Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2

Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2
« kdy: 24. 01. 2023, 16:38:41 »
Ahojte. Vlastním ThinkPad E14 Gen 2 s Ryzen 7 4700U.

Před nedávnem jsem si k němu dokoupil nový SSD SN570. Nainstaloval jsem na něj W10 a vše se zdálo v pořádku. Nakonec jsem však zkusil extrahovat .rar soubor o velikosti asi 20 GB (asi 20 rozdělených souborů) a v tu chvíli jsem začal slyšet hlasité bzučení přímo v místě, kde se nachází SSD. Jako by tam něco vrzalo. Nejsilněji je to slyšet při zapnutém maximálním napájení notebooku.  Jakmile výkon ntb omezím, hukot výrazně ustoupí (ale stále tam je). Nevíte, prosím, čím by to mohlo být?

Tady je audio: https://gofile.io/d/0HATw1

Ventilátor se zapne za cca 5 sekund.

Je možné, že tento Thinkpad řady E má špatně navržený zdroj a při vyšší spotřebě díky výkonu SSD začne syčet?

Díky za vaši pomoc.
« Poslední změna: 24. 01. 2023, 22:05:57 od Petr Krčmář »


A nebylo by snadnejsi se obratit na prodejce nez na root.cz? Syceni u zdroje/napajeci jednotky neni normalni.

A nebylo by snadnejsi se obratit na prodejce nez na root.cz? Syceni u zdroje/napajeci jednotky neni normalni.

Thinkpad je cca 3 roky starý, tudiž již bez záruky. Tohoto "problému" jsem si však dříve bohužel nevšiml. Chtěl jsem jen zjistit, jestli je to tedy v případě potíží s napájecí částí a tak pro E řadu Thinkpadu běžné, nebo závada.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
podloz to azbestem pro strycka prihodu :-)

Jestli je to uvnitř notebooku, tak to bzučení je ventilátor který se o něco šoupe, nejspíše o stínící fólii .
A jestli chceš mít jistotu že to tímto není, tak sundej tu vanu a pusť to bez ní.


Ahoj,
Jestli to šyčí nebo jako by i prská, tak by zo mohl být problém ve vnitřním zdroji. Když v tu chvíli zátěže vytáhnete napájecí konektor ze notebooku, přestane to syčení? A potom zase začne hned, jak se vrátí? To dle mého větrák nebude, ale právě ten zdroj.

Ahoj,
Jestli to šyčí nebo jako by i prská, tak by zo mohl být problém ve vnitřním zdroji. Když v tu chvíli zátěže vytáhnete napájecí konektor ze notebooku, přestane to syčení? A potom zase začne hned, jak se vrátí? To dle mého větrák nebude, ale právě ten zdroj.

Ano, máš pravdu. Děkuji za vyjasnění. Skutečně po odpojení napájení se syčení zmírní, jelikož mi i tím poklesne výkon samotného ntb, avšak tam je pořád. Problém je ve zdroji, což těžko v tuto chvíli vyřeším. Tím se mi dokazuje fakt, že E-řady Thinkpadů jsou stále nekvalitně vyrobené a na T řadu dosahují pouze zlepšenou konstrukcí oproti předgeneračním E-čkům. Anebo prostě nejsou stavěné pro náročnější uživatele.

Re:Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2023, 20:33:15 »
Je to normální i u řady T a P. Už pěkný pár let ty laptopy dělají divné bzučivé zvuky, měnící se podle aktuální zátěže, a větrák to není. Dělají to i nové kusy.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2
« Odpověď #8 kdy: 15. 02. 2023, 07:33:16 »
Podle mě to jsou jen cívky v napájecí soustavě... Dělá to hodně zařízení jako grafické karty atd. Ono stačí třeba jen pomalu scrollovat stránku (třeba přes prostřední tlačítko myši/trackpointu) a je to slyšet...

Bugsa

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2023, 09:06:22 »
Já už se tedy setkal s tím, že syčelo opravdu to samotné SSD a to bylo SATA 2,5" v PC sestavě. Tazatel to i zmiňuje, že mu to začalo po instalaci nového.

Re:Syčení u napájení ThinkPadu E14 Gen2
« Odpověď #10 kdy: 15. 02. 2023, 10:11:58 »
Mám pocit, že u posledního thinkpadu co jsem měl otevřený taky bzučelo nvme SSD, ale jak už zaznělo, ten zvuk může vydávat i GPU, respektive asi cívky napájecí kaskády pro CPU/iGPU/eGPU. To je otravné třeba při zmíněném scrolování, protože frekvence vydávaného zvuku se mění se zatížením.