Domácí wiki - zkušenosti

Domácí wiki - zkušenosti
« kdy: 03. 02. 2023, 12:58:15 »
Ahoj,

jako vlastní zápisníček pro svoje poznámky, postupy, manualy jsem do teď využíval Zim. V práci jsem byl donucen přejít na MacOS a tam to věru moc dobře nefunguje. Proto bych se chtěl poohlédnout po nové alternativě. Můžete nasdílet co používáte a jaké máte zkušenosti?

Obecně od toho očekávám WYSIWYG, možnost vkládat obrázky. Zda tenký (web) nebo tlustý klient (separe aplikace) mi asi je jedno. Jen ten tlustý klient musí mít port i na MacOS.


Díky!

Walda


Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2023, 13:18:45 »
Pokud pouzivas macos tak tam mas poznamky. Muzes je tridit do adresaru, muzes vyhledavat, muzes vkladat obrazky, tabulky, … a pokud mas iphone tak muzes treba vyfotit nejaky tisteny dokument a ulozit ho do poznamek kde ti apple udela ocr a mas tam pdf s hotovym textem. Pouzivam na poznamky, na znalosti, sdilim nejake veci s ostatnimi lidma,…pokud ti poznamky nevyhovuji tak nejsnadnejsi je nainstalovat docker s necim dle tve chute.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2023, 16:46:18 »
Já používám LogSeq a jsem docela spokojený. Je multiplatformní, nepotřebuje cloud, ale je schopen na něm fungovat.

https://logseq.com/

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2023, 17:09:55 »
Mně vyhovuje Joplin

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2023, 23:45:33 »
Pokud pouzivas macos tak tam mas poznamky...

No to právě nejde, protože MacOS je firemní a já mám svůj osobní noťas s Archem. Takže přemýšlím nad alternativou. Klidně si rozjedu něco v dockeru a budu se na to připojovat přes VPN. Jen jsem teď ve fází rešerše. :]

Jinak díky za popis, co všechno Poznámky umí.


Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2023, 23:47:37 »
A vidím nepřesnost ve svém popisu, který mi došel právě díky Petrovi B. Cílem je mít multiplatformní řešení, které umí běžet jak z Linuxu, tak z MacOS (Widle, Android jsou bonus).

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2023, 23:51:41 »
Mně vyhovuje Joplin

Vypadá super, děkuji za tip.

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2023, 23:56:21 »
Já používám LogSeq a jsem docela spokojený. Je multiplatformní, nepotřebuje cloud, ale je schopen na něm fungovat.

https://logseq.com/

Vypadá hodně futuristicky, taky skouknu. Děkuji.

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2023, 00:34:04 »
A vidím nepřesnost ve svém popisu, který mi došel právě díky Petrovi B. Cílem je mít multiplatformní řešení, které umí běžet jak z Linuxu, tak z MacOS (Widle, Android jsou bonus).
Ty poznamky jsou dostupne i pres web takze to muzete pouzivat i z linuxu nebo windows. Vyhoda je ze nic nemusite instalovat. Zkuste, uvidite.

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 04. 02. 2023, 01:06:05 »
https://obsidian.md/

Je multiplatformni, mraky pluginu (Daily notes, Tasks, ... ), jde syncovat napr. Syncthingem. Neumi WYSIWYG a je closed-source.

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 04. 02. 2023, 15:00:12 »
za mna, dokuwiki

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2023, 17:13:35 »
Dřív jsem si nainstaloval Mediawiki, ale je práce to spravovat. Dneska používám Notion, strašná výhoda notion jsou databáze, chce si to na to udělat nějaký kurz, aby člověk pochopil celou funkcionalitu, ale pak je to skvělé.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #12 kdy: 05. 02. 2023, 09:27:29 »
Wiki systémy považuji pro takové to domácí poznámkování za zbytečně těžkotonážní. Zkoušel jsem to, ale je s tím (IMO) zbytečně moc práce. Ať už údržba (instalace, aktualizace, zálohování), nebo třeba nutnost přepínat mezi view a edit režimem - to v single-user aplikaci většinou potřeba není. A naopak nějaké potenciálně zajímavé věci (jako třeba upomínky s notifikací) to, co vím, většinou nemá.

Momentálně používám Joplin. Jeho WYSIWYG je živě ostylovaný Markdown (má ještě vyloženě WYSIWYG režim bez Markdownu, ale ten má nějaká omezení a je to spíš betaverze). Je multiplatformní včetně mobilních OS, open source, synchronizaci lze řešit buď v něm (nastavením přístupu do WebDAV, Dropbox, OneDrive...), nebo si to jako soubory synchronizuje člověk sám. Ale je to čistě jen na textové poznámky s občasným obrázkem - neumí upomínky (aspoň ne bez pluginu), nenačmárám si tam schéma rukou, atd.

Poznámky (Notes) v MacOS jsou sice dostupné přes web (icloud.com), ale ten web mi přišel vždycky nějak nešikovný a přitom strašně nafouknutý.


Zajímavá alternativa taky může být nějaký mind-mapping program. Místo adresářové struktury se tam tvoří poznámky v podobě grafu, kde můžou být věci mezi sebou různě propojené a je vidět, co souvisí s čím. Jeden kolega v práci něco takového používá jako svou dokumentaci.

Apropo, je nutné, aby to byl FOSS? Taky jsou tu proprietární varianty jako OneNote, Evernote... Každý program je jiný a umí jiné věci jinak dobře. :D

Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #13 kdy: 06. 02. 2023, 22:14:14 »
Wiki systémy považuji pro takové to domácí poznámkování za zbytečně těžkotonážní.
...

Tady s Tebou souhlasim. Driv jsem si provozoval DokuWiki a uz se mi do toho nechce. To je hodne velky kanon i kdyz to ma clovek jen v zakladu.

Na aktualnim Zimu se mi libi, ze se vlastne jedna o Git repositar s nadstavbou. Obrazky tam skoro nestrkam, jen text. Pro me domaci Wiki je jen o persistenci myslenek, postupu, popr. vlozene obrazky. Neocekavam od toho zadne TODO / Tasky, upominky apod.

FOSS to byt nemusi. Ale mam moznost si to provozovat u sebe a tesi me, kdyz svoje data nesdilim nazdarbuh kdekomu. :D

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Domácí wiki - zkušenosti
« Odpověď #14 kdy: 07. 02. 2023, 08:01:48 »
Pak zkus ten Joplin. Jede všude, dělá jen ty poznámky, synchronizovat si to můžeš buď sám nebo přes cloud třetích stran a když zmiňuješ ten git, tak má i nějakou zabudovanou historii změn.