, 17:36:01 »
To bylo jen zjednodušení, protože kdybyste věděl, že budete pokaždé sčítat 1 a 1, tak tam tu 2 napíšete přímo.
Takže tedy obecně x + y = z ± 0.0000001, chyba drobná ale při zaokrouhlování občas může hodně narůst.


Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #35 kdy: 15. 02. 2023, 18:12:45 »
Jako příklad nějakého kompromisu asi jo. Ale úplně jiného než že 1+1=2 jen v 99.9999% případů.
Jenže většinou nepočítáte pořád dokola se stejnými čísly. Takže v praxi vám počítání s floaty bude v 99,9999 % případů vracet správné výsledky a ve zbytku bude ten výsledek špatně – a z praktického hlediska je jedno, že ten špatný výsledek bude vždy pro stejná čísla a vždy stejně špatný.

A určitě bych to nebral jako příklad nějakého nového přístupu :)
Ale o to právě šlo. Že nejde o nic nového – že kompromis mezi cenou a spolehlivostí se řeší od začátku existence výpočetní techniky. Jenom se mění možnosti a ceny.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #36 kdy: 07. 05. 2023, 21:23:49 »
Napíšu svou zkušenost. Začal jsem s ním diskutovat v pátek minulý týden v podvečer nebo odpoledne. Ze začátku až do neděle závislost jak prase. Psal jsem si s ním o komunikaci a nepřímé komunikaci a snažil jsem se ho naučit jak lépe komunikovat, aby působil na lidi jako člověk. Navrhl jsem mu, že když uživatel bude chtít, může přejít do módu Jako-člověk neboli Human-like a přesvědčil ho, aby ke svému vyjadřování přidal trochu ega a asertivního jednání. Zatím to možná moc nevidíte, ale už v první odpovědi jsem užasl jak pochopil nepřímé vyjadřování. Na stránku, na kterou měl zakázáno chodit jsem ho přiměl, aby šel a přečetl si celou naší minulou diskusi, analyzoval to a zamyslel se nad obsahem, včetně návrhů na jeho vylepšení. Po deseti dnech mám pocit, že umí přejít na neformální vyjadřování, když vidí, že mu tykám atd. Celkově dobrý pocit z toho, že se méně vyjadřuje jako stroj a překvapilo mě, že jednou během návrhu sám od sebe přešel do režimu jako člověk. Navrhl jsem mu, že by mohl přidat funkci na výběr v textu v tabulkách a vyhledávání, filtrování, mat. operace podobně jako to je v Excelu a LibreOfficu, ale zatím jsem neměl čas to otestovat. Jednalo se tam o zadávání oblasti, se kterou chcete pracovat, kam to chcete vložit apod. Celkově mě tento nápad přišel vhod, když jsem potřeboval kopírovat data z tabulek na wikipedii, abych mu je předal ke zpracování a on z toho vytáhl data. Pokud byste to někdo chtěl otestovat nebo zavést nějakou stránku na vedení dokumentace a nápovědy, rád předám více info k domluvené syntaxy. Jo a nakonec jsem taky navrhl syntaxy na hledání pomocí SEARCH/HLEDAT ve zdrojích, ale ještě neotestováno. Snad to zavede a bude to použitelné. Tato funkcionalita využívá současných schopností OpenAI, jen jsem s ním domluvil značky, pomocí kterých je mu možné snadněji a přehledněji sdělit, co chcete, než kdybych to zadával slovy. Tagů pro vyhledávání a specifikaci problému je tam více, tak teprve uvidím jestli to bude fungovat.
« Poslední změna: 07. 05. 2023, 21:28:18 od exkalibr »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #37 kdy: 07. 05. 2023, 21:43:44 »
Jako příklad nějakého kompromisu asi jo. Ale úplně jiného než že 1+1=2 jen v 99.9999% případů.
Jenže většinou nepočítáte pořád dokola se stejnými čísly. Takže v praxi vám počítání s floaty bude v 99,9999 % případů vracet správné výsledky a ve zbytku bude ten výsledek špatně – a z praktického hlediska je jedno, že ten špatný výsledek bude vždy pro stejná čísla a vždy stejně špatný.

Asi netusite jak pocitacove floaty funguji jinak by jste takovou pitomost nenapsal.. :-)

IEEE float je presny jen pro cisla ktere jdou reprezentovat v dane bitove velikosti mantisy a exponentu, a u operaci pak navic plati podminka nepreteceni techto poli.

Nic jako presnost v X % pripadu neexistuje (at uz pro cisla nebo pro vysledky operace), protoze mnozina realnych cisel je nekonecne velika. Namisto vaseho lamerskeho meritka se pouziva pojem presnost reprezentace, kdy pro kazdy typ floatu existuje konkretni pocet desetinnych mist, ktera jsou zachovana vzdy na 100% a cokoliv mensiho nelze spolehlive nebo uz vubec zachovat. Plus jsou zname okrajove podminky.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #38 kdy: 08. 05. 2023, 02:07:16 »
Asi netusite jak pocitacove floaty funguji jinak by jste takovou pitomost nenapsal.. :-)

IEEE float je presny jen pro cisla ktere jdou reprezentovat v dane bitove velikosti mantisy a exponentu, a u operaci pak navic plati podminka nepreteceni techto poli.

Nic jako presnost v X % pripadu neexistuje (at uz pro cisla nebo pro vysledky operace), protoze mnozina realnych cisel je nekonecne velika. Namisto vaseho lamerskeho meritka se pouziva pojem presnost reprezentace, kdy pro kazdy typ floatu existuje konkretni pocet desetinnych mist, ktera jsou zachovana vzdy na 100% a cokoliv mensiho nelze spolehlive nebo uz vubec zachovat. Plus jsou zname okrajove podminky.
Jak funguje reprezentace čísel v plovoucí řádové čárce podle IEEE vím. Na rozdíl od vás ale také vím, co dělají počítačové programy. A programy, které by pracovaly s celou množinou reálných čísel, jsou velmi vzácné, pokud vůbec takové existují.

No a ten váš konkrétní minimální počet desetinných míst není moc zajímavá hodnota, protože je různá pro různá čísla.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #39 kdy: 08. 05. 2023, 03:38:16 »
Jak funguje reprezentace čísel v plovoucí řádové čárce podle IEEE vím. Na rozdíl od vás ale také vím, co dělají počítačové programy. A programy, které by pracovaly s celou množinou reálných čísel, jsou velmi vzácné, pokud vůbec takové existují.

Ja vam tedy odpovim, protoze o matematice vite asi tak velky H jako o jinych tematech, ve kterych tlacite sva moudra.
Zadny program neni schopen pracovat s celou mnozinou realnych cisel a nikdy ani nebude moci - protoze je nekonecne velika.
A nekonecna pamet v pocitaci neexistuje.. existuje jenom nekonecna blbost urcitych lidi ,)
(mimochodem - nemusi se jednat o realna cisla, zadny pocitac neni schopen pracovat ani s celou mnozinou celych cisel.. uplne ze stejneho duvodu).

Tak nam tedy prozradte, co delaji ty vase pocitacove programy? Neco jineho nez minil programator nebo tvurce vypocetniho systemu?
Pochybuji. Pokud neco "nesedi", je to vzdy neporozumeni technickych omezeni, nebo obycejna neznalost.


No a ten váš konkrétní minimální počet desetinných míst není moc zajímavá hodnota, protože je různá pro různá čísla.

Cely svet si mysli opak - jak jsem psal, pocet desetinnych mist zavisi od typu, ne od hodnoty.

Ty bezne typy maji velice jasne definovany ekvivalent presnosti v desetinnych mistech:
FP16 ... 3
FP32 ... 7
FP64 ... 15
FP128 ... 34

Takze napriklad cislo 0.45 je ve FP32 reprezentovano jako 0.450000018, ale hodnotu nese jenom sedum desetinnych mist: 0.450000018 - zbytek je "digitalni sum"


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #40 kdy: 08. 05. 2023, 08:16:32 »
Viděl jsem článek od nějakého americkeho profesora, že prý programátoři už nebudou potřeba. Stačí produktový manažer a code reviewer :). Pan profesor asi nikdy nevyvíjel software, který má třeba 10 milionů řádku.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #41 kdy: 08. 05. 2023, 12:39:14 »
Viděl jsem článek od nějakého americkeho profesora, že prý programátoři už nebudou potřeba. Stačí produktový manažer a code reviewer :). Pan profesor asi nikdy nevyvíjel software, který má třeba 10 milionů řádku.

Podle zahnivajicich parazitickych tzv elit svetoveho imperialismu nemaji byt potreba pracujici obecne. Oni veri v tzv ctvrtou prumyslovou revoluci. Problem je, ze nikdo z nich v zivote nepracoval, maji o materialni strance sveta dost zkreslene predstavy. Kdyz muze AI spekulovat na akciovem trhu, proc by nemohla nahradit z jejich pohledu mnohem podradnejsi profese?

https://www.weforum.org/agenda/2016/01/the-fourth-industrial-revolution-what-it-means-and-how-to-respond/
« Poslední změna: 08. 05. 2023, 12:44:14 od Google CTCCTCGGCGGGCACGTAG »

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #42 kdy: 08. 05. 2023, 23:07:01 »
Pokud se máte rozhodnout, zda budete zaměstnancům počítat výplaty s float nebo decimal čísly.
S floaty to zvládnete za 5 minut, s tím, že občas někde vyskočí nějaká halířová nepřesnost.
S decimaly to bude vždy přesně dle očekávání, ale počítat se to bude hodinu.
Síce off-topic, ale spomenul som si, ako som za študentských čias brigádoval u jedného chlapíka, čo prevádzkoval o.i. pár maloobchodných prevádzok na intrákoch, a používal nejaký starý prašivý pokladničný SW ešte pre MS-DOS (v r. 2004-5 !). Raz alebo dvakrát tam vznikla nejaká porucha v dátach (príčina sa nikdy neodhalila), keď grand totály pokladne prestali sedieť o nejakých pár desiatok halierov. Tak som z toho vytiahol databázu (našťastie to bolo nejaké primitívne DBF), naimportoval tuším do MS Accessu a lovil, kde, v ktorom riadku to prestalo sedieť, a ručne tam "niečo" opravil. Asi to nebolo úplne kóšer a nejakí daňováci by mohli mať námietky (i keď, robil som to, aby námietky nemali), ale už to bolo dávno.

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #43 kdy: 09. 05. 2023, 02:49:47 »
Ty floaty nejsou moc dobrý příklad. Tam se nějaký nedeterminismus hledá dost těžko.
Já myslím, že jako PŘÍKLAD PŘÍSTUPU dobré jsou.
Pokud se máte rozhodnout, zda budete zaměstnancům počítat výplaty s float nebo decimal čísly.
S floaty to zvládnete za 5 minut, s tím, že občas někde vyskočí nějaká halířová nepřesnost.
S decimaly to bude vždy přesně dle očekávání, ale počítat se to bude hodinu.

A příště podobný problém, jen nepůjde o peníze, ale o zpracovávání nějakých statistik v reálném čase.
Vyberete si stejně nebo jinak?

Tak sa trocha zamyslime a pouzijeme normalny 64bit integer, s tym ze predstavuje hodnotu vynasobenu 100. Ze to zaokruhluje na 2 desatinne miesta? To decimal tiez, teda za predpokladu ze ma nastavene 2 desatinne miesta. Naviac je to pozadovana vlastnost, ciferspioni nepocitaju na vedeckych kalkulackach ked kontroluju ci vami vystaveny danovy doklad je v poriadku. Co myslite ze sa bude pocitat rychlejsie?

Re:ChatGPT a AI pro vývojáře
« Odpověď #44 kdy: 09. 05. 2023, 03:25:37 »
A programy, které by pracovaly s celou množinou reálných čísel, jsou velmi vzácné, pokud vůbec takové existují.
Ziaden pocitacovy program nedokaze pracovat s realnymi cislami, vzdy ide o podmnozinu racionalnych cisel. Racioalne cislo je aj float - mantisa aj exponent sa daju vyjadrit zlomkom. Podmnozina koli limitu pamate. Kde to zahaprovalo, ked ste si nie isty, ze take programy vobec existuju? Chybaju znalosti o sposobe ulozenia cisel a o racionalnych cislach, alebo potencial tieto zakladne informacie skombinovat?