Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici

Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« kdy: 24. 01. 2023, 11:31:06 »
Kdo mi poradí. Jsem rád že se to u nás v zapadákově (JM) pohnulo, a místní (neustále vypadávající) wifinář konečně dostane konkurenci. Optiku - hurá !

Vesnici nám teď obchází obchoďák od O2, s tím, že se má (dropem na sloupech) budovat FTTH, pokud se sežene více než 50% ochotných obyvatel obce (si tu službu pak objednat).

Setkal se s tím někdo ? Mám dotazy.
Obchoďák samozřejmě chce upsané ovečky, má za to bonus. Což je asi OK, aspoň snad lidi přesvědčí a dopadne to.
Ale ... technické věci odpovědět neumí.

Tvrdí že je to FTTH od CETINu. Ale už neví, jestli to je GPON, nebo zda-li to bude přímo dedikované vlákno někde ze switche v ústředně (a dělají to vůbec) ?
GPON se mi moc nelíbí, protože pak moje pakety svítí všem sousedům... a pak potřebuju ONT, je různý upload, atd.

1. Pokud by to byl GPON, jaké ONT pak CETIN dává a jde to dát do bridge ?
2. Na dotaz jestli si mohu vybrat dodavatele Internetu (když síť bude, dle jeho slov, stavět CETIN) odpověděl, že NE a že to může být jen O2. Jako WTF ?
Může mi to prosím někdo zkusit vysvětlit ?
Zkoušel to - nebo má O2 takovou dohodu s CETINem, že mají exkluzivitu na nově postavené optické sítě ? a je to pak vůbec legální (monopol) ? a co s tím ?
Rád bych např. pevnou IP, ale co čtu tak u O2 je to peklo získat (kdežto jiní poskytovatelé nemají problém).
3. jakého dávají výrobce, doufám že ne huawei nebo podobné (mám k tomu osobní antipatii), tak pátrám už teď

Něco jsem si už našel na netu (ano asi to bude GPON atd.) a proto bude stačit když mi aspoň nějaká dobrá duše odpoví, jak je to s tím O2. Díky.
« Poslední změna: 24. 01. 2023, 12:20:58 od Petr Krčmář »


Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2023, 12:45:05 »
Bude to GPON,
ONT nejsou od Huawei,
ONT je čistý bridge a vždy za tím musí být router, který umí VLAN na WAN a vytočit PPPoE,
nejen O2, ale i jiný MMO partner, pokud si sežene nad 50 % zájemců v lokalitě, má poté exkluzivitu na danou oblast, myslím, že rok, ale vím o pár případech, kde se těm klientům podařilo tu "exkluzivitu" probouchat. Buď rovnou nová přípojka u jiného partnera nebo hned po zřízení O2 do 14 dnů převod jinam, ale neručím, je možné, že interní procesy se zdokonalují.
Obavy o GPON a svítících paketů u sousedů jsou nesmysl. U kabelovky a wifi to funguje úplně stejně a ty pakety se přes to klientské zařízení na zařízení zákazníka nedostanou.

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2023, 13:07:06 »
Velice děkuji za velice hodnotné informace.

Takže pokud by bylo 50% zájemců, kteří by se ale sami přihlásili na CETIN, tak by to CETIN postavil, a O2 by se obešlo ? Protože takto to lidi podepíšou indikativně pro O2, pod tlakem člověka co na ně zazvoní a logicky jim neřekne alternativu... hmm

Obavy o GPON a svítících paketů u sousedů jsou nesmysl. U kabelovky a wifi to funguje úplně stejně a ty pakety se přes to klientské zařízení na zařízení zákazníka nedostanou.
Fyzicky na vlákně, drátu, ve vzduchu - jsou, a to že někdo napsal SW do routeru (nebo prvního síťového prvku u klienta), aby to neprošlo, mě nenaplňuje pocitem že je to nesmysl. Nebo si někdo změní nastavení ONT - gemy vlany atd. - a poslouchá.
https://hack-gpon.github.io/
Nepište prosím "to je nesmysl", to je odpověď hodná firemního zástupce, který ví že to není dokonalé, ale před ovečkama to chce utajit :) nic osobního

To pak snad jedině trvale mít VPN...
Ach jo, proč GPON... tak to vypadalo nadějně...
No to už je jiné téma.

edit uvozovky

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2023, 13:25:20 »
optika je optika :-)
ale u nas na vesnici mimo centrum optika neni a chtel jsem pevnou ip adresu,
tak mam od tmobile tzv. pevny internet vzduchem.

https://www.t-mobile.cz/podpora/technicka-podpora/internet-a-e-mail/pevny-internet-lte

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2023, 14:01:04 »
CETIN se s žádným zákazníkem na ulici bavit nebude, od toho má MMO partnery, aby to všechno vyřešily. To, že je tam ta exkluzivita pro, v tomto případě, O2 je odměna za to, že tam jeho obchodníci běhají po lidech, přesvědčují a sbírají podpisy. Avšak CETIN nikomu nebrání, aby to v jiné lokalitě nedělal i někdo jiný.

Pakety jdou odposlechnout kdekoliv po cestě od GPON OLT k serveru a dokonce nejen odposlouchávat, ale s nimi i manipulovat. Proto se taky řeší šifrované varianty protokolů, aby se co nejvíc tajemství uchovalo mezi serverem-klientem a po cestě do toho nemohl nikdo sáhnout. Potom z tohoto pohledu je nějaké upravené ONT souseda opravdu banalita, zvláště, když z té obousměrné komunikace slyší pouze downstream.


Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2023, 18:57:28 »
CETIN aktivne podporuje MMO partnery ve vyhledavani novych lokalit, kam se rozsirit. O2 bych to klidne podepsal na dobu neurcitou a po zrizeni sluzbu pak prevedl k partnerovi, ktery umi IPv6, verejnou IPv4 a pod. Dulezite je k sobe tu optiku dostat.

ONT je vzdycky v bridge, nekdy je to Huawei, ale ne vzdy (ja mam doma Huawei). GPON je v pohode, od dubna bude tarif 2000/1000, tam uz ta asymetrie tolik nevadi. :-) Odposlech je spis teoreticky. Upstream neodposlechnete a downstream by mel byt sifrovany na fyzicke vrstve.

Hlavne se neupisujte O2 na koupi Smartboxu! Nepotrebujete ho.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2023, 19:35:11 »
Celé to vypadá dost podezřele. I když se zákazníci najdou, tak dle zákonné možnosti mohou do 14 dní odstoupit od smlouvy, pokud tato byla uzavřena mimo prostory poskytovatele, což je tady evidentní. I kdyby tak ale neučinili, tak kdykoliv později lze dát výpověď s max. výpovědní lhůtou 30 dnů. Takže co si nějaký poskytovatel pomůže s tím, že se mu dopředu někdo přihlásí? Takto to fungovalo snad před 20 roky, kdy WiFináři tímto způsobem mapovali situaci na vesnici, jestli se jim vyplatí do toho jít nebo ne.

Pak je tam ten převěs na sloupech. Někteří ISP takto sice optiku tahají, ale Cetin snad nikdy. Ten má venku buď metaliku, anebo když optiku, tak v zemi. Skoro to tak vypadá, že celá akce bude stylem optika-na-ústřednu a na poslední míli pak zůstane co je, takže metalika na sloupech.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2023, 19:42:31 »
Jo a obchoďák má dost štěstí, protože většina vesnic už dávno vyhláškou zakázala podomní prodej, takže tam si ani neškrtne :D

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2023, 19:45:03 »
Pak je tam ten převěs na sloupech. Někteří ISP takto sice optiku tahají, ale Cetin snad nikdy. Ten má venku buď metaliku, anebo když optiku, tak v zemi. Skoro to tak vypadá, že celá akce bude stylem optika-na-ústřednu a na poslední míli pak zůstane co je, takže metalika na sloupech.

Stačí jeden dotaz do Googlu, abys tady pak netlachal nějaké svoje nepodložené spekulace.
https://www.lupa.cz/galerie/nadzemni-opticka-sit-cetin/0/

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #9 kdy: 24. 01. 2023, 20:23:53 »
Technickou věc vůbec neřeš, protože nejsi v postavení že by jsi ji mohl ovlivnit.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2023, 22:50:35 »
Pak je tam ten převěs na sloupech. Někteří ISP takto sice optiku tahají, ale Cetin snad nikdy. Ten má venku buď metaliku, anebo když optiku, tak v zemi. Skoro to tak vypadá, že celá akce bude stylem optika-na-ústřednu a na poslední míli pak zůstane co je, takže metalika na sloupech.

Stačí jeden dotaz do Googlu, abys tady pak netlachal nějaké svoje nepodložené spekulace.
https://www.lupa.cz/galerie/nadzemni-opticka-sit-cetin/0/
Až do 30.06.2023 stále platí Vyhláška č. 501/2006 Sb., která hovoří v § 24 odst. 1 naprosto jasně: "Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem.", takže jediný kdo tady tlachá nějaké svoje nepodložené spekulace jsi ty sám. Výjimkou jsou tak akorát případy, kdy to pod zem z nějakého důvodu dát nejde, např. tam vedou plynovody, parovody a není zkrátka možné tam komunikační vedení umístit, ale to je naprostý zlomek případů. A samozřejmě vedení instalované v době, kdy to nadzemně šlo dělat bez omezení, ale tam je možná tak akorát údržba, nikoliv výstavba komplet nového a obcházení legislativy.

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #11 kdy: 24. 01. 2023, 23:03:32 »
Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem

Super, vyhlášku jste si už zvládl přečíst, tak si ještě nastudujte vyjímky. Nechcete nám snad tvrdit, že kvůli každému přívodu elektřiny na staveniště, nebo umístění kamery na sloupu veřejného osvětlení se bude rozkopávat silnice, že ne?

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2023, 00:24:51 »
Jasne, nove site se umistuji pod zem. Ale co kdyz to CETIN bere jako rekonstrukci a na pripadne nove pripojky navic dostava od obci vyjimku?
Tech nadzemnich siti uz ma docela dost.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2023, 07:15:17 »
Od obce žádnou výjimku dostat nemůže, protože obec o tom nerozhoduje, to přísluší stavebnímu úřadu. A ten ty výjimky dává pouze ve specifických případech, jak jsem popsal výše (nemožnost umístění pod zem z důvodu např. jiných inženýrských sítí, kde už na síť elektronických komunikací není místo).
Rekonstrukce a opravy pochopitelně možné jsou, ale je otázkou, jestli někdo Cetinu zbaští, že v rámci rekonstrukce staví v podstatě úplně novou síť s jinou technologií. To už si musí před příslušnými úřady obhájit on sám.


Rozvodná energetická vedení a vedení elektronických komunikací se v zastavěném území obcí umisťují pod zem

Super, vyhlášku jste si už zvládl přečíst, tak si ještě nastudujte vyjímky. Nechcete nám snad tvrdit, že kvůli každému přívodu elektřiny na staveniště, nebo umístění kamery na sloupu veřejného osvětlení se bude rozkopávat silnice, že ne?
Já si nemám co studovat, protože to znám a nemůže se mně tak stát, že si budu plést trvalou stavbu sítě elektronických komunikací s nějakým dočasným staveništním přívodem nebo kamerou na sloupě, jako se to stává tobě :D

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2023, 08:20:20 »
Prý to mají domluvené s městem/vesnicí - takže to nebyl neohlášený podomní prodej. Ať nedojde k zbytečné pomluvě, to by mě mrzelo.

A ano, fakt to chtějí dělat převěsem. Na to jsem se ptal a podivoval se, že nám budou rozkopávat dost nový asfalt, ale borec tvrdil že nebudou, že tady mají staré telefonní sloupy tak si to přidají k tomu (nejsou všude takže to, podle mě, určitě půjde i na betonové od rozvodů elektriky a VO).

Obchoďáka nekárám, nakonec dělá svojí práci, a slušně (palec nahoru) - až na ty kritické (záměrné?) neznalosti. Kárám CETIN a O2.

Díky za potvrzení kolem toho smartboxu, sám jsem nepochopil proč to cpal, ale je to jasné, nechcu to.

CETIN se s žádným zákazníkem na ulici bavit nebude, od toho má MMO partnery, ...
Každopádně jsem smutný - asi je to malou konkurencí, která by CETIN donutila se chovat k zákazníkovi jinak.
Technickou věc vůbec neřeš, protože nejsi v postavení že by jsi ji mohl ovlivnit.
Tohle je právě ono. Pokud jsem v pozici kdy jediné hlasování je moje peněženka, není moc víc co mohu dělat...
A kdy ve firmě typu CETIN sedí namyšlení borci co se vůbec s nikým nebudou bavit protože oni ví lépe, tak pak toho skutečně nemůžu prakticky moc ovlivnit.
I přes všechny problémy - zlatý místní wifi ISP, se kterým se dá na technických věcech domluvit.
Takže je to čistě o lidech.

Ale stejně tu firemní aroganci nepochopím. Vždyť i ti lidé, zaměstnanci, v tom CETINu a O2 mají jména, a jednou budou zase potřebovat něco oni - vždyť jim to Karma s takovou vrátí... na co si hrajou, jak má pak náš svět vypadat, takhle lepší nebude

edit: slovo
« Poslední změna: 25. 01. 2023, 08:23:43 od 10minute »