Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka

Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« kdy: 30. 01. 2023, 21:15:59 »
Vyberám si vysokú školu na štúdium informatiky a narazil som na túto školu. Čo si o nej myslíte? Chcel by som nejakú ľahšiu školu, ale zas nie tak, že mi zamestnávateľ povie, že to je na rovnako, ako keby som nevyštudoval nič.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2023, 21:51:01 »
nic proti tomu, abys jako slovak sel do jihlavy, dokonce uz mozna v jihlave bydlis, ale pokud ne, tak na slovensku nemate odpovidajici skolu blize?

(doporucuji synkovi, aby sel do ziliny na vysku, jsme ve slezsku)

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #2 kdy: 30. 01. 2023, 22:29:04 »
Prečo práve do Žiliny?

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2023, 16:27:35 »
Lebo to maju blizko do Ziliny zo Sliezska :) Inak Zilina je dobra skola.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2023, 17:10:52 »
https://www.vspj.cz/eprihlaska/rozcestnik/detail-oboru/obor/aplikovana-informatika/tab/studijni-plany/plan/66/predmet/1612#tabs

Citace
Doporučená literatura

    RUEST, D., RUEST, N. Virtualizace: podrobný průvodce. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2010, 408 s. ISBN 978-80-251-2676-9.
    LACKO, L. Mistrovství v SQL Server 2012. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2012. ISBN 978-80-251-3773-4.
    STANEK, W. R. Mistrovství v Microsoft Windows Server 2008. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2009, 1364 s. ISBN 978-80-251-2158-0.
    WALTERS, R. aj. Mistrovství v Microsoft SQL Server 2008: [kompletní průvodce databázového experta]. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2009, 864 s. ISBN 978-80-251-2329-4.

Mrkni na ty datumy, literatura přibližně 10 let stará, ještě tištěná, reálně technologicky 20 let nazpět, a neříkám, že na jiných školách je to lepší, bohužel.

Co jsem ty předměty procházel, na rovinu, dnes je doba jinde. Až tu školu dostuduješ, bude se 90% programování odehrávat pomocí AI a ty budeš jen určovat co chceš, mezitím ty přijdeš na pracovní trh se znalostmi z doby pravěku, ale titul mít budeš, to jo.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2023, 18:41:03 »
https://www.vspj.cz/eprihlaska/rozcestnik/detail-oboru/obor/aplikovana-informatika/tab/studijni-plany/plan/66/predmet/1612#tabs

Citace
Doporučená literatura

    RUEST, D., RUEST, N. Virtualizace: podrobný průvodce. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2010, 408 s. ISBN 978-80-251-2676-9.
    LACKO, L. Mistrovství v SQL Server 2012. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2012. ISBN 978-80-251-3773-4.
    STANEK, W. R. Mistrovství v Microsoft Windows Server 2008. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2009, 1364 s. ISBN 978-80-251-2158-0.
    WALTERS, R. aj. Mistrovství v Microsoft SQL Server 2008: [kompletní průvodce databázového experta]. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2009, 864 s. ISBN 978-80-251-2329-4.

Mrkni na ty datumy, literatura přibližně 10 let stará, ještě tištěná, reálně technologicky 20 let nazpět, a neříkám, že na jiných školách je to lepší, bohužel.

Co jsem ty předměty procházel, na rovinu, dnes je doba jinde. Až tu školu dostuduješ, bude se 90% programování odehrávat pomocí AI a ty budeš jen určovat co chceš, mezitím ty přijdeš na pracovní trh se znalostmi z doby pravěku, ale titul mít budeš, to jo.

ja myslim ze to nebude tak zhave :-)

i kdyz tam maji knihy o starych verzich, tak ms i jine sql funguji stejne. ai muze pomoci, ale  zatim to neprevezme.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2023, 19:23:23 »
Mrkni na ty datumy, literatura přibližně 10 let stará, ještě tištěná, reálně technologicky 20 let nazpět, a neříkám, že na jiných školách je to lepší, bohužel.

Co jsem ty předměty procházel, na rovinu, dnes je doba jinde. Až tu školu dostuduješ, bude se 90% programování odehrávat pomocí AI a ty budeš jen určovat co chceš, mezitím ty přijdeš na pracovní trh se znalostmi z doby pravěku, ale titul mít budeš, to jo.

Ten seznam literatury mě tedy dost vyděsil, co se aktuálnosti týká, to je pravda, to si člověk opravdu říká, zda to myslí vážně. Ale že se bude 90 % programování za čtyři pět let odehrávat pomocí AI je velice nepravděpodobné. Možná tak větší část otravné tisíckrát se opakující práce na věcech, co už milionkrát napsal někdo jiný, což je ostatně princip celé současné mediální "AI" bubliny, která reálně žádnou inteligencí není ale to nebrání o tom masmédiím takhle nesmyslně psát protože to přece vypadá cool a dá se to použít ke skládání reálně vypadajících textových i obrazových kompozic. Problém ale je, že ty jsou z principu fuzzy. Drobné odchylky od žádoucího stavu tedy minimálně na první pohled nevadí. A často nejen drobné.

AI bude programovat až v okamžiku, kdy bude skutečně schopna chápat a nikoliv jen statisticky skládat podobné jevy pomocí neuronové sítě. Kdy to nastane netuším nemaje křišťálovou kouli. Ano, pravda, možná se programování bude postupně dostávat na o něco vyšší úroveň než dnes z hlediska jeho vysokoúrovňovosti, ale principielně se zatím nijak zvlášť lišit nebude.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2023, 19:30:35 »
Až tu školu dostuduješ, bude se 90% programování odehrávat pomocí AI a ty budeš jen určovat co chceš.

Už dneska se snad 90% programovaní odehrává v Indii, takže to vyjde na stejno...

Programování je způsob, jakým počítači říkáme, co po něm chceme. A to je i největší slabinou všech AI - pochopit, co po ní chceme. Komplexní problémy zatím stále moc řešit neumí.

Je třeba se na programování podívat i jako na další oblast lidské činnosti, která bude postupně nahrazována technologií. Je naivní si myslet, že tu nějaká profese bude věčně.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2023, 20:59:49 »
Už dneska se snad 90% programovaní odehrává v Indii, takže to vyjde na stejno...

Programování je způsob, jakým počítači říkáme, co po něm chceme. A to je i největší slabinou všech AI - pochopit, co po ní chceme. Komplexní problémy zatím stále moc řešit neumí.

Je třeba se na programování podívat i jako na další oblast lidské činnosti, která bude postupně nahrazována technologií. Je naivní si myslet, že tu nějaká profese bude věčně.

Hele, to že 90% kódování bude dělat AI je téměř jisté, ale já už třeba dneska tolik neprogramuji, ono je tam hodně věcí kolem, nějaké řízení projektu, vymyšlení co je třeba udělat, vykomunikování atd.

Jako mě kolikrát přijde takové totálně neurčitě zadání, typu jednou větou požadavek na měsíc práce, kde není řečeno nic, a nevěřím, že AI to v dohledné době vyřeší.

Ale prostě už v oboru nebude místo pro kodéry co mrskají kód. Stejně jako se dneska člověk neuživí skládáním počítačů nebo děláním webovek se za pár let neuživí ťukáním kódu, přejde to víc high-level.

Člověku v budoucnu vyjede 90% kódu z AI, jen to projde, trošku doupraví, odladí a půjde to. Jenomže právě těch 10% práce bude vyžadovat ještě kvalifikovanější lidi, než jsou dnes.

Bude to stejné jako se samoobslužnými pokladnami v obchodech, stále je tam potřeba člověk, co těch 10 pokladen obsluhuje, a paradoxně na obsluhu těch automatických pokladen se dávají top pokladní, ty nejvíc kvalifikované. Ta lidská práce nevymizí, na to bych si vsadil.

A i kdyby AI vyprodukovala vše na co si člověk vzpomene, tak si budeme chodit sednout do poslanecké sněmovny nebo nějaké firmy, a budeme vlastně vymýšlet, co chceme udělat. To nikdy nezmizí. AI za nás nevyřeší otázku toho co chceme.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2023, 21:12:46 »
Hele, to že 90% kódování bude dělat AI je téměř jisté [...]

Což o to, jednou to asi nastane, ale za čtyři roky skoro určitě ne.

[...] ale já už třeba dneska tolik neprogramuji, ono je tam hodně věcí kolem, nějaké řízení projektu, vymyšlení co je třeba udělat, vykomunikování atd.

To ale není umělou inteligencí nýbrž tím, že vás postihla klasická nemoci nižších IT manažerů, co dřív programovávali a teď už řeší jenom tohle. To je ostatně přesně důvod, proč jsem všechny snahy všech mě do těchhle pozic tlačit odmítal a odmítám dál.

Ale prostě už v oboru nebude místo pro kodéry co mrskají kód. Stejně jako se dneska člověk neuživí skládáním počítačů nebo děláním webovek se za pár let neuživí ťukáním kódu, přejde to víc high-level.

Zrovna "děláním webovek" se klidně uživíte i když to není žádné terno. Ale to nebylo nikdy. Záleží, co si pod tím přesně představujete. A skládáním počítačů se neuživíte nikoliv proto, že by to dělala umělá inteligence ale proto, že o ně není zájem. Ostatně ono je nesmyslné už to rozdělování světa na kodéry a programátory, to je taková klasická demence (asi) některých korporátů a některých snobů, ale ani v těch korporátech to tak zdaleka není. Je to podobný nesmysl, jako že se 90 % programování odehrává v Indii. Dost ano, většina fakt ne. 

Člověku v budoucnu vyjede 90% kódu z AI, jen to projde, trošku doupraví, odladí a půjde to. Jenomže právě těch 10% práce bude vyžadovat ještě kvalifikovanější lidi, než jsou dnes.

V čem by měli být přesně kvalifikovanější? Lidí, co píší kód a jinak na projektu nerozumí ničemu jsem v životě moc nepotkal.

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2023, 22:29:18 »
vetsina fakt jo.
mene okateho intelektualniho nezajmu a vice styku s realitou.

Je to podobný nesmysl, jako že se 90 % programování odehrává v Indii. Dost ano, většina fakt ne. 


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2023, 22:37:32 »
doporucuji synkovi, aby sel do ziliny na vysku, jsme ve slezsku
Šlonzáci většinou studují v Polsku, ale pro gustu...

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #12 kdy: 31. 01. 2023, 22:45:53 »
greenlinux uz zase mudruje? :D doporucuji precist moji reakci na jeho zvasty zde: https://forum.root.cz/index.php?topic=27090.msg382651#msg382651

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #13 kdy: 31. 01. 2023, 23:10:19 »
greenlinux uz zase mudruje? :D doporucuji precist moji reakci na jeho zvasty zde: https://forum.root.cz/index.php?topic=27090.msg382651#msg382651
Tenhle odkaz by měl být automaticky u každého jeho příspěvku :)

Re:Vysoká škola polytechnická Jihlava domienka
« Odpověď #14 kdy: 01. 02. 2023, 08:08:27 »
To ale není umělou inteligencí nýbrž tím, že vás postihla klasická nemoci nižších IT manažerů, co dřív programovávali a teď už řeší jenom tohle. To je ostatně přesně důvod, proč jsem všechny snahy všech mě do těchhle pozic tlačit odmítal a odmítám dál.

Tak techničtí lidé budou vždy potřeba, je dobře, že jsou i takoví jako ty, kteří nechtějí být manažery. Jde hlavně o základní principy, na kterých se staví společnosti, že každý v nich je potřebný a každý přispívá tomu, aby to fungovalo. Bez lidí by společnost nebyla nic, ani manažeři, ani majitelé.

greenlinux uz zase mudruje? :D doporucuji precist moji reakci na jeho zvasty zde: https://forum.root.cz/index.php?topic=27090.msg382651#msg382651

Děkuji ti za podnětný příspěvek, myslím, že každý má právo na svůj názor. A osobně jsem rád, že se najde i opozice proti mým názorům, co by to bylo za svět, kde by jeden člověk měl univerzální pravdu, nechť se každý rozhodne sám, kým se chce řídit. Od toho tu přeci to fórum je, abychom diskutovali a porovnávali myšlenky.

Mimo to, můžeš mi prosímtě ještě zhodnotit to s tou AI, tvůj názor na to by mě zajímal.