Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv

Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« kdy: 15. 01. 2023, 11:15:15 »
Dobrý den,
pořídil jsem si nové Orange Pi 5 s 16gb ram a mám problém ho vůbec nabootovat z sd karty. Dělám to přesně podle návodu(https://docs.armbian.com/User-Guide_Getting-Started/#how-to-prepare-a-sd-card), nabíječku mám 4A dle doporučení. Na SD kartu nahrávám obraz přes balena Etcher. Připojil jsem se na to přes seriovou konzoli(115200 Hz), ale výstup je rozsyspaný čaj. Zkoušel jsem ofiko obrazy i Armbian openSuse atd. SD karta je SanDisk ultra 32GB 10 A1. Nevíte co dělám špatně? Něco podobného mi dělalo i Banana Pi zero 2, ale tam se to nakonec povedlo zavést na OpenSuSE. 

Po spuštění svítí ledka power a žlutá(LED-G) hned vedle dvakrát problikne a pak pauza. Zajímavé je, že po připojení sd karty nevidím oddíl boot na flashce, je to kámen úrazu? Můžete mi doporučit SD kartu s kterou to určitě bude kompatibilní?


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2023, 12:25:17 »
To vypadá nadějně, že to alespoň _něco_ dělá. Podle mě máš hardwarový problém s tím sériákem, máš blbě nastavenou rychlost, nebo nemáš zapojenou zem. Chtělo by to na to kouknout osciloskopem nebo alespoň logickým analyzérem, chápu, že to může být složité pokud k takovému HW nemáš přístup.

Jenom pro jistotu je to TTL-level UART a ne RS-232? (viděl jsem člověka co na UART připojoval RS-232 převodník s DB9 konektorem a 12V úrovněma, sorry jestli tě tímhle dotazem urazím)

Zajímavé je, že po připojení sd karty nevidím oddíl boot na flashce, je to kámen úrazu?
V tom gparted je, co řekne file -Ls /dev/sdb1, případně jde to mountnout ručně, mkdir /mnt/foo; mount /dev/sdb1 /mnt/foo ?

Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2023, 12:53:55 »
Výpis file -Ls /dev/sdb1
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb1: DOS/MBR boot sector, code offset 0x3c+2, OEM-ID "mkfs.fat", sectors/cluster 8, reserved sectors 8, root entries 512, Media descriptor 0xf8, sectors/FAT 256, sectors/track 63, heads 255, hidden sectors 61440, sectors 524286 (volumes > 32 MB), reserved 0x1, serial number 0xf66d0c81, label: "opi_boot   ", FAT (16 bit)Když to namountuju do /mnt/foo
tak je to jak klasický boot oddíl pro RPi viz. obrázek
Jinak ten seriový převodník je klasický https://www.laskakit.cz/laskakit-ch9102-programmer-usb-c--microusb--uart/ který používám na Arduino, ESP, jinak osciloskop mám, ale nejsem moc s ním zžitý je to pouze jednokanálový

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2023, 13:19:17 »
Tak to je v pohodě, zajímá tě jenom jeden kanál, TX toho OrangePi - abys zjistil jak vypadá ten signál, a taky z toho zjistíš rychlost.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2023, 13:46:47 »
a to musi sledovat na serialu? to nema vga, hdmi vystup a nic neni videt na monitoru?


Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2023, 14:22:53 »
Hdmi je úplně mrtvé bez signalu...
posílám výstup z osciloskopu
omlouvám se za kvalitu, nejsem elektrikář ale strojař

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2023, 15:18:02 »
To vůbec nevypadá jako sériák, má to vypadat takhle:

Nejspíš máš nastavený trigger tak že vidíme okamžik kdy to nic nevysílá. Musíš si nastavit trigger nějak rozumně (asi je jedno jestli rising nebo falling, ale musí ti triggernout a pak to tam musí zůstat zobrazené - typicky se tomu módu říká normal/single - alespoň na mém Rigolu. Pak je tam ještě mód Auto, a ten funguje tak, že když trigger X ms nepřijde, tak to triggerne automaticky, no ale to tam pak máš zobrazený náhodný okamžik).

Jo a ještě máš asi prohozenou polaritu (takže osciloskop asi nemá společnou zem s OPi, protože jinak bys tím sériák uzemnil), v klidu tam má být +3.3 nebo +5V, tobě to teď ukazuje kolem -4. A taky je ta linka teda příšerně zabordelená, jestli to má 5V na dílek, takhle to určitě vypadat nemá, mít tam bordel s amplitudou 2V. V klidu tam má být rovná čára, při vysílání nějaké obdélníky (můžou mít trochu zaoblené hrany a vypadat hůř než na obrázku výše).

Nastavil bych spíš 20-50 us/div, ne 10, takhle uvidíš jenom pár bitů (rychlost 115200 = 8.6us na bit).

Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2023, 16:08:49 »
Hm. Jako pokud nefungují ani ofiko image
[url]http://www.orangepi.org/html/hardWare/computerAndMicrocontrollers/service-and-support/Orange-pi-5.html/url]
tak mě moc možností nenapadá -  špatná sd karta,   špatný HDMI kabel, špatný zdroj - jiné volty nebo prohozené +-.
 Nesnaží se to bootovat z toho M2 ? Nenastavuje se boot device nějak?
Gréta je nejlepší.

Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2023, 18:17:39 »
 Karmelos:kabel hdmi špatný není, zdroj OK (měřeno 5.3V na 5V pinu vůči GND), sd karta snad ok (nová, jinde šlape), spíš jestli není třeba nějak jinak nahrát stažený obraz na SD, u BPi jsem měl obdobný problém, až openSuSE img bootuje korektně.


_Jenda:Jelikož moc s tím osciloskopem neumím,zkusím si ho nastavit pro seriovou linku na ESP32 na baudrate 115200 a pak pošlu výstup co to ukazujuje, ale asi se bohužel nedostanu na vzorkování pod 10us - je to levná čína, co jsem si sám kdysi pájel...

Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2023, 18:21:09 »
Ahoj, Neočekával bych, že bude fungovat raspbian nebo něco podobného. Na takhle novýc deskách fungují obvykle pouze image výrobce.
Mám Orange Pi 5 s 8GiB RAM a jejich image ubuntu server jammy mi funguje bez problémů z microSD (image nahraný pomocí dd)

Re:Orange Pi 5 problém s bootem čehokoliv
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2023, 18:30:59 »
Pánové, moc děkuji za podporu a pomoc, chyba nejspíš byla jen mezi židlí a klávesnicí, po nějakém googlování jsem našel, že baud rate pro Orange Pi 5 je 1500000 baudů, těch 115200 jsem nastavoval podle youtube videa jednoho inda, z nějakého důvodu to nenahodí display a síťovku, ale to už nějak pořeším...Děkuji moc _Jenda, schválně zkusím zobrazit na osciloskopu komunikaci přes seriovou linku na arduinu, rychlostí 9600....