Jaký disk pro systém NAS OMV

Jaký disk pro systém NAS OMV
« kdy: 07. 02. 2023, 15:02:02 »
Čaute,
jaký byste doporučili ssd disk pro systém pro Open Media Vault NAS? Chci to k nám do firmy, cca 400 uživatelů. V OMV dokumentaci doporučují ssd disk s Wear Levelingem, a takový jsem na zeleném našel jenom Apacer (podezřelý a horší parametry než Samsung 870 EVO 2,5" nebo 980 PRO, který běžně používám). Disk/y (v raidu 1) přijdou spolu s datovými disky (mám pořešené) do starého serveru. Máte s tím někdo zkušenosti? Nestačí třeba vybrat dle deklarované životnosti disku? Díky.


Re:Jaký disk pro systém NAS OMV
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2023, 16:05:22 »
Tech 400 uzivatelu bude omv pouzivat primarne k cemu? File storage? Pokud ano, tak chcete reseni ktere nebude postaveno na raid1 ale nad necim chytrejsim (zfs, btrfs,…). Hledejte SSD do serveru. Jinak OMV je primarne pro small/home office, 400 uzivatelu neni small office.

Re:Jaký disk pro systém NAS OMV
« Odpověď #2 kdy: 07. 02. 2023, 16:13:10 »
On ten provoz je i přes počet uživatelů relativně malý, jsou tam jen podružné projekty. To ale nemusí znamenat, že se disk rychle "neobrousí" zápisy do logů ... To zfs jsi myslel pro storage nebo systém? Já psal o RAID 1 pro systém. Pro úložiště to bude samozřejmě nějaká obdoba RAIDu 10. Díky.

Re:Jaký disk pro systém NAS OMV
« Odpověď #3 kdy: 07. 02. 2023, 16:39:23 »
Storage i system. S tou zivotnosti disku to podle me neni tak spatne, bezne vidim provozovat databazove systemy na ssd a ze by je nejak casto menili se neda rict. Tedy pokud clovek nekupuje nejake adata ale normalni serverove disky. Pokud ti vyhovuji samsung tak se podivej na https://semiconductor.samsung.com/ssd/enterprise-ssd/ a vyber si co ti nejvice vyhovuje. Ja kupoval “datacenter” SM883 a PM893, mam je v zfs a nemuzu si stezovat.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký disk pro systém NAS OMV
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2023, 14:32:57 »
Wear Leveling mají dneska snad všechna SSD. Ta s QLC čipy by bez něj chcípla v řádu dnů.