Náhrada Windows Terminal Serveru

Re:Náhrada Windows Terminal Serveru
« Odpověď #15 kdy: 11. 02. 2023, 20:41:28 »
skusal som guacamole, prislo mi to ako hrozny overkill.

nakoniec som pouzil xrdp, s debian 11 som to neskusal, ale predpokladam ze to funguje

https://github.com/coolappz/jumphost/blob/main/jumphost.sh


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada Windows Terminal Serveru
« Odpověď #16 kdy: 11. 02. 2023, 22:04:22 »
Klient přes HTML je ....fakt zoufalství.

RDP je lepší....

Wolda

  • **
  • 71
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada Windows Terminal Serveru
« Odpověď #17 kdy: 11. 02. 2023, 22:50:54 »
Ja jsem guacamole rozbehl za den z kraje pandemie, a prislo mi fajn z pohledu instalace/nastaveni i nasledneho pouzivani - samozrejme, bavime se o situaci, kdy mit desktop v browseru je pro uzivatele OK

Slo tedy o dost jiny use-case - PC port kooperativni deskovky - Pandemic - buhviproc nema sam o sobe multiplayer (?!?). Cilem bylo, aby se bez instalace cehokoliv mohli pratele prihlasit pomoci guacamole na jeden *stejny* desktop, kde bezela ta hra, a my si pak behem hrani virtualne predavali "slovo". Rano jsem mel cisty debian desktop jen s Xky a Steamem, a vecer uz jsme nadsene forbesili. A ze moje znalosti software z 21. stoleti byly/jsou dost rezave, napr. tehdy slo o me prvni setkani s dockerem a nejaky cas padl i na uplne zacatky v nem. Cele to bezelo prekvapive svizne a user-friendly. Uz si to 100% nepamatuju vsechny detaily, ale nakonec jsem pouzil VNC (mozna kvuli tomu aby vsichni -> jeden stejny deskop, a taky vedle pri VNC umi guacamole nastavit i paralelni prenos audia), nicmene RDP pripojovani samo o sobe fungovalo taky fajn.

Re:Náhrada Windows Terminal Serveru
« Odpověď #18 kdy: 11. 02. 2023, 23:01:49 »
- Už bych se možná poohlížel po řešení s VNC/RDP které běží na Wayland, protože ať chceme nebo ne, tak je to budoucnost Linux desktopu,

Troufnu si nesouhlasně mručet.
Schválně jsem se podíval, jestli Wayland umí vůbec běžet multi-session. Nenašel jsem dohromady nic.
I pokud by to bylo pod Waylandem podporováno, tak dávám přednost řešení, které je dosud podporováno a také otestováno mnoho let na živých užovkách.

Citace
- Viděl jsem doporučení na alternativní RDP server, nevím zda je to fakt jiná implementace nebo jen "RDP wrapper"... https://www.thinstuff.com/products/xpvs-server/ https://forum.root.cz/index.php?topic=11219.msg130839#msg130839
Taky bych měl jeden konkrétní tip

Re:Náhrada Windows Terminal Serveru
« Odpověď #19 kdy: 11. 02. 2023, 23:38:27 »
Dal jsi málo informací.
Nicméně jestli potřebuješ Windows platformu kvůli aplikacím nebo kvůli doméně apod. musíš mít licencován RDP od Microsoftu. Dokonce musíš mít licencovány i desktopy i kdyby jsi na nich provozoval Linux a nějakou obdobu freeRDP.
Doporučuji ti projít Microsoft PUR (product users rights) a další dokumenty týkající se licencí. Možná budeš muset použít i licencování SA atd.
U firmy se 100 usery je to dost problematické=rizikové, ale stačí zajít za vedením společnosti a vysvětlit jim kolik bude stát ev. kontrola a dolicencování. A nebo se obrať na Daquas.

Osobně používám TSplus, ale pouze pro malé společnosti (max. 10 users) protože nepotřebuje pro běh doménu (většinou nemají) a mají vlastního klienta. Ale sám mám problém se správnou aplikací licencí od MS, protože se tam zmiňují o vícenásobným přístupu na jeden počítač, tzn. vždy Windows server. Přesto si myslím, ale nevím, že přestože to funkčně sice funguje, tak to ale bude obdoba jako Citrix, kdy se to musí licencovat i na straně Microsoftu, což v reálu nemám, ale zkoušel jsem to aktivně zjistit. TSPlus má české zastoupení.

Slyšel jsem, že Win Enterprise/Ultimate umožňují max. 4 přístupy a technicky (files apod.) max. 10 - to ale teď vařím z vody, nezkoušel jsem prakticky, a ani licenčně.

V každém případě v tvém případě licencuj klasicky na Microsoft RDS - terminal services. 5 uživatelů stojí cca. 20tis. tzn. cca. 80tis. za tvých 20 přístupů. Ale ověř si typ licence User/Device, někde jsem v poslední době (to může být klidně 2 roky nazpět) zaslechl že v případě typu User, tzn. v případě potřeby dvacet jakýchkoliv současně v jednom čase připojených, musíš licencovat všechny doménové, protože se licence blokuje pro uživatele na nějakou dobu (30-90 dní?!).