Mapování speciálních kláves mimo X

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Mapování speciálních kláves mimo X
« kdy: 11. 08. 2011, 18:02:01 »
Ahoj všem,

mám NTB, Gentoo, jako window-manager Openbox, jako grafické LXDE a na klávesnici multimediální kombinace. V X prostředí jsem si je namapoval na konkrétní akce pomocí xbindkeys (zatím používám hlasitost a zhasnutí obrazovky - první pomocí alsamixer příkazu, druhé přes xset).

Rád bych obojí dělal (byl schopen udělat) i bez běžícího X serveru. Existuje nějaký způsob namapování kláves i jen pro virtuální terminály (myšleno F1 - F6)?

A ještě - nevíte někdo, jak zhasnout LCD bez běžícího X serveru? Teď to dělám pomocí "xset dmps force off".

Předem díky za tipy
« Poslední změna: 11. 08. 2011, 19:18:21 od Petr Krčmář »


Pali

Re: Mapování speciálních kláves mimo X
« Odpověď #1 kdy: 12. 08. 2011, 14:51:42 »
k vypnutiu obrazovky bez X-ka skus vbetool, ak ti to HW podporuje:
$ sudo vbetool dpms off
A zapnut spat:
$ sudo vbetool dpms on

Davaj si pozor ze s vypnutou obrazovkou sa tazko pise do terminalu :-)

Pali

Re: Mapování speciálních kláves mimo X
« Odpověď #2 kdy: 12. 08. 2011, 14:54:18 »
a k mapovaniu klaves kukni sem: http://forum.root.cz/index.php?topic=2354.msg18730
Ja som k tomu zneuzil acpid daemona :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Mapování speciálních kláves mimo X
« Odpověď #3 kdy: 15. 08. 2011, 13:25:24 »
Omlouvám se a pozdní reakci, byl jsem mimo civilizaci :-P

O ten zvuk (a multimediální klávesy obecně) mi víceméně až tak moc nejde, ale vypnutí obrazovky bych opravdu rád nějak provozoval. vbetool zkusím, snad pojede :-)

Jinak kdy je obrazovka vypnutá a udělám akci (myš, klávesnice), tak se mi automaticky rozsvítí, tak snad to tak pojede i s vbetool.

Ještě když jsem tu - nemám na klávesnici fyzicky přítomné PgUp a PgDown. Samozřejme kařždý linuxák si asi představí, jak jsou to užitečné klávesy...

Nelze je namapovat na nějakou kombinaci kláves? Opět řešení bez X by bylo lepší... Možná by to jelo s tím acpid, zkusím na to doma kouknout.

Pali

Re: Mapování speciálních kláves mimo X
« Odpověď #4 kdy: 15. 08. 2011, 15:53:35 »
> Jinak kdy je obrazovka vypnutá a udělám akci (myš, klávesnice), tak se mi automaticky rozsvítí, tak snad to tak pojede i s vbetool.

Nie zial automaticky to nejde (aspon mne). Musim po tme napisat: sudo vbetool dpms on

> Nelze je namapovat na nějakou kombinaci kláves? Opět řešení bez X by bylo lepší... Možná by to jelo s tím acpid, zkusím na to doma kouknout.

Ja som acpid zneuzil iba preto, ze je to daemon ktory na ubuntu defaultne bezi. Zial je urceny iba pre acpi eventy (avsak vdaka podpore netlink vidi aj cele stisky klaves) a kombinacie nezvladne.

Ak by si ale chcel nejaku inu klavesu pouzit ako PgUp tak ti pomoze setkeycodes. Presne kody klaves si vies ziskat pomocou getkeycodes, showkey a dumpkeys. Pozri si viac v manualovych strankach. Nejake info je aj na: http://www.abclinuxu.cz/clanky/hardware/multimedialni-a-jinak-vylepsene-klavesnice

Avsak s kombinaciami klaves uz bude problem. To fakt neviem ako vyriesit pomocou zakladnych nastrojov (napisat si jedine vlastneho daemona). Mozno niekto iny poradi...