Obtížnost studia na FIT VUT

Obtížnost studia na FIT VUT
« kdy: 30. 01. 2023, 14:07:18 »
Ahoj všichni,
mám trapný :) rodičovský dotaz.
Potomek má za sebou první semestr bakalářského studia. Měl celkem 5 zkoušek + nějaké zápočty. "Bright side" je, že všechno udělal hned napoprvé. "Dark side" je, že všechny zkoušky udělal za D, což, jak chápu situaci, odpovídá trojce v dobách mého studia.
Téma zvědavě otevírám proto, že se mi zdá, že té škole věnuje děsně málo času a daleko intenzivněji se věnuje randění se svou slečnou a také chození kamsi do "Kachničky" - nějaký klub VUT??
Mám trochu obavu zda "vektor" jeho studijního úsilí míří správným směrem a má dostatečnou velikost. :)
Předpokládám, že je tady určitě celá řada lidí se zkušenostma z této školy.
Dá se nějak obecně aspoň naznačit jak je tahle škola studijně náročná?

Trochu mi to dělá starosti, protože jsem kdysi (pravda, ještě za Husáka) sám studoval VUT elektro a matně si pamatuji, že jsem té škole musel věnovat znatelně víc času než teď věnuje můj synátor.
Mimochodem, je tady někdo, kdo reaguje na jména Studnička (matematická analýza), Sládková (fyzika), příp. třeba studentský klub Spider (Leninky)?? Pokud ano, tak to bychom zde snad mohli založit klub počínajících gerontů. :)


Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #1 kdy: 30. 01. 2023, 15:58:38 »
Asi bych za největší "bright side" považoval, že má přítelkyni. Na FITu to není úplně obvyklé  ;). Zároveň semestr zakončil, nic neopakuje, nevidím problém. Za nás se FIT dal na D prolézt celkem jednoduše, stačilo se jen nevykašlat na projekty a půlsemestrálky a zkoušky pak byly v pohodě. Na bakaláři tomu stačilo věnovat pár hodin (ale projekty zabraly spoustu času). Slyšel jsem, že časem tu školu byrokraticky udělali složitější - aneb zavedli nějaké minima na hodnocení. Za nás ještě šlo přijít na zkoušku se 49 body a stačilo získat ten bodík. Spousta lidí to tak dělala - rekord měl asi kámoš, který na jedné zkoušce byl přesně pět minut a za to dobu se stihl podepsat, napsat test a odevzdat :).

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #2 kdy: 30. 01. 2023, 16:36:01 »
On na tu školu nebude vzpomínat proto, že dopoledne seděl na přednáškách a odpoledne pročítal skripta. Na korekci chování je v tento moment už trochu pozdě :-)

Maor

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #3 kdy: 30. 01. 2023, 17:44:31 »
V praci mame spoustu studentu z FIT a FEKT VUT a zvladaji makat v podstate ekvivalent full time (mimo zkouskoveho) a nejak prolezat skolu. ad. pritelkyne, vetsina kolegu nejakou znamost ma, coz je docela rozdil oproti vzorku z ekvivalentnch fakult na CVUT.

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2023, 07:43:13 »
A má z domu podporu "all inclusive" nebo třeba semtam chodí na brigádu?


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2023, 07:54:04 »
ja delal v 90 jinou vysku a taky jsem se venoval vic zabave nez studiu, ale laborky a zkousky jsem zvladnul a diplom si udelal.
doporucuju promluvit do duse a pozitivne motivovat, ale myslim, ze nejde o nic hrozneho.

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2023, 08:29:04 »
Ahoj všichni,
mám trapný :) rodičovský dotaz.
Potomek má za sebou první semestr bakalářského studia. Měl celkem 5 zkoušek + nějaké zápočty. "Bright side" je, že všechno udělal hned napoprvé. "Dark side" je, že všechny zkoušky udělal za D, což, jak chápu situaci, odpovídá trojce v dobách mého studia.
Téma zvědavě otevírám proto, že se mi zdá, že té škole věnuje děsně málo času a daleko intenzivněji se věnuje randění se svou slečnou a také chození kamsi do "Kachničky" - nějaký klub VUT??
Mám trochu obavu zda "vektor" jeho studijního úsilí míří správným směrem a má dostatečnou velikost. :)
Předpokládám, že je tady určitě celá řada lidí se zkušenostma z této školy.
Dá se nějak obecně aspoň naznačit jak je tahle škola studijně náročná?

Trochu mi to dělá starosti, protože jsem kdysi (pravda, ještě za Husáka) sám studoval VUT elektro a matně si pamatuji, že jsem té škole musel věnovat znatelně víc času než teď věnuje můj synátor.
Mimochodem, je tady někdo, kdo reaguje na jména Studnička (matematická analýza), Sládková (fyzika), příp. třeba studentský klub Spider (Leninky)?? Pokud ano, tak to bychom zde snad mohli založit klub počínajících gerontů. :)

Ahoj,
 jsem absolvent FIT 2004. Od té doby se určitě hodně změnilo.

D není nejhorší známka. Nejhorší je E a pak F že neudělal. Záleží na vícero faktorech. Dělal před tím gymnázium, nebo prumku? etc.

V chození do Kachničky bych ho neodrazoval určitě to má blízko ke Studentské Unii. Byl jsem jejím členem, chvíli jsem byl i ve vedoucí funkci a v několik let v senátu. https://www.su.fit.vutbr.cz Ze Studentské Unie mám víc kamarádů, než ze studijního kruhu.

Nezapomeň, že ty první dva roky jsou opruz. Hromada matematiky a fyziky. Zvyknout si na časově náročné projekty ...

Ještě doufám, že mu nevybrala školu rodinná rada, to bych byl rád, že se rozhodl to respektovat a jede za D.


Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2023, 08:39:36 »
Helikoptérový tatík :)
Není zbytečné projektovat si svoje ambice do potomka ?

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2023, 09:14:43 »
Helikoptérový tatík :)
Není zbytečné projektovat si svoje ambice do potomka ?

Možná není úplně špatné to s dětmi diskutovat, aby pak potomek nebral za nejelpší možnou cestu dělat korporátní lopatu.

olok

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #9 kdy: 01. 02. 2023, 21:46:45 »
První semestr je ještě docela v pohodě, hlavně pokud měl již nějaké zkušenosti ze střední (ať už s programováním nebo nějakým elektrem).

FIT vidím hlavně náročný z pohledu času, kdy projekty berou kupu času, k tomu začnou pak půlsemestrální zkoušky a cvičení, a najednou člověk neví kam dřív a když to všechno nějak doklepe do konce, a je už dost "vyšťavenej", tak najednou začne zkouškové...

Nedělal bych si s tím starosti, ať se jen spálí a nebo projde v pohodě (trochu štěstí a intelektu to chce taky :) )

Než jestli to, že má dobrý nebo špatný známky bych se zaměřil, aby se snažil rozvíjet ve volném čase na svých projektech, tomu dá 100krát víc, než jakýkoliv předmět na FITu

A jen tak mimochodem FIT bakalářské studium dokončí za 3 roky jen asi 40-50 % studentů, zbytek buď vůbec anebo za 4+ let

Já osobně jsem byl na FITu ještě nedávno, ale i tak vím, že se to za poslední cca 2 roky dost změnilo co tam už nejsem...


p.s. Kachnička je taková "studijní hospoda/klub/zašívárna", rozhodně doporučuji, protože studium na vysoké nemá poskytnout pouze penzum znalostí ;)

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2023, 07:22:37 »
Jsem v současnosti student FITu, jsem ve třetím ročníku.
Dělat zkoušky na první termíny je ekvivalent zhruba 25% nejlepších studentů.
Mít šťastný vztah pomůže na téhle škole víc než 2 hodinu učení denně navíc (nehledě na to že na učení stejně není čas, když jsou projekty).
Tendence učitelů jsou takové že neustále zvyšují náročnost písemek, protože fakulta přijme stovky studentů, které ani není kde vyučovat, takže je poté musí vyházet / nezajímá je, kolik lidí vyhodí ==> snaha nutná na získání Dčka by před 5ti lety stačila na B+.
Jedna z nejhorších věcí na tomto studiu je, jak je hodnoceno staršími lidmi, kteří dělali svoji školu před více jak 10ti lety. Školství se změnilo a fakulta taky.
Jestli po druháku nebude opakovat žádný předmět, tak jste zplodil velice chytrého a šikovného potomka.

vpn22

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2023, 09:04:52 »
Jak už v diskuzi zaznělo FIT je časově náročný na projekty. Na druhou stranu se na nich a na laboratořích dá nahnat spoustu bodů, ale jak už zaznělo na některých zkouškách jsou stejně stanovena minima (v tom případě se ale zase dají některé projekty nebo laboratoře vypustit).

První a druhý semestr byly spíše takové basic věci (přišel jsem z IT průmyslovky), lehce přituhovat začne v dalších semestrech, ale není to nic hrozného. Při studiu lze v pohodě pracovat a bavit se (a většina oboje dělá). Na co je potřeba si dát pozor jsou teamové projekty (za mě byly minimálně čtyři v různých předmětech), jeden člověk může svoji neaktivitou potopit všechny ostatní.

Co si pamatuji, tak první menší vlna odchodů byla během prvního roku studia, kdy někteří zjistili, že ta škola není pro ně. Druhá velká vlna byla ve 3. a 4. semestru kdy někteří museli nedorovolně odejít po tom, co podruhé neudělali předměty z 1. a 2.semestru. Většina z těch, co vydržela pak školu úspěšně zvládla.

Ohledně porovnávání náročnosti školy v minulosti a současnosti bych byl opatrný. Takový výrok by měl být podpořený nějakými daty (úmrtnost u zkoušek, počet odpadlíků...) a ne jen osobním pocitem. Jinak to jsou jen nic neřikající domněnky.

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #12 kdy: 04. 02. 2023, 10:51:44 »
... protože studium na vysoké nemá poskytnout pouze penzum znalostí ;)

Studium na vysoké má poskytnout výhradně penzum znalostí. Pokud si na ní uděláte kamarády, proč ne, ale VŠ je škola a pořád jenom škola. (Kachničku jako takovou nekomentuju neboť ji neznám.) Tenhle český jánabráchismus ale fakt miluju...

olok

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #13 kdy: 05. 02. 2023, 12:03:23 »
... protože studium na vysoké nemá poskytnout pouze penzum znalostí ;)

Studium na vysoké má poskytnout výhradně penzum znalostí. Pokud si na ní uděláte kamarády, proč ne, ale VŠ je škola a pořád jenom škola. (Kachničku jako takovou nekomentuju neboť ji neznám.) Tenhle český jánabráchismus ale fakt miluju...

Nevím jestli na tohle má vůbec cenu odpovídat...

Vysoká škola může poskytnout třeba kamaráda s kterým založíte firmu... dostanete se do zajimavého okruhu lidí z kterých pak načerpáte další _penzum znalostí_, ale chápu tady někdo vystudoval školu a myslí si, že je to jediná cesta jak získávat zkušenosti a znalosti :)

Re:Obtížnost studia na FIT VUT
« Odpověď #14 kdy: 05. 02. 2023, 13:00:50 »
Vysoká škola může poskytnout třeba kamaráda s kterým založíte firmu... dostanete se do zajimavého okruhu lidí z kterých pak načerpáte další _penzum znalostí_, ale chápu tady někdo vystudoval školu a myslí si, že je to jediná cesta jak získávat zkušenosti a znalosti :)

Určitě, každý má to svoje, a věřím že je spousta lidí, co VŠ vytěží na maximum a přínos to pro ně má, třeba i z hlediska kamarádů, to je správný názor. Taky samozřejmě záleží jaká VŠ.

Samozřejmě úplně nejlepší, pokud má člověk prachy, tak je vlastní učitel, to je top. Třeba já studuji němčinu a mám soukromého učitele přes Skype, ve výsledku to vyjde velmi podobně, jako skupinový kurz, protože se neplatí nějaká firma, prostory atd., ale prachy jdou přímo jen učiteli.

U zase velmi specifických témat si myslím, že VŠ je příliš obecná, příklad pokud se chci naučit framework Next.JS, na VŠ to nebude.

U obecnějších témat jsou zas některé kurzy na internetu extrémně dobře zpracované.

Je to vše individuální. Kamarád třeba na VŠ potkal manželku a lidi si ho najímají, protože je inženýr. Na druhou stranu myslím že je inženýr managementu a dělá ve stavebnictví stavby jako IČař, ale tak když si někdo myslí, že to tomu dodá tu kvalitu, proč ne.