IT na VŠ se sítěmi?

IT na VŠ se sítěmi?
« kdy: 26. 01. 2023, 17:04:00 »
Zdravím,
 jsem ve 4. ročníku na SŠ se zaměřením na IT a dívám se po vejškách a chtěl bych pokračovat v IT. Co mě nejvíce baví (a chtěl bych, aby mě to taky živilo), tak jsou sítě a celkově administrace.
 Nejbližší vejšku mám v Plzni FAVku na ZČU. S čím mám ale trochu problém je, že počítačové sítě jako předmět jsou až ve třeťáku a popřípadě jako specializace na magistreském studiu. Proto bych se chtěl zeptat, zda podobně je to takhle i na jiných vejškách, nebo je zde nějaká, kde třeba už ve druháku si můžu vybrat specializaci na sítě nebo aspoň nějaké předměty ohledně sítí?


Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #1 kdy: 26. 01. 2023, 18:29:06 »

Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #2 kdy: 26. 01. 2023, 18:31:38 »
Ahoj, sice trochu z ruky ale v Brně na PEF Mendelu je tam nový program Administrace IS/ICT, a jak již z názvu napovídá tak je zaměřen na administraci a z toho tak třetina jsou sítě. První síťový předmět tam je již v druhém semestru a je to v podstatě první část CCNA. Potom máš zaručeno že v každém semestru budeš mít alespoň 1+ síťových předmětů. V ostatních povinných předmětech pak jsou věci jako databáze, Linux, Windows, virtualizace apod.
V povinně volitelných předmětech si pak můžeš vybrat předměty které jsou z většiny příprava na síťové certifikace. Jsou tam předměty na Juniper (JNCIA-Junos, JNCIA-SEC), Mikrotik (MTCNA, MTCWE),samotná CCNA, CNNP ENCOR a pak na výběr ze tří CCNP specializací (Enterprise, Wireless a Collaboration). Ještě by možná stálo za zmínku že taky lze získat certifikát od firmy Checkpoint Security.
Mimo to je v 5. a 6. semestru praxe ve firmě v rozsahu cca půl úvazku.
stránka programu: https://mendelu.cz/studijni-programy/administrace-is-ict/?rup=aHR0cHM6Ly9tZW5kZWx1LmN6L3VjaGF6ZWMvcHJvdm96bmUtZWtvbm9taWNrYS1mYWt1bHRhLz9wc249Njg0JnQ9YmFjaGVsb3ImZmk9MTgz&psn=456

Pokud zůstanu v Brně tak vyloženě specializaci na sítě/administraci tu má pak tuším MUNI ve svém programu informatika. V Praze na FIT ČVUT mají dva programy. Jsou to Počítačové sítě a internet a Počítačové systémy a virtualizace. O žádném z těchto tří zmíněných však nemám žádné podrobné informace, tak je když tak můžeš omrknout sám.
« Poslední změna: 26. 01. 2023, 18:36:16 od nenapadnyKolemjdouci »

Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #3 kdy: 26. 01. 2023, 22:24:44 »
Hmm, koukám že ty VŠ už nejsou tak strašné jako před 20 lety, kdy jsem na ně chtěl jít, to tam informatika moc ani jako nebyla zaměření, a vždy to bylo něco vedlejšího a bylo to hlavně o matice a elektronice.

Z hlediska člověka z oboru ten Mendel vypadá líp než ČVUT, obě školy jsou tak 20 let pozadu oproti trendům, vlastně vyučují to, čím by se člověk před 20 lety dobře uživil, dneska je doba jinde. Tím neříkám, že se tím člověk neuživí jako spíše to, že místo toho aby se dostal na 120k se dostane na 60k brutto.

Co mě těší, že jako člověk se SŠ vzděláním bych na tom Mendelu asi spal na přednáškách a cvikách, možná bych tu školu vzal jako dovolenou ;D a na ČVUT bych asi prskal u matiky, ale věřím že i to bych dal ;D

Trošku mě to nahlodalo s tou lineární algebrou na ČVUT, je to vůbec k něčemu?

Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #4 kdy: 26. 01. 2023, 23:34:33 »
hm, uz si treba slysel o Gausove metode?

sorry, ale navazis se mi do predmetu, co pro mne byl nejzabavnejsi na cele vysoke skole



Trošku mě to nahlodalo s tou lineární algebrou na ČVUT, je to vůbec k něčemu?


Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #5 kdy: 27. 01. 2023, 08:32:52 »
Ahoj, nie blizko ak mas Plzen najblizsie, ale napr
https://www.fiit.stuba.sk/prijimacky/bakalari/studijne-programy.html?page_id=1729


"....V druhom ročníku si začnú vyberať voliteľné predmety podľa želaného zamerania. Štúdium si môžu vyskladať podľa seba - úzko sa špecializovať na oblasť, ktorá ich zaujíma, alebo kombinovať predmety rôzneho zamerania a získavať tak širší prehľad...."

odbor

Internet a internetové technológie
Internet a internetové technológie je pre budúcich odborníkov najmä v oblasti počítačových a mobilných sietí. Študenti majú k dispozícii fakultnú 2G, 3G a 4G sieť, ktorú môžu testovať. Tiež si môžu zvyšovať svoju odbornosť v Cisco sieťová akadémii (CNA), ktorá pôsobí na fakulte, a stať sa uznávaným expertom na počítačové siete. Zároveň sa môžu aktívne zapojiť do výučby ako Cisco inštruktori už počas štúdia.

Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2023, 11:16:44 »
Jestli správně chápu, ani Silicon Hill už není co bejval...? ;-)

Kdekoli jsem byl ve škole (moc jich nebylo), tak nejlepší síťaři byli lidi, kteří se starali o provoz školní sítě. Pokud někteří z nich byli taky studenti nebo měli akademickou stránku kariéry na škole, tak administrátorský/pracovní aspekt obvykle silně převažoval. Na ekně si pamatuju výborné volitelné cviko z architektury operačních systémů, které přednášel právě někdo z "interního IT" (jméno už si nepamatuju). A další třeba úvod do správy síťových OS.

Jestli se dá ve škole zúčastnit přípravných kurzů na adminování sítí pod vlajkami Cisco, Juniper, MS apod., tak jsou to de facto ušetřené peníze - takové kurzy jinak stojí desítky tisíc Kč, pokud Vás na ně pošle zaměstnavatel (nebo byste si je chtěl platit sám). Zas pokud máte mezitím zaměstnavatele/zaměstnání, které Vám kurzy zaplatí, tak může škola představovat určitou přítěž... čas jsou peníze. Jsou zaměstnavatelé, chtělo by se říci osvícení, kteří vítají, pokud dál studujete.

Pokud budete študovat sítě ve škole a na kursech, převážně "na papíře" či "od stolu", tak se zároveň snažte, hrát si s živým hardwarem. A nemusí to být nutně značkové boxy. V dnešní době je naprosto neuvěřitelné, co všechno se dá poskládat z open-source softu na dostupném hardwaru. Nechci doporučovat PC hardware ze smeťáku, není žádnej med trápit se náhodnými pády a zátuhy namísto toho, aby si člověk trénoval softwarové věci. (Ale taky není špatné, naučit se hardware trochu opravovat / diagnostikovat - pokud je to Vaše gusto.) Ledacos se dá samozřejmě osahat/natrénovat ve virtualizaci = uspoříte hardware.
Všelijaké firemní základní kurzy Vám říkají "takhle se to dělá, takhle je to správně". Ale časem si všimnete, že to třeba spíš znamená "takhle to děláme my, takhle to umíme, takhle to u nás jde nakonfigurovat a reálně nám to funguje". Nevím kolik prostoru dnes zbývá pro selský rozum, myšlení "out of the box". Nakolik se cení, uniknout z pasti "not invented here". Umět vhodně nakombinovat technologie více proprietárních výrobců a třeba to kořenit open-source prvky. Umět si poradit "po svém" znamená, nimrat se v ohavných detailech. Kdopak má na tohle dneska čas... poctivý student řádného denního studia spíš ne.

Pravda taky je, že už mnoho let se čím dál víc věcí stěhuje "do cloudu". Správa on-premises síťovin je krajně nemoderní - šéfové by nejradši offloadnuli do cloudu nejen servery (resp. služby), ale taky datovou strukturku a asi i rozvod 240V... A přesto je dodnes spousta situací, stávajících provozů, zadání apod., kde se adminské řemeslo cení. Občas narazíte na šéfa či zákazníka, který má sklon Vám kázat moderní dobu cloudovou, s jabkem v ruce Vám důrazně vysvětluje, že pokud to nefunguje samo tak je to špatně... a zároveň s určitou mírou zhnusení přiznává, že potřebuje i člověka, který rozumí těm drátům po baráku, umí se postarat aby data byla v bezpečí apod. Aby to "fungovalo samo od sebe", s tím může mít admin i dnes poměrně dost práce :-) A je to taková práce jako úklid: když se udělá správně, tak vlastně není vidět.

Bohužel se obávám, že "všechno as a service" je výsledek, ke kterému odvětví konverguje. Je to v zájmu státu a korporací, a vede k tomu princip z nejohavnějších: úspory z rozsahu. Stejně jako v masové výrobě a distribuci zboží. Tento vývoj je bržděn vlastně jenom "obchodní opatrností" a setrvačností telco odvětví - než kopnou do země, snaží se dojit staré měděné dráty ještě pět minut po dvanácté atd. Až bude kvalitní konektivita dostupná kdekoli, skončí "on premises" servery definitivně jako hračka staromilců a možná relikt/skanzen v organizacích, kde je z nějakých důvodů kladen důraz na soběstačnost. Ta doba možná není daleko.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2023, 13:17:09 »

Trošku mě to nahlodalo s tou lineární algebrou na ČVUT, je to vůbec k něčemu?

Je to prerekvizita pro spoustu dalsich predmetu a i praktickych aplikaci. Taky se v 1.tride nejdriv ucis, kolik je 2 + 3 a na to navazujes.

Aplikace - linearni rovnice, vsude kde se pouzivaji matice, vektorove prostory, bezpecnostni kody (ruzne cyklicke, nad telesy), pocitacova grafika, kryptografie, grafy (graf muze byt zadan matici, nektere algoritmy jsou nad maticemi).

A asi milion dalsich. Uz jsem to zapomel...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #8 kdy: 27. 01. 2023, 14:08:33 »
Pokud se chceš učit sítě, Linux, nebo jiné podobné věci, tak VŠ není třeba řešit. Drtivou většinu technologií se naučíš sám doma a povětšinou rychleji a efektivněji. Materiálu je všude hromady. Knihy, videa, různé certifikace a kurzy.

Pokud chceš vědět, jak věci fungují uvnitř a jsi ochotný tomu věnovat čas, pak je VŠ dobrá volba, ale pak nemá cenu řešit, kdy budeš mít předmět s předmětnými technologiemi, ale řešil bych, která ta škola ti dá nejlepší vhled do těch záležitostí a bude pro tebe nejpřístupnější ať už z hlediska vybavenosti nebo dostupnosti.

Ideální je kombinace obojího. Výhoda je, že ty technologie se můžeš učit hned a nepotřebuješ čekat až to bude ve studijním plánu a navíc dostaneš všeobecný přehled.

Re:IT na VŠ se sítěmi?
« Odpověď #9 kdy: 27. 01. 2023, 14:59:23 »
Výhoda je, že ty technologie se můžeš učit hned a nepotřebuješ čekat až to bude ve studijním plánu

To je právě ono. Kurzy z aplikovaného IT, které nejsou úplně začátečnické, bývají až na magisterském stupni - a ani tyto objektivně vzato nejsou nějaký černokněžnický hardcore. Kvůli tomuhle tvrdnout na řádném denním studiu 3 a více let, prokousávat se povinnými předměty na které zajímavé IT věci převážně nijak zvlášť nenavazují...