Jestli správně chápu, ani Silicon Hill už není co bejval...? ;-)
Kdekoli jsem byl ve škole (moc jich nebylo), tak nejlepší síťaři byli lidi, kteří se starali o provoz školní sítě. Pokud někteří z nich byli taky studenti nebo měli akademickou stránku kariéry na škole, tak administrátorský/pracovní aspekt obvykle silně převažoval. Na ekně si pamatuju výborné volitelné cviko z architektury operačních systémů, které přednášel právě někdo z "interního IT" (jméno už si nepamatuju). A další třeba úvod do správy síťových OS.
Jestli se dá ve škole zúčastnit přípravných kurzů na adminování sítí pod vlajkami Cisco, Juniper, MS apod., tak jsou to de facto ušetřené peníze - takové kurzy jinak stojí desítky tisíc Kč, pokud Vás na ně pošle zaměstnavatel (nebo byste si je chtěl platit sám). Zas pokud máte mezitím zaměstnavatele/zaměstnání, které Vám kurzy zaplatí, tak může škola představovat určitou přítěž... čas jsou peníze. Jsou zaměstnavatelé, chtělo by se říci osvícení, kteří vítají, pokud dál studujete.
Pokud budete študovat sítě ve škole a na kursech, převážně "na papíře" či "od stolu", tak se zároveň snažte, hrát si s živým hardwarem. A nemusí to být nutně značkové boxy. V dnešní době je naprosto neuvěřitelné, co všechno se dá poskládat z open-source softu na dostupném hardwaru. Nechci doporučovat PC hardware ze smeťáku, není žádnej med trápit se náhodnými pády a zátuhy namísto toho, aby si člověk trénoval softwarové věci. (Ale taky není špatné, naučit se hardware trochu opravovat / diagnostikovat - pokud je to Vaše gusto.) Ledacos se dá samozřejmě osahat/natrénovat ve virtualizaci = uspoříte hardware.
Všelijaké firemní základní kurzy Vám říkají "takhle se to dělá, takhle je to správně". Ale časem si všimnete, že to třeba spíš znamená "takhle to děláme my, takhle to umíme, takhle to u nás jde nakonfigurovat a reálně nám to funguje". Nevím kolik prostoru dnes zbývá pro selský rozum, myšlení "out of the box". Nakolik se cení, uniknout z pasti "not invented here". Umět vhodně nakombinovat technologie více proprietárních výrobců a třeba to kořenit open-source prvky. Umět si poradit "po svém" znamená, nimrat se v ohavných detailech. Kdopak má na tohle dneska čas... poctivý student řádného denního studia spíš ne.
Pravda taky je, že už mnoho let se čím dál víc věcí stěhuje "do cloudu". Správa on-premises síťovin je krajně nemoderní - šéfové by nejradši offloadnuli do cloudu nejen servery (resp. služby), ale taky datovou strukturku a asi i rozvod 240V... A přesto je dodnes spousta situací, stávajících provozů, zadání apod., kde se adminské řemeslo cení. Občas narazíte na šéfa či zákazníka, který má sklon Vám kázat moderní dobu cloudovou, s jabkem v ruce Vám důrazně vysvětluje, že pokud to nefunguje samo tak je to špatně... a zároveň s určitou mírou zhnusení přiznává, že potřebuje i člověka, který rozumí těm drátům po baráku, umí se postarat aby data byla v bezpečí apod. Aby to "fungovalo samo od sebe", s tím může mít admin i dnes poměrně dost práce :-) A je to taková práce jako úklid: když se udělá správně, tak vlastně není vidět.
Bohužel se obávám, že "všechno as a service" je výsledek, ke kterému odvětví konverguje. Je to v zájmu státu a korporací, a vede k tomu princip z nejohavnějších: úspory z rozsahu. Stejně jako v masové výrobě a distribuci zboží. Tento vývoj je bržděn vlastně jenom "obchodní opatrností" a setrvačností telco odvětví - než kopnou do země, snaží se dojit staré měděné dráty ještě pět minut po dvanácté atd. Až bude kvalitní konektivita dostupná kdekoli, skončí "on premises" servery definitivně jako hračka staromilců a možná relikt/skanzen v organizacích, kde je z nějakých důvodů kladen důraz na soběstačnost. Ta doba možná není daleko.