Poplatek za IP adresu

Poplatek za IP adresu
« kdy: 16. 01. 2023, 00:12:15 »
Mám pár dotazů k metodice platby za veřejnou IP adresu, praxe by mě zajímala. Z pohledu všech účastníků trhu. V tomhle se moc nevyznám. Asi existuje víc schémat jako nějaký pronájem, delegace, vlastnění, nebo na "bez byrokracie". Takže to v tom dotazu se omlouvám se případné vágní označování "vlastní IP adresa".
Obecně by mě zajímalo, jestli se za veřejnou IP adresu platí fixní jednorázový poplatek a / nebo i měsíční. U připojení k internetu pro koncové uživatele to není problém hnou brvou a podívat se na nabídky. Většinou jde o měsíční poplatek, ale našlo by se i jednorázové (viděl jsem někde 500 Kč).

1. Z pohledu VPS providera (přeskočil jsem z poskytovatele internetu), jako příklad: všichni zákazníci jakou součást mají veřejnou IP adresu. Jak to má VPS provider vyřešené? Má nějaký přehled kolik má zákazníků proměrně? Musí i sledovat na jaké období mají klienti zaplaceno?

Vyplývá mi z toho, že musí mít i nějakou rezervu... Jak to tak asi řeší?

2. jak často se dá "vlastnictví ip"(bez konkrétního určení co tím myslím) vyřizovat a a jak se to děje ? Resp. v nějakých dávkách (při množství nebo po nějakém období) se to přehodnocuje

3. Kolik stojí vlastní veřejná adresa na jiné úrovni než od poskytovatelů pro domácí přípojky a pro klienty VPS?U koho je oni nakupují? Kde je vrchol tohoto řetězce, (ten poslední, kdo nakupuje IP adresy)? Na kterých úrovní  se kupuje o jednotkách/blocích a kdy to  je jednorázový/za-období poplatek a :

4. Dá se taky u některých firem narazit , že si můžete vybrat IP adresu z dvou kategorií ? (hnědá a bílá)
« Poslední změna: 16. 01. 2023, 08:25:50 od Petr Krčmář »


Re:Poplatek za IP adresu
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2023, 09:06:48 »
- vetsinou je to tak, ze zvenku ma hodne/vsichni zakaznici zvenku jedinou IP
- vlastni pevnou verejnou IPv4 chce opravdu jen naprosto minimum klientu
Děkuji za možnost editace příspěvku.

A.S.2

Re:Poplatek za IP adresu
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2023, 09:30:56 »
@Ħαℓ₸℮ℵ ␏⫢ ⦚ Pokud je řeč o veřejných IPv4, tak hledat nějaký řetězec nemá význam, protože všechny adresy jsou již koupené, vesměs velkými společnostmi, jenž se zabývají velkoobchodem s netovým připojením (Cetin, Vodafone, T-Mobile, ČD - Telematika). Od nich je pak za úplatu berou menší ISP, kteří je buď používají pro svůj provoz, anebo přímo poskytují koncovým zákazníkům. Takže jestli jsi ISP, tak se obrátíš na velkoobchodního dodavatele a ten ti dá nějakou nabídku (a ty se pak rozhodneš, jestli ji akceptuješ či nikoliv).

Re:Poplatek za IP adresu
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2023, 09:48:01 »
Obecně se IP adresy ISP nepřiřazují po jednotlivých adresách, ale po blocích, které mají třeba tisíce adres. Prakticky všechny IPv4 adresy jsou rozdělené mezi několik regionálních poskytovatelů (přibližně na úrovni kontinentů), což jsou neziskovky, které spravují adresy v dané oblasti. Třeba pro Evropu je to RIPE NCC. ISP jsou členy této organizace, platí příspěvek podle počtu adres, které má. Dříve platilo, že kdo si o nějaký blok IP adres požádal a splnil podmínky, dostal ho. Pak se pravidla postupně zpřísňovaly a dnes už RIPE nemá žádné adresy, které by přidělovalo – maximálně se občas může stát, že se nějaký blok vrátí, pak se přidělí po malých blocích (256 adres) těm, kdo jsou na seznamu podle priority (jestli se nemýlím, mělo by to jít těm, kteří ještě nic nemají).

Nebo-li přidělování volných IPv4 adres, tak, jak fungovalo dříve, už dneska prakticky neexistuje. Takže pokud někdo potřebuje další IPv4 adresy, musí je koupit od někoho, kdo už je má a je ochoten je prodat.

ISP koncovým zákazníkům nenabízejí různé kategorie adres – nevím, podle čeho by se to mělo rozdělit. Ale bývá na výběr stát, ke kterému je blok adres zaregistrovaný – kvůli geolokaci. Jednotlivé bloky IP adres u sebe mají v pomocných databázích uvedené, kdo je vlastní a také kde se ta adresa požívá (v jakém místě) – a ISP vám může dát na výběr z IP adres z různých bloků, kdy každý z těch bloků u sebe bude mít uveden jiný stát.

- vetsinou je to tak, ze zvenku ma hodne/vsichni zakaznici zvenku jedinou IP
- vlastni pevnou verejnou IPv4 chce opravdu jen naprosto minimum klientu

Tohle platí pro ISP, který poskytuje internet domácnostem nebo firmám (pro kanceláře). Tazatel psal ale o VPS, tj. poskytovatelé hostingů, housingů, VPS, cloudů a podobně. Tam naopak platí, že hodně serverů chce veřejnou IP adresu, mnohé i víc. Pokud je to velká infrastruktura, vystačí backendové servery bez veřejných IP adres, ale pokud má zákazník jeden VPS, v drtivé většině případů pro něj chce i veřejnou IP adresu.